Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

LEDy w rakietach.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Inne (mod. rakietowe)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Pi± Sie 22, 2003 1:09 pm    Temat postu: LEDy w rakietach. Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Poniewa¿ jeden z bywalców forum zada³ mi pytanie prywatnym kana³em na temat diod ¶wiec±cych LED, postanowi³em udzieliæ odpowiedzi na forum, gdy¿ s±dzê, ¿e dane te mog± byæ przydatne dla innych u¿ytkowników (a ja nie bêdê, byæ mo¿e, musia³ ponownie "strzêpiæ jêzyka", a raczej "mordowaæ" paluchów Very Happy ).

LEDów czyli Light Emited Diode - dioda emituj±ca ¶wiat³o, u¿ywa siê coraz czê¶ciej zamiast ¿arówek. Ceny tych elementów posz³y bardzo w "dól" (du¿a produkcja i wielu producentów).W handlu spotyka siê ró¿ne LEDy. Nale¿y je traktowaæ jak zwyk³e diody impulsowe ma³ej mocy. Pr±d jaki mo¿emy w nie "wpakowaæ" nie zale¿y od ich ¶rednicy, ale od typu diody: czy to jest LED epitaksjalna (matowa - tania), czy LOW POWER, czy super, hiper jasna (dro¿sze). Diody tanie wymagaj± wiêkszego pr±du (20 - 30 mA), aby ¶wieci³y jako tako - traktuje siê je jako diody sygnalizacyjne. Diody dro¿sze (jasno ¶wiec±ce, traktowane jako pod¶wietlaj±ce - czêsto w przezroczystych bañkach i niestety o ma³ym k±cie ¶wiecenia), ¶wiec± ju¿ stosunkowo jasno przy pr±dach 2 - 5 mA. Tam gdzie chcecie zaoszczêdziæ na pr±dzie, stosujcie diody LOW POWER, super, lub hiper jasne. Bardzo istotny jest spadek napiêcia na strukturze LED w kierunku przewodzenia. Oczywi¶cie, ¿e dioda led za¶wieci siê dopiero wtedy, gdy napiêcie zasilania bêdzie wy¿sze od spadku napiêcia na jej strukturze pó³przewodnikowej (zostanie przekroczone "przegiêcie" na charakterystyce I do U) i je¿eli - dla pr±du sta³ego - zostanie w³a¶ciwie biegunowo w³±czona: d³u¿sza noga - anoda do wy¿szego potencja³u. W szereg z diod± musi byæ w³±czony rezystor ograniczaj±cy pr±d, p³yn±cy w obwodzie (LED to nie ¿arówka Smile ) . Warto¶æ rezystancji opornika (lub jak kto woli rezystora) liczymy z prawa Ohma dla obwodu zamkniêtego. Czyli po prostu od napiêcia zasilania odejmujemy spadek napiêcia na LED (spadki napiêcia na innych elementach steruj±cych np. na tranzystorach, mo¿na pomin±æ, s± ma³e i znacz±co nie zmieni± wyniku) - wynik dzielimy przez pr±d jaki chcieliby¶my przepu¶ciæ przez LED. Np. chcemy aby przez LED p³yn±³ pr±d 10 mA (0,01 A), mamy do dyspozycji diodê LED czerwon± (spadek napiêcia na diodzie RED LED - 1,5 V) i zasilamy z baterii 9 V.
9-1,5 = 7,5 7,5/0,01= 750 Ohm [napiêcie w V, pr±d w A, to rezystancja w Ohm-ach).

Oto spadki napiêæ na innych LEDach:

zó³ta i zielona ....................... - 2,0 V

niebieska, bia³a, ultrafioletowa - 3,4 V

Jak z tego widaæ diody BLUE, WHITE i UV nie da siê za¶wieciæ z dwóch paluszków 1,5 V (albo bêd± ledwo "b¼dziæ"). Trzeba stosowaæ wtedy przetwornicê podnosz±c± napiêcie zasilania. Tak jest w lampach rowerowych z LED WHITE zasilanymi z dwóch paluszków i obecne modnymii Very Happy Very Happy Very Happy lampami solar - reklamowanymi w telewizji, gdzie WHITE LED zasilana jest z jednego akumulatorka AA (ale nie dajcie siê "wpu¶ciæ w maliny" - to tylko ³adna iluminacja dla ogródka, a nie o¶wietlenie he,he,he).

W rakietach LEDy hiperjasne mo¿na wykorzystaæ do pod¶wietlenia g³owicy. Start takiej rakiety wieczorem, lub w nocy jest niezwykle atrakcyjny. Mo¿na próbowaæ fotografowaæ tor lotu (ale tylko przy bezksiê¿ycowej nocy i bez postronnego o¶wietlenia, a wiêc na wsi).
Je¿eli zastosujemy prosty uk³ad generatora NE555 (ULY7855, SA555 itp.)
o znanej czêstotliwo¶ci i wspó³czynniku wype³nienia przebiegu prostok±tnego (s³u¿ê wszystkim chêtnym programem do liczenia tych parametrów) do w³±czania i wy³±czania LED w czasie lotu, to dostaniemy CIEKAW¡ fotografiê, z której mo¿emy wyci±gn±æ DU¯O ISTOTNYCH wniosków na temat lotu rakiety. Je¿eli bêdzie zainteresowanie takim uk³adem to zamieszczê schemat. Uk³ad z trzema hiperjasnymi LEDami zasilanymi z jednej baterii CR2032 ( 250 mAh fi-20mm, grubo¶æ 3,2mm) jest bardzo ma³y i lekki - mie¶ci siê nawet w rakietkach szkolnych (sklepowych), poza tym je¿eli "doczepimy" do tego ma³y buzzerek piezo (przetwornik d¼wiêku o ma³ym poborze pr±du) to u³atwi to nam odnalezienie ma³ej rakietki, która wyl±dowa³a w krzakach, czy wysokiej trawie.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Mati-bomba



Do³±czy³: 05 Lis 2003
Posty: 3
Sk±d: Be³chatów

PostWys³any: Sro Lis 19, 2003 3:17 pm    Temat postu: hehe hihi Odpowiedz z cytatem

zapomnia³e¶ podaæ bardzo durzom zaletê LED-ów .Otórz je¶li ci±gle bêd± mia³y dostarczane pr±d to z moich obliczeñ bêd± ¶wieci³y jakie¶ 37 lat, chociarz do celuw pirotechniki to siê nie przyda, skoro ju¿ dioda ma byæ przymocowywana do rakiet Laughing
_________________
Pozdro dla wszyskich maniaków pirotechniki Very Happy

muj mail line5@o2.pl
muj tlen line3@tlen.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Go¶æ






PostWys³any: Sro Lis 19, 2003 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja moze powiem tutaj cos jako bardziej ciekawostke, a mianowicie kiedys chcialem sprawdzic ile biala dioda LED pociagnie na dwuch paluszkach, no i jak podlaczylem to juz mi swieci okolo 10 miesiecy. Oczywiscie swiatlo z czasem jest coraz slabsze, ale jeszcze swieci.

Pozdrawiam
Powrót do góry
KML



Do³±czy³: 02 Maj 2003
Posty: 73

PostWys³any: Sro Lis 19, 2003 4:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam... Ja mam pomys³:
Zrobiæ modu³ rakiety (prze¼roczysty) z ledami i generatorkiem.
Eltopsj: mo¿esz podaæ parametry diód czerwonych led ? posiadam 8 wiêc mo¿na zrobiæ ciekaw± rzecz.

_________________
Take a look to the sky... just before you die!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
caleb_ns



Do³±czy³: 13 Wrz 2003
Posty: 76

PostWys³any: Sro Lis 19, 2003 8:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Diody czerwone:
Napiêcie - ~1.7V

Pr±d zale¿y od rodzaju diody (matowa, super, ultra jasna) i mo¿na go dobieraæ, tak jak by³o napisane wcze¶niej, 2mA~20mA dla diod najja¶niejszych.

_________________
Cz³owiek jest jak stolarz. Stolarz ¿yje, ¿yje, a potem umiera. Tak te¿ bywa z
cz³owiekiem.
[you]
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piromajster



Do³±czy³: 21 Sie 2003
Posty: 36
Sk±d: Wawa

PostWys³any: Sro Lis 19, 2003 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajno by taka rakieta wygl±da³a z diodami w nocy !
To by³by bajer !
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Troll_u



Do³±czy³: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Sk±d: stolica

PostWys³any: Sro Lis 19, 2003 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wiem czy fajnie?? Odpalanie rakietki to jest tylko szszszszszszuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu...... i rakiety ni ma Very Happy . Z bliska nie zobaczymy diód bo za sszybko sie rakieta oodala, a z daleka nie zobaczymy poniewa¿ daj± nik³e ¶wiat³o. Dioy lepiej zastosowaæ do modeli samolotów RC...... ale to inna bajka Smile . Je¿eli o mnie chodzi to nie widze powodu do stosowania diod w rakietach, bo nie ma to sesnu, no mo¿e poza jednym [dioda pe³ni rolê zapory* (przepuszcza pr±d tylko w jedn± stronê) albo gdzie kilka diod jes spiêtych w mostek] gdzie stanoi to wczê¶æ uk³adu jakiego¶, np mierz±cego Vmax. lub wysoko¶æ. Confused

* zapora - nie wiedzia³em jakiego s³owa uzyc bo mi z g³owy wylecia³o fachowe okreslenie, bo j to na elektronice to sie troche znam Cool
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Sro Lis 19, 2003 11:33 pm    Temat postu: Re: hehe hihi - ja bym siê tak nie ¶mia³. Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Mati-bomba napisa³:
zapomnia³e¶ podaæ bardzo durzom zaletê LED-ów .Otórz je¶li ci±gle bêd± mia³y dostarczane pr±d to z moich obliczeñ bêd± ¶wieci³y jakie¶ 37 lat, chociarz do celuw pirotechniki to siê nie przyda, skoro ju¿ dioda ma byæ przymocowywana do rakiet Laughing


Jak d³ugo bêdzie ¶wieciæ dioda LED zale¿y od warto¶ci pr±du ustalonego w obwodzie zasilania diody, co robimy przy pomocy rezystorów (oporników), oraz od wydajno¶ci ¼ród³a zasilania, do którego jest pod³±czona. Wspó³czesne diody hiperjasne bêd± siê ju¿ wyra¼nie ¶wieci³y przy pr±dzie rzêdu kilkuset mikroamper (to jest warto¶æ pr±du ok. 60 razy mniejsza ni¿ dla najmniejszych ¿aróweczek), a wiêc bêd± ¶wieci³y bardzo d³ugo, ale bez przesady. Laughing np. je¿eli pod³±czysz LED do baterii CR2032, która ma pojemno¶æ (250-280 mAh) i ustalisz pr±d 0,5 mA to dioda bêdzie ¶wieciæ przez: 280mAh/0,5mA = 560 h/24 h = 23 dni, a wiêæ nieca³y miesi±æ. Dla bateri R6 (AA), która mo¿e mieæ pojemno¶æ rzêdu kliku amperogodzin, zale¿nie od jako¶ci baterii i producenta, to masz: np. 2 Ah=2000mAh/0,5mA = 4000 h/24 h = 166 dni/30 dni co daje ok. 5 miesiêcy, a nie lat Shocked . Przy czym nale¿y zaznaczyæ, ¿e ¶wiecenie diody LED przy pr±dzie rzêdu 500 uA jest tylko znacz±ce, je¿eli zechcemy aby ¶wieci³a naprawdê jasno to musimy w ni± "wpu¶ciæ" przynajmniej 5-10 mA, a to jest ju¿ pr±d 10-20 krotnie wiêkszy od przyk³adowego, i tyle samo razy skróc± siê czasy ¶wiecenia z powy¿szych przyk³adów. Oczywi¶cie mo¿na stosowaæ ró¿ne inne "triki", np. zasilanie impulsowe, ale cudów nie nale¿y siê spodziewaæ. "Perpetum Mobile" nikt jeszcze nie wymy¶li³ (chocia¿ s± tacy, co twierdz±, ¿e im siê to uda³o Very Happy ). A zgodnie z panuj±cymi prawami natury, wszystko zmierza do totalnego chaosu, tote¿ i baterie nie s± wieczne Wink .

Pozdrawiam

PS UWAGA - nie przesadzajcie z tym wyrokowaniem, czy co¶ jest przydatne, czy nie, bo wyl±dujecie z przys³owiow± "³ap± w nocniku", co¶ jak Bill Gates, który powiedzia³ bardzo dawno temu mniej wiêcej w tym stylu, ¿e "640KB pamiêci podstawowej RAM w PC-cie jest warto¶ci± tak du¿±, ¿e nigdy nie trzeba bêdzie tego zmieniaæ" Laughing .

LEDy w rakietach s± przydatne przy lotach wieczorowych i nocnych (szczególnie atrakcyjnie wygl±da rakieta w biernej fazie lotu) - widaæ je z bardzo du¿ych odleg³o¶ci, a rakietê ³atwiej jest odnale¼æ, poza tym diody nie z¿eraj± du¿o pr±du z instalacji pok³adowej.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Troll_u



Do³±czy³: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Sk±d: stolica

PostWys³any: Czw Lis 20, 2003 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale nie wiem dlacego mnie krytykujecie. Evil or Very Mad Crying or Very sad Napisalem "wed³ug mnie...." wiêc to jest moje zdanie do którego mam prawo. Poza tym interesuje sie elektronik± i troche dio widzzia³em ale tekiej, by jej ¶wiat³ ¶wiat³o by³o widaæ z kilometra to jeszcze nie widzia³em. I WCALE NIE TWIERDZE ¯E NIE MA TAKICH DIOD. Ale u mnie w mie¶cie sie z Ultrajasn± nie spotka³em. a jaki jest koszt takiej diody?? Bo nie s±dze by efektownie wygl±da³a rakieta z jedna diod±. Acha, Smile podoba mi sie pomys³ ¿e mo¿na tak± diode u¿yæ by ³atwiej znale¼æ rakiete. O tym nie pomy¶la³em Embarassed . Aaaaaaa. teraz mi sie nasun±³ pomys³. Je¶li rakieta wraca na ziemie na spadochronie (czyli ten pomys³ jest stosowny tylko przy du¿ych projektach z du¿ym silnikiem) Arrow to mo¿na by z³o¿yc efekt typu "p³ywaj±ce ¶wiate³ko"a w³a¶ciwie to klka takich efektów i przy spadaniu rakiety na spadochronie, mo¿na by otrzymac zar±bisty efekt. Ale ja chyba nie bêdê kombinowa³ z diodami. Ale nie zmienia to faktu ¿e bêdê czyta³ ten post dalej i jak cos fajnego bêdzie opisane to pokombinuje. Pozdrawiam i sukcesów w LEDowaniu Smile Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Sob Lis 22, 2003 11:26 am    Temat postu: LEDy w rakietach Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Troll_u napisa³:
....Ale u mnie w mie¶cie sie z Ultrajasn± nie spotka³em. a jaki jest koszt takiej diody??...


W du¿ych miastach LED ultra i hiper-jasne mo¿na kupiæ (w dobrych sklepach elektronicznych) ju¿ za kilkadziesi±t groszy - najtañsze s± czerwone. Za niebieskie i ultrafioletowe trzeba daæ ju¿ parê z³otych, a za najdro¿sze ze ¶wiat³em bia³ym kwotê od paru do kilkunastu PLN (w zale¿no¶ci od ¶wiat³osi³y) - mowa tu o cenach detalicznych - w hurcie mo¿na je kupiæ jeszcze taniej. Starszego typu diody LED ¶wieci³y rzeczywi¶cie marnie - ich jasno¶æ wynosi³a kilka-kilkadziesi±t mcd (milikandeli). Obecne LEDy dostêpne na rynku ¶wiec± z jasno¶ci± rzêdu wielu tysiêcy mcd. Montuje siê je w samochodach - jako dodatkowe ¶wiat³a STOP (czerwone), oraz w reflektorach rowerowych - tylnych (czerwone LED), w przednich (bia³e, lub tañsze ¿ó³te) i taki reflektorek z najnowszych LEDów ca³kiem ni¼le o¶wietla drogê rowerzy¶cie w ciemno¶ci.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Troll_u



Do³±czy³: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Sk±d: stolica

PostWys³any: Sob Lis 22, 2003 2:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo¿na juz kupiæ diode ultrafioletow±?? O kurde, a to niespodzianka. Ju¿ do tego stopnia miniaturyzacje sie posuwa. Acha, ja mam latarke i w niej jest niebieska dioda. Jest pewnie jakas Super albo jaka¶tam jasna, i chyba pojade do Kielc do elektronika po diody ultrafioletowe!!!!!!!! Twisted Evil Dzieki za sprostowanie mojej wypowiedzi.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Sob Lis 22, 2003 7:36 pm    Temat postu: LEDy w rakietach Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Jasne LEDy ultrafioletowe wytwarzaj± oprócz ³adnego fioletu spor± ilo¶æ promieniowania ultrafioletowego - mo¿na przy ich u¿yciu testowaæ banknoty (osobi¶cie sprawdza³em - widaæ wszystkie znaki wodne - mo¿na sobie skonstruowaæ tani, prosty i przeno¶ny tester banknotów), ale UWAGA: nie ¶wieciæ w oczy - mo¿e to byæ szkodliwe.
Ostatni± nowink± s± superjasne LEDy ró¿owe (2000 mcd), za które trzeba zap³aciæ parê "zetów" za sztukê - cena porównywalna z niebieskimi ultrajasnymi (3500 mcd).

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Nie Lis 23, 2003 11:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam brelok do kluczy z diod± ultrafioletow±, piêkna sprawa. Jak siê po¶wieci na kartkê, to ona te¿ ¶wieci. A jak po¶wieci³em na porcleanê, to by³o bardzo ciemne ¶wiat³o fioletowe. Kartka w porównaniu z tym siê ¶wieci³a. Podobnie na ¶cianie zawieszona jedna kartka. Ale nie wiem nawet gdzie takie mo¿na dostaæ, bo mam w prezencie od cioci z austrii, wiêc mo¿e nawet nie byæ do kupienia w polsce (w co niewierzê).
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Nie Lis 23, 2003 7:07 pm    Temat postu: LEDy w rakietach Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Widzê z Waszych postów, ¿e jeste¶cie mocno zapó¼nieni, je¶li chodzi o nowinki. LEDy, o których pisa³em wy¿ej powinny byæ dostêpne w ka¿dym sklepie z czê¶ciami elektronicznymi. W ka¿dym b±d¼ razie w moim sklepie ELTOP s± dostêpne LEDy ultrajasne: czerwone, zielone, ¿ó³te, pomarañczowe, niebieskie, ultrafioletowe, bia³e i ró¿owe. Ceny kszta³tuj± siê od 0,40 z³ do 5,- z³ za sztukê.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Inne (mod. rakietowe) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP