Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

STATECZNIKI - RATUNQ!!!!!!!!!!
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
ELZA



Do³±czy³: 25 Cze 2003
Posty: 100
Sk±d: sopot

PostWys³any: Sro Wrz 03, 2003 7:28 pm    Temat postu: STATECZNIKI - RATUNQ!!!!!!!!!! Odpowiedz z cytatem

hmm jest big problem....
stateczniki - cholender z czego je zrobic "szybko, latwo i przyjemnie" i zeby sie latwo montowaly, bo na razie zrobilam jeden z tektury, ale cos mam takie nikle przeczucie ze po starcie jakos tak rakieta poleci sobie a statecznik sam sobie bedzie sterem, zeglarzem, okretem...
zwyczajnie nie mam bladego pojecia w jaki magiczny sposob zamocowac to cholerstwo do korpusu rakiety zeby sie kurcze nie odklejalo samoczynnie...
myslalam o wkretach - na dobra sprawe to nawet papier mozna skrecac, a tym bardziej sztywna tekture... ale .... jeden problem jest, mianowicie w momencie zastosowania wkretow przy srednicy korpusu 70 mm i srednicy silnika 60 mm (pozostaje po 5mm na strone) nie wiadomo, czy te wkrety nie zahacza o silnik w momencie kiedy bedzie on mial wyskakiwac, aby pociagnac za soba spadochron...
pomozcie bo ja juz nie mam pojecia co robic...

pozdro

zdesperowana
ELZA

_________________
"Elizabeth tvá krvavá cesta bohu høíchem se zdá Elizabeth jsi hledaná milovaná !!!!!!!!!!!!!!!!!!! "
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
leszek



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 102
Sk±d: TORUÑ

PostWys³any: Sro Wrz 03, 2003 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przy ¶rednicy 50 mm robie z balsy kilkakrotnie impregnowanej w lakierze poliestrowym (odpadki styropianu rozp. w nitro) i przyklejam na ¿.poliestrowa. Dla takiej ¶rednicy jak podajesz to balse trzeba by zamieniæ np. na sklejkê (mo¿e odpady z jakiejs stolarni) a po przylejeniu do korpusu dodatkowo zaszpachlowaæ przestrzeñ pomiêdzy statecznikiem a korpusem czym¶ gêstszym np.szpachlówka lub poxipol. tak my¶lê...
pozdrawiam. L.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
tom-tom



Do³±czy³: 18 Lut 2003
Posty: 24

PostWys³any: Czw Wrz 04, 2003 7:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

. r

Ostatnio zmieniony przez tom-tom dnia Pi± Mar 25, 2011 2:30 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
cyberian



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 17
Sk±d: P£OCK

PostWys³any: Czw Wrz 04, 2003 9:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Co do materia³ów na stateczniki to karton raczej siê nie nadaje (no chyba ¿e porz±dnie impregnowany lakierem nitro lub ¿ywic± epoxydow±) bo karton jest ma³o sztywny i mo¿e zacz±æ falowaæ podczas lotu i lot rakiety bêdzie niestabilny Sad , Balsa jest super lekka ale te¿ ma swoje wady jest do¶æ ³amliwa i jak to mówi³ Leszek dobrze jest j± zaimpregnowaæ lub obkleiæ j± kartonem na wikol ale wtedy w trakcie schniêcia kleju trzeba stateczniki ¶cisn±æ aby siê nie wygina³y (ja je uk³adam na stole k³adê na nie kawa³ek szyby a na szybê k³adê parê ksi±¿ek).
Lecz moim zdaniem idealne na stateczniki jest laminat na p³ytki drukowane (p³ytka laminatowa pokryta warstw± miedzi do kupienia w ka¿dym sklepie elektronicznym) jest ona lekka i bardzo sztywna i bardzo cienka (ma³e opory czo³owe), no i ja komu¶ zale¿y na estetyce mo¿na t± miedz ³adnie wypolerowaæ i podczas loty w s³oneczny dzieñ zajebi¶cie to wygl±da Very Happy .
OK. a teraz trochê o mocowaniu stateczników.
Ja do klejenia u¿ywam tylko i wy³±cznie ¿ywic epoxydowych (bardzo dobra do klejenia jest ¿ywica dragona w puszkach bo jest gêsta i nie ¶cieka za mocno) bo tyko ona daje mocn± i pewn± powierzchnie sklejenia, dla pewno¶ci ¿e statecznik siê nie urwie mo¿na zrobiæ dodatkowe wzmocnienie w postaci paska w³ókna szklanego (w ostateczno¶ci mo¿e to byæ pasek materia³u) przyklejonego na epoxyd albo na wikol i powstaje co¶ ala k±townik który zwiêksza pole mocowana statecznika do kad³uba rakiety.
Jeszcze parê uwag:
-przed przyklejeniem stateczników z laminatu warto odt³u¶ciæ mied¼ benzyn± ekstrakcyjn± i zmatowiæ miejsce klejenia drobnym papierem ¶ciernym
-przy przyklejaniu statecznika do korpusu rakiety wykonanej z PCV warto zrobiæ to samo co wy¿ej (odt³u¶ciæ i zmatowiæ kad³ub )
-do mocowania stateczników nie polecam ¶rub i nitów zrywanych bo przy ewentualnej eksplozji silnika mog± kogo¶ zraniæ
-p³yty CD nadaj± siê na stateczniki do mniejszych rakiet Very Happy
-p³yty CD nadaj± siê na rakiety Exclamation Exclamation Very Happy (nawet fajnie lataj±, wiêcej info i zdjêcia wkrótce Laughing )

Pozdrawiam

_________________
GG-1128152
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
ELZA



Do³±czy³: 25 Cze 2003
Posty: 100
Sk±d: sopot

PostWys³any: Czw Wrz 04, 2003 8:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

distal rules!!!!
wiec udalo sie - stateczniki som na miejscu i nawet sie trzymaja Smile
opis mojego dziela:

stateczniki wykonalam z tektury falistej tak by karby szly prostopadle do korpusu, wycielam z tektury odpowiedni ksztalt i wywinelam konce (po 2 cm z kazdej strony) na ksztalt litery T - ze srodka usunelam karbowanie.
na statecznik nakleilam przy pomocy dekstryny kartke z bloku technicznego rowniez zawijajac ja na dole na ksztalt T
po czym wszystkie cholerstwa przykleilam klejem "wikol" (knod thx za wikol - to nie byl prezes Wink ) do korpusu
gdy wikol troche przesechl (nie wiem czy sie wyrazam gramatycznie ale chyba kumacie hihi) zaszpachlowalam wszystko distalem i teraz cholera czekam az zwiaze...
do jutra rana..
ciekawe czy nie scieknie, ale zobaczymy
efekty beda widoczne w postaci filmu z niedzieli.

i tu do charliego (no bo oczywiscie sie czeplam z radosci ze mi wyszlo) jezeli nie przykleiles jeszcze kolnierza - to sie z tym wstrzymaj bo cholera wystaja na 100mm a nie na 90 Sad

mam nadzieje ze zaqmaliscie hihi
no i powiem wam w tajemnicy ze nawet fajnie to wyglada - pirogirl w sumie jestem wiec estetyke prac tez oceniam hihi

pozdro
ELZA

_________________
"Elizabeth tvá krvavá cesta bohu høíchem se zdá Elizabeth jsi hledaná milovaná !!!!!!!!!!!!!!!!!!! "
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Czw Wrz 04, 2003 9:37 pm    Temat postu: Guzik Odpowiedz z cytatem

Witam

Guzik Ci z tego wyjdzie
. Jak czytam o tekturze, wikolu itp. to ..... brakuje mi hustki higienicznej czy patyczków z wacikami Wink . Za delikatne do Olusi . Szykuj Wæ panno du¿y poligon bo rakieta bêdzie zapierd...a gdzie chce Wink


Pozdr. A

PS. Tracê natchnienie do forum Sad ale tym razem optymizm ELZY wydusi³ ze mnie ten post Confused .
Powrót do góry
Charly



Do³±czy³: 31 Sie 2003
Posty: 14
Sk±d: Gdañsk

PostWys³any: Czw Wrz 04, 2003 11:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ELZA napisa³:

i tu do charliego (no bo oczywiscie sie czeplam z radosci ze mi wyszlo) jezeli nie przykleiles jeszcze kolnierza - to sie z tym wstrzymaj bo cholera wystaja na 100mm a nie na 90 Sad
pozdro
ELZA

No i oczywi¶cie przyklei³em zanim to przeczyta³em, ale co tam najwy¿ej troche skrócisz stateczniki... ustalimy to w pracy Wink
PS. jako ¿e to mój pierwszy post - witam wszystkich forumowiczów! Mr. Green
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
ELZA



Do³±czy³: 25 Cze 2003
Posty: 100
Sk±d: sopot

PostWys³any: Pi± Wrz 05, 2003 5:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

teraz pirotechmaanie to juz tak zwana "musztarda po obiedzie" ze statecznikami... przyklejone som i tyle, a na nastepna rakiete mam lepsiejszy patent bo kermitek wymyslil jak bedzie troche czasu to opisze na forum bo zaraz ide do pracy...

v-21 jestes cholera conajmniej dwuznaczny, chyba ze mi sie cos wydaje...

do charliego - spoko looza "damy rade razem" ... obetne je - dzis w pracy bede molestowac mistrza wiertarki o nozyk modelarski - moze pozyczy...

no i ps: dekstryna super usztywnia (no i w tym miejscu spodziewam sie v-21 nastepnego co najmniej dwuznacznego postu - stan na wysokosci zadania - licze na ciebie Razz )

pozdro dla all
dzieki za wszyatkie rady
mysle ze temat statecznikow jest potrzebny

ELZA

_________________
"Elizabeth tvá krvavá cesta bohu høíchem se zdá Elizabeth jsi hledaná milovaná !!!!!!!!!!!!!!!!!!! "
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Wrz 05, 2003 7:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ELZA napisa³:
teraz pirotechmaanie .........dekstryna super usztywnia (no i w tym miejscu spodziewam sie v-21 nastepnego co najmniej dwuznacznego postu ........



Witam

Im pirotechman a nie pirotechmaan Wink . Raz sam siebie wyrzuci³em z forum i potem mog³em siê zalogowaæ jako pirotechmaan Rolling Eyes . Na stateczniki mo¿e byæ sztywny karton o gr. 2-3 mm ( dla SR Oluisa czyli 120 g paliwa ). Do tego impregnacja w ¯E z acetonem pó³ na pó³. Ale statecznik ze skrzyde³kami Razz do przyklejenia do korpusu. Moje stateczniki do rakiety z Olusia by³y przybijane dwoma gwo¼dzikami ( przez skrzyde³ka ) czyli 4 gwo¼dziki na 1 statecznik. Na trzeciej rakiecie zaliczylem explozjê ( inny SR ) i tak straci³em te stateczniki ale sobie je chwali³em. £atwo bylo przybiæ do rakiety ale tak aby siê nie oderwa³y podczas staru. Skrzyde³ka mo¿na wysunaæ przed statecznik i potem okleiæ dookola rakiety aby na fuul siê trzyma³y.
W innych rakietach stateczniki mocowalem przy pomocy ma³ych k±towniczków jak na zdjêciu ( powiêkszy³em je st±d mniejsza czytelno¶æ ale widaæ o co chodzi ).



Nie jest to rozwi±zanie piêkne ale do testów wystarczaj±ce. Jeszcze jedna uwaga. Katownik to cze¶æ metalowa wiêc trzeba mieæ pewny SR. Jednak explozja SR to nie to samo co detonacja wiêc ryzyko jest takie, ¿e z kamera oddalam siê nie na 10 a na ok. 25 m.

A Ty ELZA lepiej sprawd¼ v-21 jak z t± rakiet±. Bo mo¿e krzyku robiæ a okazaæ siê, ¿e to ma³a, ledwo zipi±ce maleñstwo kiepsko podnosz±ce siê do góry w czasie startu Razz


Pozdr. A Wink
Powrót do góry
ELZA



Do³±czy³: 25 Cze 2003
Posty: 100
Sk±d: sopot

PostWys³any: Nie Wrz 07, 2003 1:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stateczniki "wacikowe" zdaly egzamin chcialam powiedziec - rakieta wcale nie zap... gdzie chce a i przy twardym ladowaniu sie nie polamaly....
jeden feler - sa latwopalne:)

_________________
"Elizabeth tvá krvavá cesta bohu høíchem se zdá Elizabeth jsi hledaná milovaná !!!!!!!!!!!!!!!!!!! "
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Charly



Do³±czy³: 31 Sie 2003
Posty: 14
Sk±d: Gdañsk

PostWys³any: Nie Wrz 07, 2003 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tak wyglada³y te stateczniki przed startem:

... a tak po "l±dowaniu" Wink

Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
ELZA



Do³±czy³: 25 Cze 2003
Posty: 100
Sk±d: sopot

PostWys³any: Nie Wrz 07, 2003 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

widac dokladnie przyczyne naszego niepowodzenia Smile ze spadochronem
pioropusz ognia objal statecznik hihi - jak w katastrofie chalenger'aSmile

pozdro
ELZA

_________________
"Elizabeth tvá krvavá cesta bohu høíchem se zdá Elizabeth jsi hledaná milovaná !!!!!!!!!!!!!!!!!!! "
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Charly



Do³±czy³: 31 Sie 2003
Posty: 14
Sk±d: Gdañsk

PostWys³any: Pon Wrz 08, 2003 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze zdjêcie statecznikow "farosa" wykonane przez Knoda:
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
ELZA



Do³±czy³: 25 Cze 2003
Posty: 100
Sk±d: sopot

PostWys³any: Pi± Wrz 19, 2003 12:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do mojego patentu z distalem tektura falista blokiem technicznym dekstryna i wikolem dodalam jeszcze kilkukrotne laminowanie papieru sniadaniowego dekstryna i suszenie w piekarniku (stateczniki mozna - proch czerny raczej nie hehehe) w temperaturze 60 stopni...
wyszly miodzio ...
jutro maybe zdjecia pod wieczor jak damy rade hehe
a jak nie jutro to pojutrze...

pozdro
ELZA

ps: papier sniadaniowy - jakie to "kobiece" Wink hehe

_________________
"Elizabeth tvá krvavá cesta bohu høíchem se zdá Elizabeth jsi hledaná milovaná !!!!!!!!!!!!!!!!!!! "
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ska³t



Do³±czy³: 22 Cze 2004
Posty: 93
Sk±d: lud

PostWys³any: Nie Lip 04, 2004 12:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam przyklejam najpierw kropelk± pó¼niej smaruje ¿ywic± epoksydow± czekam a¿ wyscnie pó¼niej papierem ¶ciernym i juz dobrze siê trzyma
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Bartek G.



Do³±czy³: 23 Lip 2004
Posty: 11
Sk±d: z miasta ;)

PostWys³any: Pon Lip 26, 2004 4:15 pm    Temat postu: Windyl Odpowiedz z cytatem

Witam tak siedze siedze i czytam o statecznikach i wpad³ mi do g³owy pomys³ (czy genialny sami oceñcie) a mianowicie zrobienie stateczników ze starych p³yt gramofonowych. Ja mam ich w sodomu (ponad 100 mama zbiera³a). Nie s± one az tak bardzo siê¿kie ¿e nieda siê ich zastosowaæ w rakietach i co najwarzniejsze to to ¿e wystarczy je przeci±æ i przykleiæ i gotowe
narazie

_________________
Mój nr gg to 2410300!!!!!
KS Cracovia!!!!!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
£odygin



Do³±czy³: 22 Maj 2004
Posty: 277

PostWys³any: Pon Lip 26, 2004 4:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

p³yty gramofonowe-to ju¿ lepszym pomys³em by³by laminat-u¿ywany w elektronice? (czasami mo¿na kupiæ p³ytki nie pokryte miedzi±)
POZDRAWIAM

_________________
Nieskonczony jest wszechswiat i ludzka glupota choc co do tego pierwszego nie mam pewnosci A.E.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pon Lip 26, 2004 5:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rany Exclamation Exclamation Exclamation
Taki skarb jak winyle z muzyczk± Ty chcesz na stateczniki ?! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
A¿ mi skóra cierpnie. Nadaæ to by siê nada³y (patrz±c na zimno) ale mnie by by³o szkoda. We¼ zrób sobie stateczniki z pleksy, balsy, styropianu i co Ci tam wpadnie pasownego w ³apy, ale proszê, jak sie da, to oszczêd¼ winyle...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
pessos



Do³±czy³: 27 Cze 2004
Posty: 153
Sk±d: Trinneck

PostWys³any: Sro Sie 25, 2004 11:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja stosuje tez plytki ale cd puste i bez muzyczki Very Happy tylko pociac nozem do tapet pomalowac przykleic kropelka i jazda Very Happy
_________________

plany na dzi¶ s± takie, ¿e ich nie ma
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Tomek J.



Do³±czy³: 02 Sie 2004
Posty: 144

PostWys³any: Czw Sie 26, 2004 8:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
mam pytanko. Kiedy¶ robi³em rakiete, ale stateczniki pokry³em tylko blokiem technicznym. A czy mo¿na by stateczniki obkleic ta¶m± izolacyjn±?? Np. czarna?? Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP