Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"OBLICZANIE" SPADOCHRONU

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Inne (mod. rakietowe)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Pią Wrz 05, 2003 12:46 pm    Temat postu: "OBLICZANIE" SPADOCHRONU Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Pamiętając o problemach pirotechmaana ze spadochronem (patrz temat spadochron), podaję bardzo przydatny nomogram, który pozwala wyznaczyć - bez uciekania się do eksperymentu, czy matematyki - szybkość opadania rakiety w zależności od jej ciężaru i średnicy spadochronu. Nomogram przydatny dla większych modeli rakiet. Dla mniejszych modeli można dostosować nomogram metodą interpolacji, pamiętając, że skale są logarytmiczne.



Pozdrawiam

PS Nomogram pochodzi z "kultowej" książki P. Elsztejna "Młody modelarz rakiet". W oryginale jest jednak błąd, który poprawiłem. Kto jest ciekawy, niech porówna. Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pirotechmaan
Gość





PostWysłany: Pią Wrz 05, 2003 1:37 pm    Temat postu: Re: "OBLICZANIE" SPADOCHRONU Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisał:
Witam serdecznie!

Pamiętając o problemach pirotechmaana ze spadochronem (patrz temat [b]spadochron[/b.......



Witam

Podpatrzylem spadochron u knoda Wink . Mam już podobny czyli cieniutki , a z jakiej tkaniny nie wiem ale na pewno tworzywo sztuczne. Kolor intensywnie czerwony i bedzie widac na niebie, że ho ho Wink . Fajny wykres i pomyśleć, że mam tę książkę a do niej nie zaglądałem Shocked Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Pią Wrz 05, 2003 3:32 pm    Temat postu: Re: "OBLICZANIE" SPADOCHRONU Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisał:
Fajny wykres i pomyśleć, że mam tę książkę a do niej nie zaglądałem Shocked Wink


I właśnie, czasem w książkach dla początkujących można wygrzebać coś ciekawego, co może być przydatne (po cholerę liczyć i tracić na to czas, lub rzucać spadochron z cegłą z balkonu Laughing ) również dla profesjonalistów. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Pią Wrz 05, 2003 3:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapomniałem dodać, że książkę tę "obrabia" obecnie mój syn, a ja zajrzałem do niej z nostalgii za dawnymi dobrymi czasami. "Psia kość" sentymentalny robi się człowiek na "stare" lata Question Exclamation Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pirotechmaan
Gość





PostWysłany: Pią Wrz 05, 2003 4:17 pm    Temat postu: Re: "OBLICZANIE" SPADOCHRONU Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisał:
..... (po cholerę liczyć i tracić na to czas, lub rzucać spadochron z cegłą z balkonu Laughing ) Wink



hehe ale ja się upieram przy folii Wink . Spadochron taki jest bardzo, bardzo lekki i ma dużą powierzchnię ale musi być uwazniej zrobiony niz ten co ja zrobilem ( testowy z ciężarkiem 4 kg ) Wink .


Pozdr. A

PS. Folie przetestuję na rakiecie bez kamery ( obciążonej dodatkowym ciężarem ).
Powrót do góry
kovall



Dołączył: 16 Lis 2005
Posty: 5

PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 3:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://xthost.info/koval/ -może się przydać do większych rakiet
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Inne (mod. rakietowe) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP