Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przechowywanie i zasady użytkowania KClO3 i NH4Cl (Salmiaku)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jackziom



Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3

PostWysłany: Sro Lip 14, 2010 4:12 pm    Temat postu: Przechowywanie i zasady użytkowania KClO3 i NH4Cl (Salmiaku) Odpowiedz z cytatem

Będzie to mój pierwszy temat założony na forum. Proszę o wyrozumiałość!
Otóż bawię się już od jakiegoś dłuższego czasu podstawową pirotechniką na poziomie nastolatka! Czyli świece dymne KNO3, silniki rakiet itp. Ale z racji tego, że czas płynie pomyślałem-Czemu nie spróbować czegoś nowego, czegoś "mniej bezpiecznego"? Za pewne wiecie o co mi chodzi. Za niedługo będę miał na wyposażeniu te dwa odczynniki, a z racji tego, że nie wiem o nich zbytnio dużo (tzn. wiem jakie mają właściwości, jak działają itp. aż taki łysy nie jestem) chciałbym się poradzić:

Zdaje sobie sprawę z racji niebezpieczności tych odczynników gdyż są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne.

1. W czym przetrzymywać te dwa OSOBNE odczynniki, w jakim miejscu, w jakiej temperaturze? (wiem, że trzeba odczynniki trzymać osobno-wszystkie)

2. Co trzeba ubierać (jakieś maski...) aby używać tych odczynników (ponieważ mam zamiar używać ich głównie do świec ew. fotobłyski)

3. No i proszę o jakieś "główne" rady zachowania bezpieczeństwa co do wymienionych w temacie odczynników!

Dziękuje serdecznie i pozdrawiam każdego kto zechce odpowiedzieć!
W razie nie właściwie wybranego działu proszę o przeklejenie tematu/przekierowanie!

_________________
Ponad 3/4 świata posiada energię elektryczną, dlaczego nie zastosować jej do MW?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sro Lip 14, 2010 4:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1) Pojemniki do w/w substancji nie muszą być jakieś specjalne, szczelne, mogą być z tworzywa sztucznego (nawet od biedy woreczek strunowy będzie pasował) czy ze szkła. Przy chloranie potasu nie wskazane by było naczynie z korkiem na szlif. Wszystko też zależy ile tego masz Wink
Temperatura najlepiej pokojowa, ale może być też chłodniej lub cieplej. Nigdy nie zaleca się bardzo niskich temperatur do tego typu substancji, albo nie warto dawać na słońce. Ale przede wszystkim szczelne opakowania to i temperatura nie zaszkodzi.
2) maskę przeciw pylną warto użyć, rękawice wg uznania i czy taplamy się w tym czy nie bardzo.
3) salmiak - brak przeciwwskazań, chloran - > poczytać forum i literaturę.

pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jackziom



Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3

PostWysłany: Sro Lip 14, 2010 4:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki wielkie, za szybką i wyczerpującą odpowiedź!
_________________
Ponad 3/4 świata posiada energię elektryczną, dlaczego nie zastosować jej do MW?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jackziom



Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3

PostWysłany: Sro Lip 14, 2010 5:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A i jeszcze jedno, zapomniałem wcześniej co do KClO3. Czytałem, że nie należy łączyć go np. z saletrą amonową czy też jak kto woli Azotanem Amonu! A propo, czy są jeszcze inne odczynniki/sole itp. z którymi nie należy go łączyć?

P.s Z salmiakiem chyba mogę?! Question EDIT; Jeśli będę robił dym z kclo3 i z salmiaku to lepiej włożyć do puszki czy do tektury? Przynajmniej mieszanki saletrowe tak mają, że lepiej dymią zawarte w puszkach!

_________________
Ponad 3/4 świata posiada energię elektryczną, dlaczego nie zastosować jej do MW?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kogucik



Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 42

PostWysłany: Sro Lip 14, 2010 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kclo3 + p, kclo3 + cukier, kclo3 + s, kclo3 + al, kclo3 + związki siarki. wymienione tu przeze mnie możesz je zrobić, ale wykorzystać jak najszybciej.
salmiak + aa - spox.
korpus papierowy jest o niebo bezpieczniejszy, a porządnie zrobiony lepszy od metalowego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP