Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Radiowe systemy zdalnego odpalania
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
vis2



Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 16

PostWysłany: Pią Lut 25, 2011 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Wszystko fajnie… uznanie i takie tam, ale wydaje mi się, że kolega konstruując/ projektują/urządzenie nie bardzo wiedział co chce zbudować. Dobrym pomysłem byłoby określić precyzyjnie wszystkie parametry,funkcje itp. bazując przykładowo na układach profesjonalnych(nie ma sensu wymyślać czegoś co już istnieje). Może na początek prąd odpalania jaki potrzebujemy to max 5A, bo jak koledzy wiedzą zapalnik el. specjalny o prądzie bezp. 2A potrzebuje ok. 3 A do zadziałania, natomiast seria 20 szt. pobiera ok. 4,5A, a aku kolegi to chyba prąd zwarcia ma na poziomie kilkunastu A . Może warto by się również zastanowić nad segmentem radiowym, bo może nie trzeba aż takiej mocy i lepiej zastosować lepsza jakość sygnału przez zastosowanie np. heterodyny? Proszę kolegów by nie traktować postu jako bezzasadną krytykę, lecz jako zachętę do konstruktywnej dyskusji, która pomoże wszystkim zainteresowanym dokonać optymalizacji swoich projektów.
pozdro vis2
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Sob Lut 26, 2011 10:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

vis2 napisał:
nie ma sensu wymyślać czegoś co już istnieje

Jeśli coś co już istnieje kosztuje 10x drożej lub nie ma przydatnych funkcji, to kopiowanie ma sens Wink. Ja ostatnio za około 150zł zrobiłem dla kolegi sterownik do falownika, kolega twierdzi że ma lepsze funkcje niż niemieckie za 1000zł.
vis2 napisał:
Może na początek prąd odpalania jaki potrzebujemy to max 5A, bo jak koledzy wiedzą zapalnik el. specjalny o prądzie bezp. 2A potrzebuje ok. 3 A do zadziałania, natomiast seria 20 szt. pobiera ok. 4,5A, a aku kolegi to chyba prąd zwarcia ma na poziomie kilkunastu A.

I dobrze, szybciej/pewniej odpali jak ma większe możliwości prądowe.
vis2 napisał:
Może warto by się również zastanowić nad segmentem radiowym, bo może nie trzeba aż takiej mocy i lepiej zastosować lepsza jakość sygnału przez zastosowanie np. heterodyny?
A czy to będzie tańsze lub prostsze do zastosowania? Z tym modułem radiowym, po prostu go podłączasz i się nie przejmujesz. Heterodynę pewnie trzeba by nastroić i raczej bez oscyloskopu przy konstrukcji się nie obejdzie. Poza tym czy heterodyna mogłaby być zastosowana jako prosty wzmacniacz do tego modułu radiowego? Tutaj po prostu wpisujemy ciąg znaków jaki chcemy wysłać, a moduł martwi się transmisją, sumami kontrolnymi i ponawianiem jeśli nie ma odpowiedzi. Jeśli zrobilibyśmy własny moduł, trzeba by to samodzielnie programować. Jak dla mnie 50zł to niska cena za posiadanie takich funkcjonalności i zasięgu.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
vis2



Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 16

PostWysłany: Sob Lut 26, 2011 12:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny kol. yetihehe właśnie dlatego warto by się zastanowić, sprecyzować dane wejściowe. Nie da się zbudować super układu z najlepszym kodowaniem, zasięgiem , modulacją i do tego wszystkiego najlepiej za 10zł. Ktoś powie, że dla niego 8 bit klucz szyfrowania jest nadto wystarczający a drugi powie, że w tego typu systemach tylko Keeloq. To samo tyczy się ilości kanałów: ktoś powie, że dla jego potrzeb 1 to max bo nie odpala 2 rakiet na raz a inny, że 12 to optimum dla odpalania szelek. Znajdą się oczywiście również zwolennicy niższych częstotliwości np. 40.68MHz itd. itp...
Reasumując nie ma sensu bić piany upierając się przy dwukierunkowej transmisji czy przełączniku na kluczyk lub baterii takiej czy innej-co se dasz to będziesz miał. Chciałbym podyskutować o cechach urządzenia, które determinują właściwe, niezawodne działanie. Z nadzieją na pozytywny oddźwięk ślę ukłony i wyrazy szacunku.
vis
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Firefighter



Dołączył: 26 Wrz 2002
Posty: 56
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Mar 06, 2011 10:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny kolego vis2, wymagania określiłem dosyć szczegółowo (wszystko jest na stronce) [<- nieaktualne - FF], mówiąc krótko miało to być urządzenie proste, jednak jego prostota nie miała wpływać na bezpieczeństwo użycia.

Radiowy system odpalania można wykonać na 1000 sposobów. Ja zbudowałem taki jaki ja chciałem.

W WFS-2 mam zamiar właśnie zająć się jakimś bardziej zaawansowanym sposobem transmisji danych, stworzyć jakiś algorytm wykorzystujący "code hopping", ale zacznę o tym myśleć pewnie dopiero za kilka mies.

_________________
Pozdr., FF.


Ostatnio zmieniony przez Firefighter dnia Nie Gru 28, 2014 7:10 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
vis2



Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 16

PostWysłany: Nie Mar 13, 2011 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się,
Tak jak wcześniej wspomniałem nie krytykuję Twojego projektu, wykonania itp.Wydaje mi się jednak, że temat nie został utworzony tylko i wyłącznie z myślą o autoprezentacji, lecz by przybliżyć kolegom w/w problematykę. Zainteresowanie tego typu zagadnieniami jest spore, a nie każdy” porwie się” na pisanie algorytmów z „rolling code”…


Ostatnio zmieniony przez vis2 dnia Nie Mar 13, 2011 5:23 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Nie Mar 13, 2011 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

vis2 napisał:
Kłaniam się,
Tak jak wcześniej wspomniałem nie krytykuję Twojego projektu, wykonania itp.Wydaje mi się jednak, że temat nie został utworzony tylko i wyłącznie z myślą o autoprezentacji, lecz by przybliżyć kolegom w/w problematykę.
Wręcz przeciwnie. Tematy dotyczące "jak można by zrobić radiowy system do [jakaś funkcja]" bardziej pasują na elektroda.pl. Tutaj tylko chodziło o pochwalenie się, że jest fajny system i może kogoś zainteresuje w związku z tym, że przydaje się w piro. Doceniamy, że próbujesz wymyślić coś lepszego, ale nie od razu Rzym zbudowano, na czymś trzeba się uczyć i należy zaczynać od małych rzeczy. Jeśli nie pasuje ci system który zrobił Firefighter, kup lepszy, zrób własny lub jeśli nie potrafisz, możesz zamówić u niego taki jaki ci pasuje. On robił ten system dla siebie, wiedział co chce zrobić i zrobił. Teraz ty pewnie nie potrafisz zrobić czegoś podobnego, a pokazujesz palcem co on ma zrobić. Jeśli potrafisz zrobić coś lepszego - zrób.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
vis2



Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 16

PostWysłany: Nie Mar 13, 2011 5:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie rozumiem Twojej wypowiedzi ...ale może dlatego, że nie bardzo umiem się wysłowić/za co z góry przepraszam/.

Wstępnie rozważam takie rozwiązanie:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/a7e1bdfacd9c5776.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Nie Mar 13, 2011 6:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też mam problemy z wysławianiem się i też przepraszam. Nie obraź się, ale schemat trochę nieczytelny. Do czego ma służyć przełącznik S3? Do czego jest przekaźnik K1 i do czego służą LSP1 i 2? Co to za układ po lewej, i co to IC1?
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
vis2



Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 16

PostWysłany: Nie Mar 13, 2011 7:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

IC1 to mikrokontroler /transmisja code hopping/ ,lsp1,2 wyjście zacisków. Nie podaję konkretów tj. nazw oraz wartości dla poszczególnych elementów , ponieważ na tym etapie nie ma to znaczenia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Firefighter



Dołączył: 26 Wrz 2002
Posty: 56
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2011 12:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Kilka fotek "Systemu Radiowego Sterowania Wybuchami" na jaki się natknąłem podczas tegorocznego MSPO w Kielcach:

Parametry (przepisane z kartki w gablotce):
-Zasięg: 4km
-Energia wyjściowa odbiornika: 300 V / 3,6 J (ok. 90 zapalników)
-Czas uzbrajania odbiornika: 5 min
-Zasilanie: 3xAA
-Czas pracy: 7,8h nadajnik / 10,5h odbiornik
-Ilość kanałów: 5
-Częstotliwość pracy: 902-928 MHz
-Moc nadajnika: 1W
-64 bitowe cyfrowe kodowanie




i przy okazji zapalarka elektryczna która leżała po sąsiedzku:



Info zapalarki:
http://www.oricaminingservices.com/dk/en/product/products_and_services/accessories/thor/426

Pozdrawiam Exclamation

EDIT: Uaktualnione linki do zdjęć.
EDIT2: Uaktualnione linki do zdjęć 2.

_________________
Pozdr., FF.


Ostatnio zmieniony przez Firefighter dnia Wto Sie 25, 2015 11:34 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Pią Paź 21, 2011 9:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2115739&sid=ab5c3b326caf1483ca97beb91849ff16
_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Tomash
dostęp próbny do MW


Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 382
Skąd: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWysłany: Pon Lis 11, 2013 11:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli zadowalają kogoś zasięgi rzędu 200-300m to można wykorzystać tanie moduły transcieverów RFM73. Kosztują poniżej 10zł, jak zasieg mały, można zrealizować reapeater pakietów na tym samym układzie.
Ostatnio skrobałem planiska zdalnego wyzwalania które można by łatwo przerobić na taki układ. Zdalne wyzwalanie ma nadajnik z podstawkami DIL8 wyprowadzonymi na obudowę (eeprom) oraz odbiorniki wykonawcze też mają taką podstawkę. Wrzucając w odbiornik eeprom z zapisanymi trzema ciągami znaków losowych (identyczne dla nadajnika i odbiornika) tworzymy most punkt-punkt. Pierwszy ciąg znaków zapewnia komunikację dwustronną na poziomie kontroli stanów - nadajnik wysyła zapytanie, odbiornik odpowiada stanem naładowania i obecnością obciążenia - tu zapalnik. Drugi kod pozwoliłby n.p. na rozpoczęcie ładowania układu zapłonu a trzeci np. 64bit. byłby bezpośrednim poleceniem zapłonu.
Zainteresowani mogą pisać / pytać na priv. Jest to projekt komercyjny zatem nie udostępnię go publicznie. Mogę jednak w razie potrzeby podzielić się poszczególnymi rozwiązaniami.
Tsh.

_________________
Już tylko teoretyzuję, potrzeba mi rączek by rodzinę utrzymać Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Firefighter



Dołączył: 26 Wrz 2002
Posty: 56
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Gru 28, 2014 11:14 pm    Temat postu: WFS-2 a.k.a. SG-100 Odpowiedz z cytatem

Witam!

Jak zwykle długo mnie nie było na forum, ale widzę że jeszcze ono istnieje, więc nie jest źle Wink Zarzekałem się że zrobię następcę WFS-1, no i zrobiłem. Prace szły mozolnie, z długiiiiiimi przerwami, ale ostatecznie poskładałem wszystko do kupy.

Słowem wstępu, inspiracją dla WFS-2 stał się detonator który zobaczyłem oglądając swego czasu serial Stargate Atlantis:


dlatego jego późniejsze oznaczenie zmieniło się na SG-100.

Z założenia SG-100 miał być repliką tego detonatora. Jedyne informacje jakie na jego temat posiadam skupiają się wokół odcinka Stargatea, w którym wystąpił co sprowadza się właściwie do powyższego zdjęcia. Wnętrzności zaprojektowałem sam, wg. swojego pomysłu. Część wykonawcza w ogóle nie była pokazana w serialu, więc zrobiłem tak jak mi się podobało.

Oto wynik:




A tak wygląda to w środku:



Jak widać w porównaniu do WFS-1 widać skok technologiczny Smile Zasilanie to dwa paluszki AA, użyte moduły radiowe to zapowiadane już wcześniej RFM22B pracujące na częstotliwości 868 MHz. Na zaciskach wyjściowych w momencie przełączenia przełącznika pojawia się 300V. Wysokie napięcie uzyskiwane jest dzięki ładowaniu kondensatora przez transformator pracujący w układzie flyback.

Transformator przed zaizolowaniem uzwojenia pierwotnego:


Zasięgu jeszcze nie miałem okazji sprawdzić, ale na pewno jest wystarczający - transceivery o mocy 100mW, b. czułe odbiorniki (-121 dBm) oraz dobre anteny. Napięcie wyjściowe jest regulowane przełącznikami które widać na jednym ze zdjęć.

Zastosowaniem układu w moim przypadku jest odpalanie komercyjnych fajerwerków w sposób zdalny, co zwiększa bezpieczeństwo i daje większą kontrolę. Testowałem już odpalanie petard przyklejając taśmą do draski rezystor o wartości kilkuset omów, który był podłączony do SG-100. Odpaliłem tak kilka petard, skuteczność - 100%. Używałem gołego rezystora 1/8 Wata, nie moczyłem go w niczym, bo nawet nie mam żadnych chemikaliów ani mieszanek.

UPRZEDZAM:
Niniejszy post ma WYŁĄCZNIE charakter prezentacji mojego hobbystycznego projektu. Nie zamierzam tego sprzedawać ani rozpowszechniać szczegółów konstrukcyjnych (schematy itp, nawet na priva). Czasy są jakie są, więc publikowanie szczegółowych materiałów nawet w dobrej wierze nie jest dobrym pomysłem. A i tak na pewno zwrócę uwagę kolegów z niektórych służb Wink .


Pozdrawiam i życzę wszystkim forumowiczom udanego, bezpiecznego Sylwka!
FF.

EDIT 17.02.1025: Uaktualnienie linku z obrazkiem Stargate.
EDIT 26.08.2015: Uaktualnienie linków do zdjęć.

ARKO = > Odkupiłbym od Ciebie. Czasami coś odpalam i by się przydał.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP