Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

KClO3 + S zasada dzia³ania
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Dejnol



Do³±czy³: 01 Pa¼ 2007
Posty: 4
Sk±d: z podziemia

PostWys³any: Sro Gru 19, 2007 2:03 pm    Temat postu: KClO3 + S zasada dzia³ania Odpowiedz z cytatem

Mam takie jedno pytanie do do¶wiadczonych u¿ytkowników. To pirotechniczne przedszkole wiêc ryzykuje takie mo¿e banalne pytanie dla niektórych. Jestem pocz±tkuj±cym i nie mam jeszcze zbyt du¿ej wiedzy na temat materia³ów pirotechnicznych.Pytanie Wynika z tego, ¿e lubiê rozumieæ co siê dzieje podczas dzia³ania mieszanek które tworzê. RazzSmile Jak to siê dzieje ¿e mieszanka KClO3 z siark± po podpaleniu tylko siê spala jaskrawym p³omieniem, a przy uderzeniu s³ychaæ huk (nie wiem jak nazwaæ to zjawisko, deflagracja?) Jaka jest ró¿nica w przebiegu reakcji miêdzy podpaleniem a uderzeniem, co siê dzieje ze sk³adnikami podczas uderzenia ¿e taki efekt nastêpuje, i w koñcu co jest tym czynnikiem inicjuj±cym. Ci¶nienie? sk³adniki "upakowuj±" siê ciasno, co wyzwala reakcjê? Smile By³bym wdziêczny za ka¿d± odpowied¼ i s±dzê ¿e innym te¿ przyda siê to wyja¶nienie "Co, jak i dlaczego" Razz

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Kamis1488



Do³±czy³: 08 Cze 2007
Posty: 22
Sk±d: Gród Tura

PostWys³any: Sro Gru 19, 2007 5:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedy to podpalasz normalnie to powstaj±ce gazy rozpraszaj± siê w powietrzu, a kiedy np. uderzasz m³otkiem to pomiêdzy ¶ciankami m³otka i np. kowad³a jest mieszanina, której gazy niemog± siê ju¿ wydostaæ tak swobodnie i wzrasta ci¶nienie które przyspiesza spalanie mieszaniny w takim stopniu ¿e s³ychac huk podobnie jak to ma miejsce w petardzie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Dejnol



Do³±czy³: 01 Pa¼ 2007
Posty: 4
Sk±d: z podziemia

PostWys³any: Czw Gru 20, 2007 11:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale zauwa¿, ¿e nawet przy uderzeniu ostr± krawêdzi± kamienia nastêpuje huk. A w tym przypadku chyba raczej nie ma mowy o sprê¿onych gazach miêdzy kamieniem a pod³o¿em.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
doznanie



Do³±czy³: 05 Wrz 2007
Posty: 53

PostWys³any: Czw Gru 20, 2007 3:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wg mnie zwiazane jest to z naciskiem - zwiekszenie nacisku (sily) zwiekszenie cisnienia ze wzoru p=F/S p - cisnienie F sila dzialajaca S pole powieszchni ( termodynamika )

mieszanka KClO3 + S jest wrazliwa to znaczy ze nawet niewielka zmiana sily nacisku przy niklej powierzchni powoduje rozpoczecie reakcji ( w tym wypadku spalania ) przez co cala mieszanka spala sie gwaltownie bo to jej charakter i nie wazne czy wezniemy ostra krawedz kamienia czy mlotek wystarczy niewielka sila przylozona do mieszanki zeby wywolac reakcje
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Dejnol



Do³±czy³: 01 Pa¼ 2007
Posty: 4
Sk±d: z podziemia

PostWys³any: Nie Gru 23, 2007 3:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, moze sie czepiam, ale sêk w tym ¿e piszesz

Cytat:
zmiana sily nacisku przy niklej powierzchni powoduje rozpoczecie reakcji ( w tym wypadku spalania ) przez co cala mieszanka spala sie gwaltownie bo to jej charakter


ale w tym sêk, ¿e przy rozpoczêciu reakcji w inny sposób (Podpalenie mieszanki) Reakcja nie jest tak gwa³towna. Nie s³ychac huku. Chocia¿ mieszanka spala siê i tak dosyæ szybko. Bo jak pisa³e¶ taki jej charakter...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Nie Gru 23, 2007 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem przy uderzeniu m³otkiem mieszanka spala siê dlatego tak szybko, bo ma silny impuls pocz±tkowy - wybuch tej czê¶ci mieszanki na któr± bezpo¶rednio dzia³a m³otek (spala siê w wysokim ci¶nieniu). Podobnie jest np z PCz granulowanym, najlepiej to widaæ jak jest takie ¶redniej jako¶ci. Sama zapalony spala siê do¶æ szybko ale gdy obok niego usypiemy jaki¶ szybki fotob³ysk i podpalimy go (mocniejszy impuls pocz±tkowy) to obie mieszanki spalaj± siê b³yskawicznie i praktycznie równocze¶nie.
Zapewne mo¿na by uzyskaæ w miarê podobny efekt do tego jaki towarzyszy uderzeniu mieszanki kapiszonowej, gdyby j± odpaliæ nie od m³otka a od MWI.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Rasti



Do³±czy³: 26 Cze 2007
Posty: 22

PostWys³any: Sob Gru 29, 2007 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kclo3 i s to nie sa substancje wybuchowe, tu nie zachodzi zaden wybuch, tutaj mieszanka poprostu sie spala, a ze kclo3 jest silnym utleniaczem, to reakcja zachodzi bardzo szybko, wiec mozna pamyslec ze mieszanina ulega detonacji.
moi starzy wciarz powtarzaja: przestan ronic te bomby, caly blok puscisz z dymem! skoncz juz z tymi wybuchami!
ja im tlumacze ze tu zachodzi jedynie reakcja spalania ale oni sa na to za ciemni ;/
a jak to powstaje?
wedlug mnie, tak jak mozesz znalesc wszedzie opis mieszaniny kclo, jest ona silnym utleniaczem wrazliwym na bodzce mechaniczne, typu: uderzenia. poprostu kclo po uderzeniu, jego drobiny pocieraja sie ze soba gwaltownie co moze doprowadzic do zaplonu, poniewaz mozliwe ze ich kontakt ze soba na wzajem nie jest "dobry"

zreszta nie wiem ;P
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Teo



Do³±czy³: 13 Lut 2006
Posty: 101
Sk±d: 123456

PostWys³any: Sob Gru 29, 2007 12:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zale¿y jak to rozumiesz. Kclo3 mo¿e trzasn±æ samo. Siarka niby nie ale rozpylona te¿. No al e to nie ma nic do tematu..
Co do Twoich rodziców to ja siê nie dziwie. Nie byli by to normalni rodzice gdyby pozwalali bez "jêczenia" na takie rzeczy. Poza tym ka¿da mieszanka z kclo3 ma zdolno¶æ do detonacji... nie zawsze musi byæ to zwyk³e spalanie.

_________________
Koniec z piro..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Rasti



Do³±czy³: 26 Cze 2007
Posty: 22

PostWys³any: Sob Gru 29, 2007 12:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no, ale Kclo3 jest utleniaczem, wiec musi tam zachodzic reakcja spalania, np z siarka, nie mialem na mysle dodawac do Kclo3 mieszanki detonujacej.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Sob Gru 29, 2007 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja teoria jest taka :

Przy udezeniu w siarke wytwarza sie pewna ilosc SO2 ktory to jest tlenkiem jak wiemy kwasnym ... a ze KClO3 nie toleruje kwasnosci zapala sie z nieprzereagowana siarka ( poza tym siarka sama w sobie moze zawierac juz pewne ilosci SO2 a nawet H2SO3 i H2SO4 w sieci krystalicznej oczywiscie sa to ilosci sladowe) dodatkowo masa narzedzia ktorym uderzamy uszczelnia dodatkowo nie pozwalajac wydostac sie gazom co katalizuje tylko reakcje i mam wybuch ... a raczej spalanie ....
Powrót do góry
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sob Gru 29, 2007 6:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KA¯DA MIESZANINA NA Kclo3 jest wra¿liwa na bod¼ce mechaniczne Exclamation CO WIÊCEJ SAM Kclo3 sie spala przy uderzeniu Exclamation . Sprawd¼ sam. Chloran ju¿ taki jest i nic tego nie zmieni, a siarka mo¿e pe³ni tu role katalizatora przy¶pieszaj±c jej spalanie co daje nam g³o¶niejszy huk ni¿ przy u¿yciu samego chloranu. Pisz±c bod¼ce mechaniczne mam namy¶li tarcie, uderzenia. To w³a¶nie ta w³a¶ciwo¶æ jest wykorzystywana w zapa³kach, szedytach lub w waszych prochach kapiszonowych. W szedytach oprócz kclo3 dodane s± oleje ro¶linne i nitrozwi±zki które go bardziej napêdzaj± i mamy detonacje. Huk s³yszymy mo¿e dlatego ¿e prêdko¶æ spalania takiego kapiszonowego prochu jest zbli¿ona do prêdko¶ci d¼wiêku (z tym nie jestem pewny). Je¿eli macie w±tpliwo¶ci co do zapa³ek to kupcie paczkê zapa³ek z br±zowymi (zwyk³e zapa³ki tylko ¿e br±zowe) ³ebkami i potrzyjcie ni± o lamperie na klatce schodowej. Albo us³yszymy ciche pstrykniêcie albo siê zapa³ka zapali (oczywi¶cie je¿eli dobrze to zrobicie). Co do w³a¶ciwo¶ci kclo3 to przy uderzeniu m³otkiem itp. mo¿e dostarczamy wiêcej energii ni¿ przy odpalaniu go zapa³kami itp. ale pisze powa¿nie sam chloran potasu cicho huknie przy podra¿nieniu go m³otkiem.
_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
sadafag



Do³±czy³: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWys³any: Sob Gru 29, 2007 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szedyt wra¿liwy na bod¼ce mechaniczne? Laughing Pierwsze s³ysze Cool
Siarka nie pe³ni role katalizatora, jest poprostu reduktorem. Sam chloran nic nie zdzia³a, nie ma co utleniæ. Dlatego gdy zadzia³amy h2so4 na kclo3, chloran co najwy¿ej siê roz³o¿y i nic siê nie stanie. A gdy do tej samej reakcjii wprowadzimy np. wêgiel to zacznie siê paliæ.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Kamis1488



Do³±czy³: 08 Cze 2007
Posty: 22
Sk±d: Gród Tura

PostWys³any: Sob Gru 29, 2007 8:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
CO WIÊCEJ SAM Kclo3 sie spala przy uderzeniu


A to nowo¶æ Very Happy przecierz KClO3 jest niepalny. A przy uderzeniu rozk³ada siê on wybuchowo i chyba to samo ma miejsce w jego mieszaninie z siark±
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Piro



Do³±czy³: 24 Gru 2006
Posty: 83
Sk±d: test

PostWys³any: Sob Gru 29, 2007 8:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NIE wiem jak mo¿na stwierdziæ ¿e KClO3 nie na czego utleniaæ? Przecie¿ cz³owieku nie ¿yjemy w pró¿ni!!! Na zapa³kach mo¿e utleniaæ np. Drewno (jak wszyscy wiedz± chodzi mi o wêgiel) i ju¿ masz jedna rzecz a siarka po prostu jeszcze bardziej uwra¿liwia mieszankê... Nie przeczê oczywi¶cie, ¿e nie jest reduktorem. A co do kwasów to nie jest on A¯ TAK wra¿liwy jak mówicie... próbowa³em przed chwil± specjalnie dosypaæ r-ru kw. octowego... potem kw.cytrynowego a¿ w koñcu siarkowego i za wiele siê z nim nie sta³o chocia¿ przy dolaniu Siarkowego zasz³a reakcja Very Happy ale nie jak ju¿ mówicie o jakim¶ pseudo "wybuchu"...

Slu ma racjê w tym przypadku...

_________________
"Sztuczna inteligencja jest lepsza od naturalnej g³upoty" - Murphi
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
sadafag



Do³±czy³: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWys³any: Nie Gru 30, 2007 9:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziwne bo biorê sam chloran na kowad³o, uderzam z pe³nym impetem m³otkiem i nic siê nie dzieje. Chloran jest suchy co by nie by³o.
Jak wam mówie ¿e sam utleniacz nie mo¿e nic zdzia³aæ to nie wierzycie. Chloran siê rozk³ada na tlen i chlorek potasu ale to nie znaczy ¿e to odrazu wybuch. Samo nag³e wydzielenie siê tlenu, nie mo¿na nazwaæ wybuchem. Conajwy¿ej nag³ym rozprê¿eniem gazów, które mo¿e b±d¼ nie musi zbli¿yæ siê do prêdko¶ci d¼wiêku i spowodowaæ trzask.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Rasti



Do³±czy³: 26 Cze 2007
Posty: 22

PostWys³any: Nie Gru 30, 2007 6:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tez pierwsze co slysze, zeby utleniacze same sie palily ^^ przecierz one utleniaja podczas reakcji spalania, a spala sie inny pierwiastek, lub mieszanina, np siarka.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Kamis1488



Do³±czy³: 08 Cze 2007
Posty: 22
Sk±d: Gród Tura

PostWys³any: Nie Gru 30, 2007 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecierz ja nie mówie ¿e przy uderzeniu m³otkem w chloran potasu nic siê nie dzieje tylko piszê ¿ê jest to wybuchowy rozk³ad a nie spalanie. Bo jak to by by³o spalanie (utlenianie) to do czego utleni³ by siê KClO3 ?? do KClO4 Cool
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Nie Gru 30, 2007 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra niech wam bêdzie m³otek i imad³o by³o zabrudzone wcze¶niejszymi MP
Embarassed Smile Ale dlaczego utrzymywa³em ¿e mam racje? Bo na tym imadle by³y ¶ladowe ilo¶ci tlenków i innych produktów spalania i ja tego nie zauwa¿y³em.

Cytat:
Bo jak to by by³o spalanie (utlenianie) to do czego utleni³ by siê KClO3 ?? do KClO4 Cool
Nie m±drz siê bo sam pisa³e¶ o ci¶nieniu pomiêdzy mp a kowad³em i m³otkiem Laughing

EDIT: jak ju¿ pisa³ sadafag:
Cytat:
Nie ma siê co t³umaczyæ tylko przyznaæ do b³êdu. Nic takiego siê nie stanie. Ka¿dy czasami pope³nia b³êdy, albo ma przeb³yski "g³upoty"[oj mi siê te¿ czasami zdarzaj±]
Ja sie z nim zgadzam i te¿ siê przyznajê do mojego b³êdu. Wa¿ne s± konsekwencje.
_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Nie Gru 30, 2007 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rasti napisa³:
Kclo3 i s to nie sa substancje wybuchowe, tu nie zachodzi zaden wybuch, tutaj mieszanka poprostu sie spala, a ze kclo3 jest silnym utleniaczem, to reakcja zachodzi bardzo szybko, wiec mozna pamyslec ze mieszanina ulega detonacji.

Z tej wypowiedzi wnioskujê ¿e kolega Rasti uwa¿a ¿e detonacja=wybuch. To niestety nie jest prawd±, istnieje jeszcze co¶ takiego jak deflargacja, ewentualnie te¿ eksplozja. Je¶li deton = wybuch to proch czarny nie móg³by byæ nazywany materia³em wybuchowym.

PS Sorry za offtop

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
oktogenek



Do³±czy³: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWys³any: Wto Cze 03, 2008 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cholera mnie bierze jak czytam wasze posty Evil or Very Mad dla u¶ci¶lenia jest taka kolej ¿eczy deflagracja----> ekspolozja----> detonacja, detonacja to najwy¿sza forma przemiany, zachodzi z bardzo du¿ymi prêdko¶ciami i ma sta³± prêdko¶c detonacji w danych warunkach, kclo3/S nie detonuje napewno od zapalenia, mo¿e gdyby w mocnej otoczce zapalnikiem z jakiego¶ MWI pobudzic to by zdetonowa³a, napewno nie da siê t± mieszanka pobudziæ miedziana ani ¿adnego innego MWK, a jak jeszcze kto¶ bêdzie tyakie g³upoty pisac to zacznê osobi¶cie banowaæ takich delikwêtów Evil or Very Mad


Powycina³em to co nic nie wnosi³o do tematu
G_17
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP