Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Krzesiwo
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Mariszon



Do³±czy³: 01 Pa¼ 2010
Posty: 10

PostWys³any: Nie Pa¼ 31, 2010 12:06 pm    Temat postu: Krzesiwo Odpowiedz z cytatem

To moj pierwszy post, wiec Witam Wszystkich.

W temacie jestem kompletnie zielony poniewaz nawet sie tym nie interesuje natomiast mam nadzieje ze dzieki Wam uda mi sie stworzyc potrzebna rzecz.

Do sedna.

Potrzebuje wykonac krzesiwo takie jakie jest w w zwyklych sapalniczkach.
Zamontowane bedzie m.in. w takiej zapalarce.

(http ://allegro.pl/zapalniczka-do-gazu-palnik-zapalarka-kubkowa-i1290521301.html)

Nie pytal bym Was gdyby krzesiwo bylo ogolnie dostepne, ale z tego co wiem to nie sprzedaja czegos takiego tylko trzeba cala zapalarke kupic now±. W sprzedazy sa jedynie kamienie Zippo ktore sa dla mnie bezuzyteczne ze wzgledu na wielkosc.

Podsumowujac potrzebuje "zrobic" material na krzesiwo ktore bedzie uzywane w zapalarce z linku oraz mojej wlasnej konstrukcji.

Dobrze jesli kamien dawalby "mocne" iskry, tak aby mozna bylo zapalic palinik za jednym ruchem. Rownie wa¿na jest kwestia "czasu palenia" sie tej iskry. Moja zapalrka bedzie wyrzucala iskry na tej samej zasadzie co zwykla zapalniczka natomiast koleczko bedzie napedzane silniczkiem elektrycznym, tak wiec wazne dla mnie jest to aby iskry mogly przeleciec odleg³o¶æ 10-15cm.

Uprzedzam pytania po co taka odleg³o¶æ jak palnik zapala sie zwykla zapalarka dajaca male iskry (link).
Zapalarka bedzie uzywana przy palniku balonu na ogrzane powietrze. Piezo bardzo czesto zawodzi i trzeba uzywac zapalarek ktore nie zawsze zapalaj± gaz ze wzgledu na dosyc utrudniony dostep do kielicha podtrzymujacego plomien jak rowniez wiatr zdmuchujacy gaz z palnika.
A uwierzcie nie jest to mile uczucie jak zaczynasz spadac a tu palnik nie chce sie zapalic ;P

Pozdrawiam i licze na pomoc.

ps. prosze rowniez o nie uzywanie skrotow i slangu poniewaz jeszcze go nie rozumiem ;(
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
CTX
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lis 02, 2010 10:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taki kamieñ jest wykonany ze stopu ¿elaza i ceru.
Powrót do góry
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lis 02, 2010 2:32 pm    Temat postu: Re: Krzesiwo Odpowiedz z cytatem

Mariszon napisa³:
...W temacie jestem kompletnie zielony (


My te¿ nie wiele o tym wiemy. Trochê info jest na googlach. Ale mo¿e podstawy wiedzy by pozwoli³y co¶ takiego zrobiæ.

Kó³ko ma pewn± twardo¶æ wiêc masa na krzesiwo (ka¿dy ze sk³adników) musi byæ mniej twarde.

Ja bym sprasowa³ mix proszku Mg albo Al-Mg z kilkoma % proszku Ti i byæ mo¿e doda³ jakiego¶ lepiszcza w ilo¶ci 1-2 % np. kalafoni albo ¿ywicy epoksy. Byæ mo¿e kilka % bardzo drobnego (jak m±ka ziemniaczana) piasku a reszta to próby. Prasowaæ mo¿esz i m³otkiem bo masa nie zawiera utleniacza. Teoretycznie mo¿e siê to zapaliæ przy uderzeniu wiêc uderzamy w stempel i na dworze. Proszek tytanu zapewni piêkne iskry o dalekim zasiêgu.

A.
Powrót do góry
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lis 02, 2010 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mariszon napisa³:
Gdzie moge dostac potrzebne materialy?


Ja bym kupi³:

1. Magnez 200µm
2. Magnalium 200µm
3. Krzemionka str±cana SiO2

No i jeszcze kup proszek tytanu bo w ofercie nie widzê. Krzemionki daj nie wiêcej jak 5-10%, proszku Ti 2-3 % a reszta to eksperyment. Matryca, stempel, m³otek i wio. Na oczy google , na dwór i walisz m³otkiem w stempel. Najlepiej kilka, co raz mocniejszych uderzeñ.

I czekamy na wyniki :-0

A.
Powrót do góry
czort12



Do³±czy³: 22 Sty 2007
Posty: 18

PostWys³any: Sro Lis 03, 2010 12:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W ofercie jest Ti g±bczaste - co prawda spory rozmiar jak na takie przedsiêwziêcie ale s±dzê, ¿e przy odrobinie wysi³ku mo¿na by to rozdrobniæ.

Pozdrawiam,

Tomek

_________________
Zapraszam na: www.gothicmods.info
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Spanner



Do³±czy³: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWys³any: Sro Lis 03, 2010 7:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem to nie zadzia³a, jak masz stop ceru i ¿elaza to kó³eczko wyrzuca okruchy tego które siê zapalaj± na powietrzu. Mo¿e lepiej wykonaæ jakis uk³ad elektroniczny daj±cy np. Iskrê 30mm. A tak w ogóle to jak siê lata balonem? Ostatni ko³o mnie lecia³ balon, jak wy wytrzymujecie ten huk spalanego gazu? Z kilometra to s³ychaæ
A prpopo czy to nie twój balon Razz Very Happy

_________________
Niebo to p³ótno ja trzymam pêdzel ale nie umiem malowaæ wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Mariszon



Do³±czy³: 01 Pa¼ 2010
Posty: 10

PostWys³any: Sro Lis 03, 2010 3:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odno¶nie balonu.

Huk jest faktycznie spory natomiast z czasem sie do niego przyzwyczajasz. Jak ktos ma pierwszy raz kontakt z balonem i np. przechodzi obok niego 5-10m w momencie gdy stoimy np z reklam± lub wozimy ludzi to taka osoba mo¿e siê mocno wystraszyæ, co poniektórzy potrafi± zaliczyæ glebe.
Huk równie¿ uwarunkowany jest od modelu palnika. Mamy czasami okazjê lataæ balonem ze starszym palnikiem ktory daje w kosc wteranom baloniarstwa Wink

A jesli chodzi o samo latanie to jest to super zabawa. B³oga cisza i lot nad chmurami w kierunku zachodu s³oñca to jest co¶ co trzeba prze¿yæ Smile

Dla chetnych Wink : http://team-krakow.pl/team/pl/loty-balonem

Strona w lekkiej przebudowie.


A teraz do tematu.

Spanner. Zapalniki elektryczne (piezo) mamy w niektorych palnikach, ale niestety zdazaja sie przebicia i w waznym momencie moze zawie¶æ. Naszczescie rzadko zda¿aja sie takie sytuacje, poniewaz wbrew pozorom jest to bardzo bezpieczny sport. Natomiast chcialbym zrobic zapalarke w glownej mierze dla wygody i bezpieczeñstwa, ale rownie¿ z wewnetrznej potrzeby zrobienia takiego bajeru hehe.

Balon jest trzymany w przyczepie wiec piezo pewnie wilgnie co skutecznie zapobiega poprawnemu dzialaniu (musimy przekonstruowac system). Nie mozemy natomiast zamontowac sobie malego akumulatorka w koszu badz przy palniku i puscic do palnika dwie elektrody bo to nie ma sensu. Byloby poprostu za duzo zabawy z podlaczaniem i ladowaniem tego jak rowniez nie chcemy latac ze zbyt duza iloscia wspolczesnych rozwiazan.


A-0
Takie po³aczenie da odpowiednie iskry? Jestem zielony wiec zrobie tak jak piszecie Wink

Cytat:
Matryca, stempel, m³otek i wio. Na oczy google , na dwór i walisz m³otkiem w stempel. Najlepiej kilka, co raz mocniejszych uderzeñ.


Krzesiwo musi byæ w formie prêcika, wiêc pomy¶la³em zeby kupic rurke w castoramie o odp. ¶rednicy w³o¿yæ tam magiczny mix i ubic prêtem.

Co musia³bym dodaæ do tych kilku sk³adników co wymieni³e¶, aby ju¿ uformowany mix byl odpowiednio twardy? Tak aby np. kó³ko nie ¶lizga³o sie po nim nie mogac nic wyrzuciæ.

Narazie to chyba tyle Wink

Pzdr
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Ripper87



Do³±czy³: 05 Cze 2007
Posty: 205
Sk±d: z czwartej gêsto¶ci

PostWys³any: Sro Lis 03, 2010 4:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie ciekawi³o zawsze czy balonem siê steruje, czy leci siê gdzie¶ na pa³e, tam gdzie wieje wiatr Very Happy ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Mariszon



Do³±czy³: 01 Pa¼ 2010
Posty: 10

PostWys³any: Sro Lis 03, 2010 4:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko tam gdzie wieje wiatr Wink Przed lotem mozna sprawdzic szczegolowa prognoze pogody z ktorej wiemy na jakiej wysokosci wieje wiatr w dana srone.

Mo¿na to równie¿ sprawdziæ do¶wiadczalnie w trakcie lotu Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sro Lis 03, 2010 6:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mariszon napisa³:
.....Krzesiwo musi byæ w formie prêcika, wiêc pomy¶la³em zeby kupic rurke w castoramie o odp. ¶rednicy w³o¿yæ tam magiczny mix i ubic prêtem.

Co musia³bym dodaæ do tych kilku sk³adników co wymieni³e¶, aby ju¿ uformowany mix byl odpowiednio twardy? Tak aby np. kó³ko nie ¶lizga³o sie po nim nie mogac nic wyrzuciæ.



A jaka ¶rednica krzesiwa bo mo¿e i ja kilka testów zrobiêQuestion . Zainspirowa³o mnie krzesiwo magnezowe jak ni¿ej



Ma z boku jaki¶ iskrownik, poszukam na yu jak to dzia³a. Czyli jak rozumiem, magnez s³u¿y tylko do zeskrobania na podpa³kê a trzemy po iskrowniku i teraz co to jest, z jakiego metalu bo chyba to co innego ni¿ magnez.

Wiêcej tu http://www.guns.com.pl/firestarter.html

Na tym filmie widaæ, ¿e zwyk³y krzemieñ generuje iskry wiêc ta krzemionka str±cona mo¿e byæ git.



A.
Powrót do góry
Mariszon



Do³±czy³: 01 Pa¼ 2010
Posty: 10

PostWys³any: Sro Lis 03, 2010 7:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na aukcjach pisza ze krzesiwo jest wykonane z magnezu. Pytanie tylko czy jest to czysty magnez? Z domieszk± czego moze byc?

http://allegro.pl/zestaw-turystyczny-kompas-krzesiwo-niezbednik-i1285879349.html


W zapalarce z linku w 1 po¶cie krzesiwo ma 3,5mm. Ja bym robi³ o srednicy ~5mm.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
czort12



Do³±czy³: 22 Sty 2007
Posty: 18

PostWys³any: Sro Lis 03, 2010 8:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo¿e kiedy¶ siê za³apiê na balon - póki co robiê kurs spadochronowy AFF:D Pewnie i tak do Nowego roku go nie skoñczê ale zabawa przednia:) Co do krzesiwa to temat ciekawy - wsio mam na stanie ale tak siê sprawy maj±, ¿e roboty po uszy a jak cz³owiek ca³y czas robi co¶ z chemami to potem w czasie wolnym ucieka od tego jak najdalej. Ale jak kto¶ ma konkretn± wizjê i chêæ wykonania tego tudzie¿ podzielenia siê potem wynikami to mogê podes³aæ odczyny za free - oczywi¶cie masa tak oko³o 500g - nie wiêcej;)
_________________
Zapraszam na: www.gothicmods.info
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sro Lis 03, 2010 8:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mariszon napisa³:
Na aukcjach pisza ze krzesiwo jest wykonane z magnezu. Pytanie tylko czy jest to czysty magnez? .


http://www.freepatentsonline.com/4698068.pdf

Nie takie to proste. Trzeba by jako¶ omin±æ ten element piroforyczny ale to on inicjuje iskry. Trzeba by siê wczytaæ w ten dokument.

A.
Powrót do góry
Mariszon



Do³±czy³: 01 Pa¼ 2010
Posty: 10

PostWys³any: Sro Lis 03, 2010 10:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znajomy pilot tez robi AFF'a Very Happy Ja tez mialem robic podstawowy kurs ale wybralem paralotnie + PPG ;P

Odno¶nie tych odczynnikow Wink , to nie ukrywam ze z checia bym przygarn±³ to co potrzebne do wykonania prób.(PW)

A_0 To dziala tak ze skrobiemy magnez i rownoczesnie aktywujemy ten "element piroforyczny" ktore te opilki zapala?

Moze najpierw sprobowaæ ze skladnikami o ktorych wczesniej pisales. Jest sens sie tym bawic czy lepiej od razu rozkminiac krzesiwo survivalowe?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sro Lis 03, 2010 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mariszon napisa³:
A_0 To dziala tak ze skrobiemy magnez i rownoczesnie aktywujemy ten "element piroforyczny" ktore te opilki zapala?


Z translatora tak mi wyszy³o bo ang nie znam a wiecie jaka kaszana wychodzi z tego t³umaczenia maszynowego. Koszt testów nie jest wysoki wiêc spróbowaæ warto. A w g³owie mam wizjê jak omin±æ pirofora i sprawdzê to Wink

Pirofor mo¿e powstaæ np. trakcie ostro¿nego wygrzewania (moja propozycja) zaprasowanego krzesiwa "magnezowego", zawieraj±cego np. szczawian ¿elaza. Szczawian ma siê roz³o¿yæ (do piroforycznego ¿elaza i CO2) a mg nie powinien siê stopiæ (t.top. 648,8°C). Piroforyczne Fe powstaje ju¿ od 160 C, tylko aby CO2 nie zacz±³ reagowaæ z mg.


A.
Powrót do góry
czort12



Do³±czy³: 22 Sty 2007
Posty: 18

PostWys³any: Czw Lis 04, 2010 10:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wybra³em AFF z uwagi na t± minutê swobodnego spadania. Jest to moja pierwsza przygoda z t± materi± i po fakcie dochodzê do wniosku, ¿e faza lotu nastêpuj±ca po otwarciu spadochronu te¿ jest ¶wietna. My¶la³em ogólnie o paralotni ale wpierw trzeba skoñczyæ AFF i od³o¿yæ sobie na kurs paralotni - wiêc znaj±c moje tempo dzia³ania to z rok lub dwa Very Happy
Co do odczynów to pisz na mojego maila likurg.biuro@gmail.com - ale poczekajmy jeszcze z tydzieñ - mo¿e jeszcze jakie¶ ciekawe idee siê pojawi± tutaj - bo po co wysy³aæ towar dwa razy;)

A_O - z tego co ten dokument przejrza³em (przyznam, ¿e do¶æ pobie¿nie) to autor nie podaje sk³adu elementu piroforycznego. Ze szczawianem ¿elaza to by mia³o sens ale trzeba jednak by ten CO2 tam utrzymaæ do ostudzenia mieszanki - inaczej rozdrobnione ¿elazo gotowe siê zapaliæ chyba... A przy temp rzêdu 200C Mg nie powinien jako¶ szybko reagowaæ z CO2...

_________________
Zapraszam na: www.gothicmods.info
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
rex123



Do³±czy³: 12 Sty 2007
Posty: 53

PostWys³any: Czw Lis 04, 2010 4:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej.
Pobie¿nie przeczyta³em ten PDF, niestety nie ma w nim ¿adnych konkretnych informacji dotycz±cych tej pirofonicznej "pa³eczki". ¯adnego sk³adu, dokument w g³ownej czêsci jest o przeznaczeniu i dupie maryny Wink

zasada dzia³ania jest prosta: skrobiemy kawa³ek materia³u (g³ownie magnez) a nastêpnie powsta³e opi³ki podpalamy pocieraj±c t± pa³eczkê pirofoniczn± o kawa³ek metalu, w PDF jako przyk³ad podaj± pi³kê do metalu. Zapewne wystarczy zwyk³y lepiej zahartowany nóz.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Mariszon



Do³±czy³: 01 Pa¼ 2010
Posty: 10

PostWys³any: Czw Lis 04, 2010 4:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakies pomysly co do skladu? Jak macie odpowiednie odczynniki to zrobcie jakies proby jesli mozna oczywiscie Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
rex123



Do³±czy³: 12 Sty 2007
Posty: 53

PostWys³any: Pi± Lis 05, 2010 11:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam cos Smile

http://www.diytrade.com/china/4/products/3760575/3_8_x_4_Ferrocerium_Flint_Rod_Mischmetal_Flints_Fire_Starter_Metal_Match.html

sk³ad:

The required chemical composition:
Mischmetal(rare earth metal) : abt. 75-93%
Iron abt. 5.0-19.3%
Magnesium 1-4%
Rare earth metal distribution :
Cerium 49-59%
Lanthanum 26-39%
Neodymium 0-10%
Praseodymium 0-7%
Pyrophoric percentage : 98%min.
Hardness : 70-90 HV

Po polsku:

-Miszmetal 75-93 % [ stop zawierajacy 49-59% ceru, 26-39% lantanu, 0-10% neodymu i 0-7% prazeodymu]
-¯elazo 5-19.3 %
-Magnez 1-4 %

Twardosc 7-90 HV, zaw. materia³u pirofonicznego (?) 98 %

Jednak obawiam siê, ¿e wytworzenie takiego stopu bedzie niemozliwe w warunkach amatorskich Wink
Pozostaje jedynie zakup z tamtej stronki.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sob Lis 06, 2010 8:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rex123 napisa³:
..Cerium 49-59%


Nie wierzê w to, nie bo nie. Na forum jest kto¶, kto mo¿e zrobiæ analizê próbki metali na spektrometrze absorbcyjnym, mo¿e zrobi a ja kupiê to krzesiwo ?

Kilka testów rozpoznawczych zrobiê.

A.
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP