Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Girandola
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
PyroSoft



Do³±czy³: 17 Mar 2009
Posty: 19
Sk±d: Toruñ

PostWys³any: Sob Pa¼ 03, 2009 9:11 am    Temat postu: Girandola Odpowiedz z cytatem

Od razu przepraszam moderatorów, ¿e zak³adam nowy temat tego typu w tej komnacie ale pozosta³e znajduj± siê w dziale fajerwerki gdzie nie mam dostêpu. Jak obieca³em Panu Arkadiuszowi ¿e bêdê stara³ siê opatentowaæ pewien wyrób którego na forum jeszcze nie by³o. Otó¿ zawiod³em Pana Arkadiusza bo Girandola, o któr± mi chodzi ju¿ zosta³a stworzona przez kolegê Alien_. Jednak kto tu mówi o stworzeniu? Chodzi o patent. Zosta³ on obmy¶lony przeze mnie pó³ roku temu kiedy zabiera³em siê do wykonania ale jak ju¿ w jednym z tematów wspomnia³em, do niczego nie dosz³o. A wiêc zacznijmy. Po pierwsze dla nie wiedz±cych, girandola to wyrób pirotechniczny który ma wiele wspólnego ze s³oneczkami Spining Wheels. Istnieje ró¿nica gdy¿ girandola posiada nie jeden, dwa ale minimum 3 silniki, oraz nie krêci siê na na l±dzie ale wznosi siê w górê (tutaj widaæ konieczno¶æ u¿ycia minimum 3 silników, aby konstrukcja by³a stabilna podczas lotu).

1.Stela¿:
Jaki bêdzie stela¿ girandoli wszystko zale¿y od tego, ilu silników mamy zamiar u¿yæ. Abym móg³ w opisie siê do czego¶ odnie¶æ, bêdê pisa³ o czterech silnikach. ¦rednica ca³ej konstrukcji bêdzie wynosiæ 6" czyli 15cm. Spraw± oczywist± jest to, ¿e je¶li zwiêkszamy ilo¶æ silników mo¿emy zwiêkszyæ ¶rednicê ca³ej konstrukcji. Nikt z nas nie lubi czytaæ tasiemcowatych tekstów, a wiêc przedstawiê rycinê, z opisem.



2. Silniki:
To jest tak naprawdê temat rzeka. Otó¿ w zale¿no¶ci jakiego paliwa u¿yjemy taki uzyskamy efekt. Wiele osób stosuje paliwa dziêki którym uzyskujemy ¶wist (na bazie minii o³owianej, b±d¼ SSA [nie polecam z powodu du¿ej niestabilno¶ci mieszanki]), lub te¿ iskrz±ce (dla przyk³adu proch czarny z dodatkiem ¿elaza). Dlatego te¿ widzimy jak d³ugo mo¿na siê rozpisywaæ na temat sk³adu paliwa. Korpusy mo¿na wykonaæ papierowe z dysz± gipsow±, z kleju epoksydowego, gliny, zaprawy szamotowej itd. Wystêpuje tutaj kompletna dowolno¶æ. Jednak musimy pamiêtaæ, ¿e girandola ma siê obracaæ. Dlatego te¿ nale¿y wywierciæ bardzo ma³e otwory w bocznej ¶cianie silnika przy dyszy. Ale uwaga: nie wolno wierciæ tych otworów pod du¿ym k±tem tak jak w cyrkoblicy, gdy¿ silniki obraca³y by siê wokó³ swojej osi, czego nie po¿±damy. Maj± to byæ otwory wiercone wprost prostopadle do korpusu. Istnieje chyba inne rozwi±zanie, jednak nigdy siê z nim nie spotka³em. Otó¿ czê¶æ silników np. 4 mog± napêdzaæ konstrukcjê w przestworza, a 2 pozosta³e by³yby umieszczone prostopadle do pozosta³ych i wprawia³y by girandolê tylko i wy³±cznie w ruch obrotowy, jednak to trzeba by by³o przetestowaæ, a wiêc po przeprowadzeniu odpowiednich testów, nieodpowiednie pomys³y wykasujê. Aby girandola nie by³a po prostu kilkoma obracaj±cymi siê rakietami mo¿na do konstrukcji przymocowaæ szelkê, pod³±czon± do którego¶ z silników. By³by to dodatkowy efekt.

3. Zap³on:
Wielkim problemem jest to, i¿ wszystkie silniki powinny zostaæ odpalone w jednej chwili. W przeciwnym wypadku nici z próby. Najlepszym rozwi±zaniem jest oczywi¶cie pr±d elektryczny. Zastosowanie QM lub lontu jest bardzo ryzykowne bo tylko komercyjny lont pali³by siê z równ± prêdko¶ci±. Dlatego je¶li kto¶ ma dostêp do szybkopalnego lontu komercyjnego polecam jego u¿ycie, jednak pamiêtajmy o jak najbardziej równych odcinkach. Ja posiadam tylko wolnopalny Visco wiêc u¿yjê zap³onu elektrycznego.

4. Start:
Musi siê odbyæ z konstrukcji takiej jak inne s³oneczka. Jednak statyw to po prostu kij z wbitym prostopadle gwo¼dziem. Na kij nak³adamy girandolê przez "przestrzeñ miêdzy listwami" (patrz na rycinê wy¿ej). Dlaczego w statyw ma byæ wbity gwó¼d¼? Ano, po to ¿eby girandola nie zsunê³a siê ni¿ej tylko pozosta³a na górnej czê¶ci kija.

Mój opis mo¿e jest nieczytelny i nie podaje precyzyjnych wielko¶ci silników, dysz, ca³ej konstrukcji jednak dzisiaj dopiero biorê siê za wykonanie wyrobu i w jak najszybszym czasie postaram siê zmieniæ tekst, podaj±c precyzyjne wymiary. Wtedy te¿ umieszczê zdjêcia, które bardziej oddadz± wygl±d konstrukcji i pomog± innym w wykonaniu w³asnego projektu girandoli.
Juz masz dostep i 3* / P2

_________________
Gdy chcesz opisaæ prawdê, elegancjê pozostaw krawcom
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
sqasz5555



Do³±czy³: 29 Cze 2009
Posty: 7
Sk±d: mam to wiedziec?

PostWys³any: Sro Pa¼ 07, 2009 12:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam drodzy parafianie ja cos tez od siebie dorzuce ale najpierw to:
PyroSoft bardzo dobry artykul! Very Happy I do zeczy ja tez robilem girandole i to nie jedn±! A wiec tak powinien wygladac prawidlowo zrobiony stelaz do girandoli:
http://img11.imageshack.us/img11/7661/timg0002184.jpg
http://img11.imageshack.us/img11/6879/tgirandola2165.jpg
http://img225.imageshack.us/img225/5050/tgirandola3153.jpg
A tak wygladaly moje gotowe girandole:
http://img2.imageshack.us/img2/60/timg0001411.jpg
Niestety filmy przepadly po formacie kompa no i mi szkoda ich Sad
Pozdro!

_________________
no jak pan tak moze??
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Pa¼ 09, 2009 7:30 pm    Temat postu: Re: Girandola (patent) Odpowiedz z cytatem

PyroSoft napisa³:
pozosta³e znajduj± siê w dziale fajerwerki gdzie nie mam dostêpu. Jak obieca³em Panu Arkadiuszowi ¿e bêdê stara³ siê opatentowaæ pewien wyrób którego na forum jeszcze nie by³o.


Na youtube czego¶ podobnego jest sporo. Poszukacjie i wklejcie linki aby by³o widaæ z czym siê mierzysz. Widzia³em filmiki takie, ¿e dech zapiera³o ale nie pamiêtam ju¿ ich adresów.

Cytat:
Otó¿ zawiod³em Pana Arkadiusza bo Girandola, o któr± mi chodzi ju¿ zosta³a stworzona przez kolegê Alien


Hehe. Zawiod³em ........... Shocked Wink .

Cytat:
Mój opis mo¿e jest nieczytelny i nie podaje precyzyjnych wielko¶ci silników, dysz, ca³ej konstrukcji jednak dzisiaj dopiero biorê siê za wykonanie wyrobu i w jak najszybszym czasie postaram siê zmieniæ tekst, podaj±c precyzyjne wymiary


95 % zalezy od jako¶ci prochu czarnego. Do budowy tych wyrobów podstawow± mieszank± jest proch czarny i g³ównie jego siê u¿ywa. Z wyjatkiem gwiazdek.

Ciekawy to temat, gratuklujê pomys³u. Na pewno do Ciebie nikt siê nie przyczepi o ile pcz, nie bêdziesz krêci³ w gara¿u lub na strychu. Ruscy pisz± o mieszankach prochopodobnych ale mi nic na nich nie wysz³o ( sk³adniki jak proch czarny , nawet nie tak dok³adnie zmielone ). Na nich utkn±³em bo te¿ mnie to ciekawi³o.

Proch czarny o w³asnosciach zbli¿onych do prochu fabrycznego jest za szybki i trzeba jego spowolniæ a najlepiej od razu robiæ nieco wolnijszy co jest spor± zalet± w warunkach homeade.

A przewód elektryczny zamieñ na szybki lont (stopina). Tak wyjdzie znacznie taniej, szczególnie na pocz±tku gdy prób sporo a wiele nie wychodzi tak jak by siê chcia³o.


Powodzenia i czekamy na wyniki. A
Powrót do góry
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Pi± Pa¼ 09, 2009 11:26 pm    Temat postu: Re: Girandola (patent) Odpowiedz z cytatem

PyroSoft napisa³:
Od razu przepraszam moderatorów, ¿e zak³adam nowy temat tego typu w tej komnacie ale pozosta³e znajduj± siê w dziale fajerwerki gdzie nie mam dostêpu. Jak obieca³em Panu Arkadiuszowi ¿e bêdê stara³ siê opatentowaæ pewien wyrób którego na forum jeszcze nie by³o. Otó¿ zawiod³em Pana Arkadiusza bo Girandola, o któr± mi chodzi ju¿ zosta³a stworzona przez kolegê Alien_. Jednak kto tu mówi o stworzeniu? Chodzi o patent. Zosta³ on obmy¶lony przeze mnie pó³ roku temu kiedy zabiera³em siê do wykonania ale jak ju¿ w jednym z tematów wspomnia³em, do niczego nie dosz³o. A wiêc zacznijmy. Po pierwsze dla nie wiedz±cych, girandola to wyrób pirotechniczny który ma wiele wspólnego ze s³oneczkami Spining Wheels. Istnieje ró¿nica gdy¿ girandola posiada nie jeden, dwa ale minimum 3 silniki, oraz nie krêci siê na na l±dzie ale wznosi siê w górê (tutaj widaæ konieczno¶æ u¿ycia minimum 3 silników, aby konstrukcja by³a stabilna podczas lotu).

1.Stela¿:
Jaki bêdzie stela¿ girandoli wszystko zale¿y od tego, ilu silników mamy zamiar u¿yæ. Abym móg³ w opisie siê do czego¶ odnie¶æ, bêdê pisa³ o czterech silnikach. ¦rednica ca³ej konstrukcji bêdzie wynosiæ 6" czyli 15cm. Spraw± oczywist± jest to, ¿e je¶li zwiêkszamy ilo¶æ silników mo¿emy zwiêkszyæ ¶rednicê ca³ej konstrukcji. Nikt z nas nie lubi czytaæ tasiemcowatych tekstów, a wiêc przedstawiê rycinê, z opisem.



2. Silniki:
To jest tak naprawdê temat rzeka. Otó¿ w zale¿no¶ci jakiego paliwa u¿yjemy taki uzyskamy efekt. Wiele osób stosuje paliwa dziêki którym uzyskujemy ¶wist (na bazie minii o³owianej, b±d¼ SSA [nie polecam z powodu du¿ej niestabilno¶ci mieszanki]), lub te¿ iskrz±ce (dla przyk³adu proch czarny z dodatkiem ¿elaza). Dlatego te¿ widzimy jak d³ugo mo¿na siê rozpisywaæ na temat sk³adu paliwa. Korpusy mo¿na wykonaæ papierowe z dysz± gipsow±, z kleju epoksydowego, gliny, zaprawy szamotowej itd. Wystêpuje tutaj kompletna dowolno¶æ. Jednak musimy pamiêtaæ, ¿e girandola ma siê obracaæ. Dlatego te¿ nale¿y wywierciæ bardzo ma³e otwory w bocznej ¶cianie silnika przy dyszy. Ale uwaga: nie wolno wierciæ tych otworów pod du¿ym k±tem tak jak w cyrkoblicy, gdy¿ silniki obraca³y by siê wokó³ swojej osi, czego nie po¿±damy. Maj± to byæ otwory wiercone wprost prostopadle do korpusu. Istnieje chyba inne rozwi±zanie, jednak nigdy siê z nim nie spotka³em. Otó¿ czê¶æ silników np. 4 mog± napêdzaæ konstrukcjê w przestworza, a 2 pozosta³e by³yby umieszczone prostopadle do pozosta³ych i wprawia³y by girandolê tylko i wy³±cznie w ruch obrotowy, jednak to trzeba by by³o przetestowaæ, a wiêc po przeprowadzeniu odpowiednich testów, nieodpowiednie pomys³y wykasujê. Aby girandola nie by³a po prostu kilkoma obracaj±cymi siê rakietami mo¿na do konstrukcji przymocowaæ szelkê, pod³±czon± do którego¶ z silników. By³by to dodatkowy efekt.

3. Zap³on:
Wielkim problemem jest to, i¿ wszystkie silniki powinny zostaæ odpalone w jednej chwili. W przeciwnym wypadku nici z próby. Najlepszym rozwi±zaniem jest oczywi¶cie pr±d elektryczny. Zastosowanie QM lub lontu jest bardzo ryzykowne bo tylko komercyjny lont pali³by siê z równ± prêdko¶ci±. Dlatego je¶li kto¶ ma dostêp do szybkopalnego lontu komercyjnego polecam jego u¿ycie, jednak pamiêtajmy o jak najbardziej równych odcinkach. Ja posiadam tylko wolnopalny Visco wiêc u¿yjê zap³onu elektrycznego.

4. Start:
Musi siê odbyæ z konstrukcji takiej jak inne s³oneczka. Jednak statyw to po prostu kij z wbitym prostopadle gwo¼dziem. Na kij nak³adamy girandolê przez "przestrzeñ miêdzy listwami" (patrz na rycinê wy¿ej). Dlaczego w statyw ma byæ wbity gwó¼d¼? Ano, po to ¿eby girandola nie zsunê³a siê ni¿ej tylko pozosta³a na górnej czê¶ci kija.

Mój opis mo¿e jest nieczytelny i nie podaje precyzyjnych wielko¶ci silników, dysz, ca³ej konstrukcji jednak dzisiaj dopiero biorê siê za wykonanie wyrobu i w jak najszybszym czasie postaram siê zmieniæ tekst, podaj±c precyzyjne wymiary. Wtedy te¿ umieszczê zdjêcia, które bardziej oddadz± wygl±d konstrukcji i pomog± innym w wykonaniu w³asnego projektu girandoli.
Juz masz dostep i 3* / P2


Przenios³em, skoro masz ju¿ dostêp to bez przeszkód mo¿esz aktualizowaæ temat. Pozdrawiam... slu

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
PyroSoft



Do³±czy³: 17 Mar 2009
Posty: 19
Sk±d: Toruñ

PostWys³any: Sob Pa¼ 10, 2009 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój pomys³ ukoñczenia projektu w miesi±cu pa¼dzierniku leg³ w gruzach. Okaza³o siê ¿e codziennie muszê uczêszczaæ na ró¿aniec i wszystkie olimpiady przedmiotowe s± w tym miesi±cu. Istna katastrofa. Nie mniej jednak trzeba co¶ zrobiæ. Jutro na pewno bêdê testowaæ paliwa rakietowe. Na pierwszy ogieñ pójd±: karmelka magnezowa, ZNES (o ile mam jeszcze Zn), "Aluminiowa Karmelka Kermita", my¶la³em te¿ o kompozycji karmel/¿elazo. Z mieszaninami ¶wiszcz±cymi nie poeksperymentujê, gdy¿ dostêpu do minii o³owianej nie mam, a do SSA brakuje mi imad³a. Z trzepieniem i m³otkiem nie bêdê ryzykowaæ. Próby przeprowadzê wieczorem i postaram siê te¿ dorzuciæ filmy, albo przynajmniej zdjêcia. Pozdrawiam
_________________
Gdy chcesz opisaæ prawdê, elegancjê pozostaw krawcom
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
MnichU



Do³±czy³: 18 Lis 2006
Posty: 82
Sk±d: Z klasztoru

PostWys³any: Sob Pa¼ 10, 2009 11:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ja wniosê te¿ co¶ do tematu Wink

http://www.youtube.com/watch?v=4rgaKaLA2q0&hl=pl
Film przedstawiaj±cy wszystkie wa¿ne aspekty produkcji girandoli ,oraz efekty koñcowe Wink
My¶lê ¿e przyda siê to tutaj Rolling Eyes

I jeszcze dodam filmy z girandol± w roli g³ównej:

http://www.youtube.com/watch?v=ij_gOS3OKq8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=OTK_A6rxssc&feature=related

Pozdrawiam Wink

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MeHow



Do³±czy³: 14 Lis 2008
Posty: 131
Sk±d: ze wsz±d

PostWys³any: Nie Pa¼ 11, 2009 11:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a dlamnie to to jest jedna z lepszyk girandol jakie widzia³em http://www.youtube.com/watch?v=0_pgFU7AGKk&feature=related
_________________
po ulicy szed³ pies i wydala³ H2S
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
lampek



Do³±czy³: 28 Maj 2007
Posty: 67
Sk±d: wiedziec wszystko

PostWys³any: Czw Lis 05, 2009 5:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ehhh planowa³em takowy temat za³ozyæ by na forum wiadomo by³o o co chodzi z t± tajemnicz± girandol± Wink Na pocz±tku br. planowa³em zbudowaæ pierwsza na forum girandole, ale widze ¿e pierwszy byl Sqasz. Widze ¿e to ma³e girandolki, ja jednak zaj±³em siê wiekszymi kalibrami- 6". Mimo lenistwa i koñcz±cej siê checi do pirotechniki, uda³o mi siê zbudowaæ niestety tylko 1 girandolke. Zdjêcia zapodzia³em (s± tylko nie wiem gdzie) jak znajde nie zapomne to wrzuce do temtu. Postaram sie opisaæ mniej wiêcej budowê. To tak: obrêcz na której wszystko sie trzyma zrobi³em z kilku d³ugich pasków grubej tektury klejonej wikolem, dodatkowo w ¶rodku wzmocnienia z tektury falistej. Silników by³o 6, paliwo proch czarny 60/30/10, zosta³y wykonane ¿e tak powiem s³abo i niechlujnie- papier z jakiego wykonano rurki by³ s³abej jako¶ci, paliwo jedynie ubite a nie zaprasowane, zaprawa na dysze tez nie grzeszy³a jako¶ci±. ustawienie silników by³o takie: 2 odpowiadaj±ce za krecenie siê (horizontal), 4 za wznoszenie (vertical) ju¿ nie pamiêtam mo¿e te nazwy angielskie to odwotnie Smile. Druga grupa silników z opó¼nieniem 3 sekund. Wszystko po³±czone quickiem, opóxnienie 3 sekund przez lont 6mm. Niestety girandola nie wznios³a siê, zawiód³ ci±g silników i system odpalania (silniki nie zaskakiwa³y od quicka- koniecznoæ¶ stosowania posypek lub co¶ w tym stylu). W tej chwili przygotowuje sie do nastêpnej girandoli. zrobiona jest ju¿ obrêcz tym razem 8", podobnie jak pierwsza lecz solidniej. Mam ju¿ porz±dniejszy papier na rurki no i prasê. Mam nadzieje ¿e tym razem co¶ siê uda Smile

pozdro i zycze powodzenia w budowie tych dzie³ Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
PyroSoft



Do³±czy³: 17 Mar 2009
Posty: 19
Sk±d: Toruñ

PostWys³any: Sro Lis 11, 2009 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam wszystkich serdecznie, za tak mocno przed³u¿aj±cy siê projekt, ale pa¼dziernik to by³ tak paskudny miesi±c, ¿e w domu by³em tylko w ³ikêdy które musia³em po¶wiêcaæ na naukêConfused. Istna masakra. Na szczê¶cie ten listopad odrobinê lu¼niejszy, chocia¿ w grudniu znowu siê zaczn± popo³udnia spêdzone poza domem, a dni wolne po¶wiêcone na naukê, bo w tym¿e miesi±cu nauczyciele bêd± wystawiaæ oceny na koniec semestru. Jednak teraz postaram siê poczyniæ jakie¶ dzia³ania. Wolne mam praktycznie tylko soboty ale ju¿ w najbli¿sz± mogê opracowaæ optymalny silnik. Oczywi¶cie wg prawa Murphiego 2 tyg. temu zepsu³ mi siê m³ynek i bêdê mia³ te¿ ograniczone paliwa. Wydaje mi siê, ¿e cokolwiek na wêglu odpada, ale poszukam odpowiednich sk³adów mieszanek opartych na chloranach lub azotanach i cukrach. Próbowa³em ze ZNES ale testy nie wysz³y obiecuj±co. Zbyt ma³y ci±g, tym bardziej ¿e nie mam prasy. Je¶li teraz opracujê silniki, to w kolejn± sobotê zbuduje resztê elementów: planowane 6 silników, listwy stela¿u przyciête na wymiar, statyw, QM. W nastêpn± sobotê posk³adam elementy w ca³o¶æ i bêdzie to jak przypuszczam pierwsza z kilkunastu prób, zanim uda siê osi±gn±æ ¿±dany efekt. Na razie nie skupie siê na efekcie widowiskowym jaki uzyskamy ale na osi±gniêciu optymalnych lotów. Wiêc czekajcie cierpliwie na wyniki.
_________________
Gdy chcesz opisaæ prawdê, elegancjê pozostaw krawcom
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Damian



Do³±czy³: 03 Sie 2004
Posty: 260
Sk±d: Poznañ

PostWys³any: Nie Lis 15, 2009 2:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tylko dodam od siebie, co do projektu PyroSoft - ¿e odpalenie wszystkich silników naraz to "samobójstwo", lot takiej girandoli mo¿e byæ trudny do okre¶lenia...
A wiêc rozwi±zaniu - zap³onniki elektryczne w ka¿dym silniku i jednoczesny zap³on mówiê NIE Wink Ta zabawka musi mieæ stabiln± "podstawê" do wzniesienia siê.
Co do zast±pienia standardowych silników girandoli (nadaj±cych ruch obrotowy i wznoszenie siê) silnikiem typu cyrkoblica, równie¿ taka opcja nie podoba mi siê, poniewa¿ silnik taki musia³by mieæ spor± ¶rednicê aby wykonana przez niego praca w pierwszej fazie spalania (tzn. poprzez t± ¶mieszn± dziurkê z boku silnika) by³a wystarczaj±ca do nadania ruchu obrotowego ca³ej girandoli. Poza tym czas zap³onu g³ównego kana³u (wznosz±cego girandolê) mo¿e w ka¿dym z tych silników bardzo odbiegaæ od siebie (!) Tutaj za³±cza siê logika konsekwencji Wink

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
PyroSoft



Do³±czy³: 17 Mar 2009
Posty: 19
Sk±d: Toruñ

PostWys³any: Pon Lis 16, 2009 5:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze, ¿e mi to u¶wiadomi³e¶. Wezmê to pod uwagê. Najprawdopodobniej zrobiê po raz pierwszy 4 silniki no¶ne a dwa obrotowe. Mam jeszcze inn± ideê a mianowicie, wszystkie 6 silników minimalnie pochylonych. Nie s±dzê jednak ¿eby by³ to dobry pomys³ aczkolwiek nie nale¿y tego zostawiæ bez próby. Dla zwiêkszenia szans prawid³owego lotu owej machiny statyw zrobiê jak najd³u¿szy aby zapewniæ idealnie prosty lot przed osi±gniêciem maksymalnego ci±gu wszystkich silników. Je¿eli kto¶ z szanownych userów ma jakie¶ pomys³y, sprostowania niech ¶mia³o pisze bo z pewno¶ci± przyda siê taka wiedza.
_________________
Gdy chcesz opisaæ prawdê, elegancjê pozostaw krawcom
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
lampek



Do³±czy³: 28 Maj 2007
Posty: 67
Sk±d: wiedziec wszystko

PostWys³any: Pon Lis 16, 2009 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a przegl±da³e¶ artyku³y nt girandoli w archiwach passfire. W sumie jest tam pare przydatnych informacji.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lis 23, 2009 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PyroSoft napisa³:
....Wydaje mi siê, ¿e cokolwiek na wêglu odpada, ale poszukam odpowiednich sk³adów mieszanek opartych na chloranach lub azotanach i cukrach.


Robisz co¶ tylko dla siebie co nie ma dla innych wiekszej warto¶ci albo robisz co¶ co ma tê warto¶æ nie tylko dla Ciebie. Te wszystkie pszczó³ki, muszki, rybki, s³oneczka, forsy itp. robicie tylko na fajerwerkowym prochu czarnym, plus opi³ki metali i drobinki grubszego wêgla. Tak, tak, mozna kombinowaæ z innym mieszankami tylko po co jak od pcz nie ma nic tañszego a efekt wychodzi bardzo dobry.

A.
Powrót do góry
PyroSoft



Do³±czy³: 17 Mar 2009
Posty: 19
Sk±d: Toruñ

PostWys³any: Wto Lis 24, 2009 12:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A_O napisa³:
Tak, tak, mozna kombinowaæ z innym mieszankami tylko po co jak od pcz nie ma nic tañszego a efekt wychodzi bardzo dobry.

Rozumiem, jednak jak ju¿ wspomnia³em, na t± chwilê nie mam dostêpu do m³ynka. Mia³em m³ynek do kawy, to poszed³ silnik, m³ynek do miêsa (s³abizna jednak zawsze co¶ do wêgla) po³ama³y siê elementy z tworzywa sztucznego a w m³ynku kulowym który zrobi³em, silnik okaza³ siê zbyt s³aby. Temat ju¿ rozpocz±³em mimo braku m³ynka, bo s±dzi³em ¿e je¶li uda mi siê opracowaæ mieszankê z azotanem czy chloranem to ka¿dy bêdzie móg³ j± zrobiæ, ale je¶li nie, to rzeczywi¶cie zapolujê na jaki¶ silnik i opracujê silniki rakietowe na bazie prochu czarnego z dodatkiem "upiêkszaczy" (ogólnodostêpne metale jak ¿elazo chocia¿by).

_________________
Gdy chcesz opisaæ prawdê, elegancjê pozostaw krawcom
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lis 24, 2009 3:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PyroSoft napisa³:
A_O napisa³:
Tak, tak, mozna kombinowaæ z innym mieszankami tylko po co jak od pcz nie ma nic tañszego a efekt wychodzi bardzo dobry.

Rozumiem, jednak jak ju¿ wspomnia³em, na t± chwilê nie mam dostêpu do m³ynka.


Kup od kogo¶ wêgiel drzewny i osobno KNO3 - z kulowca a kilka osób jego ma. Oszczêdzisz sobie sporo czasu, którego ponoæ Ci brakuje :- 0.

O bhp nie wspomnê ( porzuæ kclo3).

A.
Powrót do góry
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Czw Mar 11, 2010 8:07 pm    Temat postu: Re: Girandola (patent) Odpowiedz z cytatem

PyroSoft napisa³:
.... Jak obieca³em Panu Arkadiuszowi ¿e bêdê stara³ siê opatentowaæ pewien wyrób którego na forum jeszcze nie by³o. Otó¿ zawiod³em Pana Arkadiusza bo Girandola


I co, powietrze usz³o Question Very Happy . Powinienem za³o¿yæ nowy temat ale nie za³o¿ê poniewa¿ chcê opisaæ turbinkê a to najprostsza (chyba) Girandola.

Poniewa¿ fajerwerk jaki opiszê, wiruje i siê wznosi lub przemieszcza, wyrzucana wstêga iskier bêdzie równie¿ wirowa³a i dlatego podoba mi siê s³owo turbinka a tak¿e wicher i b±czek (ten wiruj±cy). Wyrób ten za granic± ma ró¿ne nazwy. W Rosji znany jest jako ¯aworonok (skowronek), wicher albo b±czek, w krajach anglojêzycznych wystêpuje pod nazwami : tourbillion, hummer (m³otek), serpentine. Je¶li kto¶ rzuca³ m³otkiem to nazwê hummer mo¿na zrozumieæ je¶li wyobrazimy sobie, ¿e z wiruj±cego trzonka wylatuje wstêga iskier. Wyraz serpentyna zarezerwowa³bym dla kolorowych wst±¿ek wyrzucanych na balach karnawa³owych, z m³otkiem niech siê kojarzy wy³±cznie m³otek, wiêc pozostaj± nazwy te jakie poda³em, bo po prostu s± ³adne i najlepiej okre¶laj± ten efekt jaki widzimy na niebie. Podane nazwy dotycz± fajerwerku z³o¿onego gdy turbinki wype³niaj± np. szelkê.
Je¶li turbinka wyst±pi w postaci ³adnie wykoñczonego fajerwerku prostego, jako gotowy produkt handlowy to nadal bêdzie to dla mnie turbinka, b±czek czy wicher ale ³atwiej mi dopu¶ciæ inne nazwy jak np. cyrkoblic, helikopter, je¶li do turbinki dodaæ co¶ co by pe³ni³o rolê ¶migie³ka co siê czêsto zdarza. Nie lubiê jednak okre¶lenia cyrkoblic poniewa¿ kojarzy siê mi ono z cyrkiem a z cyrkiem znowu kojarz± mi siê ma³pki, koniki, pieski, clowni a na pewno nie fajerwerki. Cyrkoblic to jednak tak znana nazwa, ¿e musimy j± zaakceptowaæ. Oznacza on bardzo dopieszczon± w wygl±dzie prost± turbinkê, w której zewnêtrzny korpus mo¿e byæ wykonany nawet z cienkiej blachy aluminiowej.

A teraz do rzeczy. W odró¿nieniu od propozycji ru (na której siê wzorowa³em) nie zastosowa³em 2 otworków wiruj±cych i 2 wznosz±cych a tylko dwa "³osz en go³" poniewa¿ ³atwiej zbudowac ¶cie¿kê ogniow± dla 2 otworków a nie 4. Uzyska³em to samo 2 razy taniej.

Na zdjêciu wszystko widaæ. 1,3 otworki wiruj±co-wznosz±ce, 2 - centralny



Start z wyrzutni (poprzez otworek centralny, który musi byæ)



Test nieudany poniewa¿ do dzi¶ nie wiem czemu turbinka porwa³a rurkê od wyrzutni Rolling Eyes .

=>TEST

A.


PS. Zdjêcia i filmy z archiwum. Ale mam i film udany ale to na potem :-0

Zdjêcia i filmy moga znikn±æ poniewa¿ strona www mo¿e znikn±æ :-0. Kiedy¶ sam to przenosi³em na www2 do HNIW ale nie mam tam dostêpu.


Ostatnio zmieniony przez A_O dnia Pi± Mar 12, 2010 3:34 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Czw Mar 11, 2010 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hummer - brzêczyk,bzyczek,mruczek. Hammer - m³otek.
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
sqasz5555



Do³±czy³: 29 Cze 2009
Posty: 7
Sk±d: mam to wiedziec?

PostWys³any: Pi± Mar 12, 2010 8:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ladnie Panie Arku, a moze by tak skrzydelka po bokach przymocowac wtedy moze i by lecialo rowno Smile
_________________
no jak pan tak moze??
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Nie Mar 14, 2010 9:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sqasz5555 napisa³:
...a moze by tak skrzydelka po bokach przymocowac wtedy moze i by lecialo rowno Smile


Chcê do tego wróciæ bo temat niedokoñczony. No w³a¶nie, jak jeszcze raz analizujê filmy i zdjêcia to sobie my¶lê, ¿e albo trzeba silnie podkrêciæ obroty i wróciæ do otworków wiruj±cych albo daæ te skrzyde³ka. W szelce to bez róznicy czy prosto po rozerwaniu poleci a lepiej aby lecia³o gdzie chce :-0 .

Dopisane 14.03 Ni¿ej macie szkic turbinki, jest napisane, ¿e musi mieæ skrzyde³ko. Pomimo dodania 2 otworków wiruj±cych, turbinka (bez skrzyde³ka) po starcie z wyrzutni rurowej traci stabilno¶æ wiêc za diab³a nie wiem jak stabilizuj± siê cyrkoblitze Rolling Eyes

Mi³ego dnia A
Powrót do góry
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sob Mar 27, 2010 8:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat jednak prawie dokoñczony. Te "prawie" to pierdo³y dotycz±ce fi OWir-Wznosz.

Na pewno nie potrzeba osobnych OWir i osobnych OWzn. Mo¿na je po³aczyæ niczym ³oszendgo³ :-0.

Rola ¶migie³ka polega na stabilizacji lotu Wicherka ( synonim turbinki).

Jako ¶migie³ko zastosowano patyczek stomatologiczny - szt. 2 , wyprofilowane nad czajnikiem z wrz±c± wod±.

=> Turbinka

Strza³kami oznaczono dwa otworki wiruj±co-wznosz±ce (Wir-Wzn.). Pokazano jak wykonano ¶cie¿kê ogniow±. Zastosowano stopinê w³osk±.

Nie wiem dlaczego turbinka na koñcu rozlecia³a siê do¶æ efektownie ale dobrze to wygl±da³o :-0

A.

Dopisane => Filmy s± na youtube. Kiedy¶ mia³em tam profil, potem jego usun±³em poniewa¿ net mnie znudzi³. Wróci³em na youtube poniewa¿ dzi¶ mam inny, powa¿niejszy cel.
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP