Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Regulator mocy połączony z prostym wyłącznikiem termicznym

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Triazine



Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 67
Skąd: z nadajnika

PostWysłany: Sro Sty 06, 2010 2:46 am    Temat postu: Regulator mocy połączony z prostym wyłącznikiem termicznym Odpowiedz z cytatem

Witam,

Jak na razie - ze względu na upgrade urzadzenia, otworzyłem już kilkakrotnie obudowę aby wymienić uszkodzone części (spalił się regulator mocy).

Zamieszczę tutaj zdjęcia, oraz schemat (nie jest on mojego autorstwa - nie mam pojęcia o elektryce).

Ogólna charakterystyka:
- urządzenie w wersji podstawowej wymaga przekaźnika na 250V i sporo amper, bezpiecznika różnicowego (jeżeli w obwodzie płynie jakiś prąd poza obwodem głównym - tym który zasila grzałkę - czyli przez termometr kontaktowy lub operatora - następuje wyłączenie dopływu prądu w obwodzie głównym), wyłącznika bezpiecznika oraz obudowy Wink
- w wersji nie-podstawowej jest jeszcze dodatkowo tzw "ściemniacz oświetlenia" - można go stosować jeżeli odbiornik ma mniej niż 500W - czyli rezystencję ok 100Ω

Urządzenie posiada wtyczkę (pobiera nią prąd) oraz gniazdko (inne urządzenie czerpie z niego prąd) a także dodatkowy kabel (zwarciowy - nim podłącza się termometr kontaktowy) który jeżeli stanowi obwód zamknięty - wywołuje agresję urządzenia i uniemożliwia czerpanie z niego prądu.

Czyli: termometr kontaktowy w łaźni wodnej ustawiliśmy na 75*C -> jeżeli mamy spirytus w kolbie - nie będzie wrzał. Ale łaźnia będzie cały czas utrzymywać temperaturę 75*C +/- kilka stopni (bezwładność łaźni). Proste

Wnęŧrze:

W miejscu gdzie dwa przewody są zaizolowane taśmą - znajduje się teraz przełącznik który albo zamyka obwód, albo włącza w niego regulator mocy. Wykonanie całości kosztowało mnie przyzowite 0,7 dla fachowca. Koszt części - ok 100pln + odpowiedni termometr (poza termometrami kontaktowymi, reszta zawierała się w tym 0,7).











Prośba - jeżeli ktoś jest elektrykiem - może narysować schemat "całego urządzenia" tak aby było jasne jak zbudować takie jeżeli ktoś nim nie jest. Ja się tego nie podejmę - dostałem sprawne - jeżeli trzeba było wyjąć element i wstawić taki sam - umiem to zrobić.
Ale od podstaw tego nie wytłumaczę i nie chcę być odpowiedzialny za czyiś wypadek jeżeli mój schemat podłączeń poszczególnych kabli będzie błędny.

Samo urządzenie jest zaj****te - daje olbrzymie możliwości, ponadto można wprowadzić modyfikacje i np zamiast grzałki regulować pompę z obiegiem czieczy chłodzącej itp. Na forum VMC ktoś sugerował zakup podobnego sprzętu z TME za 400pln. Ten anachroniczny z pozoru sprzęŧ jest tani i nie zawodny (o ile się nie podłącza większego niż przewidziane obciążenie [z tego co wiem - do ok 1,8kW], nie upuści kabla od termometru na farelkę, nie pobije termometru itp)



Pozdrawiam,
TvS

PS, jak się wyśpię, wrzucę zdjęcia całości (jeżeli chcecie Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP