Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Problemy z zasilaniem osprzetu rakiety
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
knod



Dołączył: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Sob Cze 14, 2003 4:53 pm    Temat postu: Problemy z zasilaniem osprzetu rakiety Odpowiedz z cytatem

Witam
Pracujac nad ukladem transmisji obrazu z rakiety (projekt realizowany wraz z Pirotechmanem) natknalem sie na problem z ktorym nie za bardzo wiem jak sobie poradzic:
W rakiecie zamontowana jest miniaturowa kamera cz-b. Obraz nadawany jest przez nadajnik pracujacy na czestotliwosci 1.1GHz (700mW). Znamionowe napiecie zasilania obu urzadzen 12V, pobor pradu 310-360mA. Poczatkowo zastosowalem 2 baterie 9V polaczone szeregowo i stabilizator 12V. Niestety spadek napiecia zrodla byl tak duzy ze uklad nawet nie raczyl zaskoczyc. Zastosowanie 9 baterii R6 polaczonych szeregowo umozliwia transmisje jedynie przez ok 1-2min.
Obecnie zastanawiam sie nad zastosowaniem 9 akumulatorkow, jednak nie wiem czy zda to egzamin. Podobno dobrym rozwiazaniem jest zastosowanie stabilizatora impulsowego. Slyszalem ze potrafi on utrzymac napiecie az do calkowitego 'wyssania' baterii. Niestety nie posiadam zadnego schematu takiego urzadzenia.
Bede wdzieczny za wszelkie pomocne sugestie
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
spiryt



Dołączył: 17 Kwi 2002
Posty: 69
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Sob Cze 14, 2003 5:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czemu nei zastosujesz baterii od komórek taka litowo ionowa np. 1000mAh powinna chwilke wytrzymac a jak nie to je połacz i bedzie lepiej
_________________
Tak naprawdę to mnie tu nigdy nie było !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Yahoo Messenger
KML



Dołączył: 02 Maj 2003
Posty: 73

PostWysłany: Sob Cze 14, 2003 6:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, ja mam akumulatorki 1,2V typu AA (r6) 2000mAh... kupujesz takich kilka i powinno pociagnoc ze 4min; w modelarskich są też moduły akumulatorów ( 9, 12, 24 V). napewno cosik dobierzesz Smile
_________________
Take a look to the sky... just before you die!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
knod



Dołączył: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Sob Cze 14, 2003 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

spiryt napisał:
a czemu nei zastosujesz baterii od komórek taka litowo ionowa np. 1000mAh powinna chwilke wytrzymac a jak nie to je połacz i bedzie lepiej

1. koszt batrii do kom. jest spory
2. ograniczony mialbym wybor spowodowany typem posiadanego telefonu (ericsson) - ladowanie
3. potrzybowalbym min. 3 sztuki

Czy ktos orientuje sie jaki rodzaj akumulatorkow jest najbardziej 'wydajny' pradowo? Doszly mnie sluchy ze NiCd (mimo swj niewielkiej pojemnosci).
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Sob Cze 14, 2003 8:25 pm    Temat postu: Re: Problemy z zasilaniem osprzetu rakiety Odpowiedz z cytatem

knod napisał:
...W rakiecie zamontowana jest miniaturowa kamera cz-b. Obraz nadawany jest przez nadajnik pracujacy na czestotliwosci 1.1GHz (700mW). Znamionowe napiecie zasilania obu urzadzen 12V, pobor pradu 310-360mA. Poczatkowo zastosowalem 2 baterie 9V polaczone szeregowo i stabilizator 12V. Niestety spadek napiecia zrodla byl tak duzy ze uklad nawet nie raczyl zaskoczyc...

Stosowanie stabilizatora napięcia (18/12V) w takich warunkach jest moim zdaniem tylko marnotrastwem energii i zbędnym balastem dla rakiety.
Raczej chyba trzeba dopasować żródło zasilania do odbiorników pokładowych bez jakichkolwiek cudownie nawet sprawnych przetworników.
Najtańsze chyba byłoby zastosowanie alkalicznych ogniw (6*1.5V).
Mają one dużą wydajność prądową (mały opór wewn.).
Pozdrawiam

ps.Bateryjka 9V (6F22) to mizerotka: tylko 225 mAh.
Powrót do góry
spiryt



Dołączył: 17 Kwi 2002
Posty: 69
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Sob Cze 14, 2003 9:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie chce zeby to zabrzmiało jak reklama ale mam spry wybór akumulatorkó popatrze jakie mam do ericsona to dam ci znac a pozatym ceny mam bardzo niskia a akumulatorki nowiutkie:-)
_________________
Tak naprawdę to mnie tu nigdy nie było !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Yahoo Messenger
knod



Dołączył: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Sob Cze 14, 2003 11:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

spiryt napisał:
nie chce zeby to zabrzmiało jak reklama ale mam spry wybór akumulatorkó popatrze jakie mam do ericsona to dam ci znac a pozatym ceny mam bardzo niskia a akumulatorki nowiutkie:-)

Wielkie dzieki spiryt ale baterie do komorki to wg mnie nie najlepszy pomysl. Starty tej rakiety przewidziane sa w pionkach. Wymagaloby to kazdorazowo mojej obecnosci bo z tego co widzialem na jakies fotce Pirotechman dysponuje nokia. Ale moze masz w ofercie wydajne akumulatorki 1.2V o ktorych wspominal kml ??
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
KML



Dołączył: 02 Maj 2003
Posty: 73

PostWysłany: Nie Cze 15, 2003 12:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takie akumulatorki mozna dostac w kazdym wiekszym sklepie RTV np MediaMarkt Smile
A tak przyokazji... Spiryt handlujesz akumulatorkami??, bo potrzebuje 3x AAA 250mAh Smile

_________________
Take a look to the sky... just before you die!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
spiryt



Dołączył: 17 Kwi 2002
Posty: 69
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Nie Cze 15, 2003 8:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KML napisał:
A tak przyokazji... Spiryt handlujesz akumulatorkami??, bo potrzebuje 3x AAA 250mAh Smile

nie handluje akumulatorkami tylko mam na zbyciu kilkadziesiat róznych baterii do róznych modeli i tak sobie pomyślałem ze to dość dobre źródło napięcia wiec sie wypowiedziałem

_________________
Tak naprawdę to mnie tu nigdy nie było !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Yahoo Messenger
regis



Dołączył: 08 Mar 2003
Posty: 11

PostWysłany: Sro Cze 18, 2003 6:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzialem kiedys bateryjke 12V (srednica jak AAA, ale krotsza), ale mialo toto bardzo mala pojemnosc... Uzywalem kiedys takiej bateryjki (do podsluchu, hehe:), ale mi sie wyladowala i nie wiem gdzie to moge dokupic. Ale na pewno cos takiego JEST.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ŚciArwA



Dołączył: 08 Sie 2002
Posty: 201
Skąd: już nie stąd :)

PostWysłany: Sro Cze 18, 2003 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w sklepie gdzie sprzedaja aparaty foto
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
KML



Dołączył: 02 Maj 2003
Posty: 73

PostWysłany: Czw Cze 19, 2003 10:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam... Skocz do sklepu z elektroniką (części) tam są takie koszt jednej 4-5zł.... Zresztą są różne do wyboru do koloru!
Pozdrawiam KML

_________________
Take a look to the sky... just before you die!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mały



Dołączył: 31 Sie 2002
Posty: 193
Skąd: kraków

PostWysłany: Pią Cze 20, 2003 5:48 pm    Temat postu: Re: Problemy z zasilaniem osprzetu rakiety Odpowiedz z cytatem

knod napisał:
Witam
Pracujac nad ukladem transmisji obrazu z rakiety (projekt realizowany wraz z Pirotechmanem) natknalem sie na problem z ktorym nie za bardzo wiem jak sobie poradzic:
W rakiecie zamontowana jest miniaturowa kamera cz-b. Obraz nadawany jest przez nadajnik pracujacy na czestotliwosci 1.1GHz (700mW). Znamionowe napiecie zasilania obu urzadzen 12V, pobor pradu 310-360mA. Poczatkowo zastosowalem 2 baterie 9V polaczone szeregowo i stabilizator 12V. Niestety spadek napiecia zrodla byl tak duzy ze uklad nawet nie raczyl zaskoczyc. Zastosowanie 9 baterii R6 polaczonych szeregowo umozliwia transmisje jedynie przez ok 1-2min.
Obecnie zastanawiam sie nad zastosowaniem 9 akumulatorkow, jednak nie wiem czy zda to egzamin. Podobno dobrym rozwiazaniem jest zastosowanie stabilizatora impulsowego. Slyszalem ze potrafi on utrzymac napiecie az do calkowitego 'wyssania' baterii. Niestety nie posiadam zadnego schematu takiego urzadzenia.
Bede wdzieczny za wszelkie pomocne sugestie
Pozdrawiam
knod


Myślę że "lakrymator " ma rację -baterie alkaliczne porządnej firmy powinny załatwić sprawę.Osobiście radziłbym wyprowadzic równoległe zasilanie na zewnątrz i do ostatniej chwili zasilać dodatkowo np.z akumlatora samochodowego ,mając czas na ewentualne poprawki ,dostrojenie itp.toru transmisji.
Mały

_________________
Mały
..."Jak mam czas to siedzę i myślę jak nie mam czasu to tylko siedzę"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
RobertG



Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 61
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Cze 23, 2003 10:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jaki jest max. mozliy udzwig tej rakiety. W kazdym badz razie 12V akumulatory o pojemnosci ok 0,7Ah to dodatkowa waga ok 0,35 kg (wymiary ok. 25x60x100mm) i ekstra koszty 25-35 zl.
Taki na 1,2 Ah to jakies dodatkowe 0,2kg i wymiary (50x50x100).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pirotechmaan
Gość





PostWysłany: Pon Cze 23, 2003 10:27 am    Temat postu: Re: Problemy z zasilaniem osprzetu rakiety Odpowiedz z cytatem

Mały napisał:
....baterie alkaliczne porządnej firmy powinny załatwić sprawę.Osobiście radziłbym wyprowadzic równoległe zasilanie na zewnątrz i do ostatniej chwili zasilać dodatkowo np.z akumlatora samochodowego ,mając czas na ewentualne poprawki ,dostrojenie itp.toru transmisji.
Mały



Wg mnie to najlepsze rozwiązanie. A na poligonie wyrosło zboże i start odlożono na jesień Confused . Wiec czasu na testy jest sporo.


Pozdr. A
Powrót do góry
spiryt



Dołączył: 17 Kwi 2002
Posty: 69
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Pon Cze 23, 2003 12:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na allegro jest kamerka bezprzewodowa kolorowa za 260 zł zasieg 300m
_________________
Tak naprawdę to mnie tu nigdy nie było !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Yahoo Messenger
Gość






PostWysłany: Pon Cze 23, 2003 1:12 pm    Temat postu: Re: Problemy z zasilaniem osprzetu rakiety Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisał:
A na poligonie wyrosło zboże i start odlożono na jesień Confused . Wiec czasu na testy jest sporo.


Pozdr. A


To chyba nie poligon tylko pole jakiegos rolnika hehehe Laughing

A co do zasilania. Moze to glupi pomysl ale mozna wykorzystac zjawisko termoelektryczne przy dyszy umiescic dwa drucik z dwoch roznych metali (nie pamietam jakie Very Happy ) i pod wplywem ciepla macie doladowanie swoich bateryjek. Razz

Pozdrawiam
Powrót do góry
knod



Dołączył: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Pon Cze 23, 2003 1:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Dziekuje wszystkim za wszelkie uwagi na temat zasilania. Postanowilem postawic jednak na akumulatorki AA. Z tego co sie dowiedzialem ich wydajnosc pradowa jest wystarczajaca do zasilania ukladu, zas 'wysoki' koszt zrekompensuje sie w czasie.
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Pon Cze 23, 2003 8:05 pm    Temat postu: Re: Problemy z zasilaniem osprzetu rakiety Odpowiedz z cytatem

Pred napisał:
A co do zasilania. Moze to glupi pomysl ale mozna wykorzystac zjawisko termoelektryczne przy dyszy umiescic dwa drucik
Jedna płytka musi być chłodna (ta z jednego metalu) a druga ciepła, nie pamiętam, jakie to metale, ani który jest który, ale ten, kitóry musi być cieplejszy lepiej umieścić komorze spalania, tuż przy dyszu, dziurka, żeby gazy przelatywały i powinno być ciut więcej prądu, a jeszcze zrobić kilka osobnych blaszek, to już wogóle.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Tungsten



Dołączył: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWysłany: Pon Cze 23, 2003 8:52 pm    Temat postu: Re: Problemy z zasilaniem osprzetu rakiety Odpowiedz z cytatem

yetihehe napisał:
Jedna płytka musi być chłodna (ta z jednego metalu) a druga ciepła, nie pamiętam, jakie to metale,


Nie słyszałem nigdy aby jeden z nich musiał być chłodny Shocked. Ogrzewany jest punkt zwarcia metali i tyle.

Biały
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP