Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

trafopowielacz D331/37
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Nie Lut 03, 2008 6:03 pm    Temat postu: trafopowielacz D331/37 Odpowiedz z cytatem

Mam trafopowielacz D331/37 z telewizora i chcia³bym go jako¶ pod³±czyæ, szuka³em schematów itp. ale nic nie znalaz³em... wiem tylko ¿e mo¿na uzyskaæ ok. 25kV co bardzo mi potrzebne jest do zasilenia transformatora tesli. mój trafopowielacz ma 12 nóg do wlutowania oraz 3 wystaj±ce kable wszystkie czerwone. 2 wystaj± obok siebie i wydaje mi siê ¿e przez nie przep³ywa te 25kV a ten trzeci ko³o potencjometrów( mam 2 wbudowane potencjometry: FOCUS i SCREEN) to chyba uziom. Chcia³bym pod³±czyæ pod to 220 V tylko nie wiem jak. Proszê o pomoc !
Zdjêcia:




_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Pon Lut 04, 2008 10:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Eh a masz mo¿e schemat gdzie¶ ? ten zasilania itp. bo ja szukam i nic nie mogê znale¼æ Mad No p³yta zasilania i g³ówna z tv po³amana strasznie stara folia miedziana odchodzi³a... w dodatku ca³o¶æ nie dzia³a³a...
_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
simsigver
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lut 05, 2008 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pr±d z takiego trafa nadaje siê do wytwarzania ozonu Rolling Eyes
Mam stare trafo z czarno-bia³ego "Neptuna" na oryginalnej p³ycie (trochê poprzerabiane), ciche wy³adowania elektr przechodzace przez rurê szklan±, przez które przep³ywa powietrze, s± niez³ym ¼ród³em ozonu...

Stare trafa powielaj±ce w tym by³y dobre, bo mia³y rozdzielony obwód wysokiego napiêcia i sterowania, w nowych wszystko przewa¿nie to jedna kostka Rolling Eyes
Powrót do góry
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Wto Lut 05, 2008 8:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No niestety... a ozon jest truj±cy Wink I w cewkach tesli wytwarzanie siê ozonu jest jednym z minusów. Poszuka³em dok³adniej i ju¿ wiem ¿e tu panuje napiêcie sta³e :/ diody i mostek prostowniczy... Pw:
-=Mario=- napisa³:
Witam

1. Trafopowielacz ma za ma³± moc ¿eby zasiliæ transformator tesli.
2. Z trafopowielacza wychodzi napiêcie sta³e, które nie nadaje siê do zasilania transformatora.

Wiêcej na temat transformatora tesli znajdziesz np. na stronie http://www.myzlab.pl/hv/ttesli/index.html lub http://www.portalnaukowy.edu.pl/wys_nap.htm

Pozdrawiam

Dobrze ¿e s± takie osoby jak Mario które próbuj± pomóc... A na jego linkach znalaz³em ciekaw± rzecz: drabinê Jakubow±, w której elektrody zwil¿ono Sr(no3)2 i ³adny efekt powsta³. Nie wiedzia³em do tej pory ¿e mo¿na barwiæ ³uki elektryczne Very Happy

Ps. znalaz³em stary tv w gara¿u te¿ czarno-bia³y... a nauczycielka od elektrotechniki nie chce pomóc bo nie chce braæ za mnie odpowiedzialno¶ci...

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sro Lut 06, 2008 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozbi³em go... zostawi³em sobie tylko rdzeñ. O wyci±gniêciu uzwojenia nie by³o mowy- ca³o¶æ zalana akrylem
_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sob Mar 29, 2008 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra mam nowy trafopowielacz. Szukaj±c informacji znalaz³em 2 schematy.
Chodzi tu o nawiniêcie ok. 10 zwoi. Znalaz³em jeden schemat na scalaku 555. Pomy¶la³em ¿e ³atwe zrobi³em i ? nic Exclamation Confused .

Szukaj±c najlepszego wyj¶cia znalaz³em uk³ad oparty na 2 tranzystory mosfety IRFP250. Czytaj±c posty userów elektrody zmieni³em troszkê schemat wyd³u¿aj±c ¿ywotno¶æ naszych dwóch mosfetów które wcale do najtañszych nie nale¿± 8 z³ szt.

Schemat pozmieniany:




Do zrobienia mi zosta³o jeszcze:

Nawiniêcie 10ciu zwoi na rdzeñ trafopowielacza
Nawiniêcie cewki odpowiednim drutem, w sklepach pewnie nie bêd± mieli takich cewek

Sam uk³adzik na p³ytce uniwersalnej po zmontowaniu bez cewki wygl±da tak:





Z wlutowan± cewk± z p³yty g³ównej napiêcie jakie indukowa³o siê na transformatorze który sam zawija³em 80V. Z cewk± któr± sam nawija³em mia³em 50-40V Wiêc trzeba siê przy³o¿yæ i zrobiæ j± odpowiednio bo od niej w nawet du¿ym stopniu zale¿y efekt. Napiêcie siê indukuje- uk³ad dzia³a Smile To tyle sukcesów na teraz. Je¿eli bêdzie wszystko dobrze dzia³aæ na normalnym trafopowielaczu to robie drabinê jakubow± to popróbuje barwiæ ³uki elektryczne.

Ps. nie¼le kopie takie 60V sam siê przekona³em Smile ,wiem ¿e najlepiej lutuje i ¿e na wytrawiance lepiej by to wygl±da³o ale tak mi siê kalkulowa³o i nie mia³em w sklepie tyle pieniêdzy wiêc tak wysz³o ale i tak jestem zadowolony z tego DIY.

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Nie Mar 30, 2008 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To co mogê napisaæ ¿e po nawiniêciu tego co trzeba ca³o¶æ dzia³a Exclamation Na razie jedno zdjêcie z ³ukiem nie barwionym

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Wto Kwi 01, 2008 11:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziwnie tak samemu pisaæ. Zdje³em z ukladu stabilizator co da³o mi ok. 2,5 wiêkszy ³uk elektryczny (ok.4cm) z bardzo wyra¼n± plazm±. Gdy u¿y³em elektrod miedzianych plazma mia³a kolor lekkawo zielony przy uzyciu A.strontu plazma mia³a kolor czerwony. Aby uzyskaæ jeszcze bardziej extremalne napiêcie mo¿na daæ trafo 24V np. od halogenów o du¿ej mocy. nied³ugo bêd± zdjêcia itp.
_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sob Kwi 05, 2008 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzia³em tê stronê i wiele innych o tej tematyce. Chcê wam powiedzieæ ¿e w koñcu u¿y³em trafo 250VA co przy 12V daje ok. 20A Cool Twisted Evil

A tutaj efekty tej wielkiej mocy...

Film http://pl.youtube.com/watch?v=B7AiP5QRE84


Jak widaæ po wywaleniu stabilizatora i wstawienia nowego trafa zasilaj±cego mamy o niebo leprze efekty ni¿ przedtem

Tak samo zrobiona elektroda pod innym kontem trzymana druga i taki efekt


http://pl.youtube.com/watch?v=8INB0AKzOqU


A.strontu


Film http://pl.youtube.com/watch?v=1pChu1tiqLo

A.baru jak zwykle nie jestem pewien czy to co jest podpisane Ba(no3)2 to jest to...


Film http://pl.youtube.com/watch?v=2QPI6U8O_-g


Cienki drut jako elektroda: (³anie iskrzy)


Film http://pl.youtube.com/watch?v=y1S2GJQrIZs

Octan miedzi taki b³êkitny powsta³, ³adny Smile

Film ( na filmie za bardzo tego widaæ nie by³o i tylko w niektórych czê¶ciach mat. video).

http://pl.youtube.com/watch?v=oMCIMUfpy_A




Do testów zosta³o mi jeszcze al, mg, siarka itp.
£uk ³adnie barwi tak¿e szk³o które przecina³em plazm± wytworzon± w okó³ ³uku. Sme szk³o potrafi przewodziæ mi takie du¿e napiêcie, wtedy ca³e siê rozgrzewa a ³uki przybieraj± jasno ¿ó³ty kolor. Pod elektrody równie¿ wstawi³em szeregowo (z ciekawo¶ci) konda 1KV, 1uF Twisted Evil styropleksowy i wtedy ³uk w bardzo krótkich odstêpach czasu przeskakiwa³ a dodatkowo strasznie by³ przy tym g³o¶ny, wydaje mi siê ¿e spokojnie zainicjowa³ by np. miedziana, RDX ale nie zamierzam sprawdzaæ. Dodatkowe ostrze¿enie które muszê podaæ to ¿e :

Podczas przeskoku ³uku wytwarza siê ozon- truj±cy gaz. A jak to jest z matami ozonowymi w Tv zakupach ??

Po od³±czeniu zasilania uzwojenia trafopowielacza potrafi± zadzia³±æ jak kondensator czy kondy w uk³adzie powielaj±cym s± na³adowane i lubi± oddawaæ swój ³adunek. Przekona³em siê rano, (wieczorem po od³±czeniu ca³ego uk³adu zostawi³em go po prostu) gdy rozpl±tywa³em druty chwyci³em 2 bieguny. Nie¼le kop³o Confused .

Drewno przewodzi pr±d, pos³ugiwaæ siê narzêdziami odpowiednimi to tego typu urz±dzeñ lub pewnymi ( bez dziur, rozerwañ dielektryka czyli izolatora)

mi³ego wieczora pozdrawiam slu

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sob Kwi 05, 2008 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha bym zapomnia³ przy przeskoku ³uku elektrycznego wytwarza siê promieniowanie X i UV które s± szczególnie niebezpieczne dla naszych oczu.

Lamerwd cieszê siê ¿e tak uwa¿asz.

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sob Kwi 19, 2008 5:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra dobra. Jeden trafopowielasz i 250VA na 12V to marnotrawstwo... wstawi³em 2 trafopowielacze do jednego uk³adu. Ten drugi jest ze ¶mietnika...

Dobre i to Laughing Smile .

S³ynny transformator zasilaj±cy 250VA, 12A

Wole nie wiedzieæ co by siê sta³o gdybym dotkn± wyprowadzeñ z wtórnego uzwojenia.
I co siê okaza³o ? jak rozci±gn±³em ³uk elektryczny to a¿ siê przestraszy³em. £uk mo¿e osi±ga³ a¿ z 5 cm.


Robienie czego¶ takiego jest naprawdê niebezpieczne i osobom które maj± zero pojêcia o wysokich napiêciach nie polecam tego robiæ !. Otó¿ na s³abych i cienkich dielektrykach ³adunek elektryczny potrafi siê gromadziæ np. cienkie przewody takie jak krosówka, te z urz±dzeñ elektrycznych typu radio. Dodatkowo przewody musz± byæ izolowane drug± warstw± dielektryka np. specjalne os³onki na kable, chocia¿ w stanie wysokim napiêcia przy rozczepianiu ³uku mo¿na poczuæ lekkie kopniêcie Smile

Dlatego radze przewody przez które przep³ywa HV przestawiaæ unosiæ itp za pomoc± dobrze izolowanych kombinerek. Ja tu trzymam przewody ale ca³o¶æ jest od³±czona od sieci. Podczas pracy z tym urz±dzeniem nie mo¿na dotykaæ kaloryferów, rur itp. wszystkiego co jest pod³±czone do uziemienia. Nie my¶lcie sobie ¿e je¿eli dotkniecie jeden biegun nic nie poczujecie Laughing £adunek na was przeskoczy i lekko kopnie ale specjalnie nie sprawdza³em mo¿e przez przypadek z raz siê zdarzy³o Wink

W czasie zbli¿enia elektrod koñce robi± siê niebieskie- elektrony jonizuj± powietrze, w tym procesie czuæ lekki zimny ruch powietrza. Po 30min. w pracowni czuæ ozon w powietrzu.

Elementy które siê grzej± i poniesione szkody spowodowane du¿± moc±:

Zaczne od pocz±tku. Mocno grzeje siê kondensator ale to z mojej winy. Powinienem tu daæ jakie¶ 400V. Pamiêtajmy musi byæ on impulsowy. Mój ju¿ pod sob± ma co¶ jakby wosk- co¶ co wyciek³o ze ¶rodka i troszkê napêcznia³ ale ja go tak katuje ¿e siê nie dziwie, jeszcze dzia³a Razz .

D³awik- grzeje siê troszkê s³abiej ni¿ kondensator lakier nie spala siê, p³ytka pod nim ca³a- w porz±dku

Tranzystory- nasze najdro¿sze czê¶ci nie licz±c trafa za¶. Podczas normalnej pracy na jednym trafopowielaczu s± po prostu ciep³e, na dwóch trafopowielaczach przez uk³ad mo¿e przechodziæ nam jakie¶ 40A mo¿e wiêcej. Wtedy ju¿ zaczynaj± wymiêkaæ. Ch³odzenie- ch³odzê je samym radiatorem z proca ¶ci±gniêtym i to w zupe³no¶ci starcza.

Mostek prostowniczy- Tu dopiero czuæ ¿ar... Na 2 trafopowielaczach grzeje siê tak ¿e zastosowa³em du¿y radiator z wiatrakiem. Nie¼le parzy.



Elektrody- jedna elektroda zawsze lekko siê nagrzewa druga siê topi...

Element spalony nadmiern± moc± ? To jumper czyli drut na p³ytce pomiêdzy dwoma rezystorami du¿ej mocy. Przepali³ siê i przypali³ p³ytkê. Wymieni³em go na gruby drut...

Na trafopowielaczach które ¶ci±gaj± du¿o mocy mo¿na zauwa¿yæ nagrzewanie siê uzwojenia pierwotnego.

Nie mo¿e byæ tak ¿e jeden tranzystor jest ciep³y drugi gor±cy- ¶wiadczy to o tym ¿e albo on jest uszkodzony albo co¶ nie tak zrobili¶my np. w przypadku kolegi- ¼le luty by³y porobione.

Co by tu jeszcze ciekawego napisaæ hmm...

Kondy filtruj±ce
S± zimne nic z nimi siê nie robi niedobrego.



Dobra foty ³uków







I films
http://pl.youtube.com/watch?v=YLHPqdZB0a4

Drabina Jakubowa



Film
http://pl.youtube.com/watch?v=ZZhRtKA-shs






Nie wiem kiedy¶ bêd± filmy i zdjêcia z tymi py³ami metali. Teraz jako¶ tak wysz³o. W ogóle ca³± drabinê powinienem barwiæ od pocz±tku roztworami ró¿nych substancji, o niebo lepszy efekt by by³/bêdzie

Ps. Tutaj chcia³em siê pochwaliæ moim nowym urz±dzonkiem nad którym jeszcze pracuje. Jest to programator USB programowaæ ni mo¿na atmegi8 itp. Po co nam takie zaprogramowane atmegi ? mo¿na robiæ wy¶wietlacze widmowe, lcd i jakie¶ na nich napisy. Tym bardziej chcê siê tym pochwaliæ bo to pierwsza moja p³ytka trawiona, wykonywana metod± termoransferu.
Nie dokoñczony jeszcze ale to sie zmieni. Muszê kupiæ wlutowaæ diody zenera, gniazdo usb, rezystory, kondensator i chyba wszystko. Zdjêcia:

Sam druk zaraz po wytrawianiu



Reszta




Termotransfer wykonany przez zwyk³y papier, p³ytka trawiona chlorkiem ¿elaza.



Mi³ego weekendu
Wink

Jak macie jakie¶ pytania pisaæ na pw.

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sob Kwi 19, 2008 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Parê zdjêæ z wieczorka

Drabinka


³uki na drabince fajnie ¶migaj± a jeszcze lepiej widaæ to wieczorem
Film:
http://pl.youtube.com/watch?v=_YoiIDtmzyA

A tutaj same ³uki rozci±gane jak najmocniej


W³a¶nie doczyta³em tutaj trochê inaczej powinno byæ.to odleg³o¶æ zapalania ³uku podana w mm to ok.1kV. Dotykaj±c izolacji jednego bieguna w os³once czu³em takie lekkie przeskakiwanie ³adunków na moj± rêke...

Tu jeszcze dodatkowe zdjêcia









Film
http://pl.youtube.com/watch?v=6fbt9_9SjJc

Na ¿ywo przy rozci±gniêciu na 5 cm ³uku plazma ma bardziej intensywny kolor zielony. Szkoda ¿e tutaj tego nie widaæ. Mam nastêpuj±cy plan: znale¼æ bañkê pod³u¿n± mo¿e próbówkê i w niej schowaæ druty drabiny Jakubowej i szczelnie zamkn±æ po czym odessaæ powietrze na pró¿nie. Nie wiem jak to jeszcze zrobiê. £uk tak lata jak chce przy rozci±ganiu co powoduje zaraz jego zerwanie Confused Cienkie elektrody np. ig³y nie daj± im tak siê przemieszczaæ jednak zaraz siê topi±.

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!


Ostatnio zmieniony przez slu_1982 dnia Sob Kwi 19, 2008 9:57 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Sob Kwi 19, 2008 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No Slu ... piekna praca . Gratuluje czekam na dalsze projekty mo¿e teraz co¶ bardziej wojennego jaki¶ Gauss albo laser ?Very Happy
Powrót do góry
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sob Kwi 19, 2008 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz co ? Laser to mia³em z nagrywary DVD po¶wieci³ przez 2s. Coil gun ? No nie wiem tutaj trzeba bêdzie zebraæ siê na kupno kondów do zgromadzenia do¶æ du¿ej mocy. Za ma³e efekty. Szczerze planujê zrobiæ na konkurs Jonolot-lifter. wszystko naraz, nie ogarniam trochê. Zaraz bêdzie trochê luzu. Przegl±dam stronkê Bart³a i co¶ mnie tknê³o ¿eby dokoñczyæ t± rakietê. Z wykonaniem samodzielnie takiego lasera to za du¿o roboty lustra, odbicia szk³o formowaæ itp.
_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Pi± Kwi 25, 2008 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Brawo za doprowadzenie tematu do koñca. Rzadko zagl±dam z braku wolnego czasu, ale mi³o poczytaæ i popatrzeæ, jak widaæ efekty dobrej pracy.

Je¶li chodzi o przewody elektryczne do HV, to poszukaj kabelków stosowanych w instalacjach neonów (w jakim¶ lokalnym zak³adzie gdzie robi± reklamy neonowe mozna poprosiæ o parê m, bo z netu trzeba ¶ci±gaæ w minimalnych opakowaniach, a kabelek ten nie jest tani). Jest to linka w grubej izolacji silikonowej (najczê¶ciej bia³ej, atestowana na 20kV). Bêdzie du¿o lepsza do HV od zwyk³ych kabelków.

Pod³±cz HV Twojego solid-transformera do zwyk³ej ¿arówki (nie do gwintu metalowego coko³u, tylko do ¶rodkowego "pipka" cyny) i zobacz jaki bêdzie efekt. Wink (je¶li wyst±pi± w ¿arówce ci±g³e wy³adowania do bañki szklanej na prêcikach podtrzymuj±cych w³ókno ¿arowe, to znaczy, ¿e masz ju¿ "stosowne" napiêcie Smile )

Wspomina³e¶ co¶ na pocz±tku w±tku o transformatorze Tesli - to ca³kowcie "inna para kaloszy" Wink, jest to zupe³nie co¶ innego ni¿ wysokonapiêciowa przetwornica samowzbudna na rdzeniu ferrytowym (solid-state-transformer). ¯eby zrobiæ dobr± "cewkê Tesli", czyli transformator rezonansowy HV bez rdzenia i uzyskac jakie¶ SPEKTAKULARNE efekty, potrzebny jest wysokonapiêciowy transformator sieciowy 50Hz AC230/10kV (najczê¶ciej u¿ywa sie te do zasilania neonów) i to o stosownej mocy, przynajmniej 0,5-1 kVA (niestety - wysokie napiêcie - d³ugie wy³adowania - to i odpowiedniej mocy trzeba dostarczyæ - Perpetuum Mobile nikt jeszcze nie wymy¶li³, jak wiadomo), a to ju¿ niestety spory wydatek, szczególnie dla amatora.

Pozdrawiam
PS Czasami mo¿na jeszcze trafiæ (aukcje/pracownie reklam) niedrogo, z demonta¿u, stare transformatory krajowej produkcji (rzemie¶lniczej) 50Hz AC220/2x5kV/500VA, które s± ¶ci±gane ze starych reklam neonowych (bo bardzo "warcz±") i zamieniane na trafa nowej generacji. Do cewek Tesli nadaj± siê jednak bardzo dobrze, bo te nie musz± pracowaæ w trybie ci±g³ym, ale to s± ju¿ rzadkie okazje. Sam niedawno mia³em jeszcze 10 szt, ale "pos¿³y" po 20 z³/szt.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Pi± Kwi 25, 2008 4:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Je¶li chodzi o przewody elektryczne do HV, to poszukaj kabelków stosowanych w instalacjach neonów (w jakim¶ lokalnym zak³adzie gdzie robi± reklamy neonowe mozna poprosiæ o parê m, bo z netu trzeba ¶ci±gaæ w minimalnych opakowaniach, a kabelek ten nie jest tani). Jest to linka w grubej izolacji silikonowej (najczê¶ciej bia³ej, atestowana na 20kV). Bêdzie du¿o lepsza do HV od zwyk³ych kabelków.


Nie mam na razie po co kupowaæ te przewody... Mogê powiedzieæ ¿e ju¿ pod³±czam 3 trafopowielacze i ³uki powstaj± na 6-7 cma 1mm=1kV to nie chodzi o rozci±ganie ale o powstawanie, na razie jeszcze ¿adnych mat. typu zdjêcia i filmy nie bêdzie poniewa¿ co¶ siê chyba spali³o Laughing Na razie jestem tylko amatorem który siê tym interesuje (HV).


Cytat:
Pod³±cz HV Twojego solid-transformera do zwyk³ej ¿arówki (nie do gwintu metalowego coko³u, tylko do ¶rodkowego "pipka" cyny) i zobacz jaki bêdzie efekt. Wink (je¶li wyst±pi± w ¿arówce ci±g³e wy³adowania do bañki szklanej na prêcikach podtrzymuj±cych w³ókno ¿arowe, to znaczy, ¿e masz ju¿ "stosowne" napiêcie Smile )


Stosowne napiêcie to ja ju¿ mam ale one jest sta³e a ¿eby w ¿arówce ³uki lata³y to napiêcie musi byæ zmienne. Dlaczego ? Szk³o bañki w lampie plazmowej dzia³a jak kondensator, który przepuszcza tylko pr±d przemienny. Co do ¿arówki to jeszcze jedno jak pod³±cza³em jeden biegun
pod oprawkê a do cypka zalutowanego przyk³ada³em drugi biegun tak na 1cm i ¿arówka (zwyk³a nie ¶wietlówka !) ¶wieci³a tzn. jej ¿arnik. Sam siê zdziwi³em.



Cytat:
Wspomina³e¶ co¶ na pocz±tku w±tku o transformatorze Tesli - to ca³kowcie "inna para kaloszy" Wink, jest to zupe³nie co¶ innego ni¿ wysokonapiêciowa przetwornica samowzbudna na rdzeniu ferrytowym (solid-state-transformer). ¯eby zrobiæ dobr± "cewkê Tesli", czyli transformator rezonansowy HV bez rdzenia i uzyskac jakie¶ SPEKTAKULARNE efekty, potrzebny jest wysokonapiêciowy transformator sieciowy 50Hz AC230/10kV (najczê¶ciej u¿ywa sie te do zasilania neonów) i to o stosownej mocy, przynajmniej 0,5-1 kVA (niestety - wysokie napiêcie - d³ugie wy³adowania - to i odpowiedniej mocy trzeba dostarczyæ - Perpetuum Mobile nikt jeszcze nie wymy¶li³, jak wiadomo), a to ju¿ niestety spory wydatek, szczególnie dla amatora.


Nie do koñca prawda. Robi siê TT na trafopowielaczach i nawet dobrze wychodzi. http://www.geocities.com/teslinasite/oltcp.html?20087

Szkoda ¿e nie zosta³ ci przynajmniej jeden
Crying or Very sad

Co do wysokich napiêæ i natê¿eñ to zamierzam robiæ generator marxa


(zdjêcie z http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=hv/marx , autora strony pozdrawiam)

Co do generatorka Marxa to jest on zasilany w³a¶nie z jednego trafopowielacza... Napiêcia osi±gaj± jak na zdjêciu widaæ 200KV ( tu by siê przyda³y Twoje przewody) a natê¿enia siêgaj± 20-50KA Powa¿nie 20-50KA ! robi³em ju¿ 3 stopniow± i na razie powiem ¿e mia³em ³adny jasny ³uk koloru takiego jak na zdjêciu wy¿ej o d³. 2-3cm (na razie zmniejsza- za ma³o szczebelków) i strasznie g³o¶no hucza³. Po chwili kondy po³±czony w zestawy szeregowo po³±czone z 3-4kondy ka¿dy o nap. 1-2KV a je¿eli dajemy parê kondów w szeregu to zwiêksza nam to nap. pracy poprzebija³y siê Laughing


Muszê mieæ kogo¶ do pomocy...


Pozdrawiam osoby których interesuj± HV i resztê forumowiczów !

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sob Kwi 26, 2008 9:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja rurka ma tak:
23cm- d³ugo¶æ uzwojenia... po nawiniêciu ¶r. drutu ok. 0,7mm ¶r. rurki to ok.3cm.



A tutaj co siê sta³o z wy¶wietlaczem multimetru za 20z³. Nie chcia³o za szybko schodziæ to pod jednego krokodylka pod³±czy³em jeden biegun a drugim po mierniku ju¿ je¼dzi³em... Ale tu ju¿ by³o na prawdê wiêcej ni¿ 60kV... rozci±gaæ siê ³uk nie chcia³... :/ tylko jak powstawa³ to szala³ na jednej elektrodzie i czasami robi³ siê strasznie jasny i cieniutki i przechodzi³ w normalny po zagasaniu zaraz siê zapala³ nie zmieniaj±c odleg³o¶ci...

Tylko 1 biegun przystawia³em...

Co do TT jeszcze:
Dlaczego TTpó³przewodnikowy to TTpó³przewodnikowy ? poniewa¿ uk³adem elektronicznym odpowiednio modulujemy czêstotliwo¶ci± (diodami, tranzystorami ) napiêcia które jest doprowadzane do uzwojenia pierwotnego gdzie liczb± uzwojeñ (10-20) regulujemy tj. czêstotliwo¶ci± która powinna byæ odpowiednio dopasowana do czêstotliwo¶ci cewki tesli czyli naszego ( mojego na zdjêciu Laughing ) uzwojenia wtórnego... Wiem ¿e moje uzwojenie jest trochê
za ma³e ale mam jeszcze drutu dok³adnie na 2gie takie same czyli muszê kupiæ now± pcv-ke trochê szersz± mo¿e z 4-5 cm na któr± nawinê odnowa
drut z tego uzwojenia i ten nawojowy przy czym ten drut jest ten sam. Trochê popl±ta³em co ?

Schemat uk³adu do zmiany czêstotliwo¶ci

Zdjêcie po zmontowaniu usera z forum na którym te¿ siedzê

Jak na to patrzê to mi siê wydaje ¿e jest ³atwe do zrobienia... Razz

Wy¿ej napisa³em ¿e potrzebna mi pomoc. Jak by kto¶ do¶wiadczony w rysowaniu schematów w programach typu eagle by mi zaprojektowa³ pcb to bêdê naprawdê wdziêczny Exclamation

Przepraszam za rozszerzenie tematu w stronê Transformatora Tesli (TT)

Polecam http://c4r0.skrzynka.org/_hv/





Pozdrawiam

Ps: C4r0 Napisa³:
Cytat:
Co do uk³adu - schemat jest zgodny ze zmontowanym uk³adem. Wszystkie 6 negatorów jest w jednym scalaku. Twoje uzwojenie jest zdecydowanie za ma³e. Ma za du¿± czêstotliwo¶æ rezonansow±. Do mojego uk³adu musisz mieæ uzwojenie minimum o wysoko¶ci 30cm i Φ>10cm, nawijane drutem o DNE 0.15mm lub cieñszym (max 0.18mm, nie mniej). Inaczej tego nie uruchomisz, musisz zrobiæ nowe uzwojenie.

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Nie Kwi 27, 2008 8:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

3 trafopowielacze. Uzwojenia pierwotne po³±czone równolegle a wtórne szeregowo.
















A tutaj trochê dziwna sprawa gdy elektrod± jest deska i po niej jezdzi³em drug± elektrod±




Ulotu elektronów na ¿adnym zdjêciu tak dok³adnie nie widaæ a szkoda Sad . Ulot by³ nawet z jednej elektrody która by³a oddalona na du¿± odleg³o¶æ. Wiem ¿e zje¿d¿am z tematu i ¿e nie widzicie zdjêæ ³uków barwionych itp. bo na to jako¶ czasu nie znalaz³em ale obiecuje ju¿ ¿e za tydzieñ bêd± Smile

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Pi± Maj 09, 2008 8:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dosyæ z wysokim napiêciem ! Czas na niskie ok.2,1 KV a wysokie moce Exclamation

Zdjêcie transformatora sieciowego:


Jak widaæ ma³a czêstotliwo¶æ wiêc efektu naskórkowego nie bêdzie... Nie bêdê mówiæ sk±d wytrzasn±æ taki transformator... Dla waszego bezpieczeñstwa Rolling Eyes . Trafo jest du¿e, przy rozci±ganiu ³uków mocno siê grzeje wiêc wsadzi³em je w normalny olej. Bez oleju wa¿y ok.5kg.


Dobra parê zdjêæ pierwsze elektrody miedziane. Zabarwienie widaæ lepiej na ¿ywo






A tu ju¿ zabarwione A.strontu







Film http://www.youtube.com/watch?v=yD0cJTEKPls



Trafo jest pod³±czane bezpo¶rednio do sieci. Koniec uzwojenia wtórnego jest pod³±czony do RDZENIA wiêc radze zachowaæ du¿± ostro¿no¶æ. To co¶ metalowego ko³o transformatora to kondensator na 2.1KV Je¿eli kto¶ ma pytania to proszê PW


Pozdrawiam

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!


Ostatnio zmieniony przez slu_1982 dnia Sro Lip 09, 2008 4:47 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
otp2



Do³±czy³: 04 Cze 2005
Posty: 25

PostWys³any: Pi± Maj 09, 2008 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To trafo z kuchenki prawda Wink To nie zabawka, a¿ ciarki po plecach mnie przechodzi³y widz±c jak pchasz tam rekê. A przy tej mocy jak ³uk by ci skoczy³ na rêke to co papa ?

otp2
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP