Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Silniczek rakietowy (fajerwerkowy)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
spiker1974



Do³±czy³: 31 Mar 2007
Posty: 46
Sk±d: Podlasie

PostWys³any: Wto Lip 20, 2010 2:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To topinambur, my¶liwi karmi± tym dziki i hoduj± na polanach w lesie.
wiêcej informacji na wikipedi http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82onecznik_bulwiasty
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sob Lip 24, 2010 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

spiker1974 napisa³:
To topinambur


Wg mnie nie. Obok w wilgotnym miejscu ro¶nie na wys. 2.5 m, nie kwitnie. Pewno¶ci jednak nie mam.

Przy okazji, temat silniczków fajerwerkowych i opó¼nieñ mam zakoñczony.

=>FILM

Pozostaje problem ³adunku fajerwerkowego, jego zapalno¶ci i poprawienia rozprysku. Wcze¶niej jednak wa¿niejszy by³ silniczek, ³adunek F mia³ mi tylko sygnalizowaæ przeniesienie ognia z SR na ³adunek F.

Byæ mo¿e na 3 silniczkach F wyniosê kamerkê Mustka podczepion± do patyka bambusowego :-0

Dodane => Zdjêcie tej ro¶liny, kreska na wysoko¶ci 178 cm

A.


Ostatnio zmieniony przez A_O dnia Nie Lip 25, 2010 12:23 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sob Lip 24, 2010 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak mysla³em. Zrobienie rozprysku zajê³o mi jeden test nieudany i ten udany.

Bawiæ siê tym mo¿na by rok, dwa albo 5 ale moim celem jest ksi±¿ka wiêc idê dalej. Jak dokrêcê 2-3 kolejne rakietki to wrzyucê na youtube.

=>FILM

Bazyl napisa³:
Witam
A_O mo¿esz podaæ dok³adne wymiary silnika (¶r wew,zew ,wys ile cm da³e¶ paliwa bez kana³u i ¶r dyszy)
sorki za te pytania ale na paliwie s&c + dodadki wywala mi zatyczkê (2cm vikol +gips do konsystêcji papki) z dziurk± na odpalenie g³owicy (3mm)

@bazyl94. Pote kilka zdañ wiêcej dodam o samej rakietce.

Silnik paliwo 40 gram, dysza fi (zmierzê :-0), fi wewn. tulejki 24 mm. Waga dragonek (odsiano py³ i "mak") 80 gram. Dodano do nich luzem 3 g MPF-42. Brutto z patykiem 130 gram.
Czepiec balistyczny jest o wiekszej ¶rednicy ni¿ zalecana poniewa¿ silniczek wyszed³ zbyt "silny" :-0

A.
Powrót do góry
Spanner



Do³±czy³: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWys³any: Nie Lip 25, 2010 8:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Witam
A_O mo¿esz podaæ dok³adne wymiary silnika (¶r wew,zew ,wys ile cm da³e¶ paliwa bez kana³u i ¶r dyszy)
sorki za te pytania ale na paliwie s&c + dodadki wywala mi zatyczkê (2cm vikol +gips do konsystêcji papki) z dziurk± na odpalenie g³owicy (3mm)


Napisz mi proszê wymiary swojego silnika.

_________________
Niebo to p³ótno ja trzymam pêdzel ale nie umiem malowaæ wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
bazyl94



Do³±czy³: 08 Lip 2010
Posty: 23

PostWys³any: Nie Lip 25, 2010 3:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

¶r wew 15mm, wys 85mm,dysza 5mm,kana³ w paliwie 45mm,paliwo bez kana³u ok 20mm a samo paliwo to (s&c 65:33,1,1,2/KNO3,sacharoza,al bright,C,Fe wszystko mielone 12h w m³ynie)
wydaje mi sie ¿e wina le¿y w paliwie za mocne bo spala sie naprawdê szybko gdy zrobi³em ostatnio test z t± w³a¶nie zatyczk± + gor±cy klej to ci±g mia³a za#5$%^y.Ale co mi z samego silnika jak chcê dodaæ g³owicê z ³adunkiem Smile
Najprawdopodobniej zastosujê paliwo podane przez kolegê A_O
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Spanner



Do³±czy³: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWys³any: Nie Lip 25, 2010 6:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha to ju¿ wiem o co chodzi.
Moje paliwo by³o w ogóle nie mielone, po za cukrem (puder).
Spróbój zwiêkszuæ dyszê do 6mm., Albo zastosuj spalanie czo³owe, a najlepiej to wrzuæ filmik ze spalania paliwa luzem.

_________________
Niebo to p³ótno ja trzymam pêdzel ale nie umiem malowaæ wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lip 25, 2010 8:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bazyl94 napisa³:
albo dorzucê trochê wêgla i Fe do tego paliwa


Jak dorzucisz, zrobisz test to nam napisz.

Zdjêcia jak wykonaæ silniczek , czê¶æ z nich =>Macie TU

Potem wrzucê wiêcej ale bez opisu bo mi siê nie chce tego robiæ ale i tak sporo mo¿na wyqmaæ.

A.
Powrót do góry
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lip 26, 2010 5:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spanner napisa³:
...Mam pytanie, jakim kleisz klejem


My¶lê, ¿e kazdy jego rozpoznaje, minimum wysi³ku w to w³ó¿, poczytaj choæby o tulejkach.

Przy okazji, jako patyk-stabilizator znacznie lepsza jest ta ³odyga ro¶liny. Popada³o, dzi¶ o 21 bêdzie film z 2 testów gwiazdek blu z rdzeniem dragonkowym. Brak mi super rozprysku gwiazdek i to chcê z³apaæ.


Dodane => 95 % pracy to testy nieudane :-0

A.


Ostatnio zmieniony przez A_O dnia Sro Lip 28, 2010 10:45 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
IrkaceK



Do³±czy³: 23 Lip 2002
Posty: 214
Sk±d: te piêkne kolory ?

PostWys³any: Wto Lip 27, 2010 5:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odno¶nie testów nieudanych Wink

Pcz + Ti + Al

Pozdro

Zmieniony kodek - proszê o info czy teraz dzia³a

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!


Ostatnio zmieniony przez IrkaceK dnia Wto Lip 27, 2010 6:33 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lip 27, 2010 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spanner napisa³:
... Na zdjêciu nie widaæ ¿e jest bardzo bia³y, wiêc siê pytam?
Je¶li wikol, to rozcieñczany?


W opakowaniu po jakim¶ ma¶le (nie jadam margaryny bo jak mawia³a moja mama "margaryna ko¶ci wygina" :-0) jest klej rozcieñczony wikol u¿ywany do zwijania tulejek) , pojemnik zabrudzony by³ jakim¶ barwnikiem do jajek (testowa³em i kicha) st±d kolor lekko niebieski.

Gêsty wikol u¿y³em do wklejenia tej zwiniêtej rurki na silniczek.

Mam nadziejê, ¿e nie zapyta nikt o rozdrobnienie szamotu, firmê produkuj±c± wikol (inny polioctanowy) itp :-0

Przy okazji => Nieudany silnik (wysz³a fontanna 6-7 m :-0). Warto pamiêtaæ nieudane testy poniewa¿ fontannê t± jestem w stanie odtworzyæ :-0. Film ten ma za 2 lata.

Filmu Irkacka nie mogê niczym otworzyæ.

A.
Powrót do góry
Spanner



Do³±czy³: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWys³any: Sro Lip 28, 2010 9:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam w³a¶nie wielki problem z rozcieñczonym wikolem, zwyk³y papier drukarkowy po prostu zaczyna siê strasznie marszczyæ. Wiecie co zrobiæ?

A propos papieru, to ja znalaz³em super papier do rurek. Jest to papier którym s± wyk³adane skrzynki po cytrusach(drewniane), tylko nie taki bia³y, cienki tylko taki szarawo- br±zowy.
Potem dam jego fotki i obliczê gramaturê.
Ale papier jest super.

_________________
Niebo to p³ótno ja trzymam pêdzel ale nie umiem malowaæ wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Sro Lip 28, 2010 9:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

za du¿o wody dajesz dawaj o po³owe mniej wody i bêdzie git.
Powrót do góry
B&G



Do³±czy³: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Sk±d: Uæ

PostWys³any: Sro Lip 28, 2010 10:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Papier siê marszczy, bo pod wp³ywem wody w³ókna celulozowe "pêczniej±".
Jak wyschn± to siê skurcz±.
W³a¶nie na tym polega istota zwijania tulejek.
Pisa³ zreszt± gdzie¶ o tym Arek.
GM

_________________
www.fabrykaognia.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sro Lip 28, 2010 12:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

B&G napisa³:
Papier siê marszczy, bo pod wp³ywem wody w³ókna celulozowe "pêczniej±". Jak wyschn± to siê skurcz±.
W³a¶nie na tym polega istota zwijania tulejek.


Jak siê rurki zwija z do¶wiadczeniem (szybko, sprawnie) to tylka skóra r±k siê marszczy jak siê za d³ugo te rurki robi :-0.

W³ókna mokre rozci±gaj± siê, przy wysychaniu kurcz±. Uzyskujemy co¶ jak lufê wzmocnion±, w której istniej± celowo wywo³ane naprê¿enia. Polecam "rakietnikom" bo temat ma³o zbadany (patrzcie SR Stru¶). Taka ulejka-lufa wytrzyma kilka wystrza³ów z pociskiem o masie np. 10 gram, przebijaj±cym deskê calow± z odl. kilku m.

A.
Powrót do góry
Spanner



Do³±czy³: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWys³any: Czw Lip 29, 2010 8:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juz mi wychodz± rurki, trzeba tylko szybko je zwijaæ Razz
Ten papier o którym pisa³em ma gramaturê 115g/m^2

A tak w ogóle to ca³y czas podejrzewa³em, ¿e twoje poprzednie wcielenie to arkadiusz, ten podobny styl pisania Smile

_________________
Niebo to p³ótno ja trzymam pêdzel ale nie umiem malowaæ wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
PiroStach



Do³±czy³: 16 Lut 2010
Posty: 23

PostWys³any: Czw Lip 29, 2010 8:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A tak w ogóle to ca³y czas podejrzewa³em, ¿e twoje poprzednie wcielenie to arkadiusz, ten podobny styl pisania

Ale odkry³e¶ Shocked
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Czw Lip 29, 2010 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba ostatni test, udany silniczka fajerwerkowego. Potem dwa nieudane i mam ju¿ ich serdecznie do¶æ.

=>Test

Mam drobny problem z opó¼nieniem, czasami jest zbyt ma³e :-0.

A.
Powrót do góry
B&G



Do³±czy³: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Sk±d: Uæ

PostWys³any: Czw Lip 29, 2010 10:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je¿eli chodzi o precyzyjne opó¼nienie (dok³adno¶æ ok. 0,1s), to mo¿na zastosowaæ, po odpowiedniej modyfikacji, taki wynalazek:
http://www.pyromoravia.eu/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,239/category_id,15/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,78/lang,cz/


W rzeczywisto¶ci jest to odpowiedniej d³ugo¶ci lont ci¶nieniowy 6mm w plastikowej otoczce i umieszczony szczelnie w wyprasce z polietylenu.
Jako otoczkê mo¿na wykorzystaæ nawoje z ta¶my izolacyjnej, lub o wiele pro¶ciej po prostu zalaæ w korpusie silnika rzadkim gipsem.
Sposób sprawdzony, powtarzalny.
GM

_________________
www.fabrykaognia.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Lip 30, 2010 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

B&G napisa³:
Je¿eli chodzi o precyzyjne opó¼nienie (dok³adno¶æ ok. 0,1s)


W rakietkach fajerwerkowych tak precyzyjne opó¼nienie nie jest potrzebne. Rzecz jest prosta o czym dzi¶ wiem, trzeba wyd³u¿yæ czas palenia siê paliwa silniczka i tak obci±¿yæ rakietkê aby rozprysk odby³ siê gdy rakietka przestaje siê wznosiæ lub zaczyna opadaæ - tak jak na ostatnim filmie. Zrobiê nowe silniczki i teraz na pewno wyjdzie git.

Co znane albo nieznane:

10 g PCZ wynosi szelkê zawieraj±c± 70 g ³adunku fajerwerkowego (gwiazdki +burst). Te same 10 g PCZ u¿yte w dobrym czyli "mocnym" silniczku wynosi ³adunek fajerwerkowy o masie 25 g. Efektywno¶æ PCZ jako lifta jest wiêc z grubsza 3 razy wiêksza od efektywno¶ci paliwa rakietowego.


A.
Powrót do góry
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Nie Sie 01, 2010 8:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bazyl94 napisa³:
... jak wyschn± mi dysze i znajdzie siê czas to poka¿e wam silniczek na tym paliwie + pokruszone Silver Wave zawarte w paliwie Razz


Pisz jak zrobisz bo inaczej ¶miecisz.

Kolejne kilka SR gotowych, ale s± zrobione na tulejce o ¶rednicy wewn. o 1 mm mniejszej, bo tamtych ju¿ nie mam. Sprawê opó¼nieñ mam nadziejê, ¿e jest ostatecznie wyja¶niona. Po prostu nie ma siê co nadmiernie nimi przejmowaæ. Mam zbyt du¿y zapas czasu na rozprysk. Na poni¿szym filmiku, pierwsza rakietka jest wykonana na tym mniejszym silniczku.

=>FILM

Paliwa wchodzi na oko 5 gram mniej ( jest 35 zamiast 40). Masa dragonek 90g plus 4g MPF-42.

Bêd± kolejne testy SR ale traktowane jako testy gwiazdek poniewa¿ to te¿ ciekawy temat.

A.


Ostatnio zmieniony przez A_O dnia Pon Sie 02, 2010 8:02 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastêpny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP