Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Rakieta JADWIGA - 1
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Sie 08, 2003 3:50 pm    Temat postu: Rakieta JADWIGA - 1 Odpowiedz z cytatem

Witam

Rozpoczê³o siê odliczanie Cool Cool

O to dolny cz³on Rakiety Jadwiga -1 , która wyniesie w przestworza moj± kamerê video Razz . Bez picu. Kamera siê nie co psuje, ma lekko zarysowany obiektyw i .........."kicham" ju¿ na ni± Wink. Nie mniej flimuje jeszcze dobrze , oooo , jak teraz



Silnik IGA - 6max. Masa paliwa 450 gram. Paliwo ¿ywiczno - magnezowe "pirotechmana" Wink . Od góry przewê¿enie w które w³o¿ê rurkê pcv fi 50 mm . d³. ok. 1m. Na jej szczycie bêdzie spadochron a tu¿ pod nim kamera Evil or Very Mad

Mam te¿ drugi SR IGA -6max dla knoda, do jego rakiety z minikamer± i spadochronem. Ale intuicja mi podpowiada, ¿e jako¶æ ujêæ z minikamery bêdzie licha i przerywana pasami ( zaklócenia ). Nie , to nie PESYMIZM ale REALIZM Razz . Hehe chyba trza obstawiæ zaklady bukmacherskie na to komu co wyjdzie Shocked Idea Question .
Jak my¶licie , odzyskam kamerê sprawn±, nieuszkodzon± Question . Acha : na rurze fi 50 mm bêdzie nasuniêta rura poliuretanowa do amortyzacji l±dowania rakiety Wink

Bêdzie to pierwsza polska próba sfilmowania "oddalaj±cej" siê ziemi Razz


Pozdr. A
Powrót do góry
julex



Do³±czy³: 16 Lis 2002
Posty: 174
Sk±d: tu ten smród?

PostWys³any: Pi± Sie 08, 2003 7:10 pm    Temat postu: hehe Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
Hehe chyba trza obstawiæ zaklady bukmacherskie na to komu co wyjdzie Shocked Idea Question .
Jak my¶licie , odzyskam kamerê sprawn±, nieuszkodzon± Question


Nie mam na celu podwa¿ania Twojego autorytetu, Pirotechmanie Wink , ale...
Tak prawdê mówi±c my¶lê, ¿e zdarzy siê jaki¶ nieprzewidywany, negatywny splot okoliczno¶ci. Mo¿e np. zapomnisz w³±czyæ kamerê, albo na³adowaæ baterie Razz Wink . Lub rakieta przekozio³kuje od wiatru Razz
Tak tylko zgadujê, ale skoro ¿ycie jest niesprawiedliwe... to co¶ siê musi wydarzyæ Wink .

Du¿o szczê¶cia (bêdzie Wam b. potrzebne Wink ),
juleks

PS. A tam na lewo od centrum zdjêcia to co¶ chyba zamalowa³e¶ Question Rolling Eyes
PPS. Kiedy start?

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Sie 08, 2003 7:15 pm    Temat postu: Re: hehe Odpowiedz z cytatem

juleks napisa³:
......Nie mam na celu podwa¿ania Twojego autorytetu, Pirotechmanie Wink ,............... A tam na lewo od centrum zdjêcia to co¶ chyba zamalowa³e¶ Question Rolling Eyes
PPS. Kiedy start?


1. Kurna nie lubiê jak mi siê wyje¿d¿a od autorytetów Evil or Very Mad . ¦wiadczy to o jakim¶ kompleksie pisz±cego Wink

2. Tam na lewo , ten obszar lekko rozmazany to w³a¶nie skutek zarysownia objektywu Confused . Dlatego kamery mi nie szkoda. Tzn. nie co szkoda ale tak bardzo chcia³ bym mieæ ten film jak ziemia ucieka Rolling Eyes Rolling Eyes Idea . A bez ryzyka .................... Idea Rolling Eyes


Pozdr. A Wink
Powrót do góry
julex



Do³±czy³: 16 Lis 2002
Posty: 174
Sk±d: tu ten smród?

PostWys³any: Pi± Sie 08, 2003 7:55 pm    Temat postu: autorytet :P Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
1. Kurna nie lubiê jak mi siê wyje¿d¿a od autorytetów Evil or Very Mad . ¦wiadczy to o jakim¶ kompleksie pisz±cego Wink


St±d ten wink Wink .
Ale napis PROFI pod Twoim nickiem ma chyba informowaæ, ¿e ma siê do czynienia z autorytetem, nie Question Wink .
I to nie kompleks pisz±cego, lecz wrodzona sk³onno¶æ do niewdawania siê w konflikty Smile . Choæ bywa³o ró¿nie Smile .

Pozdro
juleks

PS. Jak w koñcu skierowa³e¶ kamerê: jakim¶ peryskopem?

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Sie 08, 2003 9:13 pm    Temat postu: Re: autorytet :P Odpowiedz z cytatem

juleks napisa³:
............
PS. Jak w koñcu skierowa³e¶ kamerê: jakim¶ peryskopem?



A teraz to ju¿ jestem tuman i niciewo nie panimaju Shocked . Jaki peryskop Idea Question Shocked . Kamerê mia³em w rêku.


No i jeszcze co¶ przy okazji:

Do czê¶ci dolnej SR dol±czam rure fi 5 cm.


Na niej jest pianka poliuretanowa.



Dalej tuleja mog±ca siê posuwaæ po rurze pcv fi 50 mm.



tuleja ( na niej bêdzie zamocowana kamera ) tyko opiera sie o rurê poliuretanow±. Rakieta l±duje tak jak startuje. Wtedy w piankê uderza tuleja z kamer± ( przy l±dowaniu ). Proste nie Razz



Pozdr. A Wink
Powrót do góry
cyberian



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 17
Sk±d: P£OCK

PostWys³any: Sob Sie 09, 2003 1:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich.
Chylê czo³a wielkiemu pirotechmaan’owi ale przed startem rakiety z kamera radzi³ bym zrobiæ start rakiety bez kamery a z zastêpcz± mas± bo z tego co widaæ górna rura nie jest w osi dolnej a co przy du¿ej masie na g³owicy i niez³ym kopie silnika rakieta mo¿e siê po ³o¿yæ zaraz po starcie Twisted Evil . A i przy okazji oka¿e siê czy silnik ma wystarczaj±cy ci±g aby unie¶æ ca³y ciê¿ar. I tak jeszcze jedno dlaczego PCV przecie¿ ono jest okropnie ciê¿kie mo¿na to wykonaæ du¿o l¿ejsze z kartonu lub bardziej wytrzyma³e z w³ókna szklanego (nie bêdê tu pisa³ o w³óknie wêglowym i kevlarze bo to za drogie zabawki Confused ), fakt ¿e wymaga to trochê pracy ale efekt koñcowy jest o wiele lepszy i przyjemniejszy Very Happy .
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sob Sie 09, 2003 2:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cyberian napisa³:
....... radzi³ bym zrobiæ start rakiety bez kamery a z zastêpcz± mas± bo z tego co widaæ górna rura nie jest w osi dolnej a co przy du¿ej masie na g³owicy i niez³ym kopie silnika rakieta mo¿e siê po ³o¿yæ zaraz po starcie Twisted Evil . A i przy okazji oka¿e siê czy silnik ma wystarczaj±cy ci±g aby unie¶æ ca³y ciê¿ar...... .


Spadochron , uklad odpalania mam przetestowany i SR w zasadzie te¿ ( pownienem z 10 zbadaæ statycznie ale juz nie mam na to kasy ). Musze zaryzykowaæ. Twoja uwaga jest cenna, uwzglêdniê j± wzmacniaj±c pol±czenie rur i daj±c kregos³up - czyli d³uga sztywna rurka przez ca³± d³. rakiety ( rurka ta bedzie nasadzona na prowadnicê w postaci sztywnego prêta o dl. 1,7 m ). Rura fi 50 jest przekoszona wzgledem osi symetrii co przesuwam mi ¶r. ciê¿ko¶ci ale kamera ( jej ciê¿ar ) dzia³a odwrotnie .

A tak bedzie "widzieæ" kamera







Pozdr. A Wink


PS A gratulacje przyjmê jak wszystko pojdzie ok Wink


Ostatnio zmieniony przez pirotechmaan dnia Sob Sie 09, 2003 9:06 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
julex



Do³±czy³: 16 Lis 2002
Posty: 174
Sk±d: tu ten smród?

PostWys³any: Sob Sie 09, 2003 6:23 pm    Temat postu: Re: autorytet :P Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
A teraz to ju¿ jestem tuman i niciewo nie panimaju Shocked . Jaki peryskop Idea Question Shocked . Kamerê mia³em w rêku.


Hehehe... Laughing
chodzi³o mi o zamocowanie na rakiecie Razz Very Happy . Ale po zdjêciach ju¿ wszystko rozumiem Wink .

Pozdrawiam
juleks

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Sob Sie 09, 2003 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ wam wszystkim Very Happy Exclamation
pirotechmaan napisa³:
Rura fi 50 jest przekoszona wzgledem osi symetrii co przesuwam mi ¶r. ciê¿ko¶ci ale kamera ( jej ciê¿ar ) dzia³a odwrotnie .

Pozdr. A Wink

Mo¿liwe i¿ konieczne bêdzie zdecentrowanie lub pochylenie silnika,tak aby o¶ ci±gu przechodzi³a przez ¶rodek ciê¿ko¶ci. W innym wypadku pojawi siê moment obrotowy podczas pracy silnika i mo¿e niechc±cy wyj¶æ "B±czek", czego z ca³ego serca nie ¿yczê nikomu. Very Happy
Powodzenia Exclamation Exclamation Exclamation
Pozdrówka dla wszystkich Exclamation

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
cyberian



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 17
Sk±d: P£OCK

PostWys³any: Sob Sie 09, 2003 9:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mo¿liwe i¿ konieczne bêdzie zdecentrowanie lub pochylenie silnika,tak aby o¶ ci±gu przechodzi³a przez ¶rodek ciê¿ko¶ci. W innym wypadku pojawi siê moment obrotowy podczas pracy silnika i mo¿e niechc±cy wyj¶æ "B±czek", czego z ca³ego serca nie ¿yczê nikomu


W³a¶nie to mia³em na my¶li, w makietach które buduje trzeba na to uwa¿aæ bo wystarczy nieodpowiednio zamocowana elektronika lub zasilanie albo co¶ innego i po zej¶ciu z wyrzutni model robi piêkne salto i zaczyna „goniæ krety”, a wracaj±c do wyrzutni to z czego te rakietki bêd± startowaæ bo startowaæ powinny z rurki o co najmniej 2 krotnej d³ugo¶ci jak model aby mia³y stabilny start. I jeszcze jedno z czego robicie stateczniki bo raczej aby by³y one sztywne bo mog± trzepotaæ podczas lotu i rakieta mo¿e lecieæ nie stabilnie. No i ciekawe czy kamera wytrzyma przeci±¿enia.

[/quote]
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
ludz



Do³±czy³: 07 Sty 2003
Posty: 34

PostWys³any: Nie Sie 10, 2003 12:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym siê badziej przejmowa³ ¿eby jakiego¶ samolotu nie zachaczyæ Smile
_________________
Pzdr. ludz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Nie Sie 10, 2003 9:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cyberian napisa³:
....a wracaj±c do wyrzutni to z czego te rakietki bêd± startowaæ bo startowaæ powinny z rurki o co najmniej 2 krotnej d³ugo¶ci jak model aby mia³y stabilny start. I jeszcze jedno z czego robicie stateczniki .....



Witam Wink

1. Wyrzutnia - prowadnica to wiert³o do betonu o dl. 1,7 m. ¦rednica ok. 24 mm. Masa kika kg. Przekrój wiertla sze¶ciok±tny wiêc potwornie sztywne. Rakietê skrócê do 1,5 m. Niestety d³uzszej prowadnicy nie mam ale kto wie Question . Mo¿e co¶ jeszcze wymy¶lê Idea Rolling Eyes

2. Stateczniki moje s± z p³yty typu FORNIR o gr. ok. 3-4 mm. S± bardzo sztywne. Dokrecone do korpusu rakiety k±towniczkami. Stetczniki knoda do jego rakiety ANULKA-1 ( z moim silnikiem IGA-6 max ) s± wykonane z blachy aluminiowej. Te¿ bardzo sztywne.


Pozdr. A
Powrót do góry
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Nie Sie 10, 2003 11:09 am    Temat postu: Po skróceniu ... Odpowiedz z cytatem

Tak wygl±da po skróceniu :



Rakieta bez silnika ( zamocowanie trwa 1 minutê ) , spadochronu w g³owicy ( butelka PET ) i zamocowanej kamery ( w koñcu musia³em czym¶ j± filmowaæ Wink ).

A krótki film :

http://www.pirotechnika.one.pl/Jadwiga/Jadwigaa1.mpg


Pozdr. A
Powrót do góry
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sro Sie 13, 2003 7:04 pm    Temat postu: Cenny Odpowiedz z cytatem

Witam

Widzê , ¿e eltopsi dla zespo³u ELTKNOPIR to "cenny" nabytek Razz . Wyczai³em "blusa" Wink . Warto bylo.

To co zrobi³ eltopsi to przetwornica 12/220 V plus uk³ad odpalania ze stacyjka i kluczykiem Idea Razz .



Wiesz co eltopsi Exclamation . Razem na pewno zrobimy "rakietowe cuda" Razz

Przy okazji informujê, ¿e eltopsi ma sklep z czê¶ciami elektronicznymi. Polecam Razz


Pozdr. A
Powrót do góry
v-21



Do³±czy³: 24 Lip 2002
Posty: 834
Sk±d: Kaszuby

PostWys³any: Sro Sie 13, 2003 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm a poco ta porzetwornica??

na polu strcza 12 volt zreszta wiekszosc uk³adów ele ma w³asne zród³a zasilania które nie potrzebuja 220 a tylko zasiulanie z akumulatora

_________________
....a reszta niech se jaja li¿e.....
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Sro Sie 13, 2003 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



Hmmm ja tam sie nie znam na rakietach.. ale jak dla mnie ta rakieta bedzie lewo spin (obracac sie w lewo.. wirowac...)
Juz ktos przede mna pisal, ze wazny jest srodek ciezkosci... ale te przejscie srednic nie jest symetryczne.. i przez to aerodynamika zrobi swoje... Wiec bedzie filmik wirowania ziemi i nieba hehe Laughing a nie oddalajacej sie ziemi!
serio... cos mi sie wydaje ,ze bedzie karozela rakietowa. I w rezultacie po kamerce... bo spadochron sie nie otworzy a nawet jesli to nie zadziala jak spadochron.. chyba ze bedzie inny sprzet do amortyzacji spadajacej kamery w rakiecie..
To tak moja mala uwaga...
Ale jestem laik z rakiet wiec... sami rozumiecie moze sie myle Very Happy

Pozdr.
Powrót do góry
KML



Do³±czy³: 02 Maj 2003
Posty: 73

PostWys³any: Sro Sie 13, 2003 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam... Wpad³em dzisiaj na pomys³ taki : aby kamere i spadochron umocowac w butelce pet ( pseudo kapsu³a ) i to do czubka rakiety... spadochron zrobic na sznurek. Na koncu wystarczy odstrzeliæ cz³on i po sprawie...... a kapsu³e mo¿na te¿ zabezpieczyæ od ¶rodka g±bk± ....
Pozdrowienia, KML

_________________
Take a look to the sky... just before you die!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
shortt



Do³±czy³: 23 Sie 2003
Posty: 8
Sk±d: Radomsko

PostWys³any: Sob Sie 23, 2003 3:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... sam projekt moze i okazaly, ale... no wlasnie ALE ! Nie wierzê w stabilny lot tej rakiety. Chociaz jestem tu nowy to sam startowalem rakiety o masie startowej przekraczajacej 5 kg i silnikach o impulsi 300 Ns. Mialem rowniez doswiadczenie z rakieta asymetryczna. Mimo dwoch startow i prob "rozbalastowania" rakieta po efektownym spinie platala sie w spadochron i nie bylo mowy o odzyskaniu jej w calosci. Poza tym uwa¿am ze PCV to chyba najgorszy wybor na material korpusu (no chyba tylko poza aluminium) ze wzgledy na swoj ciezar. Kolejna sprawa to ciag silnika i jego impuls o ktorych nic nie wiadomo a z samej masy uzytego paliwa nie mozna wiele wywnioskowac i co za tym idzie nie mozna powiedziec czy silnik pozwoli na stabilny lot rakiety po zejsciu z tak krotkiego pretu startowego.
Proponuje konstrukcje symetryczna z lekkiego materialu i uzycia firmowego silnika o okreslonych parametrach, ktore pozwola na przewidzenie zachowania sie rakiety (mozna przeciez uzyc oprogramowania (!) np wRasp).
Mimo wszystko podziwiam za zapa³ i wytrwalosc i pozdrawiam serdecznie.

_________________
i tak wolê ¿eglarstwo Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sob Sie 23, 2003 4:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

shortt napisa³:
Hmm... sam projekt moze i okazaly, ale... no wlasnie ALE ! Nie wierzê w stabilny lot tej rakiety................Proponuje konstrukcje symetryczna z lekkiego materialu i uzycia firmowego silnika o okreslonych parametrach



Witam Wink

¯adne Ale. Rakieta wystartowa³a prawid³owo i "prosto". Jednak nie mal natychmiast odstrzeli³o dyszê i osi±gniêta wysoko¶æ .......... 10 m Confused
A po drugie co za radocha robiæ rakiety z fabrycznego SR Shocked Rolling Eyes Question . W³a¶nie rozwi±zywanie problemów przy konstrukcji SR i rakiet jest tym co sprawia najwiêksz± przyjemno¶æ. A gdzie sprzedaj± SR o masie paliwa kilkaset gram Question Razz



Pozdr. A
Powrót do góry
shortt



Do³±czy³: 23 Sie 2003
Posty: 8
Sk±d: Radomsko

PostWys³any: Sob Sie 23, 2003 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napewno przy konstrukcji wlasnego SR zabawa jest przednia lecz w niektorych projektach gdzie cel jest inny bezpieczniej jest zastosowac silniki fabryczne. Mowie tu o projektach rakiet meteo ktore na wysokosci 500, 600m wypuszczaja tysiace skrawkow foli aluminiowej i ta cala zabawa sluzy np badaniom burzy przy pomocy radaru dopplerowskiego. A silniki takie mozna nabyc w niemieckich sklepach wysylkowych (modelarskich). Podobno IMGW jakies 3 lata temu wystrzelil rakiete z silnikiem o masie paliwa ponad 4 kg Exclamation i z tego co mi wiadomo z przyczyn technicznych zwiazanych z aparatura pomiarowa byla ona rowniez asymetryczna Exclamation Osiagnela pulap 8000m i wpadla do baltyku - wiec jednak sie da! Zycze powodzenia i zaciekawieniem bede obserwowal dalsze postepy. Pozdrawiam.
_________________
i tak wolê ¿eglarstwo Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP