Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

R騜ne paliwa sta貫 - zbi鏎 przepis闚.
Id do strony 1, 2, 3, 4  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Sob Sie 23, 2003 10:39 am    Temat postu: R騜ne paliwa sta貫 - zbi鏎 przepis闚. Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan
PROFI

pirotechmaan napisa:

Witam

Tak, nauka, teoria jest dobra gdy trzeba co wyja郾i. A najwa積iejsze to samemu umie co zrobi. 畝dna teoria nie wspomo瞠 mnie abym odzyska kamer video gdy b璠zie l康owa豉 Wink . Z jednym si z Tob nie zgodz. W necie 99 % paliw to karmelka. Czas by to zmieni *. Zaproponowa貫m swoje paliwo na bazie lepiszcza 浩 ( naturalnie paliwo pirotechmana* Cool ) czy karmelk magnezow ( poda貫m technologie przygotowania ) a i dopracowania wymaga paliwo na bazie aa. Jest to w zasadzie dobry utleniacz. Trzeba zabezpieczy jego tylko przed wilgoci no i dobra sk豉d paliwa. Ju widz w necie np. paliwo knoda albo kermita * Razz

Pozdr. A
* podkre郵enie moje Kermit

pirotechmaan napisa:
Ja zrobilem paliwo : cukier 45 , saletra 55. Cukru mo瞠 i o 5 % za du穎 ale chcialem aby si 豉twiej topi這. .

pirotechmaan napisa:
Te ciekawi mnie dodanie z 5 % proszku Mg. Jestem oczarowany latwo軼ia robienia tego paliwa cho nie zadawala mnie niska temperatura palenia. Dla mnie urok lotu rakiety to te ogie Wink . No i dodatek Mg zwi瘯szy nam impuls. Mieszanki na Mg nie maj niskiej temperatury zap這nu ( s康z, 瞠 powy瞠j 300 C ) ale w razie gdyby co "posz這 nie tak" robi si gro幡ie. Mg zwi瘯sza pr璠ko嗆 palenia si "karmelki". Ja mam ma陰 butl na gaz i paliwko robi "w terenie" Wink . Palnik ustawiam na maly gaz i szeroki rondelek. Ca造 czas mieszam. Na pewno dodam te 5 % Mg.
Pozdr. A

pirotechmaan napisa:
Witam

A wi璚 Szanowni Uzytkownicy forum uprzejmie informuj Was, 瞠 dzi zrobilem karmelk z 5 % Mg. Nie co trudniej si to paliwo topi這 ale ogolnie i tak nie 幢e. Sk豉d : 45 % cukier puder, 5 % proszek Mg, 50 % KNO3. Niestety musia貫m zachowa te 45 % cukru aby nie straci p造nno軼i paliwa. Hm ... niech b璠zie nazwa tego paliwa "karmelka magnezowa"

pirotechmaan napisa:

Powtorze si jak ja robi.

1. Karmelka

Odwa瘸m 90 g cukru pudru i 110 g KNO3 ( drobno mielony ). Mieszam i do garnka o grubym dnie . Na malym ogniu caly czas mieszam. Mieszanka robi si jakby wilgotna , zaczyna brunatnie. Szczegoln uwag zwracam aby na miesza przy dnie. Topi sie bez zadnych bulgot闚 i sensacji. Wychodzi pastelowy kolor karmelki.

2. Karmelka magnezowa.

Odwa瘸m : 80 g cukru pudru , 10 g proszku Mg , 100 g KNO3 i 10 g KNO3.

Do 10 g Mg dodaje 10 g KNO3 i mieszam.

80 g cukru pudru mieszam ze 100 g KNO3. Topi jak wy瞠j. Jak ca這嗆 jest stopiona wsypuj 20 g mieszanki Mg / KNO3. Grzej jeszcze ze dwie minuty i paliwo jest gotowe. Paliwo jest do嗆 plynne. ζtwo si odlewa.

Pozdr. A .

Sk豉d paliwa Karmelka Pirotechmana:
Cukier - 45%
Saletra potasowa 55%

Sk豉d paliwa Karmelka magnezowa Pirotechmana:
Cukier - 40%
Saletra potasowa - 55%
Py magnezowy - 5%

Pirotechman napisa:

Podstawowe info dam Wink

1. Dysza - szamot, fi kryt. 8 mm,
2. Paliwo KNO3/Mg/Skrobia/浩 58/12/14/16

gdzie : 浩 - 篡wica epoksydowa.

czyli "Paliwo Pirotechmana Nr 1" Wink ( tzn. zawieraj帷e : KNO3, Mg, Skrobi, 浩 )
Pozdr. A

Sk豉d Paliwo Pirotechmana nr 1:
Skrobia - 14%
砰wica epoksydowa - 16%
Py magnezowy - 12%
Saletra potasowa - 58%

Ksard
PROFI

Paliwo Amonowe Ksarda

ksard napisa:

Dwa lata temu przeprowadzi貫m jedn pr鏏 stacjonarn z paliwem:
Azotan amonowy 70%
Aluminium 5%
Epidiam 18 %
Dwuchromian potasu 5%
W璕iel drzewny 2%

pozdrawiam

leszek

leszek napisa:
Ja robi karmelek na sorbitolu. [...] Proporcje typowe 65:35.
pozdrawiam. L.

Sk豉d paliwa Sorbitolka Leszka
Sorbitol - 35%
Saletra potasowa - 65%

leszek napisa:
W kosztach og鏊nych paliwa sorbitol robi ok. jednej trzeciej stosuj帷 proporcje 65:35 ale wtedy nie ma mowy o odlewaniu tylko o "wygniataniu" o czym pisa貫m wcze郾iej. Ale chyba jeszcze lepsze jest paliwo KNO3:sorbitol:siarka 64:27:9. Robi貫m je tylko na "sucho" bo nie zna貫m metody "wygniatania" ale kopa ma suuper.
pozdrawiam. L.

Sk豉d paliwa Sorbitolka siarkowa Leszka
Sorbitol - 27%
Siarka - 9%
Saletra potasowa - 64%

leszek napisa:
Ja robi貫m kiedy takie paliwo (65:26:9 wagowo kno3 cukier siarka)
Leszek

Sk豉d paliwa Karmelka siarkowa Leszka
Cukier - 26%
Siarka - 9%
Saletra potasowa - 65%

leszek napisa:
CZERWONA KARMELKA LESZKA(otrzyma貫m tlenek 瞠laza od ma貫go - z my郵 o p.kompozytowych ale sprawdza貫m na razie na zwyk造ch)
1.mieszanka saletry z cukrem 60:40 nie karmelizowana
- pr鏏ka z dodatkiem ok 2 % tlenku 瞠laza zawini皻a w rulonik papierowy pali豉 si ok. 1.5 do 2 razy szybciej

Sk豉d Czerwona Karmelka Leszka
Cukier - 39,22%
Saletra potasowa - 58,82%
Tlenek 瞠laza Fe2O3 - 1,96%

knod
PROFI

knod napisa:
Sklad paliwa Zn/S (2.04/1) wynika z prostej reakcji redoks ktora zachodzi: Zn+S=ZnS.

Sk豉d paliwa Cynkosiarkowego Knoda
Py cynkowy - 67,1%
Siarka - 32,9%

knod napisa:
Przeprowadzilem w koncu proby z wysmazaniem paliwka na bazie KNO3/sacharoza (65/35). Okazalo sie ze temp. 150C jest za niska. .

Sk豉d paliwa Karmelka Knoda
Cukier - 35%
Saletra potasowa - 65%

knod napisa:
Obecnie stosuje inny sklad: 35%cukru 60%KNO3 5%Mg Taka mieszanka nawet nieco "przegrzana" podczas karmelizacji charakteryzuje sie optymalna szybkoscia palenia (przegrzanie tradycyjnego karmelka powodowalo drastyczne obnizenie tego parametru).
Pozdry
knod

Sk豉d paliwa Karmelka magnezowa Knoda
Cukier ( lub sorbitol) - 35%
Py magnezowy - 5%
Saletra potasowa - 60%

kermit
PROFI

kermit napisa:
Ostatnio 鈍ie穎 wyprubowane z dobrym kopem paliwko niekarmelizowane
C35S
cukier 3cz.
saletra potasowa 5cz.
WAGOWO KONIECZNIE
cukier i saletr zmieli b.drobno I OSOBNO, razem zmiesza i na sucho przesia przez sito.
Nadaje si na mniejsze rakietki kalibru do 16 mm ( a tak瞠 na wi瘯sze kalibry ale po skarmelizowaniu )*

Sk豉d paliwa Karmelka Kermita
Cukier 37,5%
Saletra potasowa - 62,5%

Cytat:
Oraz nie wypr鏏owane jeszcze w loce paliwo KNO3, sacharoza, S (52/25/7) ( paliwko niez貫 na fajerwerki daje 豉dny p這mie )*

Sk豉d paliwa Karmelka siarkowa Kermita
Cukier - 29,7%
Siarka - 8,3%
Saletra potasowa - 62%

kermit napisa:
(07.09.2003r) *
C1533S2W
2cz. W璕iel drzewny mielony
15cz. Cukier
33cz. Saletra potasowa
Po skarmelizowaniu wychodzi czarny karmelek, przypominaj帷y w wygl康zie tworzywo sztuczne. Szybko軼 cpalania do嗆 du瘸, na rakiety si nadaje, daje mniej dymu od zwyk貫j karmelki i wyra幡y p這mie wylotowy.

Sk豉d paliwa Czarna Karmelka Kermita
Cukier - 30%
W璕iel drzewny - 4%
Saletra potasowa - 66%

kermit napisa:
cukier 31,25%
saletra 63,75%
glin 5%

co odpowiada formule:
C25 51SG4

Sk豉d paliwa Aluminiowa Karmelka Kermita
Sk豉d i formu豉 jak wy瞠j^

PINOT
PROFI

PINOT napisa:
]Z mojego katalogu kilkunastu paliw, kt鏎e pr鏏owa貫m polecam nast瘼uj帷e:
19% Zywicy epoksydowej im mniejsza lepko嗆 tym lepiej
1% Rokafenolu N-* (nie jest niezb璠nie konieczny) wtedy +1% 篡wicy
5% proszku Al
40% KNO3
35%KClO3

PINOT napisa:

http://www.pinot.webpark.pl/
Powiecie, ze sorbitol jest drogi i trudno dostepny...tak, z pewnoscia jest drozszy do cukru, ale ma niewatpliwa nad nim przewage topi w bezpiecznej temperaturze. Opracowalem zatem nastepujacy sklad, aby "wilk byl syty i owca cala":

TOFFI PINOTA:
20% ............. cukier
15% ..............sorbitol
65% ..............KNO3

Paliwo takie wciaz mozna topic w garnuszku do mleka na lazni wodnej. Nie potrzebny jest jednak dodatek wody. Sorbitol topi sie jako pierwszy, przyspieszajac topnienie i obnizajac temperature topnienia cukru, dzieki czemu mieszanina po stopieniu nie jest ciekla, ale ma konsystencje rzadkiego ciasta, ktore latwo mozna wprowadzic do silnika. Masa jest na tyle miekka, ze z latwoscia mozna w niej zanurzyc trzpien formujacy kanal

PINOT napisa:
10% PCV (proszek) a jeszcze lepiej tzw. pasta plastizolowa (wtedy paliwo jest elastyczne i nieco inaczej si je preparuje)
20% Al proszek
2% dwuchromianu amonu
3% w璕la drzewnego
65% azotan amonu

To paliwo ma bardo wysoki ISP nawet powy瞠j 250, wi璚 musi by przygotowane starannie bo inaczej spala si zbyt niestabilnie.

z czystego lenistwa wklejam tylko linki
http://www.pinot.webpark.pl/efekt.html
http://www.pinot.webpark.pl/karmel.html
http://www.pinot.webpark.pl/hpr.html
jest co poczyta i pr鏏owa

(*dopiski i podkre郵enia moje) Kermit
zmieniony i uaktualniony 27 09 2005

Ostatnio zmieniony przez dziadek kermit dnia Wto Wrz 27, 2005 7:16 am, w ca這軼i zmieniany 20 razy
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
eltopsj

Do陰czy: 22 Cze 2003

PostWys豉ny: Pon Wrz 01, 2003 6:08 pm    Temat postu: Sk豉dy sta造ch materia堯w p璠nych (amatorskich) Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Oto sk豉dy amatorskich paliw rakietowych pochodz帷e z ksi捫ki in. Bohdana W璕rzyna pt. "Amatorskie rakiety do鈍iadczalne" (Wydawnictwo MON 63 r, nak豉d - tylko 4000 egzemplarzy):

(sk豉d w cz窷ciach wagowych w gramach)

Paliwo nr 1

Azotan potasu KNO3...................... 76
Siarka S....................................... 6
W璕iel C...................................... 18

Paliwo nr 2

Azotan potasu KNO3....................... 40
Azotan amonu NH4NO3...................160
Pak CH.......................................... 26
Dwuchromian amonu (NH4)2Cr2O7.. od 2 do 4

Paliwo nr 3

Azotan potasu KNO3....................... 43
Cukier puder ................................ 15
Klej biurowy (bia造 rzadki) ............. 3

Paliwo nr 4

Nadchloran potasu KClO4................ 48
(nie myli z wybuchowym chloranem potasu KClO3)
Parafina (鈍iece)............................ 12
Sadza kominowa ............................ 2

Ksi捫ka jest mniej znana od "M這dego modelarza rakiet" P. Elszteina, ukazuj帷ego si w wi瘯szych nak豉dach (10000 egzemplarzy)

Co s康z o tych paliwach (szczeg鏊nie o 2-gim i 4-tym) "chemiczni guru" z forum

Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
eltopsj

PostWys豉ny: Pon Wrz 01, 2003 6:29 pm    Temat postu: Paliwa rakietowe Odpowiedz z cytatem

A to jeszcze jeden sk豉d paliwa opracowanego niegdy w USA i jego w豉軼iwo軼i (jednostki w uk豉dzie CGI - jak kto chce to niech przelicza na SI Wink 0:

Paliwo GALCIT-161:

KClO4.........(78% - 70%)
Asfalt..........(22% - 30%)

Spos鏏 formowania 豉dunku...................................... lany
Adiabatyczna temperatura p這mienia [蚓]...................2100 do 1850
Impuls w豉軼iwy [sek]...............................................180 - 195
Dopuszczalny zakres ci郾ie w komorze [kG/cm2].......35 - 700
Szybko嗆 palenia si pod ci郾ieniem 70 at w temp. 20蚓
[cm/sek]..................................................................3,3 - 4,3
Wyk豉dnik n .............................................................0,7 do 0,8
G瘰to嗆 [g/cm3]........................................................1,74
Powr鏒 do g鏎y
eltopsj

PostWys豉ny: Czw Lis 20, 2003 11:31 pm    Temat postu: R騜ne paliwa rakietowe. Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Klawe to Twoje paliwko "niekarmelizowane" Pred Wink . Trzy g堯wne silniki wahad這wca, spalaj w czasie startu co ko這 1,5 tony tego "paliwka" na sekund, o ile si nie myl, to chyba jedno z najlepszych obecnie znanych, ale raczej nie dla Mephisto. Je郵i znudzi Ci si typowy "karmelek" Mephisto, to zainteresuj si paliwami na bazie 篡wic epoksydowych (takimi zajmuje si aktualnie pirotechman). S to obecnie bardzo modne paliwa sta貫 przyrz康zane na "zimno". Jak masz du穎 wolnego czasu i troch "kasy", to bierzesz dowolny utleniacz z grupy azotan闚, lub lepiej nadchloran闚, 篡wic epoksydow chemoutwardzaln (kupion razem z utwardzaczem w supermarkecie budowlanym), kt鏎a pe軟i podw鎩n funkcj (substancji spalanej i jednocze郾ie wi捫帷ej paliwko w tward bry喚) i ju mo瞠sz zacz望 eksperymentowa.

Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony przez eltopsj dnia Sob Lis 22, 2003 10:37 am, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Lis 21, 2003 9:15 am    Temat postu: Re: R騜ne paliwa rakietowe. Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisa:
..... to zainteresuj si paliwami na bazie 篡wic epoksydowych (takimi zajmuje si aktualnie pirotechman). S to obecnie bardzo modne paliwa sta貫 przyrz康zane na "zimno".
........ to bierzesz dowolny utleniacz z grupy azotan闚, lub lepiej nadchloran闚, 篡wic epoksydow chemoutwardzaln...........

Witam

Na stronie Nakky pisze o paliwach azotan potasu / 浩
- nie wiem tylko od kiedy. Ale z moich obserwacji wynika, 瞠 je郵i nie dacie tam nie mniej jak 8 % proszku Mg to nie zrobicie SR. Wi璚 nie wiem czy te rozwa瘸nia Nakki to teoria bo w praktyce kicha Rolling Eyes . Po drugie : paliwa KNO3 / 浩 / Mg opisa貫m ( kr鏒ko ) z rok , p馧tora temu na forum Megalomani i paliw tych nie zer積a貫m z 瘸dnej strony Wink . Ewetualnie to mnie b璠 wi璚 na郵adowa Razz . Ruskim te to opisa貫m Wink

浩 nie l帷zymy z AA tylko z KNO3. Z AA dajemy 烈 ( 篡wica poliestrowa ).

Pozdr. A

PS. Nowe paliwa to ju TAJEMNICA bo zacz掖em zabaw o nazwie Rocket Motor Company Razz
Powr鏒 do g鏎y
dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Nie Lis 23, 2003 10:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

K豉niam si pi瘯nie Very Happy Exclamation
Do陰czy貫m kilka przepis闚 do ksi璕i wiedzy nietajemnej w pierwszym po軼ie.

W odpowiedzi dla Mephisto mog powiedzie, 瞠 jest pi耩 takich przepis闚: C35S i Czerwona karmelka Leszka, kt鏎e mo積a tak瞠 stosowa bez karmelizacji ale na mniejsze rakietki (W wi瘯szych Question patrz serial Xplozja Laughing ), oraz paliwo nr 1, 2 i 3 zaproponowane przea EltopsJ

Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
PINOT

Do陰czy: 25 Lis 2003
Sk康: Wroc豉w

PostWys豉ny: Wto Lis 25, 2003 1:52 pm    Temat postu: proste paliwo nr. 1 z mojej kolekcji Odpowiedz z cytatem

Z mojego katalogu kilkunastu paliw, kt鏎e pr鏏owa貫m polecam nast瘼uj帷e:
19% Zywicy epoksydowej im mniejsza lepko嗆 tym lepiej
1% Rokafenolu N-* (nie jest niezb璠nie konieczny) wtedy +1% 篡wicy
5% proszku Al
40% KNO3
35%KClO3

Sk豉d jest wi璚 prosty i tani. Przygotowanie te: utleniacze dobrze zmieli we m造nku do kawy, doda proszek Al i przetrze razem przez drobne sitko lub tkanin. Nast瘼nie zawiesi wszystko w 篡wicy (wst瘼nie wymieszanej z utwardzaczem), i zostawi do utwardzenia w korpusie silnika. Paliwo ma Kn=150, wi璚 o spalaniu czo這wym nie ma mowy. Musi by kana. ISP teoret oko這 130 (przy 200 psi). Zapala si 豉two od g堯wki zrobionej z KNO3/Al/lakier celulozowy.
Mimo obecno軼i chloranu z pewno軼i nie eksploduje. Daje 豉dny br您owawy dym. W przeciwie雟twie do Mg, proszek Al jest 豉twy do zdobycia (dodatek do beton闚 kom鏎kowych) i nie reaguje z azotanami w obecno軼i wilgoci.

Mam te kilka sk豉d闚 na NH4NO3 o bardzo wysokim ISP (ponad 200), ale s one raczej ma這 widowiskowe (zero trace'u) ale za to baaaaaardzo wysoko lataj.

Ostatnio zmieniony przez PINOT dnia Pon Pa 18, 2004 10:27 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
Go嗆

PostWys豉ny: Wto Lis 25, 2003 2:21 pm    Temat postu: Re: proste paliwo nr. 1 z mojej kolekcji Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa:
.....Mam te kilka sk豉d闚 na NH4NO3 o bardzo wysokim ISP (ponad 200), ale s one raczej ma這 widowiskowe .

Witam

Widowiskowo嗆 ma drugorz璠ne znaczenie cho te si liczy
( szczeg鏊nie gdyby zechcie sprzeda SR ). Wiec "zapodaj" te sk豉dy , sprawdzimy Wink . A moze masz jakies filmy , zdj璚ia Question

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Wto Lis 25, 2003 2:52 pm    Temat postu: Chyba zaczn pisa podr璚znik....:) Odpowiedz z cytatem

OK, s康z帷 po szybko軼i reakcji to forum cierpi na brak dobrych sk豉d闚 na paliwa zasilane saletra amonow. Zaczn wi璚 od paliwa, kt鏎e opracowa貫m jako pierwsze dzi瘯i kt鏎emu m鎩 azotan amonu "d德ign掖 si nad chmury". Uprzedzam, potrzeba troch odczynnik闚, jednak 豉twych do kupienia.

10% PCV (proszek) a jeszcze lepiej tzw. pasta plastizolowa (wtedy paliwo jest elastyczne i nieco inaczej si je preparuje)
20% Al proszek
2% dwuchromianu amonu
3% w璕la drzewnego
65% azotan amonu

To paliwo ma bardo wysoki ISP nawet powy瞠j 250, wi璚 musi by przygotowane starannie bo inaczej spala si zbyt niestabilnie.
Wszystko razem wrzuci do m造nka do kawy i mieli przez oko這 1 minuty. zwil篡 ca這嗆 odrobin THF (uwaga na ten odczynnik - palny jak cholera i nieprzyjemny przy inhalacji) a do uzyskania g瘰tego kitu. Kit ten nale篡 uformowa w odpowiedni 豉dunek rurowy i odstawi w formie do wysuszenia. THF paruje 豉two, wi璚 kaloryfer w niezamieszka造m pomieszczeniu jest OK. Uwaga, podczas parowania THF 豉dunek si kurczy i lekko deformuje.
Dalej ju 豉two inhibitujemy (lub nie) ziarno, pakujemy do motorka. Kn=250-300. Zapala si trudno, wymaga wysokiej temperatury. Je郵i Al jest drobny, nie sypie iskier a jedyny tracer to bia豉 jasna kropka na niebie. Dobre efekty daje wype軟ienie przedniej cz窷ci silnika w 1/3 wcze郾iej om闚ionym paliwem (na KNO3+KClO3) - UNIKA MIESZANIA OBU !!!. To znakomicie poprawia stabilno嗆 spalania, a balast nie jest a tak du篡.
Acha, aby unikn望 przemian fazowych AN, zast瘼uj go w 2% przez KNO3 i drugie 2% przez b喚kit pruski. Jednak, je郵i suszenie odb璠zie si w temp. wy窺zej ni 38stopni, to nie jest konieczne.
Uff, roboty co nie miara, ale w tym ca豉 przyjemno嗆. Potem opracowa貫m prostsze i jeszcze ta雟ze paliwa. Ale teraz nie mam ju w豉dzy w palcach.
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Wto Lis 25, 2003 7:23 pm    Temat postu: Re: Chyba zaczn pisa podr璚znik....:) Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa:
OK, s康z帷 po szybko軼i reakcji to forum cierpi na brak dobrych sk豉d闚 na paliwa zasilane saletra amonow.

THF , a tfu. No i trudno kupi. . Wol wi璚 kauczuk Wink . No i na razie nie bawi si z AA bo starannie trzeba zabezpieczy SR przed wilgoci. A czasami SR lezy 2 miechy w oczekiwaniu na start. A masz filmy, zdj璚ia Question Question . "Wygl康asz" mi na "obcykanego" a wtedy powiniene mie co najmniej zdj璚ia Wink .

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Wto Lis 25, 2003 10:17 pm    Temat postu: Bez paniki z tym THF em. Odpowiedz z cytatem

THF ? Wcale nie tak trudno go kupi. To jest podstawowy rozp. laboratoryjny. Jedyna kwestia to dobra wentylacja.
Co do wilgoci, te bez przesady. Wystarczy zamkn望 dobrze dysz motoru mi瘯kim woskiem lub plastelin. No i oczywi軼ie tuby - nie papierowe (b康 impregnowane). AN to nie jest nadchloran magnezu, zeby sie rozciekac po kilku miesiacach. Zreszt zgodnie z moim do鈍iadczeniem ten stuff dzia豉 doskonale nawet po roku sk豉dowania w piwnicy. Mo積a te ziarno zanurzy w lakierze nitrocelulozowym (albo pomalowa sprayem)
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Wto Lis 25, 2003 10:36 pm    Temat postu: acha, no i ten kauczuk Odpowiedz z cytatem

jedyny dost瘼ny mi kauczuk to w butaprenie ( a i to chloropren). Chyba, ze masz dojscia do HTPB. To te da si z wtedy zrobi. Ale butapren skre郵am ,nie mam zamiaru suszy tego przez dwa tygodnie (i mimo to nie by pewnym zawarto軼i w璕lowodor闚 w paliwie). Dla ma造ch motor闚 mo積a te spr鏏owa twardego asfaltu (takie motorki te da si uruchomic, cho parametry sa du穎 gorsze). Dla wi瘯szch i mniejszych jest dobry poliurtetan, ale trzeba "umiec go kupi". Mnie si kiedys uda這 Smile Od razu radz - pianki PU - forget it.
Powr鏒 do g鏎y
ksard

Do陰czy: 07 Lis 2003

PostWys豉ny: Sro Lis 26, 2003 10:16 pm    Temat postu: Pytanie do PINOT'a Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa:

20% Al proszek
2% dwuchromianu amonu
3% w璕la drzewnego
65% azotan amonu

Zastanawiam si, czy zmiana dwuchromianu amonu na dwuchromian potasu wp造nie niekorzystnie na na parametry paliwa. Pytam dlatego, poniewa w tej chwili nie dysponuj dwuchromianu amonu.
Co o tym s康zisz. Czy du穎 przeprowadzi貫 pr鏏 z silnikami na tym paliwie i czy wiesz jaka jest jego liniowa pr璠ko嗆 palenia?

Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Nie Kwi 10, 2005 1:38 pm, w ca這軼i zmieniany 2 razy
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Sro Lis 26, 2003 10:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

generalnie, katalizatorem jest (Cr2O7)2-. Wi璚 teoretycznie nie powinno to mie znaczenia. Pozostaje sprawa przeliczenia stosunku chrom/utleniacz, tak, aby zosta zachowany stosunek MOLOWY. Dalej, jak s康z to kwestia dopracowania Kn do cisnie (nie wiem jakimi korpusami silnik闚 dysponujesz).

Ostatnio zmieniony przez PINOT dnia Wto Gru 28, 2004 3:44 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Sro Lis 26, 2003 10:37 pm    Temat postu: Re: Pytanie do PINOT'a Odpowiedz z cytatem

Czy du穎 przeprowadzi貫 pr鏏 z silnikami na tym paliwie i czy wiesz jaka jest jego liniowa pr璠ko嗆 palenia?

Posz這 jakie osiem silnik闚 w korpusie 3/4 cala. Dw=20 mm, kana 8mm. Czas palenia oko這 2-3 sekund. Przy ci郾ieniu nie wi瘯szym ni oko這 150 psi.

Nie ukrywam, 瞠 powtarzalno嗆 by豉 najlepsza na motorze dwupaliwowym (dodatkowe 4 silniki).
Powr鏒 do g鏎y
ksard

PostWys豉ny: Sro Lis 26, 2003 10:42 pm    Temat postu: AN+MG cd. Odpowiedz z cytatem

No w豉郾ie. Przy tak wysokim Kn=300 nale篡 si spodziewa wysokiego ci郾ienia w silniku. Z tego co wiem - z teorii o paliwach na bazie azotanu amonowego wysokie ci郾ienia wydaj si by podstaw sukces闚 z tymi paliwami. Poza tym problem z ich zapaleniem i utrzymaniem stabilnego palenia (zalewanie paliwa roztopionym utleniaczem - co doprowadza do urywania p這mienia).
Dwa lata temu przeprowadzi貫m jedn pr鏏 stacjonarn z paliwem:
Azotan amonowy 70%
Aluminium 5%
Epidiam 18 %
Dwuchromian potasu 5%
W璕iel drzewny 2%

Zacisk Kn=200
ζdunek rurowy nieinhibitowany o masie 65g.

No i co?
1.Zap這n by utrudniony - silnik "rozkr璚a" si bardzo powoli.
2.Brak dymu i p這mienia.
3.Korpus silnika wytrzyma.

Ale wydaje mi si, 瞠 ci庵 nie by zachwycaj帷y - nadawa豚y si mo瞠 na silnik marszowy.
Teoretyczny impuls w豉軼iwy wyliczona na 160.

to tyle uwag na gor帷o

Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Nie Kwi 10, 2005 1:37 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Sro Lis 26, 2003 11:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Racja, KSARDzie, problem闚 z tym An co nie miara, a ja sie upar貫m, ze zmusz AN do latania, chocia miejscami strasznie mnie wkurza do 貫z.
Gdzie jest szkopu? Po pierwsze musi by du穎 Al - drastycznie przyspiesza on szybko嗆 spalania. Musi by dobry w璕iel - bo poprawia stabilno嗆 palenia. No i to, co najbardziej mnie wkurza這 - wysokie ci郾ienie potrzebne do stabilnej pracy. Musz przyzna, 瞠 150 PSI to by motor bezpieczny Wink...(kt鏎y polecia sam - ale rakiety by nie nap璠zi). poszed貫m wi璚 ostatecznie w kierunku rozwi您ania najprostszego czyli wewn皻rznego boostera (1/4 d逝go軼i 豉dunku) z這穎nego z do嗆 "gor帷ego" i bardzo dobrze przeze mnie rozpracowanego paliwa opartego na KNO3/KClO3 (z pewno軼i KClO3 mo積a zast徙i dla bezpiecze雟twa KClO4). Lask paliwa AN inhibitowan na zewn徠rz wsuwa貫m przed dysz. Testami statycznymi doprowadzi貫m do osi庵ni璚ia max. cisnienia pracy korpusu tj oko這 400 psi (14 psi= 1 atm). Wtedy Kn dosz這 do 1500 (tak, motor jest do嗆 smuk造) ale to nie problem, bo rury PCV s tanie. Wysoki Kn nie jest totaj problemem, bo paliwa AN maja zwykle niskie eksponenty ci郾ieniowe (w wysokich zakresach p), co i tutaj si sprawdzi這.
Wydaje mi si, 瞠 r闚nie moje lepiszcze pozwoli這 na osi庵ni璚ie dobrego ISP, bo daje bardzo dobry bilans tlenowy (c騜, g堯wnym sk豉dnikiem jego masy jest chlor, kt鏎y nie zabiera tlenu przy spalaniu). Fizycznie, w璕la i wodoru jest w paliwie mo瞠 ze 6%

Co do u篡cia samego paliwa AN - hmmm tutaj sprawa by豉 trudna. Kn - zbli穎ne do tego jak wy瞠j, ale do rozruszania paliwa w cz窷ci kana逝 musia貫m zapoda mieszank typu metalizowanego Galcitu (ginekologiczna robota - ma豉 pewno嗆 powtarzalno軼i). Silniki sprawowa造 si cudnie, ale rozwi您anie pierwsze polubi貫m bardziej.

Co do ognia - to paliwo spala si podobnie do nitrocelulozy - prawie zero dymu, kr鏒ki, oslepiajacy, 鄴速y p這mie. Przy wyj軼iu z dyszy formuje tylko ma造 jasno 鈍iec帷y regularny sto瞠k. Jest zadziwiaj帷o "ciche" - a moze zbyt szybkie...Wink dlatego napisa貫m, 瞠 atrakcje rakietowe sa minimalne, jedynie kop jest znakomity.

ISP, kt鏎y poda貫 dla swojego paliwa AN rzeczywi軼ie mo瞠 by prawdziwy przy niskim ci郾ieniu rz璠u 100 psi. Kiedy patrze na te symulacje http://stud4.tuwien.ac.at/~e9525414/bluesky_rocket/propel1.htm mysl, 瞠 masz racj.
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Czw Lis 27, 2003 8:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa:
..... Po pierwsze musi by du穎 Al - drastycznie przyspiesza on szybko嗆 spalania. Musi by dobry w璕iel - bo poprawia stabilno嗆 palenia. No i to, co najbardziej mnie wkurza這 - wysokie ci郾ienie potrzebne do stabilnej pracy. Co do ognia - to paliwo spala si podobnie do nitrocelulozy - prawie zero dymu, kr鏒ki, oslepiajacy, 鄴速y p這mie. Przy wyj軼iu z dyszy formuje tylko ma造 jasno 鈍iec帷y regularny sto瞠k. Jest zadziwiaj帷o "ciche" - a moze zbyt szybkie...Wink dlatego napisa貫m, 瞠 atrakcje rakietowe sa minimalne, jedynie kop jest znakomity.....

Witam Wink

Hm .......... wypowiedzi PROFI Wink . Szkoda, 瞠 nie masz film闚 , zdj耩 bo podnosi to wiarygodn嗆. Co do utleniacza AA. Prawda. Dodatek proszku Al czy Mg ponad 15 % silnie zwieksza pr璠ko嗆 palenia. Wg mnie przy paliwach na bazie AA bez korpusu metalicznego jednak si nie obejdzie a do metalu jestem "okoniem" ustawiony bo starty rakiet filmuj maks. z odl. 20 m Wink . Wg moich obserwacji stosuj帷 wegiel drzewny i proszki Mg ( czy Al ) nie trzeba stosowa dwuchromianu ( bo nie mam Rolling Eyes ) . Obecnie szukam zastosowania dla k. pikrynowego ( mam nie wielk ilo嗆 i szkoda mi jego zmarnowa ) jako paliwa - mo瞠 addukt z urotropin Question .

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Czw Lis 27, 2003 7:02 pm    Temat postu: witam jeszcze raz Odpowiedz z cytatem

Mam jeszcze jeden pomys co do nieudanej pr鏏y KSARDa (a uwielbiam si uczy na b喚dach). M闚i貫, 瞠 do zlepienia AA u篡貫s 篡wicy epoksydowej. Ha, m闚imy o epoxy, ale nie pamietamy o ma造m, podst瘼nym Z-1. A jest to poliamina alifatyczna...hmmm...aminy alifatyczne s silniejszymi zasadami niz amoniak. Co si wi璚 sta這 - wypar豉 amoniak z AN. Czy miesznka nie cuchne豉 ko雟kim moczem? Je郵i tak, to s康z, 瞠 powsta azotan Z-1 Wink, kt鏎y pozosta na AN. No i tutaj mamy rozwi您anie...KSARD, zreszt bardzo s逝sznie, za這篡, 瞠 AN zalewa paliwo, dlatego kaszla這. Powody s dwa:
1. Eutektyk AN / azotan Z-1
2. higroskopijno嗆 (gigantyczna) azotan闚 amin.

Ad. 1. To jest kwestia stara jak 鈍iat - np. przy pomiarach Ttopnienia. Zanieczyszczenie tworzy z AN eutektyk, przez co temp. topnienia gwa速ownie spada (z tego co pami皻am czysty AN topi sie oko這 135 stopni). Wiem, bo pr鏏owa貫m, 瞠 przez dodatek azotan闚 amoniowych mo積a doprowadzi AN do bezpiecznej temp. topnienia oko這 80 stopni i np. odlewa 豉dunki AN...hmmm AN jako lepiszcze...chyba za kruche. Ale na lachy MW mo瞠 si nada (mam nadziej, 瞠 do pobudzenia nie bedzie potrzebna atom闚ka)

Co do pytania o addukty kwasu pikrynowego...nie wiem...Kiedy stosowa貫m pikrynian amonu jako katalizator palenia AN, ale nie lubie trzyma MW w domu, wi璚 da貫m sobie spok鎩. Wiem, ze s kompozycje APikr. / KNO3 uzywane na paliwa rakietowe. ..
Powr鏒 do g鏎y
ksard

PostWys豉ny: Czw Lis 27, 2003 7:58 pm    Temat postu: Re: witam jeszcze raz Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa:
Mam jeszcze jeden pomys co do nieudanej pr鏏y KSARDa (a uwielbiam si uczy na b喚dach). M闚i貫, 瞠 do zlepienia AA u篡貫s 篡wicy epoksydowej. Ha, m闚imy o epoxy, ale nie pamietamy o ma造m, podst瘼nym Z-1. A jest to poliamina alifatyczna...hmmm...aminy alifatyczne s silniejszymi zasadami niz amoniak. Co si wi璚 sta這 - wypar豉 amoniak z AN. Czy miesznka nie cuchne豉 ko雟kim moczem? Je郵i tak, to s康z, 瞠 powsta azotan Z-1 Wink, kt鏎y pozosta na AN. No i tutaj mamy rozwi您anie...KSARD, zreszt bardzo s逝sznie, za這篡, 瞠 AN zalewa paliwo, dlatego kaszla這. Powody s dwa:
1. Eutektyk AN / azotan Z-1
2. higroskopijno嗆 (gigantyczna) azotan闚 amin.

No... to mi si podoba! Pe軟y profesjonalizm.
Opisane "zjawisko z ko雟kim moczem" wyst徙i這. Rzeczywi軼ie zapach ten by bardzo wyra幡ie wyczuwalny. Nawet mia貫m wra瞠nie, 瞠 豉dunek paliwa nie wysycha, a wr璚z przeciwnie - wykazywa tendencj do wilgotnienia.
Czas na wnioski.
Azotan amonu + 篡wica epoksydowa z utwatdzaczem Z1 nie mog koegzystowa w paliwie.
Niby nieudana pr鏏a z silnikiem a jednak co da豉.

Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3, 4  Nast瘼ny
Strona 1 z 4

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum