Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Gwiazdki - Crossette
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
wamp30



Do³±czy³: 08 Lip 2004
Posty: 47
Sk±d: Z domu

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 9:41 am    Temat postu: Gwiazdki - Crossette Odpowiedz z cytatem

Sorry za pytanie , ale nigdzie tego nie znalaz³em, a z angielskich stron nie moge sie doczytaæ tego. Chodzi mi o to czy w gwiazdkach typu "crosette"
ten kana³ w kszta³cie gwiazdy czy tam krzy¿yka w moim przypadku musi byæ przez ca³± gwiazdke na wylot czy do pewnego miejsca ? Bêde robi³ gwiazdki pompowane ze strzykawki.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
DNF



Do³±czy³: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Sk±d: Bydgoszcz

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 10:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Ten "kanalik" przechodzi gdzies przez ok 1/3 dlugosci gwiazdy. Gwiazda ma sie ladnie spalac, a dopiero potem "rozpasc" sie. Jak uda Ci sie zrobic ladna szelke crosette to masz mistrza. Widzialem filmik 3" szelki, chyba D1 Crosette, poprostu cudo:D
Pozdrawiam
DNF

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczêta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Ga³czyñski
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
wamp30



Do³±czy³: 08 Lip 2004
Posty: 47
Sk±d: Z domu

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 11:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Acha, rozumiem. I to nie ma znaczenia np. ich u³o¿enie w szelce, Star Mine, czy czymkolwiek ? bo je¶li zapali sie np. najpierw ¶cianka a nie ta zaprasowana czê¶æ to efekt te¿ wyjdzie ?
_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlatego crossette musisz obkleiæ delikatnie z boku albo inaczej zaimpregnowaæ powierzchniê boczn±... musi Ci siê zapaliæ tylko z przodu, spalanie czo³owe, piêkna kometa a pó¼niej dochodzi do luki z ma³± ilo¶ci± fb czy innego materia³u który spowoduje rozerwanie krozety na 4 równe czê¶ci, co jest w³a¶nie najtrudniejsze.
http://project.beskidy.pl/p2/first_crossette_1.jpg
http://project.beskidy.pl/p2/first_crossette_2.jpg

pierwsza udana zrobiona moja krozeta (w sensie produkt, nigdy nie sprawdzona).. jeszcze nie obklejona itp.. ale pierwszy zarys,
zdjêcie z archiwum

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
wamp30



Do³±czy³: 08 Lip 2004
Posty: 47
Sk±d: Z domu

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O ja, nie wiedzialem ¿e to takie skomplikowane Neutral.
Czy to ma wygl±daæmniej wiêcej tak? :

Ten Fb czy inna mieszanka na rozrzut jest konieczna ? Ja my¶la³em ¿e to ma sie tylko paliæ i gdy ¿ar przepala te "z³±czenia" to gwiazda sie rozpada na kawa³ki w zale¿no¶ci od kszta³tu kana³u.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przed kana³em musi byæ jeszcze trochê (zale¿nie od potrzeb) masy bez kana³u, bo tak to od razu strzeli³by FB.
_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Achtung



Do³±czy³: 26 Lut 2003
Posty: 317
Sk±d: Londyn

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

weeeeee, no co wy dajecie. to sie zapala od drugiej strony
_________________
wierz±cy nie praktykuj±cy Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wiktor



Do³±czy³: 28 Sie 2003
Posty: 120
Sk±d: z PiroChem

PostWys³any: Pon Wrz 17, 2007 12:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wamp30 napisa³:
O ja, nie wiedzialem ¿e to takie skomplikowane Neutral.
Czy to ma wygl±daæmniej wiêcej tak? :

Ten Fb czy inna mieszanka na rozrzut jest konieczna ? Ja my¶la³em ¿e to ma sie tylko paliæ i gdy ¿ar przepala te "z³±czenia" to gwiazda sie rozpada na kawa³ki w zale¿no¶ci od kszta³tu kana³u.


omg..¿eby nie wiedzieæ jak crossette dzia³a.. wstyd.

Rysunek wszystko wyja¶nia.



W kana³ zap³onowy niektórzy daj± kawa³eczek visco , a niektórzy zostawiaj± pusty. Powierzchnie boczne najczê¶ciej siê okleja papierem jak na rysunku, spotka³em tez patenty z woskiem czy ¿ywic±.

Pozdrawiam
Wiktor

_________________
Znów w bran¿y Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki bêdziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
wamp30



Do³±czy³: 08 Lip 2004
Posty: 47
Sk±d: Z domu

PostWys³any: Pon Wrz 17, 2007 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziêki za pomoc. Very Happy Znalaz³em te Forum APC i znalaz³em fajn± animacje pokazuj±c± robienie tych specyficznych gwiazd.
Crossette Animacja Tworzenia
No to juz wiem co i jak z tym tylko musze sobie jakie¶ narzêdzie do tego zrobiæ Razz
Pozdro

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
IrkaceK



Do³±czy³: 23 Lip 2002
Posty: 214
Sk±d: te piêkne kolory ?

PostWys³any: Pon Wrz 17, 2007 3:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Apropo narzedzia:


za pomoca, ktorego zrobic mozna:


Jeszcze nie testowane, ale powinno byc ok. Roznice od oryginalu max 0,3mm.


Pozdrawiam Irek

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Wiktor



Do³±czy³: 28 Sie 2003
Posty: 120
Sk±d: z PiroChem

PostWys³any: Pon Wrz 17, 2007 8:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

IrkaceK napisa³:
Apropo narzedzia:



Jak to zosta³o zrobione mam na my¶li koñcówkê Laughing

Pozdro

_________________
Znów w bran¿y Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki bêdziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pon Wrz 17, 2007 9:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NO... bo to siê wydaje ma³e i proste, ale widze ¿e i ja i Wiktors wie ¿e to nie takie hop siup.. ja mia³em wiele koñcowek ale nie mog³em po¼niej ¶ci±gn±æ gotowej krozety z tego ¿eby mi siê pó¼niej nei rozwali³a..
_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
macabra



Do³±czy³: 16 Sty 2005
Posty: 31
Sk±d: Pu³tusk

PostWys³any: Wto Wrz 18, 2007 12:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo do tego to chyba prasa hydrauliczna by siê przyda³a... wtedy by siê raczej nie rozwala³o, bo bez niej to i fbek mog³by rosfragmentowaæ na wiêcej ni¿ 4 czê¶ci...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
IrkaceK



Do³±czy³: 23 Lip 2002
Posty: 214
Sk±d: te piêkne kolory ?

PostWys³any: Wto Wrz 18, 2007 6:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zostalo zrobione w pocie czola Wink.

Skorzystalem z Twojego pytania na APC i wystartowalem od 10mm kwadratowego preta i puszki piwa. Pilnikiem nadalem stozkowy ksztalt (ponad 8mm na podstawie i ponad 6,5 na koncowce zeby miec mozliwosc pozniejszego manewru). Potem w ruch poszla wiertatka z kamieniami sciernymi. No i nastepnie poprawki przy uzyciu papieru sciernego. Zeby crossettka nie przyklejala sie do drewna, nakleilem krazek z puszki.

To jest 4 koncowka, poniewaz wlasnie z wczesnieszych nie moglem sciagnac gwiazdy bez rozkruszenia Rolling Eyes .
Teraz tez nie jest idealnie. Crossettki nadal troche przyklejaja sie do polaczenia krazka z puszki z koncowka. Jak sie przyjzec dokladnie fotce ktora dalem widac wykruszenie, ale jest na tyle niewielkie, ze nie powinno przeszkadzac.

Dziasiaj "uzbroimy" 10 crossettek i w najblizsyzm czasie zobaczyy co z tego wyjdzie Smile


Pozdrawiam Irek

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Wto Wrz 18, 2007 2:10 pm    Temat postu: korzeta - problemy Odpowiedz z cytatem

O w³a¶nie Irkacek doskonale pisze w czym rzecz.... Makabra, prasê to ja mam moj± z podno¶nika, ale nie w tym rzecz. Prasowa³em to naprawdê mocno, ale ¶ci±gniêcie krozety z koñcówki, ... przykleja³a siê i zostawa³y kawa³ki na wa³ku (w moim wypadku ¿ywiczny wa³ek w metalowej rurce dla wzmocnienia..).
Pomys³ z puszk± bardzo ciekawy Smile .. a zrobienie tej koñcówki to nie ³atwa rzecz, bo musi byæ bardzo dok³adna ¿eby nie by³o w³a¶nie takich niespodzianek.
Zreszt± podsumowuj±c napotka³ mnie dok³adnie ten sam problem co Irkacka, te¿ koñcówke robi³em sam rêcznie (z aluminiowego walca).
Ale od czego jest supermypyro Smile
ps jestem zadowolony ¿e tutaj siê poziom rozwija w jakim¶ stopniu i niech Arkadiusz nie narzeka Wink
PeDwa

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
IrkaceK



Do³±czy³: 23 Lip 2002
Posty: 214
Sk±d: te piêkne kolory ?

PostWys³any: Wto Wrz 25, 2007 1:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Wynik negatywny to tez wynik. Jesli zastosujemy za slaby ladunek rozrywajacy uzyskamy efekt jetting - czyli efekt silniczka.

Wyglada to mniej wiecej tak: Film

Nastepna partia w przygotowaniu.


Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Nostra



Do³±czy³: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWys³any: Wto Wrz 25, 2007 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

u¿yj rozrywu na pamie b±d¼ darku, choæby z kclo3 (nawet z jednej strony lepiej, bo b³ysk mniejszy) ja w swoich pseudocrosette (bo kana³ okr±g³y) u¿y³em kclo4/pam/sb2s3, i widaæ i s³ychaæ ¿e to rozrzuca, tylko chaotycznie Very Happy jak nie widzia³e¶ to w szelkach film Very Happy
_________________


Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
IrkaceK



Do³±czy³: 23 Lip 2002
Posty: 214
Sk±d: te piêkne kolory ?

PostWys³any: Sro Wrz 26, 2007 7:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam troche bardziej brutalna metode na mysli - ale wszystko w swoim czasie. Juz teraz widze ze moje narzedzie ma mala asymetrie i nie uda sie uzyskac idealnego efektu, ale nie powinno byc bardzo zle. Zanim zrobie szelke z takimi gwiazdami chcialbym uzyskac skutecznosc na poziomie ~70%. Teraz w czesci uzyje bardzo mocnego FB, ale mam nadzieje ze nie zepsuje badzo efektu.

Film widzialem i nawet poswiecilem chwilke zeby go przeanalizowac.
Zapalnosc extra - 100% Exclamation Ale gorzej z efektem 'crossette' Rolling Eyes
Wybuchly tylko cztery lub piec gwiazd.
Trzy daly pare bardzo ladnych odlamkow ukladajacych sie w ksztalt miotelki. Natomiast na pozostalych nie wywarlo to wrazenia - nie widac ani wybuchu, ani efektu.


Pozdrawiam Irek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
npiro



Do³±czy³: 24 Lis 2006
Posty: 46

PostWys³any: Czw Pa¼ 11, 2007 10:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

IrkaceK napisa³:

Dodane 11.10.2007:
Okazuje sie to trudniejsze niz mogloby sie wydawac Confused Nie moge rozkruszyc komety. Nie dziala nic a sprawdzalem PCz, swiszczale, tradycyjny FB i MPF-42.
Pozdrawiam Irek


Odpala³e¶ crossettkê na ziemi ¿eby sprawdziæ gdzie ucieka ci¶nienie? Mo¿e masz zbyt du¿ej ¶rednicy kana³ zap³onowy i ¶wiszcza³a wywala ci¶nienie tamtêdy? Mo¿e dysk zbyt s³abo przyklejony. Nie mo¿liwe ¿eby 0.5g jakiegokolwiek flasza nie rozwali³o crossettki. Musi Ci gdzie¶ to ci¶nienie uciekaæ. Mo¿e kana³ jest zbyt krótki i wywala górê (czê¶æ wokó³ kana³u) zanim flash rozwali boki?

Dodatkowo mo¿esz naci±æ g³êbsze ramiona gwiazdy. Bo je¶li skorupa jest bardzo twarda to twoje ramiona mog± byæ zbyt krótkie i zostaje zbyt du¿o twardej skorupki do pêkania. Dodatkowo spróbuj zaostrzyæ ka¿de z 4 ramion bo widzê ¿e u Ciebie s± one lekko zaokr±glone na koñcach a to nie sprzyja powstawaniu pêkniêæ (np. przy powstaj±cym pêkniêciu na szkle wierci siê na jego koñcu otwór który powoduje równomierny rozk³ad naprê¿eñ i zatrzymanie powstawania rysy o ostrym czole).

Ja na pocz±tek spróbowa³bym zaostrzyæ koñca ramion gwiazdy (choæby wycisn±æ ostrzem no¿a jak crossettka jest jeszcze miêkka), potem zwiêkszyæ g³êboko¶æ naciêæ (d³ugo¶æ ramion gwiazdy wybitej w crossettce), nastêpnie zmniejszyæ ¶rednicê kana³u zap³onowego. Zak³adam oczywi¶cie ¿e dysk po drugiej stronie crossettki jest przyklejony szczelnie i nie odpada jako pierwszy.

Pozdrawiam

PS. Link nie dzia³a a jako¶ przepu¶ci³em w±tek. Mo¿e masz jakie¶ filmy z testów?


Ostatnio zmieniony przez npiro dnia Czw Pa¼ 11, 2007 2:33 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
IrkaceK



Do³±czy³: 23 Lip 2002
Posty: 214
Sk±d: te piêkne kolory ?

PostWys³any: Czw Pa¼ 11, 2007 2:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Koncowka jest wykonana wg. wymiarow jakie podal Mumbles na forum APC, no ale zawsze to reczna robota, a nie cnc wiec niedokladnosci i niedoskonalosci sa.
Mozliwe, ze sprobuje jeszcze zaostrzyc te ramiona i wymienie pin na troche dluzszy... choc wtedy juz beda nieestetycznie dlugie Razz
Nad nacieciem tez juz myslalem jednak nie wchodzi to w gre. Komety prasuje z dodatkiem ~8% wody i zaraz po wycisnieciu sa twarde, ale kruche.

Ciesze sie, ze ktos podjal temat.


Pozdrawiam Irek

Dodane:

No i jest film: http://www.mg.lama.net.pl/piro/cross-stat.avi
Niestety tylko jeden, bo przy drugim padly baterie. Tutaj jak widac gwiazdka lezy (jest przyklejona) bokiem do odwaznika. Podczas drugiego testu byla przyklejona deklem w dol i wystrzelila na ok. 3m w gore.
Na zamieszczonym filmie widac iz gazy i swiatlo tworza cos na ksztalt cukierka... mysle, ze faktycznie wydluzenie kanalu i troche mocniejsze przymocowanie dekielka moze pomoc. O efektach nie omieszkam poinformowac - ale to dopiero za jakis czas.


C.D.N. Wink

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!


Ostatnio zmieniony przez IrkaceK dnia Czw Pa¼ 20, 2011 9:31 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP