Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Areometry

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Sob Paź 09, 2010 3:25 pm    Temat postu: Areometry Odpowiedz z cytatem

Cześć.
Właśnie po użyciu opcji szukaj nic nie było na temat areometrów, więc zadałem to pytanie.
Nie wiecie czy są w ogóle gdzieś dostępne areometry mierzące gęstość w granicach roztworu kwasu azotowego: czyli od ok. 1.0 g/cm3 do powyżej 1.5 g/cm3?
Bo ja już odwiedziłem dwa sklepy ze szkłem labor. i w obydwu mi powiedzieli, że mają areometry tylko w stężeniach 1.....1,1 g/cm3, 1,1.....1,2 g/cm3, 1,2.....1,3 g/cm3!!! Czyli w bardzo wąskich przedziałach 0.1 g/cm3.
W sklepie mi powiedzieli, że chcąc zmierzyć stężenie HNO3 musiałbym kupić kilka areometrów na raz (od 1.0 do 1.6 g/cm3), a każdy z nich kosztuje ok 15 zł.
Więc są gdzieś dostępne areometry o jakimś szerszym zakresie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hack



Dołączył: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWysłany: Sob Paź 09, 2010 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

uwazaj na cwaniactwo dodawania do kwasu azotowego kwasu siarkowego by zwiekszyc jego gestosc, praktyka wystepowala w Polsce oraz Ukrainie.
_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 8:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć...
No to niestety panowie nie powiem jaka była dokładna gęstość HNO3 destylowanego z nad Mg(NO3)2.
Ostatecznie przyswoiłem sobie do wiadomości, że w sklepach ze szkłem lab. dostępne są tylko areometry o gęstości w przedziale 0.1 g/cm, np od 1.0 do 1.1, od 1.2 do 1.3 itp. w cenie ok 15 zł/szt.
No to chcę kupić taki w zakresie 1.5 do 1.6 aby zmierzyć gęstość bardzo stęż HNO3 i gość mówi, że nie ma ale może sprowadzić za.... uwaga... 110 zł/szt! Chyba zwariował. W innym sklepie w ogóle nie rokowali, że można taki wykombinować.
Czy ktoś z Was wie gdzie można kupić jeszcze areometr w okolicach Krakowa?? Tylko nie w sklepie na Lwowskiej i Mostowej.
nara
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MeHow



Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 131
Skąd: ze wsząd

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Ja polecam mimo wszystko allegro. Co jakiś czas jest gość który wrzuca aerometry i ostatnio sprzedawał cały zestaw od chyba 0,5 do 2,0 cena wydaje mi się też nie była wygórowana 150zł. Co do samego kwasiora ja robie metodą saletra potasowa i siarkowy i zarówno po zważeniu i obliczeniu jak i z odczytu z aerometru piękne mi wychodzi 1,50. Pozdrawiam
_________________
po ulicy szedł pies i wydalał H2S
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kacper



Dołączył: 17 Maj 2003
Posty: 180
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 9:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytałeś na Grzegórzeckiej?
Jeśli masz dokładną wagę możesz zważyć go w kolbie miarowej albo samemu wyskalować sobie jakieś naczynie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Sob Gru 11, 2010 12:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cześć Kacper. Raz się tam spytałem o HNO3 ale cena była porażająca - 26 zł/65%..
A co do areometrów to tam się nie pytałem. Po prostu nie domyśliłem się iż tam one mogą się znajdować. pzdr.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MeHow



Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 131
Skąd: ze wsząd

PostWysłany: Czw Gru 30, 2010 10:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Odświeżając temat znalazłem na allegro zestaw aerometrów http://allegro.pl/zestaw-24-szt-areometrow-w-walizce-i1390594329.html. pozdrawiam
_________________
po ulicy szedł pies i wydalał H2S
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Czw Kwi 12, 2012 3:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć.
Nareszcie udało mi się kupić areometr w przedziale od 1.0 do 2.0 g/cm3. Był w sklepie w Krakowie na Grzegórzeckiej po 36.05 zł.
Niestety dają tylko sam areometr-pływak bez probówki, więc trzeba się zaopatrzyć w np. cylinder miarowy lub odpowiednio szeroką rurkę szklaną i zatopić ją na końcu, gdyż sam przyrząd jest dość szeroki (sporo większy niż ten do pomiaru stężenia alkoholu).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mahalas



Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 417

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2012 2:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czesc
A ja tam se waze Smile . Mam kolbke miarowa 50 ml i nawet na zwyklej wadze
+/- 0.1 g pomiar jest wystarczajaco dokladny.
Aerometr na pewno jest szybszy, ale na poczatek to radzil bym sprawdzic jego wyskalowanie (przynajmniej te do ksiezycowy to rozne bywaja).
No i mierzenie aerometrem takich rzeczy jak np 99% HNO3 moze byc letko upierdliwe Wink
Pozdro mahalas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP