Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Szelka [Aerial Shell] str. 1-20
Id¼ do strony 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Wto Cze 17, 2003 2:02 pm    Temat postu: Szelka [Aerial Shell] str. 1-20 Odpowiedz z cytatem

Daje nowy temat aby nie zgubiæ tego zdjêcia i filmu Wink




film : http://nowa.pirotechnika.one.pl/www2/szelka1a.mpg


Jak napisalem wcze¶niej, za "krotki" byl opó¼niacz. W próbie statycznej dal opo¼nienie 3,5 sek. ale w czasie strza³u , cisnienie znacznie podnioslo prêdkosæ palenia opo¼niacza. Ale ogólnie ok Wink . Moj samóchod sta³ 100 m dalej i syrena siê w³±czy³a. Acha Exclamation No i koñ w stajni siê sploszy³ Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Wto Cze 17, 2003 9:17 pm    Temat postu: Powera Odpowiedz z cytatem

Ju¿ lepiej





film : http://nowa.pirotechnika.one.pl/szelka/szelka2.mpg


Ale ma byæ jeszcze lepiej. Muszê "powera" dodaæ do prochu bo nie co zbyt anemiczny Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Sro Cze 18, 2003 10:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chylê czo³o.
Ja zatrzyma³em siê na etapie poszukiwania odpowiedniej czaszy dla szelki (takiej, która wytrzyma wystrza³ z mo¼dzierza).
Tak na marginesie: jak s± robione kulki, tzn., ¿e s± bardzo twarde Question To jest sprasowany proch Question

Pozdrawiam. Rych.
Powrót do góry
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sro Cze 18, 2003 10:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rysiek napisa³:
Chylê czo³o.
Ja zatrzyma³em siê na etapie poszukiwania odpowiedniej czaszy dla szelki (takiej, która wytrzyma wystrza³ z mo¼dzierza).
Tak na marginesie: jak s± robione kulki, tzn., ¿e s± bardzo twarde Question To jest sprasowany proch Question
Pozdrawiam. Rych.


Kulki sa robione na trzy sposoby:
1. Profesjonalne np. japonskie to wieloetapowy proces prasowania jakiegos specjalnego laminowanego papieru (przynajmniej tyle sie doczytalem)
Amatorskie to:
2. gotowe plastykowe polkule (ktore mozna dosc drogo kupic w necie) z elementami dodatkowymi takimi jak dodatkowe przyklejane wzmocnienie otworu lontu, "ucho" do przytrzymania lontu zewnetrznego czy rurka w ktorej umieszcze sie lont wewnatrz szelki by material rozrywajacy inicjowac idealnie w srodku
Szelka plastykowa jest dosc niebezpieczna ze wzgledu na dosc twarde "odlamki" jednak polecana (przez amerykanow) amatorom jako trywialna w uzyciu.
3. papierowe amatorskie sa produkowane na zasadzie wielowarstwowego oklejania jakiegos gotowego wzorca kuli albo polkuli. Wzorzec oddziela sie folja po czym naklada warstwe po warstwie. Gotowa skorupa szelki powinna miec ok 5mm grubosci.

Zastanawialem sie ostatnio czy jest w Polsce jakas firma produkujaca plastykowe polkule. Np od duzych bombek choinkowych. moze nadalyby sie do przerobki?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Sro Cze 18, 2003 12:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziêki - widze ¿e za bardzo kombinowa³em.

"Tak na marginesie: jak s± robione kulki, tzn., ¿e s± bardzo twarde To jest sprasowany proch " - sorry tutaj ¼le siê wyra¼i³em. Chodzi³o mi bardziej o proces produkcji "kulek" (nie wiem jak je nazywacie-gwiazdki) które rozpryskuje szelka. Sk³adniki znam (mniej wiêcej) gorzej z proporcjami i formowaniem (¿eby by³y okr±g³e i twarde)
Powrót do góry
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sro Cze 18, 2003 12:25 pm    Temat postu: Obiecujê Odpowiedz z cytatem

lamerwd napisa³:
....ale ogólnie to fascynuj±cy efekt. Pirotechmanie jak mo¿esz to zamieszczaj linki do kolejnych prób swoich produktów, zawsze to kolejne do¶wiadczenia - tylko wizualnie ale zawsze to co¶.....



Naturalnie wrzucê filmy ( na serwer HNIW Wink ). Niestety za wiele nie napiszê bo to w 100 % komercja Sad . Mam nadziejê, na zrozumienie mnie. A jak nie bêdzie zroumienia to trudno Rolling Eyes . Ciekawi mnie cos innego. Jest to wyrob który musi siê sprzedawaæ bo qrna wciska nam to zachod i gó..o do powiedzenia ma i wymiar sprawiedliwo¶ci, policja i inne s³u¿by. Napisa³ do mnie ch³opak, który ma "k³opot" bo znaleziono u niego granat F1 ale bez zapalnika. Granat taki w zasadzie jest ¶mieciem bo TNT bez zapalnika ni kak nie idzie zdetonowaæ. Natomiast bombki ( szelki ) sa gro¼ne. Mo¿na przy ich pomocy z du¿ej odleg³o¶ci dokonywaæ : podpaleñ czy demolek - po "wydlu¿eniu" czasu palenia opó¼niacza. Moja bombka ma wielko¶æ noki a robi demolkê np. w samochodzie czy w malym pokoju, do tego ma wlasno¶æ bomby zapalj±cej ( jak inne fajerwerki ). A przecie¿ bombki s± i du¿o wiêkszych kalibrów. Reasumuj±c : wszystkie bomki wystrzeliwane z mo¼dzierzy powinny byæ nadzorowane. Jak Question Nie wiem. Ale jest to gro¼na broñ co zamierzam te¿ pokazaæ na swojej stronie Wink



Pozdr. A
Powrót do góry
henry



Do³±czy³: 28 Gru 2002
Posty: 28

PostWys³any: Sro Cze 18, 2003 12:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niewatpliwie szelki sa grozne, ale tez efekt ich wybuchu jest czesto zdumiewajacy. Ponizej zdjecie takiej w "sam raz" szelki, w srodku znajduja sie gwiazdki, Pcz oraz na wierzchu kazdej z polkul proch blyskowy [KClO4 + Al]:



Na razie trzebaby sie zajac mniejszymi. Filmy z wybuchow szelek pirotechmanie mile widziane.

PS. Na zdjeciu to nie ja Wink

_________________
Pozdrawiam, m
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sro Cze 18, 2003 12:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

henry napisa³:




Na razie trzebaby sie zajac mniejszymi. Filmy z wybuchow szelek pirotechmanie mile widziane.



Ta bombka to kit. Potwierdza to zasadê aby nie ufaæ temu co widzicie a szczegolnie co pisze. ZA CIENKIE ¦CIANKI Exclamation . Ale tak± te¿ mogê zrobiæ , tylko po co Question . Nawet nie mam gdzie tego próbowaæ. Z moimi ma³ymi szelkami ( masa calkowita 150 gram ) musialem siê przenie¶æ nie co dalej bo konie przesta³y mnie lubiæ Shocked Cool ( za glosno im bylo Wink ).


Pozdr. A
Powrót do góry
henry



Do³±czy³: 28 Gru 2002
Posty: 28

PostWys³any: Sro Cze 18, 2003 1:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie dales sie zwiesc Wink
Byc moze autorowi strony bardziej chodzilo o pokazanie ogolnej budowy i przykladowego wypelnienia szelki niz wnikanie w szczegoly. [choc sa wazne]

_________________
Pozdrawiam, m
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sro Cze 18, 2003 9:28 pm    Temat postu: Na razie .. Odpowiedz z cytatem

Na razie koniec prób. S± zakoñczone - bo temat "rozpracowany" Wink . Szelka ( polubi³em t± nazwê Wink ) dzia³a piêknie. Tylko ¿ona mi nakrzycza³a, ¿e za g³o¶no bylo ( mieszkam ze 2 km dalej od jeziorka ) Confused . Wiêc wyja¶niam Komisariatowi Policji w moim mie¶cie, ¿e strzeli³em 3 sztuki przed 22. Jak miasto robi imprezê i "wali pokaz" ok. 24 to na zak³ócanie ciszy nocnej sie nie uskar¿am . A 3 sztuki to nie kilkaset Cool . No i zrobilem 3 sztuki innego opó¼niacza i "wszystko gra". Acha Exclamation . Pomaga³ mi $nop , wiêc mia³em sporo czasu aby z nim pogadaæ , st±d ma kolejn± i pewno ostatni± *. Nie umie tylko za bardzo pisaæ na forum ale wie sporo Cool

A o to próba :



film : http://www.pirotechnika.one.pl/szelka/szelka3.mpg


Pozdr. A
Powrót do góry
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pi± Cze 20, 2003 1:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rysiek napisa³:
Dziêki - widze ¿e za bardzo kombinowa³em.

Chyba faktycznie nie do konca zrozumialem Wink
Co do gwiazdek toczonych to sprawa wyglada tak ze szybko sposobu produkccji wyjasnic sie nie da zwlaszcza ze moze on sie nieznacznie roznic w zaleznosci od przepisu.

Idea Ale w skrocie:

Aby byly okragle to musisz znalezc cos co nadeje sie na dobry rdzen. Powinno byc w miare idealnie owalne i dosc ciezkie. Swietnie nadawalby sie srot ale Exclamation ABSOLUTNIE NIE POLECAM Exclamation. Skutki w razie ew. bledu sa oczywiste. Dosc dobrze nadaja sie roznego rodzaju nasiona jak rowniez ... zwykle kluski czy zacierki Very Happy takie jak do zupy.

Aby gwiazdki bylo twarde stosuje sie kombinacje lepiszcza z odpowiednim do niego rozpuszczalnikiem.
W wiekszosci prostych przepisow uzywa sie dekstryny oraz roztworu wodnoalkoholowego.
Lepsze efekty mozna uzyskac stosujac tworzywa takie jak parlon (ang.) czy ostatecznie PVC lub saran (ang.) razem z acetonem (lub 3-4% dodatkiem nitrocelulozy do acetonu). Zwlaszcza ze powyzsze substancje dzialaja rowniez jako "podkreslacz koloru".
Czesto stosuje sie rowniez naturalna gume (ang. red gum) ktora nie tylko jest doskonalym lepiszczem wraz z alkoholem ale rownie pieknie sie pali.

W kazdym badz razie najlepiej uzyc jakiegos sprawdzonego przepisu Exclamation

[informacje czysto teoretyczne a poniewaz jak twierdzi Pirotechman to komercja wiec wiecej szczegulow nie bede pisal Wink ]
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pi± Cze 20, 2003 1:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
henry napisa³:



Ta bombka to kit. Potwierdza to zasadê aby nie ufaæ temu co widzicie a szczegolnie co pisze. ZA CIENKIE ¦CIANKI Exclamation . Ale tak± te¿ mogê zrobiæ , tylko po co Question . Nawet nie mam gdzie tego próbowaæ. Z moimi ma³ymi szelkami ( masa calkowita 150 gram ) musialem siê przenie¶æ nie co dalej bo konie przesta³y mnie lubiæ Shocked Cool ( za glosno im bylo Wink ).


Mialem troche czasu to obejrzalem dokladnie ta fotke i faktycznie to raczej kit. Co do grubosci scianek nie bede sie spieral. Wierze ze Pirotechman ma racje. Pewnie proch wynoszacy przepalil by to juz w mozdzierzy. Ale jest kilka innych szczegolow ktore jednoznacznie potwierdzaja ze to tylko model teoretyczny. Po pierwsze brak jest prawdopodobnie lontu. W tego typu konstrukcjach powinien byc on umiesszczony od spodu i na zdjeciu powinny byc widoczne charakterystyczne "wasy" inicjujace wyraznie usypany proch blyskowy.
Nie sadze by ktos wstawial lont w miejscu zlaczenia polkul bo tego tak sie nie robi. Zlaczenie to najslabszy punkt konstrukcyjny.
Druga rzecz to beznadziejnie rozlozenie materialu w polkulach. Po zlozeniu wszystko by sie poprzesuwalo tworzac w srodku niezly bajzel Wink i napewno nie bylby to reguralny fireworks.

I prosba do Pirotechmana by odjal mi troche gwiazdek. Nie czuje sie wystarczajaco doksztalcony w dziedzinie piro by dzwigac taka ilosc odpowiedzialnosci za to co pisze Embarassed
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
¦ciArwA



Do³±czy³: 08 Sie 2002
Posty: 201
Sk±d: ju¿ nie st±d :)

PostWys³any: Pi± Cze 20, 2003 4:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.unitednuclear.com/shell.htm



http://www.unitednuclear.com/chem.htm - a to troche nienatemat, ale ktos kiedys pytal o proszek pcv..... Rolling Eyes

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pi± Cze 20, 2003 4:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

¦ciArwA napisa³:
http://www.unitednuclear.com/shell.htm


A tu juz wyglada kompletniej Wink
Choc dalej bede sie upieral ze material pokazany na zdjeciu z naszego forum jest kiepsko ulozony. Z przeswitami na 1/3 wysokosci to w srodku zrobi sie "mlyn". No chyba ze swiatlo tak nieszczesliwie pada i to tylko moje wrazenia.

Ale faktycznie caly proces z grubsza pokazuje jak taka szelka wyglada.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
JoY



Do³±czy³: 07 Pa¼ 2002
Posty: 57
Sk±d: Unknow

PostWys³any: Pon Cze 23, 2003 7:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cos mi sie niechce wiezyc w te 120m Laughing A kuliste mozna wykonaz z gazety i wikolu, tylko trzeba uwazac zeby podczas owijania mieszanka sie wody nie napila Wink .

ps. Jak ktos sie uprze to z pilki tenisowej srobi szelke Laughing (Joke)

_________________
Jeszcze zyje Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Go¶æ






PostWys³any: Czw Cze 26, 2003 1:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Wszystkich!

Ostatnio tak siê zastanawia³em czy ma sens u¿ycie ¿ywicy epoksydowej do zrobienia wyrzutni szelek (¿eby skleiæ karton). Chyba ¿e s± tañsze sposoby lub gotowe rury których nie rozerwie kilkadziesi±t gram c.p.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Pon Lip 21, 2003 5:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje siê to prawdobodobne KClO3+s to mieszanka czu³a na tarcie ale mo¿e co¶ z opu¿niaczem .Jakiego u¿y³e¶? wzrost ci¶nienia móg³ spowodowaæ wzrost prê. palenia.
Powrót do góry
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Pon Lip 21, 2003 8:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lamerwd napisa³:
Wczoraj znów przeprowadzi³em próbê szelki 75 mm. Niestety nieudana ale najwyra¼niej zaczynam czaiæ dlaczego. Szelka wybuch³a w mo¼dzierzu, mo¼dzierz rozerwany kupê huku i tyle. Wydaje mi sie ¿e dzieje siê tak ze wzglêdu na to ¿e w szelce by³y gwiazdki bia³e zrobione na chloranie, wêglu i PCz i prawdopodobnie one s± odpowiedzialne za wybuch szelki w mortirze. Proszê o potwierdzenie mojej tezy - czy tego typu gwiazdki mog± powodowaæ wybuch szelki w wyniku powstania bardzo du¿ego przyspieszenia po zap³onie mieszanki miotaj±cej i zci¶niêcia gwiazdek wewn±trz szelki. Zaznaczam ¿e nieudane próby by³y raczej w³a¶nie z udzia³em tej partii gwiazdek.


Zgodzi³bym siê raczej z koleg± KNO3 -najczê¶ciej opu¿niacz nawala (znam z autopsji) wzrost ci¶nienia powoduje bardzo szybkie spalenie lontu opu¿niaj±cego.Niestety trzeba drog± do¶wiadczalnych prób ustaliæ jego d³ugo¶æ.Wiem ¿e siê to wi±¿e z prac± i wydatkami ale gotowej recepty raczej ci nikt nie poda ,poniewarz materia³y urzywane przez amatorów pirotechniki s± "ma³opowtarzalne"
Z osobistej obserwacji u mnie siê sprawdzi³o- zamiast klasycznego lontu zrób cos jakby s³upek prochowy np.wyciskaj±c z obciêtej strzykawki "masê prochow±" na lakierze nitrocelulozowym ¶rednicy jakie¶ --1,5 cm .U mnie s³upek wynosi³ jakie¶ 3 cm d³ugo¶ci.Oczywi¶cie powierzchnie boczne os³oniête.Z prób wyglada mi na to ¿e jest to mniej wra¿liwe na wzrost cisnienia.Popróbuj sam.Poza tym widaæ "efekty palenia" opu¿niacza w czasie lotu.

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Tomash
dostêp próbny do MW


Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 382
Sk±d: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWys³any: Czw Lip 24, 2003 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hejka!
Próbowa³em wystrzeliæ szelkê za pomoc± czarnego prochu ale mi wylecia³a z 3-4m.
co z tym kurde zrobiæ????
a dysponujê tylko kno3...
a co do s³upka z czarnego to takie stosuj± w profesjonalnych szelkach.
i do prochu mo¿esz dodaæ m±ki, dobre lepiszcze i spowalnia palenie
mo¿e kto¶ dok³adnie opisze swoj± szelkê, mo¼dzierz i ³. miotaj±cy.???
Proszê o wszelkie dane
z góóóry thx

_________________
Ju¿ tylko teoretyzujê, potrzeba mi r±czek by rodzinê utrzymaæ Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Czw Lip 24, 2003 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do lamerwd:
Opisz dokladniej konstrukcje szalki.

Do Tomash:
Nie do konca rozumiem? Wyleciala na 3-4 metry i eksplodowala czy to maksymalna wysokosc?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Nastêpny
Strona 1 z 17

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP