Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Hamownia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mortan



Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 10

PostWysłany: Nie Sie 03, 2008 8:07 pm    Temat postu: Hamownia Odpowiedz z cytatem

Witam,
od dłuższego czasu przymierzam się do wykonania hamowni elektronicznej do silników rakietowych. Hamownia miała by za zadanie odczytywać zmiany ciągu silnika zapisywać je w pamięci, aby potem móc je łatwo odczytać na komputerze.
Jakie części będą mi potrzebne do wykonania takiego urządzenia?Szczególnie chodzi mi o poradę w części elektronicznej. Co będzie najlepsze i zarazem w miarę tanie...

Pozdrowienia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mortan



Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 10

PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 1:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzę, że nia ma żadnych odpowiedzi. Może dlatego, że forum ostatnio troche szwankowało i chyba nadal nie wszystko jest ok.

Tymczasem skończyłem już prawie całą elektronikę.
Zastanawia mnie jeszcze jak taka hamownia miała by wyglądać od strony mechanicznej? Całość działania oparta jest na czterech czujnikach tensometrycznych. Najbardziej przekonywuje mnie silnik skierowany do ziemi, czyli bez stosowania jakiś belek itp.
Może ktoś ma jakieś plany, zdjęcia albo koncepcję wizualną, to byłbym bardzo wdzięczny.
I jeszcze jedna ważna kwestia: niezależny odczyt z ilu tensometrów jednocześnie musi być wykonywany?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Slav



Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 30
Skąd: World

PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 1:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mortan napisał:

Tymczasem skończyłem już prawie całą elektronikę.
Zastanawia mnie jeszcze jak taka hamownia miała by wyglądać od strony mechanicznej? Całość działania oparta jest na czterech czujnikach tensometrycznych. Najbardziej przekonywuje mnie silnik skierowany do ziemi, czyli bez stosowania jakiś belek itp.
Może ktoś ma jakieś plany, zdjęcia albo koncepcję wizualną, to byłbym bardzo wdzięczny.


Moge Ci to zaprojektowac od strony mechanicznej jesli chcesz. Ale czy masz dostep do jakichkolwiek narzdzi ew zznajomego warsztatu zeby to wykonac?

zamiast tensometrow ZNACZNIE lepszy bedzie foliowy czulnik siły. Nie wiem jakiej wielkosci (ciągu) silniki chcesz testowac ale ten czujnik http://www.czujniki.pl/ff100.htm ma zakres sily do 440N wiec wystarczajacy do wiekszosci silnikow.
Pamietaj zeby zaprojektowac cos do zerowania wskazania licznika (policzy CI juz cile po zalozeniu dystansu i silnika.
Największą zaleta takiej hamowni jest fakt ze odczyt nie jest zaburzony bezwładnością jak to jest w przypadku hamowni sprężynowych.

Mam nadzieje ze zrobisz to estetycznie. Milo byłoby zobaczyć coś niepozbijane ze sztachety od płota, sznurówki papieru toaletowego i taśmy klejącej.

Zycze powodzenia
Slawek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mortan



Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 10

PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Moge Ci to zaprojektowac od strony mechanicznej jesli chcesz. Ale czy masz dostep do jakichkolwiek narzdzi ew zznajomego warsztatu zeby to wykonac?

No byłbym wdzięczny...
Dostęp do warsztatu mam, więc z wytoczeniem czegoś, docięciem, wywierceniem nie ma problemu. Tylko, że na razie nie mam koncepcji na to.

Cytat:
zamiast tensometrow ZNACZNIE lepszy bedzie foliowy czulnik siły.

Tensometry już mam, więc raczej je wykorzystam (4 tensometry połączone mostkowo). Tylko nie wiem z ilu tensometrów jednocześnie musi być wykonywany niezależny odczyt (?)


Cytat:
Pamietaj zeby zaprojektowac cos do zerowania wskazania licznika (policzy CI juz cile po zalozeniu dystansu i silnika.

O tym już pomyślałem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co masz na myśli pisząc o tensometrach w układzie mostka? Chodzi Ci o 4 tensometry wpięte w układ mostka, czy 4 czujniki tensometryczne z wagi?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mortan



Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 10

PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzi o 4 czujniki wypięte z wagi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 10:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak myślałem...Jak to podpiąć masz opisane TUTAJ (klik, klik)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mortan



Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 10

PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 11:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak wiem, jednak nie rozwiązuje to mojego problemu.
Potrzebował bym coś na zasadzie ideowego "rysunku technicznego" -sposob pomiaru (jak będą ułożone silnik i tensometr, sposób pomiaru ciągu itp.). Jeżeli ktoś ma jakąkolwiek sugestie bardzo prosze o odpowiedź.

Wtedy było by już naprawdę GIT Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mortan



Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 10

PostWysłany: Pon Wrz 22, 2008 9:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolega z forum podrzucił mi pomysł najprostszego rozwiązania:



W taki przypadku będzie to 1 odczyt z mostka tensometrycznego.

Rozwiązanie przyznacie chyba najprostsze, po środku wagi zamocować jakiś koszyczek na silnik i gotowe. Jednak ma wadę - potrzebne jest twarde podłoże (beton, asfalt), możliwe jest też przewrócenie, nie jest to niczmym przytwierdzone do podłoża, chociaż przy prawidłowym wycentrowaniu i ułożeniu silnika powinno być wszystko ok.

Slav, wspominałeś, że również masz jakąś koncepcję, mógłbyć mi ją podrzucić? bo do wyżej opisanego pomysłu nie jestem przekonany w 100%, wolałbym mieć już coś o "profesjonalnijszym" wyglądzie Smile


Myślałem, też nad takim rozwiązaniem:


Duża metalowa ciężka płyta, w której wycięty jest otwór na głębokość ok 30mm. Po rogach otworu umieszczone są 4 tensometry do których przytwierdzona jest inna metalowa płytka (na jakiś prowadnicach czy cuś) wraz z zamocowanym na niej koszyczkiem na silnik.

Co o tym sądzicie?

P.S.
Sorry za rysunki, ale chyba wiadomo o co chodzi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Wrz 22, 2008 2:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze, nie stosuj tej szklanej płyty z wagi. Po drugie: mozesz zastosować sklejkową podstawę z ramionami dla dodania stabilności, na tym druga płytę. Pomiedzy płytami tensometry. Na górnej płycie mocowanie silnika. Obydwie płyty spiete na czterech srubach w ten sposób, że przesuwanie jest możliwe w dół, a przesów w góre jest ograniczony nakrętką.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Wto Wrz 23, 2008 7:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Wtrącę może jedną uwagę dla ścisłości Smile
Te naklejane czujniki foliowe, o których pisał kolega Slaw nie koniecznie będą ZNACZNIE lepsze.
Takie czujniki to nic innego jak właśnie elementy stosowane w tensometrach do pomiaru ugięcia elementu sprężystego np. specjalnie wyprofilowanej beleczki aluminiowej.
Zasadnicza różnica w ich zastosowaniu to kierunek przyłożenia siły do czujnika.
W przypadku gotowego tensometru możemy po prostu przyłożyć siłę skierowaną prostopadle do wskazanego przez producenta miejsca, czyli zmierzyć nacisk ( nie upieram się, że nie ma tensometrów przystosowanych do przykręcenia do nich ewentualnie ramion i zmiany kierunku sił ).
Zaletą gotowego tensometru jest jego zwarta i skompensowana temperaturowo i naprężeniowo konstrukcja zawierająca często po kilka takich czujników foliowych.

Czujnika foliowego nie można po prostu scisnąć do pomiaru siły.
Jeśli mieli byśmy zamiar użyć czujnika foliowego takiego jak na wskazanym linku , należałoby właśnie skonstruować w jego oparciu nic innego jak tensometr, przez naklejenie go na uginającą się płaszczyznę, nieznacznie zmieniającą jego długość i co za tym idzie rezystancję.


Pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Wrz 23, 2008 8:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piromarek, pomyliłeś tensometry foliowe z foliowymi czyjnikami nacisku. Różnica jest w dokładności. tensometry foliowe to czujniki dokładne, naklejane na element odkształcany. Foliowe czujniki nacisku mierzą nacisk w płaszczyźnie prostopadłej do powierzchni czujnika, działają trochę jak rozwiązanie w pilotach do TV, jest grzebień styków i jest do niego dociskana folia oporowa. W zależności od siły nacisku zmienia się rezystancja między stykami. Charakterystyka takiego czujnika jest zazwyczaj nieliniowa, dokładność i powtarzalność niewielka, ale za to duża czułość i niewielka cena. Moim zdaniem do hamowni nadają się zastępczo. Za mała dokładność. Chyba, że komuś wystarczy zmierzyć ciąg np 21N +/- 3N (dla przykładu).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Czw Wrz 25, 2008 9:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Ups !!! Smile
Rzeczywiście. Przepraszam.
Cóż ten pośpiech robi z człowiekiem Smile
Niedoczytałem linku do końca.

Tak jednak jak napisałeś, zastosowanie raczej ograniczone dla tematu hamowni.

pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Slav



Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 30
Skąd: World

PostWysłany: Sro Paź 01, 2008 8:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piromarek napisał:
Witam.

Jeśli mieli byśmy zamiar użyć czujnika foliowego takiego jak na wskazanym linku , należałoby właśnie skonstruować w jego oparciu nic innego jak tensometr, przez naklejenie go na uginającą się płaszczyznę, nieznacznie zmieniającą jego długość i co za tym idzie rezystancję.


Żartuje Pan, prawda? Smile

Foliowy czujnik nacisku daje jednoosiowy pomiar siły NORMALNEJ a NIE STYCZNEJ do tegoż czujnika. W związku z czym cala konstrukcja mechaniczna to rura a w niej tłok. Miedzy denkiem rury a tłokiem foliowy czujnik nacisku. Silnik naciska na tłok a tłok ściska czujnik. Konstrukcja banalna choć wymaga dokładnego wykonania zwłaszcza kowadełka na czujnik.

Dopisane:

A tutaj zamieszczam projekt od strony mechanicznej.



Kowadełko należny bezwzględnie dotrzeć (tak jak się dociera zawory czyli pasta zaworowa i trochę czasu) i powierzchnie będą idealnie spasowane. Tolerancje warsztatowe, chociaż tłok powinien chodzić w rurze z możliwie małym luzem tak by powierzchnie kowadełka były idealnie spasowane. To podstawa dobrych pomiarów. Inaczej, jak wspomniał chyba Pan Jaskiniowiec wyniki będą za każdym razem inne.
Dokładność pomiaru jest wystarczająca - z całą pewnością bije na głowę hamownie dźwigniowe. Przy odrobinie staranności wyniki będą bardzo dokładne.

Pozdrawiam
Slawek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sro Paź 01, 2008 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jednak uważam, ze bezpieczniej będzie zrobić naciska na czujnik przez powiedzmy 2mm twardej gumy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Slav



Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 30
Skąd: World

PostWysłany: Sro Paź 01, 2008 10:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisał:
Ja jednak uważam, ze bezpieczniej będzie zrobić naciska na czujnik przez powiedzmy 2mm twardej gumy.


Nie zaszkodzi. Trzeba tylko pamiętać aby średnica gumowego krążka o którym Pan mówi była nieco mniejsza niż średnica okręgu z elektrodami czyli mniejsza niż ten czarny okrąg na rysunku poniżej




Chodzi o to żeby nie przenosić siły poza obrębem działania elektrod. Wokół elektrod jest pierścień dystansowy. Jeśli to na nim oprze się cokolwiek to wyniki pomiaru będą bezwartościowe.
Dobrze by było ten gumowy krążek przykleić choćby silikonem by mieć pewność ze się nie przesunie. Od spodu czujnika nie dawałbym nic poza ultra cienka warstwa kleju/silikonu

Sławek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mortan



Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 10

PostWysłany: Pon Paź 13, 2008 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zakładając jednak że wykorzystuje tensometry z wagi łazienkowej (Smile) mam pytanie.
Co można wycisnąć z takich tensometrów, tzn. jaki może być maksymalny zakres pomiarowy, jaka rozdzielczość i ile próbek na sekundę.

Myślałem nad zastosowaniem przetwornika 16bit. Zakres pomiarowy 0-100kg, 1000 próbek na sekundę z uśrednieniem do 250sps, oraz rozdzielczością ~0,66g. Były to moje założenia teoretyczne. Tylko, czy te tensometry to wytrzymają? Jaki jest ich czas reakcji? Wcześniej nie brałem tego pod uwagę.

Prosze o odpowiedź
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mortan



Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 10

PostWysłany: Nie Lip 05, 2009 12:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto co powstało - urządzenie przedstawiłem już na forum nieboloty, jednak dla użytkowników nie zaglądających na wspomniane forum i aby podsumować topic zamieszczę jeszcze tutaj (a może też jakaś gwiazdka wpadnie Wink )

A oto i opisywana hamowania:



Urządzenie jest raczej statyczne ze względu na zasilanie z zasilacza symetrycznego. Spowodowane jest to tym, że akurat mam idealne miejsce do testowania silników z doprowadzonym prądem.

Jak widać zastosowałem również, podobnie jak koledzy z forum, laptopa do odczytu wyników, głównie dlatego, że wygląda to fajniej:) a że akurat udało mi sie wyszukać na Allegro "okazję" za 80zł (nie wiem jak teraz stoją, laptopa kupiłem ponad pół roku temu) nic nie stało na przeszkodzie, aby wykorzystać takie rozwiązanie. Jednak do odczytu wyników przewidziałem również zewnętrzną pamięć eeprom.


Widok urządzenia z przodu:



Przełącznik po lewej służy do zmiany maksymalnego zakresu pomiaru, co wiąże się z mniejszą dokładnością. Trzy przyciski oraz wyświetlacz przewidziane są do trybu przenośnego, bez używania laptopa, zapis wyników na zewnętrzną pamięć eeprom.

Mechanika:
Jak widać - prosta. Nic więcej nie dał bym rady zrobić. Raczej pozostawię bez komentarza...

Elektronika:



Całość zmontowana na płytce uniwersalnej. Sercem układu jest procesor AT90S2313 wraz z przetwornikiem ADS1110. Pozwala to na pomiary z szybkością 240 próbek na sekundę,
maksymalnym zakresem pomiarowym 102kg, z dokładnością 0,1kg
lub
maksymalnym zakresem pomiarowym 51kg, z dokładnością 0,05kg

w testach nie zauważyłem większych zakłóceń, wyniki są identyczne przy każdym pomiarze.

Patrząc teraz, to koszt hamowni raczej znikomy. Jednak, jak się ktoś dopiero uczy czegoś od podstaw, jak w moim przypadku, jest to naprawdę drogie. łącznie cała przygoda z elektroniką wyniosła mnie 1500zł + masa poświęconego czasu. Myślę jednak, że było warto.

Mam nadzieje, że dzięki temu urządzeniu uda mi się zbudować pierwszy, własny, działający silnik rakietowy Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Lip 13, 2009 11:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak już gdzieś tam pisałem, piękna robota Smile . Gratulacje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP