Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pirotechnika a środowisko naturalne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maciek888



Dołączył: 18 Cze 2007
Posty: 21

PostWysłany: Pią Wrz 12, 2008 11:32 pm    Temat postu: Pirotechnika a środowisko naturalne Odpowiedz z cytatem

Witam,
Wszyscy zachwycamy się efektami pirotechnicznymi, ale mało kto zdaje sobie sprawę że niektóre, nawet najprostsze środki mogą być szkodliwe dla środowiska. Nie chodzi mi nawet o związki baru, ołowiu lub antymonu, ale wydawałoby się że mało szkodliwe związki potasu.
Żeby pokazać jaki mogą mieć wpływ posłużę się przykładem:
żywopłot bukowy (Fagus Silvatica) po wybuchu petardy o masie ładunku 3,5g w odległości ok. 40cm.
Prawe zdjęcie kontrolne, na lewym widoczne szkodliwe działanie produktów spalania z 3,5 gramowej petardy po 30 dniach, w postaci nekrotycznych i chlorotycznych zmian w liściach.

Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam,
Maciek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Sob Wrz 13, 2008 7:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejny powód dla którego mieli by się do nas przypieprzyć ?

Żywopłot oznacza zabudowania, a 3,5g robi dużo huku a tego nie lubią spokojni mieszkańce pobliskich zabudowań czy nawet ludzie na działce. Jak wiesz a może nie nie "strzelamy" przy zabudowaniach. I tu się ktoś do mnie przyczepi... ja przynajmniej robiłem to cicho (sm). Ja tu bardziej bym postawił na fontanny, świece dymne. I teraz tak: mamy już tą świadomość i co dalej ?

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Sob Wrz 13, 2008 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I dalej oczywiście powrót do epoki jaskiniowej i redukcja liczby ludności do pół miliarda, bo więcej to zachwianie równowagi w przyrodzie.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
maciek888



Dołączył: 18 Cze 2007
Posty: 21

PostWysłany: Nie Wrz 28, 2008 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
No i temat upadł, a miałem nadzieję że przynajmniej poteoretyzujemy.
Skoro tak to proszę odpowiednie osoby z forum o przeniesienie całego tematu do śmietnika
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
IrkaceK



Dołączył: 23 Lip 2002
Posty: 214
Skąd: te piękne kolory ?

PostWysłany: Pon Wrz 29, 2008 2:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Nie uwazam, aby stosowne bylo usuniecie tego tematu zwlaszcza, ze w pierwszym poscie jest bardzo ciekawe zdjecie. Nie wiedzialem, ze tak niewielka ilosc MP moze spowodowac takie zmiany. W sumie interesujace jak ilosc i rodzaj substancji emitowanych podczas 10 minutowego sporego pokazu (200-300kg netto materialu) ma sie do pozostalych zanieczyszczen.

Oprocz samej chemii warto jeszcze zwroc uwage na odpady jakie pozostaja po pokazach. Ogromne ilosci papierowych rur po kometach i bateriach, ktorych recykling nie jest oplacalny z ekonomicznego punktu widzenia. Oprocz tego stosy papieru i tektury po wybuchajacych ladunkach. Nie wiem czy ktos widzial jaka byla tego gora po Pyromachinie na bloniach. Ba.. papier jeszcze wczesniej czy pozniej sie rozlozy, ale coraz czesciej komercyjne korpusy sa plastikowe...

Do mojej malej kolekcji trafily ostatnio 100% biedegradowalne Japonskie korpusy wykonane z naturalnej masy opartej na luskach kukurydzianych i ryzowych. Na pierwszy rzut oka wygladaja jak plastik, ale po lekkim zwilzeniu zaczynaja sie kleic. Teoretycznie przy opadach nie pozostaje po nich zupelnie nic juz po 3 dniach od pokazu.

Na fotce 4", 3", 2,5" i lift cup od 4".


Pozdrawiam
Irek

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Pon Wrz 29, 2008 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



zdjęcie z miesiąc po wybuchu wulkanu zawierającego kclo3, mg, al ba(no3)2 itd... Mp się rozsypało trochę następnego dnia jakoś zmyć próbowałem ale nic się nie dało, dziura w trawniku zostanie na jeszcze trochę...

Cytat:
Oprocz samej chemii warto jeszcze zwroc uwage na odpady jakie pozostaja po pokazach. Ogromne ilosci papierowych rur po kometach i bateriach, ktorych recykling nie jest oplacalny z ekonomicznego punktu widzenia. Oprocz tego stosy papieru i tektury po wybuchajacych ladunkach.
W Boga nie wierzysz ? Laughing Przecież dużo tego zostaje po sylwestrze a w niektórych wsiach czy miastach wtedy właśnie recykling idzie pełną parą Laughing Razz lepiej śmiecić papierami po szelkach itd. niż wyrzucać śmieci do lasu Confused
_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
KYK



Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWysłany: Pon Wrz 29, 2008 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
lepiej śmiecić papierami po szelkach itd. niż wyrzucać śmieci do lasu

Taa w lesie to jak na smietnisku. Ale po pokazach nie zostają tylko same kawalki szelek. Ja po pokazie (sylwek jakis festyn) zawsze znajduje kilka calych Shocked
a tak po za tym to IrkaceK skad masz takie korpusy Question Rolling Eyes [/quote]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
IrkaceK



Dołączył: 23 Lip 2002
Posty: 214
Skąd: te piękne kolory ?

PostWysłany: Wto Wrz 30, 2008 2:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Mowiac o ekonomii mialem na mysli firme. Takie rury sa zatkane mieszanka betonitu ktory trzeba usunac. Biarac pod uwage czas jaki trzeba poswiecic na wykruszenie tych korkow i koszta transportu...
Cale szelki? No moze sie zdarzyc, ze szelka wroci, a znalezienie jej w srodku nocy,najczesciej wsrod traw jest niestety niewykonalne. Co ciekawe, to na ziemie spada takze calkiem sporo nieodpalonych gwiazd Wink.
Co do korpusow to sa one przywiezione z Japonii, ale niestety nie przezemnie. Swoja droga ciekawe jak je lacza? Rolling Eyes


Pozdrawiam

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
KYK



Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWysłany: Wto Wrz 30, 2008 3:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

IrkaceK napisał:
No moze sie zdarzyc, ze szelka wroci, a znalezienie jej w srodku nocy,najczesciej wsrod traw jest niestety niewykonalne.

Nie trzeba akurat w nocy zbierac wystarczy nastepnego dnia zobaczyc Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
IrkaceK



Dołączył: 23 Lip 2002
Posty: 214
Skąd: te piękne kolory ?

PostWysłany: Wto Wrz 30, 2008 4:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mowie z perspektywy firmy strzelajacej. Raczej nikt nie bedzie nastepnego dnia jechal specjalnie np. 200km sprawdzic czy nic nie zostalo.


Pozdrawiam!

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sadafag



Dołączył: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWysłany: Nie Lis 16, 2008 10:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U siebie na trawie wysypałem całkiem sporą i solidną ścieżkę z Pcz, którą oczywiście spaliłem Smile
Co ciekawe, trawa nie odrosła nawet po pół roku od tamtego czasu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
simsigver
Gość





PostWysłany: Pon Lis 17, 2008 12:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pewne jest, że efektowne pokazy pirotechniczne, w których w powietrzu rozpyla się setki kilogramów albo i więcej MP nie są dla okolicznego środowiska przyjazne Exclamation
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP