Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Gwiazdki - Crossette
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Daltar



Do³±czy³: 09 Pa¼ 2006
Posty: 47
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Nie Pa¼ 14, 2007 8:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam tak± uwagê odno¶nie technologii. Diabe³ tkwi prawdopodobnie w odpowiednim naciêciu, czyli kszta³cie wyt³oczki masy ¶wietlnej. Widzia³em w fabryce pirotechniki we W³oszech formy do wytwarzania crossetek i taka crossetka po wyjêciu z formy by³a tak bardzo naciêta, ¿e praktycznie rozpada³a siê na 4 czê¶ci pod wp³ywem ¶redniego nacisku palców. Masa wybuchowa, która powodowa³a rozrzucenie 4 czê¶ci crossetki by³a na bazie py³u aluminiowego.

Pozdrawiam.

_________________
www.nakaja.com - pirotechnika, fajerwerki, pokazy sztucznych ogni - Kraków
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Rosomak



Do³±czy³: 27 Wrz 2005
Posty: 32
Sk±d: Wiocha ko³o Lublina

PostWys³any: Nie Gru 16, 2007 7:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie wybacz± ¿e jak leniwy lamer zadaje pytanie zamiast szukaæ w odch³ani internetu, ale pomy¶la³em ¿e wasza odpowied¼ na moje pytanie ulepszy temat dodatkow± porcj± wiedzy Wink

Dlaczego forma do wykonywania naciêcia w crossette zamiast kszta³tu prymitywnego i ³atwego w wykonaniu krzy¿aka ma taki "zaokr±glony kszta³t" ? Czy ma to na celu powiêkszenie przestrzeni na burst kometki ? Wydaje mi ¿e je¿eli nie ma to jakich¶ specjalnych w³a¶ciwo¶ci (np. odpowiedniego kszta³tu ziarna po rozpadzie) mo¿na by³oby zastosowaæ prost± formê w kszta³cie krzy¿a - podejrzewam ¿e zdecydowanie przyjemniejszy w wykonaniu.

Irkacek - co do Twojej formy do crossette nasówa mi siê wniosek ¿e ten otwór bardziej (rozk³adem naprê¿eñ) przypomina walcowaty kana³, ani¿eli wewnêtrzne naciêcie. Wiem ¿e naj³atwiej krytykowaæ bêd±c

_________________
W stanie spoczynku od stycznia 2007.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wiktor



Do³±czy³: 28 Sie 2003
Posty: 120
Sk±d: z PiroChem

PostWys³any: Pon Gru 17, 2007 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rosomak napisa³:
Panowie wybacz± ¿e jak leniwy lamer zadaje pytanie zamiast szukaæ w odch³ani internetu, ale pomy¶la³em ¿e wasza odpowied¼ na moje pytanie ulepszy temat dodatkow± porcj± wiedzy Wink

Dlaczego forma do wykonywania naciêcia w crossette zamiast kszta³tu prymitywnego i ³atwego w wykonaniu krzy¿aka ma taki "zaokr±glony kszta³t" ? Czy ma to na celu powiêkszenie przestrzeni na burst kometki ? Wydaje mi ¿e je¿eli nie ma to jakich¶ specjalnych w³a¶ciwo¶ci (np. odpowiedniego kszta³tu ziarna po rozpadzie) mo¿na by³oby zastosowaæ prost± formê w kszta³cie krzy¿a - podejrzewam ¿e zdecydowanie przyjemniejszy w wykonaniu...


Pomy¶l od ">ty³ek<" strony Laughing Skoro zadowalaj±ce efekty dawa³ by zwyk³y krzy¿ to nie mêczyli by siê z ocenym krzta³tem.
Na APC wa¶nie kto¶ robi³ testy z kana³em w kszta³cie krzy¿a i wygl±da³o to jak ma³a szelko z kakesa :]

Pozdrawiam
Wiktor

_________________
Znów w bran¿y Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki bêdziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Damian



Do³±czy³: 03 Sie 2004
Posty: 260
Sk±d: Poznañ

PostWys³any: Wto Gru 18, 2007 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzi o:
- zwiêkszenie powierzchni zap³onu
- patrz±c od miejsca pocz±tku zap³onu ka¿dej z czê¶ci kometki crossete to kszta³t æwiartki ko³a zapewnia równiutkie spalanie
- wiêcej miejsca na mieszanine rozrywaj±c±, lepiej daæ wiêcej s³abszej mieszanki ni¿ mniej mocniejszej - energia powinna zostaæ elegancko roz³o¿ona

Kuniec

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pi± Mar 26, 2010 3:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, Arkadiusz dzieli siê swoimi starszymi filmami st±d ja tak¿e podziele siê z wami zdjêciami mojego narzêdzia do robienia crossette.
Wykonane z aluminium przez znajomego tokarza. Wymiarów nie jestem w stanie teraz podaæ gdy¿ nie posiadam tego pod rêk±. Ale jest to na bodaj¿e 26 czy 28mm ¶rednica krozety.

Ta zrobiona krozeta jest jeszcze nie przetestowana, st±d te¿ nic wiêcej nie mogê jak na razie powiedzieæ. Nawet nie mam pojêcia co za materia³ rozrywaj±cy bym tam umie¶ci³ (oczywi¶cie gdybym mia³ naprawdê zamiar wykonywaæ i odpalaæ co¶ takiego).

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Macex111



Do³±czy³: 25 Gru 2007
Posty: 76
Sk±d: siê tu wzi±³em ??

PostWys³any: Sob Sty 15, 2011 10:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widze, ¿e temat jakos troche upadl a niewiem dlaczego poniewaz efekt crossette jest naprawde przepiekny
Gwiazdy tiger tail pocz±tek pracy z crossettami, rozwiercilem pompowana gwiazde ze strzykawki 5ml a w srodek wsadzilem mikro petarde ktora miala ok 0,1g-0,2g fb jednak okaza³a sie troche za slaba i rozdzielila mi gwiazde na 2 czêsci ]
http://www.youtube.com/watch?v=6t4hUtd_kd0

to co na koñcu uchwycilem to najprawdopodobniej spadaj±cy kawa³ek palacego sie krafta Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piro¦wie¿ak



Do³±czy³: 19 Lis 2010
Posty: 56
Sk±d: ¦wiêtokrzyskie

PostWys³any: Wto Lut 08, 2011 7:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W pe³ni kompletny zestaw do produkcji crossett i komet wykonany z aluminium. A co najwa¿niejsze dzia³a Very Happy
http://img13.imageshack.us/i/dscf0551ig.jpg/



DOPISANE
Czy kto¶ wpad³ na genialny pomys³, jak impregnowaæ p. boczn± crossett'y? Nie chce mi siê bawiæ z papierem, a ponadto dodatkowo wzmacnia on ca³± konstrukcjê i problem by rozpruæ gwiazdkê. Mo¿e wosk twardy, zubo¿ony lakier? Albo cokolwiek innego, o czym jeszcze mi siê nie ¶ni³o...... Razz Najbardziej chodzi o szybko¶æ wykonania. Dolne dekielki klejê na NClak, wiêc bok mo¿na by zanurzyæ np. w wosku i gotowe:P


Ostatnio zmieniony przez Piro¦wie¿ak dnia Nie Mar 13, 2011 2:18 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Kwiecia



Do³±czy³: 10 Gru 2009
Posty: 72

PostWys³any: Nie Lut 20, 2011 2:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedno s³owo: spróbuj. Wszelkie lakiery s± raczej palne wiêc nie zdadz± egzaminu, co do wosku nie wypowiem siê bo nie wiem (jaki to wosk, nie rozpuszcza siê on w wysokiej temperaturze?). A najlepiej jest chyba podgl±daæ komercjê, tam s± najpewniejsze, najszybsze, najtañsze rozwi±zania. Je¶li tam stosuj± papier, to pewnie jest on najlepszy. Je¶li stosuj±.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 20, 2011 3:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piro¦wie¿ak napisa³:
Czy kto¶ wpad³ na genialny pomys³, jak impregnowaæ p. boczn± crossett'y?


Nie ¶ledzê tego w±tku wiêc nie wiem jakie lepiszcze jest w masie piro.

Ja bym zrobi³ kleik skrobiowy o du¿ej lepko¶ci np. 10 g skrobi (ustaliæ do¶wiadczalnie) + 90 g wody. Ca³o¶æ t = ok. 50-60 C. Krosetê zanurzasz na maks. 0,5 - 1 sekundê. Po wyjêciu, skrobia natychmiast tê¿eje a potem wk³adasz do gipsu ale siê doklei³ do ¶cianek i wch³on±³ wodê, jej nadmiar potem sobie normalnie wysycha.

Mo¿na dodaæ do kleiku wikolu, mo¿na sam wikol lekko rozciêñczony. Mo¿na PS rozpu¶ciæ w benzenie. Ale zacz±³bym od kleiku skrobiowego plus opudrowanie w gipsie.

A.
Powrót do góry
Piro¦wie¿ak



Do³±czy³: 19 Lis 2010
Posty: 56
Sk±d: ¦wiêtokrzyskie

PostWys³any: Nie Lut 20, 2011 5:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A_O napisa³:

Ja bym zrobi³ kleik skrobiowy o du¿ej lepko¶ci np. 10 g skrobi (ustaliæ do¶wiadczalnie) + 90 g wody. Ca³o¶æ t = ok. 50-60 C. Krosetê zanurzasz na maks. 0,5 - 1 sekundê.
Mo¿na PS rozpu¶ciæ w benzenie.


Móg³by¶ wyja¶niæ o co chodzi z "Ca³o¶æ t = ok. 50-60 C"? I z PS rozp. w benzynie?

Widzê ciekawy pomys³, ale do testów daleko, bo muszê brighta zamówiæ Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 20, 2011 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piro¦wie¿ak napisa³:
Móg³by¶ wyja¶niæ o co chodzi z "Ca³o¶æ t = ok. 50-60 C"?



W tej temp. kleik jest ¶rednio lepki. Jak gwiazdka zaczyna wystudzaæ t± cienk± warstwê tego kleiku, to szybko on tê¿ej i nie sp³ynie ze ¶cianki krosety . Dlatego zimne ognie super wychodz± na kleiku skrobiowym.

Niech Ci mama zrobi budyñ i zobacz jak± lejno¶æ ma, gdy jest gor±cy i gdy jest zimny.

PS rozpuszcza siê w benzynie ale i benzenie i kup ten ostatni w chemicznym. Od razu mo¿esz zagê¶ciæ ten klej cementem albo gipsem.

A reszta to testy.

A.
Powrót do góry
Piro¦wie¿ak



Do³±czy³: 19 Lis 2010
Posty: 56
Sk±d: ¦wiêtokrzyskie

PostWys³any: Nie Lut 20, 2011 6:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha, tylko teraz powiedz mi co to jest to PS. A benzenu nie ma szans kupiæ w okolicy. Chyba, ¿e pod jak±¶ inna nazw± lub jako produkt.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Spanner



Do³±czy³: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWys³any: Nie Lut 20, 2011 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PS to polistyren.
Styropian to spieniony PS, a rozpu¶ciæ go mo¿na tez w benzynie.
pozdro
s

_________________
Niebo to p³ótno ja trzymam pêdzel ale nie umiem malowaæ wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piro¦wie¿ak



Do³±czy³: 19 Lis 2010
Posty: 56
Sk±d: ¦wiêtokrzyskie

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 8:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie,
Dzi¶ po otrzymaniu odczynników z fabryki od kol. B&G zrobi³em porcjê FB, uzbroi³em crossettê i poszed³em pukn±æ. Efekt - rozerwa³o j± na 4 kawa³y, lecz w miejscu gdzie przyklei³em dekielek pozosta³o ok. 5mm nienaruszonej masy. Na przysz³o¶æ chyba bêdê robi³ co¶ jak tutki z denkiem i w nie wk³ada³ crossett'y, rezygnuj±c z podpowiadanych przez Was i siebie samego metod. Czas poka¿e - puki co dni testów.

PS: Zrobi³em tak¿e typow± masê glitter, i o dziwo zapalona na kartce papieru spala siê jak P.cz., nie daje efektu mrugania. Wszystko na sucho, mam nadzieje ¿e jak zarobiê na mokro to to siê zmieni.
http://img820.imageshack.us/i/dscf0827d.jpg/
http://img576.imageshack.us/i/dscf0826cq.jpg/
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
KYK



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 9:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Glittery faktycznie na ziemi spalaj± siê jak pcz nie daj±c ¿adnego efektu. Dopiero na niebie ujawniaj± siê mrugaj±ce w³a¶ciwo¶ci tych mas gwiazdkowych. Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piro¦wie¿ak



Do³±czy³: 19 Lis 2010
Posty: 56
Sk±d: ¦wiêtokrzyskie

PostWys³any: Nie Mar 27, 2011 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wiêc tak:
1) Glitter'y siê na mnie obrazi³y:
http://www.youtube.com/watch?v=g1lM1Xs40i8

2) Natomiast w crossett'ach dopiero raczkujê, ale jaki¶ efekt ju¿ siê ukazuje:
http://www.youtube.com/watch?v=FWQifJCLTSg

Nawali³a mieszanka TT, która po wyschniêciu zrobi³a siê jak pumeks. Lekka i twarda, ¶rednio krucha. To za pewne wina tego, ¿e do mieszanki da³em zbyt ma³o wody. Dalsze testy ju¿ nied³ugo.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP