Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

RADIOWE ODPALANIE RAKIET

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> BHP w modelarstwie rakietowym.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Sro Sie 27, 2003 7:09 pm    Temat postu: RADIOWE ODPALANIE RAKIET Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Urządzenie na tym etapie zaawansowania nie jest (na razie) tajne, a więc mogą zobaczyć to wszyscy. Wink

Oto ja, eltopsj (Wasz forumowy aferant - niektórzy wiedzą o co chodzi Very Happy ) we własnej osobie:



Za mną, na zdjęciu w tle, widać na niebie piękne cumulusy soczewkowe, które powstają przy bardzo wietrznej pogodzie (co widać po moich wzburzonych włosach, a raczej po tym co z nich zostało Wink ). Wracając jednak do tematu - jak widzicie w prawej ręce trzymam mininadajnik, a w lewej odbiornik z podkręconym do niego kablem od zapalnika. Z mojej lewej strony stoi "wyrzutnia" do małych modeli rakiet. Urządzenie, które demonstruję, przystosowane jest do odpalania rakiet z wyrzutni drogą radiową, nie trzeba "ciągnąć" ze sobą na poligon szpuli z kablem. Zasięg do 50 m w zupełności wystarcza do bezpiecznego odpalenia rakiety.

A oto odbiornik i nadajnik w całej okazałości:



A tak wygląda odbiornik i nadajnik po zdjęciu obudowy:



Odbiornik przystosowany jest (konektory zasilające) do bezpośredniego zamocowania na akumulatorze żelowym 12V/12Ah. Aparatura działa na częstotliwości 220 MHz. Jeżeli urządzenie wzbudzi zainteresowanie Wink , to umieszczę jego dokładny opis w moim serwisie ELTOP-HOBBY.

Na poniższych zdjęciach widać modele małych rakiet, na których testowano urządzenie radiowego odpalania - TYTAN-1, TYTAN-2 i APACZ.
(widoczny jest również akumulator z podłączonym do niego odbiornikiem):







TYTAN-1 i TYTAN-2 odbyły udane loty (pomijając fakt, że w końcu straciły przy lądowaniu po jednym stateczniku - zbyt silny wiatr, jeżeli na forum jest żeglarz, to niech określi siłę wiatru - wiatr gwizdał na szyjkach od butelek Wink ). W takiej sytuacji nie ryzykowałem odpalania APACZA, i biedny czeka jeszcze na odbycie swojego dziewiczego lotu Smile .

Celem opracowania, skonstruowania i testowania opisanego urządzenia było zebranie doświadczeń praktycznych, które są niezbędne przy projektowaniu aparatury do radiowego odpalania spadochronu (i nie tylko) w rakiecie dla zespołu ELTKNOPIR.

Na poniższym zdjęciu widać same moduły radiowe nadawczo-odbiorcze (433 MHz), które będą wykorzystane w projekcie. Z lewej mininadajnik 10 mW ze stabilizacją rezonatorem SAW (przy tych częstotliwościach stosuje się rezonatory z falą powierzchniową), który będzie użyty jako generator nadajnika plus wzmacniacz antenowy o mocy 0,5 (1 W) i spasowana antena kierunkowa. Planowany zasięg 5 km w terenie "otwartym" (przynajmniej). Z prawej moduł miniodbiornika z przemianą (superheterodyna, również ze stabilizacją rezonatorem), który będzie latał w rakiecie. Z założenia cały odbiornik, łącznie z dekoderem i układami wykonawczymi musi się mieścić w APACZU (to chyba oczywiste, że zmieści się wtedy w większych rakietach) Wink :



Odbiornik z dekoderem i układami wykonawczymi jest już praktycznie gotowy (tylko zmontować). Natomiast wzmacniacz antenowy mocy i antena kierunkowa do nadajnika są w trakcie prac, czyli "rozważań filozoficzno-projektowych" Wink . A to ja właśnie przy tych "rozważaniach":



Pozdrawiam

PS dalszy ciąg tematu znajdziesz tutaj:
http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=2405&start=20


Ostatnio zmieniony przez eltopsj dnia Czw Lip 01, 2004 9:25 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
regis



Dołączył: 08 Mar 2003
Posty: 11

PostWysłany: Sro Sie 27, 2003 7:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja probowalem z powdzeniem uzywac wymontowanego ze zdalnie sterowanego samochodu ukladu i nadajnika od zestawu, dzialalo wspaniale, tylko ze na nieduzym zasiegu. A tak w ogole to jestem raczej zwolennikiem kabli:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Topek



Dołączył: 11 Lis 2002
Posty: 9
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sro Sie 27, 2003 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kable są fajne, ale radio lepsze. Byłbym zainteresowany budową tego układu. Czy mógłbyś go, eltopsji, wrzucić na forum wraz ze schematami i opisem budowy ? Byłbym bardzo wdzięczny.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
serfer



Dołączył: 01 Cze 2003
Posty: 18

PostWysłany: Sro Sie 27, 2003 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja rowniez jestem zajnteresowany tym cackiem bo niechce mi sie wszedzie wozic kabla hehe.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> BHP w modelarstwie rakietowym. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP