Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bilbo Baggins
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gotherd



Dołączył: 17 Sty 2008
Posty: 19

PostWysłany: Pon Mar 17, 2008 9:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MIROR, zazwyczaj mówi się o zwykłych 1" PCV do zimnej wody... Metoda aż do CATO nie jest zbyt dobra, no ale chyba każdemu prędzej czy później się to zdarzy Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Pon Mar 17, 2008 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gotherd napisał:
PCV do zimnej wody
Właśnie o takich mówię Laughing

Kn>400 hmm... albo ten twój karmel jest jakiś nie teges, albo masz naprawdę pancerny korpus. Istnieje jeszcze możliwość że machnąłeś się w obliczeniach. Sam to obliczałeś czy z użyciem SRM'a?

Dobre paliwo to już połowa sukcesu Cool

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kastor



Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 64
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 2:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MIROR napisał:
Sam to obliczałeś czy z użyciem SRM'a?

Ktoś na forum pisał, że Kn to stosunek powierzchni spalanego paliwa po powierzchni przekroju dyszy, więc policzyłem ręcznie Wink
- średnica silnika: 2,88 cm,
- fi dyszy: 0,63cm,
dł. kanału: 15 cm,
powierzchnia spalania pod koniec pracy silnika: 2,88 * 3,14 * 15 = 135,6 cm2
powierzchnia dyszy [tzn. dziurki w zatyczce]: (0,315^2) * 3,14 = 0,312 cm2

Kn = 135,6 / 0,312 = 434,3, nie chce byc inaczej, może wpływ na to ma fakt, że w tym momencie silnik jest już prawie pusty i gazy wytworzone pod koniec mają dużo miejsca, a więc ciśnienie jest znacznie niższe, pozwoliłem sobie nawet zrobić pewne obliczenia...

część oznaczoną '*' nazwałbym prędkością przyrostu ciśnienia i jak widać jest ona najniższa pod koniec pracy silnika, oczywiście obliczenia te są maksymalnie uproszczone Wink, pozdro Cool

_________________
Pirotechnika to nie zbieranie znaczków...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 3:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No rzeczywiście taki zacisk wychodzi. A mierzyłeś erozję dyszy Wink Question
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kastor



Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 64
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O mamo, alem głupi Razz Przyznam się, że jak w poprzednich silnikach spoglądałem na dysze, to sumie wystawał z nich taki jakby wydmuchany 'glut' cukrowy i raczej zero erozji ('na oko'). Teraz spojrzałem na ten silnik i z 6,3-6,5 mm dysza uformowała się w coś na kształt dziurki od klucza; okrąg fi 10mm + cos jakby kwadracik 5x5mm, co daje łącznie powierzchnię około 1,0-1,1 cm^2, tak więc końcowy zacisk spada do "135,6 / 1,05 =129,1" Razz, w sumie to nawet fajnie, bo wychodzi na to, że zacisk utrzymuje się mniej wiecej na stałym poziomie Cool i to bez dzielenia paliwa na bloki itp... Laughing dodam tylko, że zatyczka gipsowa

jeśli chodzi o paliwo to pewnie może jeszcze nie jest mistrzostwo, ale blok o grubości 1cm spalił się w około 3sek, więc chyba nie mam co narzekać Wink

swoją drogą to przez te całe rozważania zacząłem ostatnio czytać o teorii gazowej Maxwella, tzn. średnia prędkość gazu itp. przyznam ciekawe Smile , pozdro

_________________
Pirotechnika to nie zbieranie znaczków...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jakie masz ciśnienie znamionowe tej rurki ale myślę że do 150 Kn spokojnie możesz zwiększyć, poza tym silnik z dyszą gipsową to taki "półautomat" - sam sobie dobiera zacisk Laughing
kastor napisał:
1cm spalił się w około 3sek

To raczej wolno... Mi 1cm spalał się w czasie poniżej 2,5, o ile dobrze pamiętam to w 2 sekundy. Saletra nawozowa, mielona w kulowcu 1h (kulowiec kulowcowi nierówny), glukoza delecta, cukier puder, tlenek Fe od B&G, składniki suszone w piekarniku z termoobiegiem w temperaturze 100*C przez 15min.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP