Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Octan miedzi(II)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 12:07 pm    Temat postu: Octan miedzi(II) Odpowiedz z cytatem

http://www.chemmix.artnet.pl/index.php?s1=02&s2=006&s3=004
No tak zrobiłem tak Smile
Elektroda węglowa:

elektroda węglowa i miedziana

razem

Soda oczyszczona którą użyłem

a tutaj roztwór sody w wodzie (jak widać nasycony)

Złożone wszystko w całość

Podłączone do zasilacza ( już widać lekkie niebieskie zabarwienie)

A to co uzyskałem tak wygląda:


Podłączyłem zasilacz komputerowy. Jednak kiedy rano chciałem uruchomić go to włączał się na chwile i sie wyłączał po wyłączeniu z prądu po ok. 1min włączał się na chwileczkę. Czy to jakieś zabezpieczenie (wcześniej działał tak jak miał działać) A może zaczynał się przegrzewać? Rano po parunastu min. dopiero nie chciał się włączać. Można to jakoś naprawić lub zmodować żeby nadawał się tylko do elektrolizy ? I czy można użyć prostownika ?

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
simsigver
Gość





PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 1:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak się włączał i wyłączał to znaczy że działał Rolling Eyes czyli masz coś nie tak z połączeniami przewodów... jakieś zimne luty, albo nie lutowane przewody Rolling Eyes Hmm to taki stary zakurzony zasilacz i był mokry czy co ?
PS. Co pytanie o zasilacz ma wspólnego z chemią Rolling Eyes

Wink
Powrót do góry
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 1:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A nie wiem Very Happy może oleje kondensatorowe Very Happy. Podłączyłem ruski prostownik i działa. Odparowałem szybko i taka na razie zielona ciecz jest i nie wiem czy dobrze mi poszło. Robił ktoś już coś takiego ?

Ps.


_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
doznanie



Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 53

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 1:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

potem zbierzcie CuCO3 czyli ten niebieski osad i go przepluczcie woda bo jak nalejecie octu do tej zupki to tez octan sodu wyjdzie i nie bedzie szlo tego po rekrystalizacji oddzielic
a CuCO3 + ocet --> octan miedzi + H2O + CO2 , czyli beda ladne krysztalki
btw
octan miedzi latwiej robilc wrzucajac miedz do octu i dolac troche perhydrolu - wody utlenionej zeby reakcja zachodzila i zostawic na noc roztwor bedzie obojetny - caly kwas octowy zostanie zuzyty do octanu i krystalizacja
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 6:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piszesz poważnie Question Exclamation ten niebiesko błękitny osad nad niebieską wodą to CuCO3 ? To po odsączeniu i wysuszeniu można otrzymać składnik niebieskich gwiazd ?? :

Cytat:
Autor: IrkaceK
Efekt: Niebieski plomien

Skład:

Części wagowe:
KClO3 60
CuCO3 10
CuCl2 15
Siarka 20
Dekstryna 5


Ps. Myśle że przyda sie ta informacja do robienia niebieskich gwiazd, zostaje problem otrzymania CuCl2


Cytat:
CuCl2- Chlorek miedzi(II) (CuCl2) - nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego i miedzi na II stopniu utlenienia.

Dihydrat chlorku miedzi(II) ma postać szmaragdowozielonych kryształów. Otrzymać go można poprzez roztworzenie węglanu miedzi(II) lub tlenku miedzi(II) w kwasie solnym.

Bezwodny chlorek miedzi występuje w postaci brązowego ciała stałego. Można go otrzymać spalając miedź w nadmiarze chloru lub poprzez odwodnienie dihydratu za pomocą stężonego kwasu siarkowego(VI).

Wodne roztwory chlorku miedzi(II) są zielone, natomiast w dużym rozcieńczeniu mają barwę niebieską.



Otrzymać go można poprzez roztworzenie węglanu miedzi(II) lub tlenku miedzi(II) w kwasie solnym.

I tu moje pytanie jak można otrzymać Węglan miedzi- wydaje mi sie że podczas elektrolizy....

temat miał być na temat octanu miedzi ale nie szkodzi że się tak rozwija

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
doznanie



Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 53

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 8:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a CuCO3 to nie weglan miedzi ??? weglan i napewno on powstaje podczas tej elektrolizy bo jest tam NaHCO3 ( lepiej jakby bylo NaCO3 ktory ma wieksza rozpuszczalnosc i wiecej bedzie CO3- w roztworze )
i zachodzi wymiana a poczytajcie sobie tutaj
http://www.chemmix.artnet.pl/index.php?s1=02&s2=006&s3=004
tylko wlasnie nie wlewac octu do tej zupki po elektrolizie bo sa jony Na+ ktore zrobia octan sodu i octan miedzi a wiec beda 2
lepiej zrobic ocet + H2O2 + miedzi za duzo ( za duzo zeby caly ocet sie zuzyl)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 11:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jakie stężenie H2O2? może być 3 % tylko taki posiadam,
CuCo3 To węglan miedzi, przepraszam za pomyłkę Embarassed Czyli CuCo3+HCl->CuCl2+ ? Co powstaje oprócz chlorku miedzi
Question
I moje następne pytanie : czy da sie samemu otrzymać w domu HCl np. elektroliza roztworu NaCl? Jakich elektrod użyć ?

Cytat:
Głównym źródłem kwasu solnego jest jednak elektroliza chlorku sodu, w wyniku której powstaje wodorotlenek sodu i przy okazji chlor i wodór. Chlor po oczyszczeniu jest mieszany w kontrolowanych warunkach z gazowym wodorem i spontanicznie z nim reaguje z wydzieleniem znacznych ilości ciepła, wg schematu:

H2 + Cl2 → 2HCl

Otrzymany gazowy chlorowodór jest absorbowany na specjalnych kolumnach w wodzie, w wyniku czego powstaje ok. 15-20% kwas solny, który zatęża się do 36,7%.

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ripper87



Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 205
Skąd: z czwartej gęstości

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

doznanie napisał:
potem zbierzcie CuCO3 czyli ten niebieski osad i go przepluczcie woda bo jak nalejecie octu do tej zupki to tez octan sodu wyjdzie i nie bedzie szlo tego po rekrystalizacji oddzielic
a CuCO3 + ocet --> octan miedzi + H2O + CO2 , czyli beda ladne krysztalki
btw
octan miedzi latwiej robilc wrzucajac miedz do octu i dolac troche perhydrolu - wody utlenionej zeby reakcja zachodzila i zostawic na noc roztwor bedzie obojetny - caly kwas octowy zostanie zuzyty do octanu i krystalizacja

A nie lepiej było by z siarczanu miedzi (II) poprzez dodanie NaOH zrobic wodorotlenek miedzi, zdekantować a potem zalać octem i chyba też powinien wyjść octan miedzi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
doznanie



Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 53

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 4:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

H2O2 3% wystarczy
jak dodasz NaOH to beda jony Na+ ktore tez tworza octany a wiec bedzie mix 2 octanow a po co robic octan jak z siarczanu ladniejsze krysztalki wychodza ?
ja jeszcze zrobilem tak ze elektroliza z Cu+ elektroda i weglowa paleczka - w roztworze KNO3 i robilem cala noc i najpierw wyszedl azotan a potem wyszedl CuO ze wzgledu na duza zawartosc jonow Cu+ i odsaczylem ten czarny tlenek dodalem H2O2 i octu i przez noc zrobil sie klarowny niebieski potem wrzucilem troche miedzie i H2O2 zeby zuzyc caly ocet i poczekalem az przestana sie wydobywac babelki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
..:::DAX:::..



Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 47

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Postanowiłem zrobić sobie węglan miedzi do gwiazdek niebieskich, ale wyszło mi trochę inaczej niż wam. Na elektrodach osadziły sie jakieś substancje. Oto zdjęcia:
http://elektroliza.patrz.pl
http://elektroliza2.patrz.pl
To co zebrało się na dnie odsączyłem. Czy to co otrzymałem to węglan miedzi??
http://elektroliza3.patrz.pl


Ostatnio zmieniony przez ..:::DAX:::.. dnia Wto Lis 06, 2007 7:14 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
doznanie



Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 53

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 9:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to napewno nie to i nie uzyles elektrody grafitowej jako "-" oczywiscie Cu+
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
..:::DAX:::..



Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 47

PostWysłany: Wto Lis 06, 2007 6:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Elektrodę wyciągnąłem z baterii. Bieguny musiały być dobrze podłączone bo za pierwszym razem jak zrobiłem nie zrobiło się niebieskie tylko czarne. Może to wina sody??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
doznanie



Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 53

PostWysłany: Wto Lis 06, 2007 6:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a na wodzie destylowanej bo mi nigdy nie wyszlo zielone !!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
..:::DAX:::..



Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 47

PostWysłany: Wto Lis 06, 2007 2:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz rację wziąłem wodę z kranu Smile , ale destylowanej wody nie mam. Może być przegotowana??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
doznanie



Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 53

PostWysłany: Wto Lis 06, 2007 2:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oddestyluj sam lub przelec sie na stacje benzynowa i poswiec te 10 zlotych za 5 l

To chyba ze 3 złote Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
..:::DAX:::..



Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 47

PostWysłany: Wto Lis 06, 2007 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie zacząłem robić od nowa. Tym razem wziąłem wodę destylowaną. Tamte "cuś" wymieszałem z chloranem potasu i siarką i paliło sie na niebiesko! Jakiego koloru właściwie powinien być ten osad?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
v0lt



Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 4

PostWysłany: Wto Lis 06, 2007 6:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

miałeś dobry kolor Wink
CuCO3 na vmc

ps. dzis pytalem sie chemiczki co wyjdzie z elektrolizy NaHCO3 z elektrodami z C i Cu a ona ze nic bo Cu nie wymieni sie z Na Shocked a tu wychodzi! hmm,.. ja sie nie znam..


Ostatnio zmieniony przez v0lt dnia Wto Lis 06, 2007 6:29 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
doznanie



Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 53

PostWysłany: Wto Lis 06, 2007 6:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

twoja chemiczka to pewnie przekwalifikowana rusycystka ^^
wychodzi bo bym nie mial CuCO3 i krysztalkow octanu miedzi !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi tak wyszło:

a po wysuszeniu tak:

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Nie Lis 11, 2007 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wedłud mnie to co wam wyszło(co uważacie za CuCO3) to Cu(OH)2.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP