Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jaka jest reakcja siarki r-em NaOH

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Pią Gru 03, 2010 6:32 pm    Temat postu: Jaka jest reakcja siarki r-em NaOH Odpowiedz z cytatem

Witam.
Nie wiecie może jaka jest reakcja siarki z r-em NaOH? Gdyż już kilka razy udało mi się gdzieś wyczytać, iż siarka rozpuszcza się w NaOH tyle, że nie znalazłem reakcji.
Interesowało mnie otrzymanie tą metodą Na2S, gdyż otrzymany w inny sposób mnie nie usatysfakcjonował.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ripper87



Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 205
Skąd: z czwartej gęstości

PostWysłany: Pią Gru 03, 2010 6:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakim sposobem probowales otrzymywac? Probowales moze otrzymac H2S z siarki i parafiny przepuszczajac powstaly gaz przez rr NaOH?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Pią Gru 03, 2010 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć
Nie, nie próbowałem otrzymywać H2S z siarki i parafiny.
Miałem za to gdzieś dorwane trochę Na2SO4 niewiadomego pochodzenia, więc zmieszałem go z węglem drzewnym grillowym w wadze 3x większej niż by to wymagane było w reakcji Na2SO4 + 4C --> Na2S + 4CO;
dalej włożyłem go do puszki po konserwie rybnej! (takiej podłużnej), całość przykryłem blachą i włożyłem do wykonanego przez mnie pieca hartowniczego.
W temp. na oko jasno czerwony żar przetrzymywałem ok 1 godzinę (z pod przykrycia puszki wydobywały się bladoniebieskie płomyczki CO)po czym wyłączyłem prąd i dałem ostygnąć całości. Po wyjęciu dalej było czarne (od nadmiaru C grilowego). No więc wsypałem do probówki (chociaż w praktyce to naczynie z probówką miało nie wiele wspólnego!!!) i wlałem trochę kwasu; zaczęła się burzliwa reakcja wydzielania H2S (zapach) i zapalony spalał się niebieskim płomieniem.
Jednak wziąłem ten produkt i go zmoczyłem po czym rozsmarowałem po ręce to nie spowodował wypadania włosów ze skóry na ręce.
A liczyłem na to, że otrzymam depilator.
Oczywiście dla Na2S znalazłbym też wiele innych zastosowań.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zbyhk



Dołączył: 05 Mar 2003
Posty: 339
Skąd: skontowni

PostWysłany: Pon Gru 06, 2010 1:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

prawdopodobnie powstaje tiosiarczan i siarczek/wielosiarczek - widziałem przpis gdzie się uzywa produktu po reakcji roztw. Na0H i S do redukcji TNF podobnie jak siarczkiem (otrzymywanie DDNP)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Sro Cze 08, 2011 6:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cześć
Siarka powoli rozpuszcza się w gorącym 10....15 % NaOH (w innym zakresie stężeń napewno też) wytwarzając w efekcie ciemno czerw. - pomarańcz. roztwór.
Ciekawością jest, że 1 mol NaOH rozpuszcza maximum 2 mole siarki i ani szczypty S więcej! Nawet podczas dłuższego gotowania.
Ale jaki produkt powstaje w reakcji NaOH + 2S pozostaje dalej tajemnicą, co jest trochę niekomfortowe bo ciężko to wykorzystać do selektywnej redukcji grup NO2 ---> NH2 w wielonitrowych związkach aromat. np. dinitrobenzenu do m-nitro aniliny.
Mimo wszystko ten tajemniczy czerwony płyn jest raczej dość silnym reduktorem np. już w niewielkiej ilości wkroplony do perhydrolu doprowadza do bardzo gwałtownej i egzoterm. reakcji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP