Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Pomiar mocy mieszanek pirotechnicznych.
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
bartek9209



Do³±czy³: 06 Lip 2011
Posty: 7
Sk±d: Szczecin

PostWys³any: Sob Lip 16, 2011 6:44 pm    Temat postu: Pomiar mocy mieszanek pirotechnicznych. Odpowiedz z cytatem

Witam.
Od jakiegos czasu interesuje mnie kwestia mierzenia si³y z jak± wybucha dana mieszanka (g³ownie chodzi mi o proch czarny). Zastanawiaj±c siê nad tym chwile wpad³êm na prost± i chyba poprawn± metodê prowadzenia badañ, a mianowicie :
Skrzynke o ustalonych wymiarach (powiedzmy 30x30x30cm) nape³niæ piaskiem równo z krawêdziami (tak aby powsta³± p³aska powierzchnia piasku) a nastêpnie w punkcie przeciêcia siê przek±tnych podstawy skrzynki umie¶ciæ porcje ³±dunku pirotechnicznego. Podczas detonacji takiego ³adunku powstawa³ by "krater" a jego wielko¶æ by³aby zale¿na od mocy ³adunku.

Dobrze kombinuje czy to nie zda egzaminu ? A mo¿e znacie inne proste metody wykonywania takich pomiarów ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Sob Lip 16, 2011 7:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak bêdziesz u¿ywa³ stale piasku o tych samych parametrach to bêdzie mia³o jaki¶ sens- lepiej by³o by obliczaæ ubytek masy tego piasku - i u¿ywaæ zawsze jednakowych korpusów zatyczek itp no i podstawowe - musi byæ zawsze taki sam ³±dunek - masa MP - Nie bêdzie to dok³adna miara - bo zag³ebienie tez bêdzie wa¿nym czynnkiem - ale zawsze co¶ na tej podstawie oszacujesz...
Powrót do góry
bartek9209



Do³±czy³: 06 Lip 2011
Posty: 7
Sk±d: Szczecin

PostWys³any: Sob Lip 16, 2011 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio zakupi³em wagê elektroniczn± (max 100g co 0.01g), sprawdzi³em j± jeszcze w szkole na odwa¿nikach wzorcowych i mogê powiedzieæ ¿e waga nie przek³amuje i pomiar jest rzetelny wiêc masa ³adunków bêdzie identyczna (planuje ³adunki 5g). Co do budowy tych ³adunków to chcê u¿yæ fiolek z tworzywa sztucznego (co¶ podobnedo do plastiku) zalewanych gipsem. S±dze ¿e uda mi siê robiæ do¶æ powtarzalne ³adunki.

Ale pozostaje jeszcze kwestia samej mieszaniny. Na pocz±tku my¶la³em nad sprawdzaniem samego stosunku utleniacza do reszty mieszaniny , ale teraz my¶le aby utleniacza by³o stale 70% masy ca³ej mieszanki a zmieniaæ tylko proporcje C i S , ewentualnie próbowaæ z innymi odczynnikami.

Jak s±dzicie? Co bêdzie mia³o wiêkszy wp³yw na si³ê eksplozji : ilo¶æ utleniacza czy sk³ad pozosta³ej czê¶ci mieszanki ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Achtung



Do³±czy³: 26 Lut 2003
Posty: 317
Sk±d: Londyn

PostWys³any: Sob Lip 16, 2011 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sk³ad ma du¿o do gadania. ilo¶æ gazów, temperatura wybuchu, prêdko¶æ spalania. najpierw poczytaj teoriê, pó¼niej bierz siê za praktykê. musisz wiedzieæ na czym Ci konkretnie zale¿y. Twoje podej¶cie, to jak sprawdzaæ osi±gi auta na hamowni, nie wiedz±c co to koñ mechaniczny, niutonometr i nigdy do niego nie wsiadaj±c.
_________________
wierz±cy nie praktykuj±cy Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Sob Lip 16, 2011 9:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Urz±dzenia do pomiaru jako¶ci prochu by³y ju¿ w epoce zamków ska³kowych. Wygl±da³o to jak malutki pistolecik ale nie wiem do koñca jak to ustrojstwo dzia³a³o. Przypuszczam, ¿e w komorze spalania która mia³a imitowaæ lufê znajdowa³ siê t³ok do którego mocowa³o siê jednym koñcem kawa³ek wygiêtego p³askownika. Drugi jego koniec by³ przytwierdzony do obrotowej tarczy ze wskazówk± i w zale¿no¶ci jak bardzo przy strzale wygi±³ siê p³askownik, wskazówka przekrêca³a siê o odpowiedni k±t. Mo¿liwe, ¿e mówiê brednie ale tyle uda³o mi siê wywnioskowaæ z tego co zobaczy³em. W ka¿dym b±d¼ razie mierzenie mocy prochu za pomoc± ugiêcia siê elementu metalowego powinno daæ do¶æ rzetelne wyniki.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lip 17, 2011 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To o czym piszesz to dzia³a³o trochê inaczej - z tego co kojarze tam by³ element sprê¿ynuj±cy- sêk w tym ¿e to nadaje siê tylko do s³abych prochów jak czarny np - jak nasypiesz Fbeka , albo ssa to niewiele z tego urz±dzenia zostanie - przynajmniej w takiej podstawowej formie...
Powrót do góry
pan_kracy



Do³±czy³: 09 Lut 2007
Posty: 78
Sk±d: zachód

PostWys³any: Nie Lip 17, 2011 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a mo¿e blaszka 10cm na 10 cm, najlepiej aluminiowa 1 mm na taka ilo¶æ PCz, na ¶ródku petarda i mierzyc wygiêcie, tylko to niedok³adna metoda, bo trzeba mierzyæ na oko
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lip 17, 2011 10:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczerze mówi±c to w±tpie ¿e petarda na prochu czarnym wygnie tak± blache..
Powrót do góry
bartek9209



Do³±czy³: 06 Lip 2011
Posty: 7
Sk±d: Szczecin

PostWys³any: Nie Lip 17, 2011 11:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wygnie, czy nie wygnie.... to jest nie wazne. Z tego czo czyta³em w internecie to te urz±dzenie s³u¿y do obliczania energii ³adunku a nie jego "w³a¶ciwo¶ci wybuchowych". Mi zale¿y na zmierzeniu si³y destrukcyjnej (krusz±cej) danego ³adunku (w moim przypadku proch czarny) tak aby móc wykonaæ petardy które s± równie bezpieczne co te dostêpne w handlu (chodzi mi o te znane pod nazw± korsarz gdzie jest oko³o 0,8g ³adunku (taki bia³y proszek... nie wiem co to jest) i podczas wybuchu mo¿na to trzymaæ w rêku .... co najwy¿ej bêdzie siê brudnym) ,a celem pobocznie jest stworzenie tablicy ilustruj±cej zmiany si³y ³adunku o sta³ej masie wzglêdem proporcji jego sk³adników (takie pseudo-naukowe opracowanie).

Niestety metoda któr± wymy¶li³em ma jedn± powa¿n± wade: Wiêkszo¶æ fali uderzeniowej pójdzie w powietrze a na piasku ciê¿ko bêdzie zauwa¿yæ kilkuprocentow± ró¿nice si³y eksplozji.

Po jeszcze d³u¿szym szperaniu w internecie znalaz³em opis jak do¶wiadczalnie badane s± materia³y wybuchowe - pomiêdzy 2 p³yty stalowe wk³ada siê ³adunek o ustalonej wadze oraz walec o³owiany (chyba by³a stalowa przek³adka miêdzy walcem i ³adunkiem) o ustalonych wymiarach.
Po detonacji mierzy siê stopieñ deformacji walca i na tej podstawie okre¶la siê si³ê eksplozji.

Niestety w czelu¶ciach internetu nie znalaz³em ju¿ nic innego a wszystkie wymienione do tej pory metody nie zadadz± egzaminu przy ³adunku 5g P.Cz.

Wygl±da na to ¿e chyba z realizacji mojego pomys³u nic nie bêdzie, chyba ¿e kto¶ z forumowiczów zechcia³by podzieliæ siê swoj± wiedz± lub do¶wiadczeniem w tej dziedzinie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
manin88



Do³±czy³: 23 Sty 2007
Posty: 29

PostWys³any: Pon Lip 18, 2011 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Generalnie trzeba zacz±æ od tego ¿e napisa³e¶ ¿e P.Cz 'detonuje' Embarassed
Je¿eli chcesz bawiæ siê w badanie zale¿no¶ci sk³adu do 'mocy' to proponujê zajrzeæ wpierw do literatury. Co do ³adunku jaki jest w komercyjnych petardach to jest ju¿ taki temat na forum wiêc mo¿esz sobie zerkn±æ.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
bartek9209



Do³±czy³: 06 Lip 2011
Posty: 7
Sk±d: Szczecin

PostWys³any: Pon Lip 18, 2011 7:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No z detonacj± to rzeczywi¶cie przesadzi³em (proch chyba nie da rady spalaæ siê tak szybko ¿eby nazwaæ to detonacj±?) ale jako ¿e nikt nie wyrywa siê z opisem poprawnych metod badania skutków wybuchu ³adunków prochowych to pozostaje mi opisywana wy¿ej próba z piaskiem (oby by³y jakie¶ zauwa¿alne ró¿nice w "lejach"). Mo¿e w weekend uda mi siê przeprowadziæ jakie¶ próby.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lip 18, 2011 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma sensu badaæ g³eboko¶ci leja bo jak to niby zbadasz - zrób powiedzmy pojemnik kwadratowy o boku 10cm g³eboko¶ci 10cm - I petardy powiedzmy po 5cm d³ugie szerokie na 1cm - Potem poprzez wa¿enie pojemnika przed strze³em i po strzale bêdziesz wiedzia³ ile piasku uby³o , i w ten sposób bêdziesz móg³ ju¿ jakie¶ tam procentowe dane wyci±gn±æ ... Lepszej metody raczej nie znajdziesz - chyba ¿e jaka¶ elektroniczna.
Powrót do góry
pan_kracy



Do³±czy³: 09 Lut 2007
Posty: 78
Sk±d: zachód

PostWys³any: Pon Lip 18, 2011 10:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak, ta blaszka musia³aby byæ cieñsza ni¿ 1 mm dla 5 g prochu czarnego, FB, albo SSA takie rozrywaj±. A mo¿e jaka¶ metalowa p³ytka na prowadnicach, pod któr± k³ad³oby sie petarde i mierzy³oby siê podskok samej p³ytki, albo co¶ podobnego do wahad³a balistycznego, tylko du¿o delikatniejsze
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Pon Lip 18, 2011 10:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Huk na którym koledze zapewne zale¿y jest wynikiem gwa³townego skoku ci¶nienia czyli potrzeba du¿o gazów uwolnionych w bardzo krótkim czasie, a je¶li chcemy co¶ zniszczyæ to potrzeba du¿ej objêto¶ci gazów. Najlepsza wiêc bêdzie mieszanka jak najszybsza ale w minimalnych ilo¶ciach lecz ma to pewn± wadê - bêdzie brakowaæ "basu". Czarny proch raczej s³abo siê nadaje na petardy ale (przynajmniej jak dla mnie) jest bardzo przyjemny dla ucha. Mo¿na oczywi¶cie robiæ wiêksze petardy z CP ale wtedy trzeba uwa¿aæ na palce.
Cytat:
No z detonacj± to rzeczywi¶cie przesadzi³em

CP pewnie zdetonuje ale ciê¿ko wyobraziæ sobie tak± ilo¶æ prochu aby to by³o mo¿liwe.
Inna metoda na jak± wpad³em to u¿ycie metalowego wózka z zamocowan± krótk± lufka skierowan± do do³u. wózek umieszczony by by³ na pionowej prowadnicy, do lufki sypa³o by siê MP i zatyka³o za ka¿dym razem tak± sam± zatyczk± aby efekt by³ powtarzalny. Po odpaleniu proch w zale¿no¶ci od swojej mocy wyrzuca³ by go na odpowiedni± wysoko¶æ, która wystarczy³oby zanotowaæ. Wyci±gniêcie ¶redniej z kilku prób mog³o by daæ jakie¶ sensowne wyniki. W zale¿no¶ci od mocy mieszanki któr± by¶my badali wystarczy³o by dodaæ odpowiednie obci±¿enie. Teoretycznie powinno dzia³aæ na zarówno na CP jak i na MPF itp.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Sro Lip 20, 2011 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z wózkiem bardzo fajny pomys³ ! mo¿na by te¿ tak± lufkê wsadziæ na co¶ w rodzaju wahad³a i wtedy notowaæ odchylenie - oczywi¶cie potrzebna by by³± jaka¶ skala - martwi mnie tylko taki mankament ¿e taka lufka mo¿e zmieniæ siê w granat - lepiej by³o by utoczyæ jaki¶ walec powiedzmy z wa³ka 5cm w ¶rodku wytoczyæ na 1cm lufê ...
Powrót do góry
bartek9209



Do³±czy³: 06 Lip 2011
Posty: 7
Sk±d: Szczecin

PostWys³any: Sro Lip 20, 2011 2:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W programie "pogromcy mitów" by³o prezentowane urz±dzenie podobne do tego jakie opisujecie. Chyba by³o to w odcinku o badaniu mitów zwi±zanych z czarnym prochem. Jak znajdê odcinek to mo¿e dodam klatki z tym urz±dzeniem - pewnie uka¿e to wiele rozwi±zañ technicznych Very Happy.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Czw Lip 21, 2011 3:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
lepiej by³o by utoczyæ jaki¶ walec powiedzmy z wa³ka 5cm w ¶rodku wytoczyæ na 1cm lufê ...

Oczywi¶cie, ¿e nie inaczej. Kaliber takiej lufki to ja bym da³ 12-16mm i d³ugo¶ci z 5cm, a ¶rednica zewnêtrzna to co bêdzie pod rêk± ale ¶cianki nie mniejsze ni¿ kaliber je¶li ma w to te¿ FB wchodziæ. Takie co¶ to na wiertarce sto³owej zrobi z palcem w du**e. Na prowadnicy zamontowa³o by siê suwak, który jecha³by razem z wózkiem i zatrzymywa³ siê w najwy¿szym po³o¿eniu, a wózek by z powrotem spada³ na dó³. Potem miarka do rêki i mierzymy na jakiej wysoko¶ci jest znacznik wzglêdem pocz±tkowego po³o¿enia. Takie co¶ to spokojnie w jeden dzieñ zrobi jak sie ma potrzebne materia³y pod rêk±.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Spanner



Do³±czy³: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWys³any: Czw Lip 21, 2011 6:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamiast zatyczki w lufie proponujê wytoczony walec pasuj±cy do otworu w walcu wózka - zawsze da to wiêksz± powtarzalno¶æ ni¿ zatyczki.
_________________
Niebo to p³ótno ja trzymam pêdzel ale nie umiem malowaæ wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Czw Lip 21, 2011 10:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejny dobry pomys³ - zatyczkê mo¿na przymocowaæ link± stalow± co by za daleko nie polecia³a
Powrót do góry
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Czw Lip 21, 2011 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je¶li ten walec mia³by byæ metalowy to wymaga³o by to wrêcz nieziemskiej precyzji aby to poprawnie dzia³a³o, ju¿ lepiej je¶li mia³ by kszta³t lekko sto¿kowy i lufa tak samo ale to te¿ wymaga sporej precyzji i przede wszystkim odpowiednich narzêdzi. Poza tym po ka¿dym strzale musieliby¶my niezwykle dok³adnie czy¶ciæ oba elementy a w przypadku niektórych mieszanek zw³aszcza z metalami w sk³adzie jest to bardzo trudne. Je¶li mia³by to byæ jaki¶ inny bardziej elastyczny materia³ to pojawi³by siê problem z jego odporno¶ci± na temperaturê, wysokie ci¶nienia i tarcie. Kolejna sprawa tyczy siê bezw³adno¶ci takiego walca. Powinien on mieæ jak najmniejsz± masê. Je¶li ju¿ to mo¿na by to zrobiæ inaczej: zatyczka by³aby walcem dopasowanym do lufy wózka ale przymocowana na stale do podstawy tak aby w pierwszej fazie ruchu(jakie¶ 3cm) te elementy tworzy³y uk³ad cylinder-t³ok.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP