Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Hydrazyna i jej sole

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Przemek133



Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 98

PostWysłany: Czw Lut 18, 2010 6:11 pm    Temat postu: Hydrazyna i jej sole Odpowiedz z cytatem

Jako że to związek bardzo przydatny np. w syntezie strasznie drogiego luminolu, przy robieniu luster i w wielu innych syntezach, chciałbym opisać sposoby jej otrzymywania. Jeżeli ktoś znajdzie zdjęcie kolegi kolegi z syntezy lub z jakiegoś forum zagranicznego prosiłbym o pochwalenie się swoim znaleziskiem Wink .

Uwaga!
Prace z hydrazyną i jej hydratem zawsze jest związana z niebezpieczeństwem zatruć. Substancje te silnie drażnią tkanki, na skórze wywołują oparzenia. Pary ich powodują uszkodzenia dróg oddechowych. Hydrazyna i jej hydrat są substancjami higroskopijnymi, dlatego dymią na powietrzu. Pochłaniają one dwutlenek węgla z powietrza, niszczą kauczuk, a nawet nadżerają szkło.

Otrzymywanie hydrazyny i jej soli.
I. 40% hydrat hydrazyny:
W kolbie z chłodnicą zwrotną umieszczamy 40g siarczanu hydrazyny z 32g wodorotlenku sodu. Przez chłodnice dodajemy 15ml wody. Następuje silna reakcja. Po jej zakończeniu kolbę ogrzewamy jeszcze przez 2 godz. Kolbę łączymy z chłodnicą i oddestylowujemy hydrazynę z wodą. Przy końcu ogrzewamy silnie, aby usunąć z niej resztki płynu(można destylować pod zmniejszonym ciśnieniem).
Otrzymujemy ok. 35g 40-45%-owego hydratu hydrazyny.

II. 80% hydrat hydrazyny:
W kolbie umieszczamy 30g 40-45%-owego hydratu hydrazyny, 46ml ksylenu i 17ml wody. Kolbe zamykamy dość długą kolumną i powoli oddestylowujemy azeotrop wody z ksylenem. W kolbie pozostaje ok. 10g 80-85%-owego hydratu hydrazyny, który możemy przedestylować.
III. 99,8% hydrat hydrazyny:
Do hydratu hydrazyny zawierającego wodę dodaje się obliczoną ilość sproszkowanego tlenku barowego, aby związać wodę. Na każdy gram wody dajemy 8,5g tlenku barowego, chłodząc płyn lodem. Płyn odstawia się na parę godzin, dodaje do niego taką samą objętość bezwodnego etanolu, odsącza od osadu, który przemywa się etanolem. Z przesączu destylujemy alkohol, a potem w temp. 73* przy 125-121 mmHg 99,8%-owy hydrat hydrazyny.
IV. Bezwodna hydrazyna:
W kolbie umieszczamy 10g hydratu hydrazyny i 10g granulowanego wodorotlenku sodu. Kolbę zamykamy nasadką destylacyjną z termometrem i chłodnicą, a następnie ogrzewamy na łaźni olejowej tak wolno, aby hydrazyna nie destylowała, lecz rozpuszczał się w niej wodorotlenek sodowy.
Gdy ług ten rozpuści się, wówczas kolbę podgrzewamy silniej i destylujemy w temperaturze ok. 113* bezwodną hydrazynę do odbieralnika, znajdującego się w lodzie z solą. Aby usunąć resztki hydrazyny, płyn w kolbce w końcu ogrzewamy do 150*; ewentualnie można też resztki hydrazyny oddestylować, łącząc aparat destylacyjny z próżnią. Wydajność ok. 90%.
V. Siarczan hydrazyny:
a)Z amoniaku i podchlorynu sodu.
Do 1l 28%-owego wodnego roztworu amoniaku dodajemy 600ml wody destylowanej i 250ml 10%-owego roztworu żelatyny. Otrzymany płyn mieszamy i dodajemy 1510ml 30%-owego roztworu podchlorynu sodu. Płyn silnie podgrzewamy do wrzenia i odparowywujemy go do trzeciej części jego objętości, po czym szybko chłodzimy i sączymy. Przesącz wlewamy do zlewki zaopatrzonej w mieszadło i zakwaszamy 200-250ml 40%-owego kwasu siarkowego, wlewając kwas powoli z rozdzielacza. Zlewka znajduje się w mieszaninie lodu z solą; podczas neutralizacji temperatura cieczy nie powinna przekraczać 0*. Po dodaniu kwasu wytrąca się krystaliczny siarczan hydrazyny. Płyn chłodzimy w temp. 0* jeszcze przez 1 godz., odsączamy krystaliczny osad, przemywamy go 25ml wody z lodu i zimnym alkoholem. Wydajność obliczona na podchloryn wynosi 35% (37g).
b)Z mocznika, podchlorynu i wodorotlenku sodu.
W parownicy umieszczamy roztwór 50g wodorotlenku sodowego w 250ml wody. Dodajemy 30g mocznika i 200g 10%-owej żelatyny. Roztwór chłodzimy lodem i w temp. 0* dodajemy 126ml 30%-owego podchlorynu sodu i szybko ogrzewamy do wrzenia oraz gotujemy przez 1 godz., uzupełniając wyparowaną wodę. Po ochłodzeniu płyn sączymy dwukrotnie przez płótno i bibułę. Umieszczamy w zlewce z mieszadłem oraz termometrem i w temperaturze ok. 0* neutralizujemy go 40%-owym kwasem siarkowym. Po neutralizacji oziębiamy płyn w temp. 0* przez 1 godz., sączymy osad siarczanu hydrazyny, przemywamy go niewielką ilością zimnej wody i 3 razy po 20ml zimnym alkoholem. Suszymy osad na powietrzu. Wydajność 40-50% obliczona na mocznik.
c)Z chloromocznika i wodorotlenku sodu.(Metoda jak na razie słabo opisana i nie pewna!!)
W 40ml zimnej wody rozpuszczamy 31g wodorotlenku sodu i ochładzamy do 0*. Do 20ml 10%-owej żelatyny dodajemy 15.5g mocznika i ochładzamy do 0*. Roztwór ten nasycamy 19,7g chloru. Wytworzony tak chloromocznik mieszamy z roztworem wodorotlenku sodu i gotujemy przez 1 godz. uzupełniając wyparowaną wodę. Po ochłodzeniu płyn sączymy i w temperaturze ok. 0* neutralizujemy 40%-owym kwasem siarkowym. Po neutralizacji oziębiamy płyn w temp. 0* przez 1 godz., sączymy osad siarczanu hydrazyny, przemywamy niewielką ilością zimnej wody i 3 razy po 20ml zimnym alkoholem.

__________________________________________________________
http://www.sciencemadness.org/talk/viewthread.php?tid=1128 Cały temat o hydrazynie i jej solach + trochę o otrzymywaniu azydku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Sob Lis 10, 2012 6:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć.
Nie znacie sposobu jak otrzymać roztwór hydrazyny w alkoholu w miarę pozbawiony wody bez konieczności destylacji gdyż jest to niezbyt bezpieczne i uciążliwe?
No bo ten polegający na dodaniu 50% KOH do równoważnej ilości N2H4xH2SO4 i następnię ekstrakcję denaturatem zawiera mimo wszystko za dużo wody. I azydek KN3 wychodzi w ilości kilka razy mniejszej od teoretycznej, a większość musi pozostawać w roztworze.
Może by więc tak zamiast KOH użyć 50% NaOH, bo utworzony Na2SO4 powinien związać H2O i wyekstrachować to alkoholem w odpowiednio niskiej temp??
Acha i czemu wszyscy tak chcą robić PbN6 z NaN3? Przecież ten z KN3 wygląda na znakomity?

a MgO+(N2H4)2*H2SO4 ->MgSO4*7H2O+2N2H4 ... bo MgSO4 silniej wiąże H2O niż Na2SO4 Question
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP