Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

rakieta "MAX KN" i SR. "MAX KN"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
dominik.megadeth



Do³±czy³: 17 Sie 2007
Posty: 20
Sk±d: Ostrowiec ¦w.

PostWys³any: Sro Lip 02, 2008 11:27 pm    Temat postu: rakieta "MAX KN" i SR. "MAX KN" Odpowiedz z cytatem

Witam !!!
Chcia³bym Wam przedstawiæ swoj± pierwsz± "powa¿n±" rakietê.

Wykonana jest ona z rurki fi 50mm. Sk³ada siê z 2 oddzielnych (ale nie oddzielaj±cych siê cz³onów): silnikowego i odzyskowego.


Pocz±tkowe za³o¿enie by³o takie, ¿eby nagraæ pierwszy OSZ. Jednak wsadzenie kamerki do korpusu o ¶r. wew. 46mm nie by³o mo¿liwe.
Najbardziej wyczerpuj±cym zajêciem by³o proste przymocowanie stateczników, co jednak w miarê mi siê uda³o Wink
Jestem zadowolony tak¿e z malowania, które mia³o byæ pocz±tkowo troszkê inne. SOS to lekko zmodyfikowany uk³ad Jaskiniowca.

Zrezygnowa³em z metalowych przelotek które zwieraj± nam kondensator, a w ich miejsce zastosowa³em wy³±cznik wciskowy znajduj±cy siê na dole cz³onu silnikowego.
Dzisiaj odby³ siê test wyrzucania spadochronu.

Oczywi¶cie nie wk³ada³em tam gotowego spadochronu, bo jeszcze go nie mam, ale obiecujê ¿e jutrzejszy dzieñ po¶wiêcê na "wydzierganie" porz±dnego spadochronu Wink
Masa piro do wyrzucania to p.cz. Mo¿e to tak nie ³adnie siê chwaliæ, ale my¶lê, ¿e p.cz. wyszed³ mi naprawdê dobry, i podejrzewam, ¿e to za spraw± jak na pocz±tku mi siê wydawa³o "katastrofalnego" b³êdu.
Zastosowa³em tak¿e styropianowy t³oczek obwiniêty foli± alu a¿eby siê od razu nie stopi³.
O silniku na razie nie mogê du¿o powiedzieæ, a mo¿e to i du¿o:
Korpus :
-rurka stalowa, bezszwowa, zimno ci±gniona Exclamation ¶r wew 26mm d³. 250mm
Dysza: stalowa, Lavala.
Paliwo: toffi, oko³o 160 gram
Zacisk pocz±tkowy: my¶lê, ¿e du¿o na karmelka: oko³o 225
Wed³ug srm'a ci¶nienie mo¿e skoczyæ do 5.5 MPa, ale te rurki ze ¶ciankami 1 mm wytrzymuj± chwilowo nawet 50MPa
Rakieta nazywa siê Max Kn z powodu du¿ego zacisku w zastosowanym silniku. Silnik pojecha³ do Krakowa na ma³e przeróbki
Mad ale w pi±tek powinienem ju¿ go mieæ. W koñcu ju¿ czeka przygotowane dzisiaj paliwo Smile
Ogólnie dzisiaj nie chce mi siê ju¿ pisaæ, ale jutro z rana wrzucê edita z filmikami do testu wyrzucania spadochronu.

_________________
Fakt niezaprzeczalny...


Ostatnio zmieniony przez dominik.megadeth dnia Sob Lip 12, 2008 6:22 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
dominik.megadeth



Do³±czy³: 17 Sie 2007
Posty: 20
Sk±d: Ostrowiec ¦w.

PostWys³any: Czw Lip 03, 2008 12:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Filmik z wyrzucenia kawa³ka folii malarskiej, zastêpuj±cej spadochron. Ile dok³adnie p.cz wesz³o nie wiem, bo nasypywa³em na miejscu. Podej¿ewam jednak, ¿e ilo¶æ na pewno nie przekroczy³a 5 gram. Po prawej stronie widaæ jak spada styropianowy t³oczek obwiniêty foli± alu a po prawej folia malarska. Ostatecznie spadochron bêdzie materia³owy, ale trochê siê obawiam wielko¶ci± p³omienia (mo¿e niepotrzebnie) bo foliê malarsk± tylko troszeczkê zgrza³o w jednym miejscu. Jednak ilo¶æ p.cz na pewno zredukujê/
Zastosowa³em zap³onniki z ¿aróweczek choinkowych, i muszê tutaj zaznaczyæ, ¿e s± super tanie i na dodatek przy odpowiednim spreparowaniu i pó¼niejszym sprawdzeniu na mierniku jeszcze nigdy mnie nie zawiod³y. Fotki zap³onników dam jutro.
http://www.youtube.com/watch?v=coFNvuNM0as
A tu filmik ze spalania malutkiej porcji p.cz
http://www.youtube.com/watch?v=jdYQpgIXCl4
Mam jeszcze jedno pytanie do tych obytych:
Czy op³aca siê obwin±æ g³ówn± linkê spadochronu malutk± ilo¶ci± foli alu ?? tak na wszelki wypadek Wink
Termin startu rakiety: dok³adnie nie wiem. My¶lê, ¿e pi±tek, sobota lub niedziela - zale¿y du¿o od pogody.

_________________
Fakt niezaprzeczalny...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Czw Lip 03, 2008 8:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Folia Alu to te¿ Alu, czyli metal. Jako zabezpieczenie termiczne jest marne. Poci±gnij linki silikonem, wytalkuj, powinno byæ lepiej.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
dominik.megadeth



Do³±czy³: 17 Sie 2007
Posty: 20
Sk±d: Ostrowiec ¦w.

PostWys³any: Sob Lip 05, 2008 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czekam na silnik... Mad Mad Mad
A paliwo ju¿ jest przygotowane i czeka: jedno na test statyczny, a drugie ju¿ do odpalenia w rakiecie. Musze tu zaznaczyæ, ¿e SRM nie du¿o siê pomyli³ przy wyznaczaniu masy paliwa. Wysz³a ró¿nica rzêdu 2 gramy na jeden blok. W silniku bêd± 2 bloki po 80 gram ka¿dy.
Pozdrawiam !

_________________
Fakt niezaprzeczalny...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
dominik.megadeth



Do³±czy³: 17 Sie 2007
Posty: 20
Sk±d: Ostrowiec ¦w.

PostWys³any: Czw Lip 31, 2008 1:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

D³ugo zbiera³em siê ze startem, ale w koñcu we wtorek siê odby³ Wink
Nagrywane dwoma aparatami. Pocz±tkowa jako¶æ by³a nawet niez³a ale... : MOV. Arrow AVI. Arrow skracanie filmu Arrow Youtube strasznie pogorszy³o jako¶æ Crying or Very sad
Rakieta polecia³a na silniku wielorazowego u¿ytku, na "toffi Pinota" (ok. 155 gram). Zacisk tak jak wcze¶niej pisa³em, czyli ok 225. ¦r. krytyczna 7mm. ¦r. wew silnika 25.8mm.
Paliwko formowane za pomoc± tego:

Silnik spisa³ siê lepiej ni¿ aparaty i kamerzy¶ci Wink
Powierzchnie boczne by³y ledwo, ledwo zainhibitowane, st±d te¿ powierzchnia palenia mog³a siê znacznie powiêkszyæ.
Fotki silnika po starcie:




Silnik mimo zap³onu od visco 3mm, zaskoczy³ bardzo szybko, bez marnowania paliwa na "rozkrêcanie"
Wyrzutni± by³y 2 rurki o ¶r. ok. 10mm po³±czone ze sob± prêtem (w ¶rodku) .
Ca³kowita d³ugo¶æ rurki to ok 2.3 metra z czego ok 40 cm wbi³em w ziemiê.
Wyrzutniê ustawi³em lekko pod wiatr, a mimo tego rakieta spad³a ok 200 metrów od miejsca startu.
Uk³ad odzysku "jaskiniowca", fotka w poprzednich postach.
2 zapalniki na wszelki wypadek, kilka gram p.cz jako w"wymiotacz" spadochronu. Miêdzy p.cz a spadochronem by³ styropianowy kr±¿ek obwiniêty foli± alu.

Rakieta polecia³a MINIMUM na ok 400 metrów, a 4 na 5 obserwatorów znik³a z oczu.
Waga rakiety ok 1 kg (chyba du¿o Laughing )
Spadochron szy³em ja Rolling Eyes a wysz³o mi naprawdê nie¼le.
Wysoko¶æ rakiety ok. 85 mo¿e 90cm
G³owica z papieru z kilkoma warstwami farby.
Filmik 1: http://www.youtube.com/watch?v=DT3MOhyqCDw
Ze startu jestem bardzo zadowolony, mimo tego, ¿e zerwa³o spadochron.
Zerwa³o gdy¿ u¿y³em zbyt du¿ej ilo¶ci p.cz i przy masie 1kg nie zastosowa³em amortyzacji Embarassed
Dobre tyle, ¿e po odstrzeleniu spadochronu rakieta nie lecia³a pionowo w dó³ tylko spada³a hmmm... "bokiem" ruchem wirowym.
Od momentu startu do wyrzucenia spadochronu minê³o trochê czasu, a w tym tak¿e krzyków i przekleñstw wiêc wyci±³em Wink
Tutaj drugi filmik: http://www.youtube.com/watch?v=XHDxBdTWw0E

Wiêc jak kto¶ chce prawie oryginalny filmik to niech napisze na PW

Cz³on silnikowy po starcie:

Taki start bardzo mi siê podoba³, ale my¶la³em nad wiêksz±, a raczej ciê¿sz± rakiet±, z tym samym silnikiem tak, aby polecia³a w miarê nisko, a¿eby dobrze zarejestrowa³a wszystko kamera. Ale nad tym pomy¶lê pó¼niej . teraz to robiê szelki Wink

Je¶li kto¶ uwa¿a za "stosowne" Laughing i jak komu¶ siê chce to niech przeniesie do modeli rakiet.

Jeszcze wyciêta klatka filmiku z miejsca startu:
Pozdrawiam !

_________________
Fakt niezaprzeczalny...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
dominik.megadeth



Do³±czy³: 17 Sie 2007
Posty: 20
Sk±d: Ostrowiec ¦w.

PostWys³any: Pi± Sie 01, 2008 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najpierw skopiowa³em z tego forum na nieboloty. Teraz zrobiê odwrotnie Laughing
Co do korka to fakt, ¿e ledwo wytrzyma³ (widaæ na fotce), ale by³ to wy³±cznie mój b³±d gdy¿ otwory na "ko³eczki" które utrzymywa³y korek by³y zbyt blisko górnej krawêdzi, i wygiê³o nieco stal.
O sam± rurkê (bezszwowa) siê nie bojê, bo (podobno) wytrzymuje ponad 50MPa. W koñcu firma gdzie robi mój brat, p³aci za 1 metr oko³o 40z³ Wink Da³em u¶mieszek, bo za rurkê p³aci firma, a nie ja czy mój brat hehehe.

I takie ma³e pytanie:
W dyszy mam wywiercone otwory do ko³eczków mocuj±cych (lecz nie s± one w jednakowych odstêpach), mam 1 rurkê do której s± dopasowane (rurka wiercona razem z dysz±) i mam problem z drug± rurk±, w której otworów nie ma (t±, któr± chcê robiæ jutro). Jak wywierciæ otwory tak aby pasowa³y do dyszy Question
Jakie¶ pomys³y Question

Piszê na 2 forach, bo chcê poznaæ jak najwiêcej pomys³ów jak wywierciæ dobrze otwory.

Co do inhibitowania. By³a warstwa inhibitora, ale poprzez wiercenie otworów na ko³ki mocuj±ce do dyszy, rurka mia³a w miejscu takowych otworów "zadry" i by³a bardzo leciutko (niezauwa¿alnie) wgnieciona.
Lecz to wystarczy³o, ¿eby wcze¶niej idealnie dopasowane ziarno paliwa, formowane w innej rurce nie chcia³o wej¶æ.
No... to by³oby na tyle kopiowania.

Pozdrawiam !!!
nie mog³em siê powstrzymaæ Wink

_________________
Fakt niezaprzeczalny...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP