Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szelki [Aerial Shells] str 41-60
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Wto Gru 30, 2008 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TT fajna, ale wygląda jakby gwiazdki były nierówno ułożone albo część nie odpaliła, czy wiesz czym to może być spowodowane?

Golden rain niefajna, wygląda jakby gwiazdki pokruszyło.

W obu szelkach zaraz po wybuchu widać małe koło utworzone przez gwiazdki i w środku mniejsze, jaśniejsze. Mi to wygląda jakby cześć ładunku rozrywającego dopaliła się już po rozerwaniu szelki. Co Wy o tym sądzicie?

Cytat:
posypka z mocnego FB
Jakiego FB użyłeś i w jakiej ilości?

Cytat:
półkule ze słoneczek+ bardzo gruba okleina

Z jakiego materiału były słoneczka i jakiej grubości? Jakim papierem były oklejane, jak był ułożony papier i ile warstw?

Interesują mnie szczegóły, bo przy zastosowaniu dość słabego i bezpiecznego burstu (zależy jaki FB) udało Ci się uzyskać zadowalający efekt.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lampek



Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 67
Skąd: wiedziec wszystko

PostWysłany: Sro Gru 31, 2008 9:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a więc po kolei Smile
Golden rainy oczywiście rozwaliło tak jak napisałem w opisie na YT, niespodziewałem się z resztą niczego innego Wink. W TT chyba zero rozkruszenia przy wybuchu. Ta jasna kula iskier to rzeczywiście dopalający sie burst , spowodowane jest to złym stosunkiem nośnik: proch. A okleina to bedzie na razie tajemnica Wink


Ostatnio zmieniony przez lampek dnia Pon Sty 19, 2009 11:27 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Przemo



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 8
Skąd: jestem?

PostWysłany: Czw Sty 01, 2009 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Chciałbym przedstawić moje 2 szelki cylindryczne 2" odpalone w tego sylwestra.Z góry przepraszam za jakość filmów, ale niestety złośliwość rzeczy martwych lubi o sobie dawać znać w najmniej oczekiwanych momentach(Baterie w aparacie wysiadły Confused )

A więc pierwsza szelka z gwiazdami zielonymi:
Zdjęcie
Film
Gwiazdy - Green TT bindowane NClakiem
Rozrzut troszkę nie bardzo, postaram się to poprawić w następnych szelkach.
Burst - Granulacik H3, dość gruby + dodatkowo FBbag (KClO3 + Al)
Lift - Również granulat H3, w ilości 5g

Druga szelka:
Zdjęcie
Film
Gwiazdy - Silver Wave bindowane NClakiem
Tutaj rozrzut wydaje się w miarę poprawny
Burst - Fotobłysk na KClO3 + Al
Lift - Granulat H3 również w ilości 5g jak w poprzedniej szelce

Korpusy szelek nawijane ze zwykłego papieru do drukarek itp. Klejone wikolem. Następnie całe szelki owijane papierem pakowym. Opóźniacz to standardowy Visco 2 mm w papierowej tulejce wklejony w dolną zatyczkę wikolem.
Prosiłbym o jakieś komentarze lub porady Wink
Pozdrawiam

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Pią Sty 02, 2009 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ładne szelki, ale z tak silnym burstem jakim jest granulat H3, dziwne by było jakby było inaczej.

Jakiej wielkości były gwiazdki?

Gwiazdki GTT są bardzo niebezpieczne ze względu na to że zawierają chloran i siarkę. Poza tym jak stosujesz H3 do rozrywania to przydałoby się żeby był odizolowany w jakiś sposób od lontu i gwiazdek zawierających siarkę. Chloran nie może mieć bezpośredniego kontaktu z siarką i jej związkami.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Przemo



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 8
Skąd: jestem?

PostWysłany: Pią Sty 02, 2009 1:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gwiazdki były wyciskane ze strzykawek 2 ml .A tą izolację zacznę stosować w następnych szelkach Smile
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kieroshaw



Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 8
Skąd: z chaty wuja Tom'a

PostWysłany: Nie Sty 04, 2009 10:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A oto moja mała szelka 2", zbudowana z wszelkich odpadków z sylwestra Wink Odpalane za dnia...

Szelka 2"

Gwiazdy to SW i zielone metaliczne, jak widać odpaliły tylko SW, opóźniacz wisco 3mm, burst - P.CZ. granulat, lift - H3 granulat w ilości ok. 6,5g (waga szelki to ok. 45g) ponieważ odstęp od ścianek moździerza był dosyć duży.



P.S. teraz mam zaplanowaną budowę szelki kulistej 4", mam już półkule i mam też kilka pytań
1. Jakiego burstu użyć? W szelkach ponad 2" podobno powinno używać się p.cz., ale uzyć granulatu, czy na nośniku?
2. jaki opóźniacz dać? Czy podwójny visko 3mm, czy ciśnieniowy?

I to na razie tyle, jak sobie coś przypomnę, to dopiszę Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
KYK



Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWysłany: Nie Sty 04, 2009 1:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1) Nawet i do 2" mozesz uzywac jako burstu pcz pod jednym warunkiem musi on byc dobrej jakosci bo inaczej rozrzut gwiazdek bedzie slaby. Do 4" mozesz uzyc pcz na nosniku np luski od owsa (w lato na polach lezy tego tyle ze wiadrami mozna zbierac) Granulatu nie polecam bo odpala od niego mniej gwiazdek. Wchodzi go owiele wiecej do szelki niz na nosniku przez co mala czesc prochu rozsadza korpus a reszte dopala sie w powietrzu. W tym wypadku mozesz dac grubszy korpus ale gwiazdki mogą tego nie wytrzymac i podczas wybuchu zostana zmielone i wyjdzie nam salut z deszczem iskier.
2)Visco jest bardzo dobrym opozniaczem no ale jak masz cisnieniowy to mozesz go uzyc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Nie Sty 04, 2009 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

P2 napisał:
GTT zawsze kojarzyły się z golden tiger tail

Kwestia umowna...

Cytat:
burst - P.CZ. granulat, lift - H3

Ciekawe zestawienie, jeszcze takiego nie widziałem, ale ważne że działa. Chociaż moim zdaniem PCz jest lepszy do miotania niż H3.

Cytat:
teraz mam zaplanowaną budowę szelki kulistej 4"

Ja na twoim miejscu potrenowałbym mniejsze szelki. Jak z małą coś pójdzie nie tak to nie ma takiego niebezpieczeństwa, mniej odczynników i pracy się traci.

Cytat:
W szelkach ponad 2" podobno powinno używać się p.cz., ale uzyć granulatu, czy na nośniku?

Zalety używania prochu na nośniku już wyjaśnił KYK, ja od siebie jeszcze dodam że używając prochu na nośniku mniej się go zużywa niż granulatu więc można bardziej się skupić na jakości. Moim zdaniem w małych szelkach drobny granulat może lepiej działać niż proch na nośniku, ale do większych to raczej tylko nośnik, chociaż jeszcze nie poparłem tego żadnymi testami.

Shimizu podaje żeby do szelek poniżej 3,5 cala używać H3 lub prochu nadchloranowego nr. 46, czyli:
75% KClO4
25% sadza
5% dwuchromian potasu
2% SGRS (można zastąpić dekstryną).
(wiem że wychodzi 107%, ale tak jest w książce Laughing )

A proch czarny poleca dopiero od 7 cali.
Z PCz raczej uzyskasz gorszy efekt niż z H3, ale za to PCz bezpieczniejszy.

Cytat:
jaki opóźniacz dać? Czy podwójny visko 3mm

Jeśli chcesz użyć 2 lonty obok siebie, to uważam w takim rozwiązaniu łatwiej o nieszczelność niż używając jednego lontu. Ja bym użył jeden pojedynczy opóźniacz z visco, i tak podłączył do niego quick match, żeby najpierw zapalił się opóźniacz a dopiero od niego lift..

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kieroshaw



Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 8
Skąd: z chaty wuja Tom'a

PostWysłany: Pon Sty 05, 2009 3:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
burst - P.CZ. granulat, lift - H3


Ciekawe zestawienie, jeszcze takiego nie widziałem, ale ważne że działa. Chociaż moim zdaniem PCz jest lepszy do miotania niż H3.


Tak, wiem, ale niestety nie posiadam kulowca i nie mam możliwości zrobić dobrej jakości PCz, ale mam nadzieje, że już niedługo to się zmieni Wink


Cytat:
Cytat:
teraz mam zaplanowaną budowę szelki kulistej 4"


Ja na twoim miejscu potrenowałbym mniejsze szelki. Jak z małą coś pójdzie nie tak to nie ma takiego niebezpieczeństwa, mniej odczynników i pracy się traci.


Nad tym się jeszcze zastanowię, masz rację, że ryzyko jest większe, no ale... Bez ryzyka nie ma zabawy Twisted Evil


Cytat:
Cytat:
1) Nawet i do 2" mozesz uzywac jako burstu pcz pod jednym warunkiem musi on byc dobrej jakosci bo inaczej rozrzut gwiazdek bedzie slaby. Do 4" mozesz uzyc pcz na nosniku np luski od owsa (w lato na polach lezy tego tyle ze wiadrami mozna zbierac) Granulatu nie polecam bo odpala od niego mniej gwiazdek. Wchodzi go owiele wiecej do szelki niz na nosniku przez co mala czesc prochu rozsadza korpus a reszte dopala sie w powietrzu. W tym wypadku mozesz dac grubszy korpus ale gwiazdki mogą tego nie wytrzymac i podczas wybuchu zostana zmielone i wyjdzie nam salut z deszczem iskier.


Cytat:
Zalety używania prochu na nośniku już wyjaśnił KYK, ja od siebie jeszcze dodam że używając prochu na nośniku mniej się go zużywa niż granulatu więc można bardziej się skupić na jakości. Moim zdaniem w małych szelkach drobny granulat może lepiej działać niż proch na nośniku, ale do większych to raczej tylko nośnik, chociaż jeszcze nie poparłem tego żadnymi testami.



Łusek to ja mogę od sąsiada mieć sporo Very Happy Mieszkam na wsi i chociaż sam nie mam gospodarstwa, to od czego są sąsiedzi Wink Czyli jak bym robił, to jako burst będzie H3 lub PCz (to się jeszcze zobaczy, jak będę miał dobry PCz, to będzie PCz) na nośniku.


Cytat:
Jeśli chcesz użyć 2 lonty obok siebie, to uważam w takim rozwiązaniu łatwiej o nieszczelność niż używając jednego lontu. Ja bym użył jeden pojedynczy opóźniacz z visco, i tak podłączył do niego quick match, żeby najpierw zapalił się opóźniacz a dopiero od niego lift..



O tym nie pomyślałem i szczerze mówiąc pewnie bym na to nie wpadł (chodzi o te 2 lonty obok siebie Wink ), z tym też zobaczymy, jak przyjdzie co do czego, to się zrobi. z quick matchem nie powinno być problemu, większość moich szelek odpalałem właśnie tym sposobem, a więc generalnie git Cool


Dzięki za porady, zapewniam, że się przydadzą, jak przyjdzie do budowy jakiejś szelki, z którą będę wiązał większe nadzieje, to powiadomię Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boro



Dołączył: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWysłany: Sro Sty 14, 2009 11:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hejka,

wracam ponownie z moimi probami.

Najpierw obiecana ponowna proba glittera Winokur #16 tym razem bindowanego mala iloscia wody:

Winokur#16


Winokur #23:

Winokur#23


Dorzuce jeszcze probe z gwiazdkami chryzantema 6 + 40% alu atomized:

Ch6+alu

Osiagnelem zamierzony efekt zlotego "mienienia sie" (nie widac na filmie) i spowolnienia mieszanki ale niestety na koniec chryzantema zmienia sie kolor na bialy - nastepnym razem ujme nieco alu i zastapie weglem. Efekt do ktorego chce sie zblizyc to cos na wzor willow + proszek Ti ktory jak widomo jest zbyt drogi (moze sie myle?).

na koniec Falls (niestety 20min na wyschniecie spoiwa to troch za malo Embarassed wiec rozrzut taki a nie inny):

Falls

Pozdro,
Boro

poprawilem linki do glitterow


Ostatnio zmieniony przez Boro dnia Czw Sty 15, 2009 6:32 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Czw Sty 15, 2009 11:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy tylko ja tak mam, ale nie moge ściągnąć dwóch peirwszych filmików. Natomaist dla mnie szelka "falls' bajka Cool , bardzo podobają mi się te gwiazdy, dają dużo światła. Szelka chryzantema też piękna, zresztą jak zawsze.
Mi nie jest dane oceniać Ciebie, co najwyżej odwrotnie..
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Boro



Dołączył: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWysłany: Czw Sty 15, 2009 2:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiscie jest problem z tymi plikami. Dzis zrobie nowy upload i dam nowe linki.

Co do Falls'a nie jestem jeszcze do konca zadowolony z 2 powodow:

- przy analizie filmow widac ze nie odpalaja pojedyncze gwiazdki
- kolor palenia sie primera mocno rozni sie od koloru Falls'a jest zolty vs bialy no i czas jego palenia jest za dlugi.

w zwiazku z powyzszym bede w najblizszym czasie tuningowal uzywany primer. Mam zamiar go przyspieszyc poprzez zwiekszenie procentowej zawartosci utleniacza (co tez spowoduje tez jego rozjasnienie) a takze ujme troche magnalium na rzecz kilku % najdrobniejszego alu bright. Do calosci moze jeszcze dorzuce odrobine cabosil'u ktory moze poprawi jeszcze zapalnosc poprzez tworzenie goracego zuzlu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boro



Dołączył: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWysłany: Sob Sty 17, 2009 1:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

dziś poczyniłem kolejne próby:

-chryzantema 6 to snowball. Smugacz Winokur glitter #16.



Chryzantema 6 to snowball

-jeszcze fallsik (póki co po staremu, bez zmian). Smugacz falls.



Falls

Boro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
manin88



Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 29

PostWysłany: Sob Sty 17, 2009 1:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem pod ogromnym wrażeniem wyników pracy Boro . Robisz piękne szelki Smile . Nie od parady masz rangę : "profi"

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Achtung



Dołączył: 26 Lut 2003
Posty: 317
Skąd: Londyn

PostWysłany: Pią Sty 30, 2009 12:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

musisz wybaczyć niedoświadczonemu Achtungowi, ale tak z ciekawości zapytam: czemu nie dasz kilku warstw papieru na plastikowy korpus? z tego co widziałem na ostatnim filmiku (falls) rozrzut kiepski jak na ten kaliber. może to subiektywna ocena, nie wiem jak to wyglądało na żywo, ale ja z całą pewnością dał bym na to jakieś 1,5mm (3mm) wikolowanego papieru.
_________________
wierzący nie praktykujący Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boro



Dołączył: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWysłany: Pią Sty 30, 2009 4:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpal byl ogladany z ok 200m. rozrzut moze nie byl jakis rewelacyjnie duzy ale do malych nie nalezal. Nie oklejam korpusow plastikowych bo po to wlasnie wszedlem w plastik zeby nie trzeba bylo oklejac - nie mam na to ani czasu ani tym bardziej cierpliwosci - po sklejeniu plastikowy korpus jest gotowy do odpalu po ok 1h. Nastepnym razem zrobie "herbatke" na BNa i dodam nieco wiecej FB i mysle ze nadrobi to moje lenistwo...

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boro



Dołączył: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWysłany: Sob Sty 31, 2009 2:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

kolejne, dzisiejsze proby 4":




1. Winokur #38 + kilka gwiazd Golden Wave. Gwiazdki pompowane. Uzyte alu atomized 90um



2. Falls ze zmodyfikowanym primerem. Gwiazdki rolowane. Kometa niestety oderwala sie przy wystrzale.



Lifty jak i bursty to "herbatka" H3 + FB

Filmy

Winokur #38 + Golden Wave 4"

Falls 4"

Pozdr,
Boro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boro



Dołączył: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWysłany: Pią Lut 06, 2009 2:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiam,

kolejne proby:

1./ Winokur #28

gwiazdki: pumped, czolowo primowane chr 6 , uzyte alu to atomized 90um oraz bright, szelka 4" ze wzgledu na mala ilosc gwiazdek glitter dopelniona chr-red
burst: nowa mieszanka zrobiona z polaczenie przepisow H3 i whistle mix( 20% C, 10% BNa, 70% KClO3) na ryzu prazonym + FB
lift: herbatka H3 + FB



film:

Winokur #28 + chr-red


2./ Winokur #39 (na zdjeciu jest mylnie napisane #38!)

gwiazdki: pumped #39 primowane czolowo chr 6, uzyte alu atomized 90um, szelka dopelniona gwiazdkami chr-red

burst i lift: j.w.

Ta szelka ze wzgledu na problem z mozdzierzem poleciala na taka wysokosc a nie inna Smile ale za to z bliska mozna bylo podziwiac jej piekno Smile zwlaszcza osoba odpalajaca ktora widac na filmie Smile)





film:

Winokur #39 + chr-red

pozdro,
Boro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boro



Dołączył: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWysłany: Pon Mar 23, 2009 11:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie,

ostatnio poczynilem troche prob z szelkami, przedstawie te ciekawsze:


1./ chryzantema-glitter ( Winokur#28 ) 4"

gwiazdki rolowane Glitter Winokur #28 srednicy ~1cm obtoczone w chryzantemie 6 do rozmiaru 17-18mm.
burst to "szara herbatka" (70% KClO3, 20% C, 10% BNa) na ryzu prazonym + FB
lift - herbatka H3 + FB

Film 4"



2./ chryzantema-glitter ( Winokur#28 ) 6"

uzyte te same gwiazdki co w poprzedniej probie. Waga calej szelki z liftem 910g. lift (40g) oraz burst to "szara herbatka". Do obu oczywiscie dodano FB (z dodatkiem PAMu)

filmy z przygotowania:

filmy z przygotowania

film(wybaczcie komentarz kolegi.. Smile )
Film 6"

c.d.n.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Nie Paź 04, 2009 9:31 am    Temat postu: 9 szelek D1 glitter 2" can Odpowiedz z cytatem

Ja się dopisze ale z trochę niższymi kalibrami niż powyżej są reprezentowane. 2" szelki cylindryczne (jak zwykle u mnie) zawierające gwiazdy D1 glitter.
Składniki masy na D1 albo musiałby być zbyt rozdrobnione albo aluminium było troszkę grube. Bo nie widzę tego mocnego złotego mrugania które widziałem na innych filmikach z tymi gwiazdami.
Ale i tak nie pamiętam szczegółów, bo właściwie są to materiały archiwalne, wykopane z ciemnych czeluści i połączone w całość.

LINK

Jak widać w moim przypadku 2" can potrafi zaskakiwać, mocne i dość symetryczne koła ale płaskie jak to można zauważyć. Widać ewidentnie w czwartej szelce jak gwiazda jest obrócona bokiem do kamery. Są tam też dwie szelki które chyba otwarło albo i tak dziwna fragmentacja w stronę zatyczki. Dlaczego tak się stało nie będę pamiętał, ale mam to gdzieś. Rolling Eyes
Jak się chce to i tak można wiele wycisnąć. Cool
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 5 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP