Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cyjanian potasu KNCO

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Pon Wrz 04, 2017 5:42 pm    Temat postu: Cyjanian potasu KNCO Odpowiedz z cytatem

Cześć.
Jaki powinien wyjść cyjanian potasu według preparatyki? Czy ma on być szary podobny do karbidu czy biały?
Mi wyszedł "wielobarwny". Gdy zastygł to u góry był biały niżej zaś szary a nawet z wtrąceniami ciemno szarego. Synteza była by banalna gdyby nie to, że wydziela się dużo amoniaku i trzeba robić to na przewiewie lub jakoś inaczej zbierać NH3.
Mieszaninę podczas reakcji mieszałem, potem mieszałem i dociskałem chociaż lepiej byłoby chyba tylko dociskać gdy piana podniesie się zbyt wysoko. Pod koniec reakcji gdy już wszystko było ciekłe to NIE BYŁO klarowne - jak pisało w preparatyce - lecz czarne, ale też nie ogrzewałem zbyt mocno, gdyż bardzo się bałem aby przypadkiem nie powstał mi cyjanek.
No więc było ciekłe, czarne i trzymałem to jakiś czas na ogniu, a gdy prawie przestało bąbelkować to dodałem szczyptę mocznika i zasyczało, spieniło się i dalej ciecz czarna, przetrzymałem jakiś czas jeszcze na ogniu i znowu szczypta mocznika, piana i syczenie i dalej czarne, więc ogrzewałem jeszcze minut parę i wyłączyłem gaz. Po chwili wszystko skrzepło przybierając takie barwy jak opisałem, jak ostygło to wybiłem to młotkiem i majzlem ze stalowego naczynia.
Ze 141 g bezw. K2CO3 i ok 162 g mocznika wyszło mi 147g tego cyjanianu (chyba jak mniemam).
Po zadaniu rozcieńczonym kwasem następuje bardzo burzliwe wydzielanie się gazu o lekko ostrym zapachu, ale na szczęście nie przypomina on migdałów. Czyli, że cyjanki na szczęście nie powstały.
Gaz ten jest niepalny...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Pią Wrz 08, 2017 7:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to co uzyskałem to rzeczywiście cyjanian potasu tyle, że wydajność ciut mniejsza niż w preparatyce.
Preparatyki podają, że wydajność ma być ok 94 procent a ja musiałem uzyskać o kilka procentów mniej. Potwierdziła to przeróbka mojego KNCO na karbaminian etylu, gdzie wydajność karbaminianu etylowego uzyskałem ok 52 procent, a -teoretycznie- powinna być o kilka procent wyższa.
Bez obaw cyjanki tak łatwo nie powstają, potrzeba chyba ok 750 C czyli mocno czerwony żar.
Mógłbym opisać jak to przerobiłem na karbaminian etylu, ale czy tu jeszcze kogoś interesuje chemia?
Cześć
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP