Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Jak wywa¿yæ rakietê?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Verex13



Do³±czy³: 15 Maj 2011
Posty: 9

PostWys³any: Sob Lis 19, 2011 11:02 pm    Temat postu: Jak wywa¿yæ rakietê? Odpowiedz z cytatem

Witajcie,
we wakacje zbudowa³em model rakiety który roboczo nazwa³em VX ONE. Mia³ wysoko¶æ oko³o 70cm i lecia³ na silniku kupnym (PS B15-5 Ns i C15-6 Ns). Nie wywa¿a³em tego modelu a polecia³ bardzo dobrze - nie kozio³kowa³, nie krêci³ siê, mo¿na by rzec ¿e lecia³ idelanie.

Ale teraz, gdy nadchodzi kolejny czas wolny, postanowi³em ten model trochê powiêkszyæ, zrobiæ z l¿ejszych materia³ów i wykonaæ solidniej. Niestety o wywa¿aniu rakiet nie mam zielonego pojêcia, a wiem ¿e jest to do¶æ wa¿ne.

Przez kilka lat opiera³em siê na kupnych modelach rakiet, wiêc tylko je sk³ada³em. Eksperymentowa³em te¿ z w³asnymi silnikami, ale to ju¿ inna bajka.

Model który chcê stworzyæ bêdzie nosi³ nazwê "Caelestis" i bêdzie wysoki na oko³o 1,5m. Korpus bêdzie zrobiony ze styropianowych otulin do rur, stateczniki z balsy, g³owica ze styropianu, a ca³y model bêdzie lecia³ na silniku PS E35-5 Ns.

No i teraz ¿eby ten model by³ rzeczywi¶cie taki niebiañski, to trzeba bêdzie go wywa¿yæ. A ¿e ja nie mam o tym zielonego pojêcia to zwracam siê z tym pytaniem do starych wyjadaczy w tej dziedzinie modelarstwa.

Czyta³em o programie SpaceCAD ale jako¶ nie przypad³ mi do gustu z racji tego ¿e ¶rednio znam angielski (chocia¿ na upartego by sobie z nim poradzi³).

A wiêc czy s± jakie¶ "techniki" wywa¿ania? Jak to siê konkretnie robi?
Znajduje siê punkt wywa¿enia na modelu, i co dalej? Co z tym zrobiæ?

Z racji tego ¿e model bêdzie samorobny i bezpieczeñstwo zale¿y ode mnie, wiêc nie chcia³bym, ¿eby model wyrz±dzi³ komu¶ krzywdê.

P.S: Model bêdzie odpalany za pomoc± zdalnego zapalnika. Zostaje tylko problem z wywa¿eniem, bo nie wiem jak do tego podej¶æ.

Pozdrawiam i proszê o jakie¶ opiniê i porady w tym temacie. Je¶li s±, to jakie¶ tutoriale, czy co¶ podobnego.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Verex13



Do³±czy³: 15 Maj 2011
Posty: 9

PostWys³any: Nie Lis 20, 2011 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha, i gdzie¶ czyta³em ¿e lataæ mo¿na do 100m, a potem loty modeli trzeba gdzie¶ tam zg³aszaæ [...] ¿eby nie stanowiæ zagro¿enia w ruchu lotniczym.
Kto¶ co¶ wie na ten temat? Je¶li trzeba, to gdzie takie co¶ zg³aszaæ? Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Kacper



Do³±czy³: 17 Maj 2003
Posty: 180
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Nie Lis 20, 2011 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je¶li ju¿ mia³e¶ styczno¶æ ze SpaceCADem to najlepiej ¿eby¶ zrobi³ w nim projekt. Wszystkie inne metody albo znacz±co przek³amuj± albo wymagaj± bardzo skomplikowanych obliczeñ. Jest fajrant sposób na wywa¿enie modelu ale nie takich rozmiarów, ma³e modele mo¿na zawiesiæ na sznurku po ¶rodku ciê¿ko¶ci i wywijaj±c rakiet± patrzyæ czy ustawi siê czubkiem do kierunku lotu.

Odno¶nie pu³apu na jaki mo¿na lataæ bez zgody to jest on ró¿ny. Wysokie loty trzeba zg³aszaæ do Agencji ¯eglugi Powietrznej podaj±c konkretn± datê i godzinê startu kilka tygodni wcze¶niej. Je¶li nie bêdzie przeciwwskazañ dostaje siê okno startowe. Mo¿na siê te¿ od nich dowiedzieæ od jakiej wysoko¶ci na interesuj±cym nast terenie trzeba ubiegaæ siê o pozwolenie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
rrzepkaa



Do³±czy³: 20 Lis 2011
Posty: 21
Sk±d: Polska

PostWys³any: Nie Lis 20, 2011 8:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Verex13 , co¶ mi siê wydaje ze co¶ Ci siê pomyli³o . Od kiedy samoloty i helikoptery lataj± na wysoko¶ci 100m? No chyba ¿e masz na my¶li du¿e miasta gdzie s± du¿e lotniska . Bo chyba nad ma³ymi miejscowo¶ciami czy wsiami nie ma opcji by statki powietrzne lata³y na wysoko¶ci 100m .

Rzepkaa
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Verex13



Do³±czy³: 15 Maj 2011
Posty: 9

PostWys³any: Pi± Lis 25, 2011 8:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra, z wywa¿aniem dam sobie jako¶ radê.

Ale jest mo¿e jaki¶ wzór na obliczanie wielko¶ci czaszy spadochronu? W poradniku Piotra Sornowskiego pisa³o ¿e lina od rakiety do spadochronu musi byæ 3x d³u¿sza od modelu - to prawda?

A SpaceCad mi nie podchodzi, bo z moim angielskim to bym musia³ siedzieæ w nim chyba ca³y dzieñ, a nie mam na to zbytnio czasu.

Jest jaki¶ wzór na obliczanie wielko¶ci czaszy spadochronu je¶li znam wagê ca³ego modelu?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
leszek



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 102
Sk±d: TORUÑ

PostWys³any: Pi± Lis 25, 2011 6:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

P.Elsztein "M³ody Modelarz Rakiet" - str 164 (w wyd. z 1963) Nomogram do obliczenia pr. opadania...
Pozdr. Leszek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP