Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Rocket Team Poland - atak rakietowy na wysoko¶æ 10km
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Inne (mod. rakietowe)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 12:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

400/500 domy¶lam siê, ¿e metrów. MA£O !!! W ogóle nie ma o czym gadaæ. Optymalnie to powinien byæ kr±g o ¶rednicy 20 km. Takiego czego¶ chyba siê nie znajdzie. Owszem, s± spore tereny pokryte lasem i to te¿ metoda, tylko znale¼æ model i ¶ci±gn±æ go z drzewa to ju¿ inna sprawa. Dodatkowo by³a te¿ ju¿ gdzie¶ mowa o jeziorze ¦niardwy w zimie. To ju¿ jest mo¿liwo¶æ, ma chyba co¶ ko³o 16 km, ale logistyka...Co, mamy samochodem pojechaæ? Jako¶ mi siê to nie podoba...Na upartego mo¿na na butach ci±gn±c sanki...Ju¿ pytali Holendrzy o mo¿liwo¶æ odstrzelenia w Polsce ich rakiety o pu³apie oko³o 30 km. Dostali niestety odpowied¼ odmown±.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 12:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ksp.Smile
No chyba ju¿ teraz wiadomo, dlaczego Meteory by³y strzelane z £ebskiej mierzei Laughing

to tutaj
ale teraz tam jest S³owiñski Park Narodowy

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 1:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzeba wiêc obci±¿yæ I stopieñ tak aby rakieta polecia³a na np. 1 km przy potencjale 10 km gdyby j± odci±¿yæ. No i testowaæ: ¿yro, uk³ad przerwania lotu, spad itp. A najlepiej ............... robiæ to co robicie ( do robercika i and¿eja ) tylko stopniowo podnosiæ poprzeczkê.

Maj±c u³ad przerwania lotu ( dzia³a³by tylko np. do 2 km ale i tak to sporo ) nie trzeba poligonu o promieniu wiêkszym jak np. 1 km ( czyli fi 2 km ). Do tego uwzglêdniaj±c kierunek wiatru mo¿na rakietê wystrzeliæ na skraju poligonu. Kierunek wiatru mo¿na ustaliæ po chmurach. Ale tak czy siak za du¿e ryzyko.

Przy okazji. Wyliczeniu prêdko¶ci rakiety z uwglêdnieniem gêsto¶ci powietrza ( w formie parametru A ) opisa³ Bohdan Wêgrzyn

Dopisane.

Wg mnie trzeba by by³o robiæ rakietoplan sterowany przez komórkê jak ten samolocik. Nie wiem co to za ZESTAW 061-K ZDALNE STER.TELEF. Wiem, ¿e mój syn ma teraz komórkê z netem. Skoro przez net gadam z córk± w Angli i j± widzê ( skype ) to mo¿e co¶ takiego da radê zrobiæ przez komórki plus serwomechanizmy do sterowania rakietoplanem ...... ale to nie moja dzia³ka Wink

Ponoæ ka¿da komórka posiada kodowanie DTMF. Wiêc w rakiecie montujemy dekoder DTMF i dzwonimy do rakiety gdy jest na wysoko¶ci 10 km. Naciskamy klawisz 1 w komórce na ziemi i rakieta skrêca w lewo. Naciskamy 2 i skrêca w prawo. Rakieta ca³y czas "nurkuje" ale powietrze naciera na rakietê pod pewnym k±tem ( natarcia ) dziêki czemu poprzez np. dwie lotki ( dwa serwa ) mo¿emy sterowaæ rakiet±. Gdy wejd± komórki UMTS to sobie jeszcze popatrzymy z rakiety jak nurkuj±c w ziemiê staramy siê rakiet± wyl±dowaæ w docelowe miejsce Wink . Ponoæ UMTS ju¿ jest. Wierzê, ¿e dla takich specow jak eltopsji jest to ju¿ dzi¶ do zrobienia.


Pozdr. A


Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Nie Wrz 16, 2007 8:54 pm, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy
Powrót do góry
and¿ej
Go¶æ





PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Cytat:
Ca³o¶æ marnie widzê no chyba, ¿e projekt zrobicie "po cichu" bo wg mnie urzêdasy "olej±" temat.

No wiêc na pewno jak dla mnie po cichu odpada - olej± czy nie warto spróbowaæ. Zreszt± nie powinni nas pozamykaæ za samo zrobienie rakiety je¶li nie bêdziemy chcieli jej nielegalnie pu¶ciæ. My¶lê ¿e warto prowadziæ projekt równolegle do szukania poligonu i sposobu na legalny start. Bêdziemy mieli niebawem ministra od spraw kosmosu - warto zaatakowaæ i od tej strony. Poza tym wojsko robi strzelania na 10km (rakiety przeciwlotnicze) gdzie¶ to przecie¿ robi± poza Wickiem. Zawsze je¶li oka¿e siê >ty³ek< mo¿na spróbowaæ za granic± (Na European Space Camp na norweskiej wyspie Andoya strzelili rakiete na 9,5km - i brali w tym udzia³ polacy!)
Odno¶nie poligonu - Wicko Morskie odpada - pomimo 4000ha dooko³a woda
http://mapy.eholiday.pl/mapa-wicko_morskie.html
Drzew bym siê nie ba³ lepsze l±dowanie na drzewie ni¿ w wodzie. a gdyby by³ np GPS hmm.... S³ysza³em ostatnio o obro¿y dla psa z takim nadajnikiem (ponoæ lokalizowa³ psa nawet z 1,5km) ale nie wiem czy to prawda.
Cytat:
Ju¿ pytali Holendrzy o mo¿liwo¶æ odstrzelenia w Polsce ich rakiety o pu³apie oko³o 30 km. Dostali niestety odpowied¼ odmown±.

Kogo pytali?
Cytat:
ps. pomyslcie, czy napewno nie chcecie zyrolotek:)

Napisz co¶ wiêcej o tych lotkach mi siê pomys³ podoba po naszym ostatnim filmie OSZ który miejscami wygl±da jak nakrêcany z pralki przy ustawionym trybie wirowania Very Happy .

Pozdr
Powrót do góry
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 7:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na poczatek kilka uwag.
Momenty zyroskopwe sa dosyc znaczace w stosunku do sily pokonania oporu wychylenia lotek do kilku stopni w zakresie do 0,5 Mah, do ulamka stopnia pow 1 Mah - co wystarcza do wysterowania, przy stosunku kretu do pow lotki 0,3. Kret taki mamt przy tarczy 40 mm ~20g o obrotach 15000 obr/min i powierzchni 50 cm2.
Stosuje sie zyrolotki nie tylko w rakietach pow.-pow. ale tez w wolnych rakietach sterowanych recznie , swiatlowodami lub przewodem elektr.
Pod samolotem krazki sa juz rozkrecone, na ziemi kiedy predkosc =0 stoja w miejscu, chyba ze je wstepnie rozkrecimy sprezonym powietrzem etc.
JEsli chciali bysmy by stabilizowaly nam natychmiastowo po wlaczeniu sie ciagu silnika, wystarczy powierzchnie robocze kroazkow skoerowac na strumien gazow wylotowych.
wielkosci fizyczne i zasada dzialania rysunkowo pokazana:

standardowa budowa:

zasada dzialania, zastosowanie:

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
robercik



Do³±czy³: 15 Mar 2007
Posty: 101
Sk±d: Gdynia

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ
Dziêkujê za informacje. W tej chwili obliczenia ówzglêdniaj± przekrój przez atmosferê. Do wyliczenia gêsto¶ci powietrza u¿y³em wzorów z Wikipedii na ci¶nienie i gêsto¶æ powietrza, oraz diagramu meteorologicznego z którego okaza³o siê ¿e temperatura tropsfery spada faktycznie prawie liniowo ale o jeden stopieñ co 150m a nie co 200m jak pisa³ B. Wêgrzyn
Na rysunku kolejne przybli¿enie projektu



Zwróæcie uwagê ¿e sprawa jest prostsza ni¿ siê spodziewa³em. Dziêki "rzadko¶ci" powietrza rakieta o masie startowej 10kg jest realna do zbudowania choæby paliwem by³ karmelek Exclamation co bardzo obni¿y³oby koszty Razz a i tak mamy jeszcze ok 2,5 kg masy na korpus, elektronikê i odzysk.
Oczywiscie na lepszym paliwie rakieta nie bêdzie musia³a zawieraæ w sumie a¿ 5,5 kg paliwa. Warto sie te¿ zastanowiæ czy nie wykorzystaæ korpusu silników jako konstrukcji "samono¶nej" czyli spe³niajacej od razu rolê korpusu rakiety Idea

Póki co mam znowu pro¶bê, mo¿e do Hacka Wink o stablicowane dane zale¿no¶ci wspó³czynnika Cx od prêdko¶ci obiektu (dysponujê tylko orientacyjnym rysunkiem z Wêgrzyna). Muszê to ówzglêdniæ w arkuszu bo jako¶ nie mogê zjechaæ z prêdko¶ci± Laughing . Bêdziemy wówczas mieæ trzecie przybli¿enie po którym mo¿na ju¿ szacowaæ gabaryty rakiety.
Ostatnie przybli¿enie zrobiê jak bed± ju¿ dane z hamowni dotyczace silników, poniewa¿ w tej chwili zak³adam p³askie wykresy ci±gu.

pzdr

_________________
nie ma takiej rury na ¶wiecie, której nie mo¿na wystrzeliæ w kosmos


Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sro Mar 26, 2008 11:14 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 11:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ca³kiem sporo informacji na temat zmiany oporu okre¶lonych profili w odniesieniu do prêdko¶ci znajdziesz TU. Strony od 94
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Pon Wrz 17, 2007 9:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to dokladny wykres, jesli chcecie dam go w formacie wektorowym.
Przerysowalem wykres W. F. Hiltona z uwzglednieniem dokladnej podzialki.



wzrosty wspolczynnika dla profilu ostrolukowego naddzwiekowego
opory indukowane nie wystepuja po przekroczeniu 1Ma mimo, ze miejscowo wystapia predkosci krytyczne w rakiecie.

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
robercik



Do³±czy³: 15 Mar 2007
Posty: 101
Sk±d: Gdynia

PostWys³any: Pon Wrz 17, 2007 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ
Dziêki Hack Exclamation Przepiszê wykres do arkusza aby skorzystaæ z danych. Jednak czy nie wkrad³ siê chochlik Question Co to za parametr C bo jak widzê nie zd±¿a do 1 przy 1Ma tylko jest bliski 0,1 Question Po drugie jak s±dzisz, jak najlepiej unormowaæ wykres aby pasowa³ do obiektu o Cx=0,75 (jak dotychczas maj± ca³e modele rakiet, i jak siê przyjmuje w SpaceCad'zie) Question

pzdr

_________________
nie ma takiej rury na ¶wiecie, której nie mo¿na wystrzeliæ w kosmos
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Wto Wrz 18, 2007 6:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znalazlem oryginalny wykres:

"Wykres wspó³czynnika oporu Cx w funkcji liczby Macha"
porownajcie, mysle ze nie ma pomylki. C = Cx lub Cd czasami, index nie zostal wpisany poprostu do mojej tableki.
Odnoszac sie do Twojego pytania to dokladnie nie wiem co masz na mysli piszac:" jak uformowac wykres".Z tego co wiem, to wartosci zwiekszania sie oporu dla innych profli liczymy z tak zwanej zasady superpozycji, przenoszac proporcjonalnie linie wykresu.


DO POSTU PONIZEJ:
w oczach mi sie troi, stad przeczytalem jak napisalem :)sorry
dla profili smuklych wykres jest ostrzejszy, ale nie znam warunkow jak Pan Wegrzyn.
Dodam, ze zostalem poproszony o pomoc ale nie chce nic interpretowac, aerodynamika to nie jest moja "specjalnosc" na tym forum poprostu:)
Pozdrawiam

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie


Ostatnio zmieniony przez Hack dnia Wto Wrz 18, 2007 9:05 pm, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
robercik



Do³±czy³: 15 Mar 2007
Posty: 101
Sk±d: Gdynia

PostWys³any: Wto Wrz 18, 2007 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ
U¿y³em sformuowania "unormowaæ" wykres ale niewa¿ne. Doczyta³em w ksi±¿ce Wêgrzyna ¿e przy wyd³u¿eniu modelu rakiety Lambda > 12,5 wspó³czynnik Cx jest sta³y do warto¶ci oko³o 0,95 Ma. Lambda jest stosunkiem d³ugo¶ci rakiety do kalibru a w naszym przypadku bêdzie na pewno wiêkszy ni¿ 12,5 bo rakieta bêdzie mia³a jak sadzê ponad 2m. W tej sytuacji moje rozwa¿ania s± poprawne uwzglêdniaj±c nawet fakt ¿e na pu³apie 10km prêdko¶æ d¼wiêku to ju¿ tylko 300m/s.
Do uchwycenia zmian Cx wrócê jak bêdziemy rozwa¿aæ lot nadd¼wiêkowy Wink

pzdr

_________________
nie ma takiej rury na ¶wiecie, której nie mo¿na wystrzeliæ w kosmos
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Sro Wrz 19, 2007 9:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Arkadiusz napisa³:
Wg mnie trzeba by by³o robiæ rakietoplan sterowany przez komórkê jak ten samolocik. Nie wiem co to za ZESTAW 061-K ZDALNE STER.TELEF. Wiem, ¿e mój syn ma teraz komórkê z netem. Skoro przez net gadam z córk± w Angli i j± widzê ( skype ) to mo¿e co¶ takiego da radê zrobiæ przez komórki plus serwomechanizmy do sterowania rakietoplanem ...... ale to nie moja dzia³ka Wink

Ponoæ ka¿da komórka posiada kodowanie DTMF. Wiêc w rakiecie montujemy dekoder DTMF i dzwonimy do rakiety gdy jest na wysoko¶ci 10 km. Naciskamy klawisz 1 w komórce na ziemi i rakieta skrêca w lewo. Naciskamy 2 i skrêca w prawo. Rakieta ca³y czas "nurkuje" ale powietrze naciera na rakietê pod pewnym k±tem ( natarcia ) dziêki czemu poprzez np. dwie lotki ( dwa serwa ) mo¿emy sterowaæ rakiet±. Gdy wejd± komórki UMTS to sobie jeszcze popatrzymy z rakiety jak nurkuj±c w ziemiê staramy siê rakiet± wyl±dowaæ w docelowe miejsce Wink . Ponoæ UMTS ju¿ jest. Wierzê, ¿e dla takich specow jak eltopsji jest to ju¿ dzi¶ do zrobienia.


... qurde, Arek przecie¿ mamy ju¿ ZS-PMR - nic nie trzeba kombinowaæ. ZS-PMR mo¿na pod³±czyæ do KA¯DEGO medium - mo¿e to byæ zwyk³y telefon stacjonarny (i mo¿na czym¶ tam sterowaæ przez kabel i centralê TPsy Wink ) radiostacja, krótkofalówka, radiotelefon typu PMR LPD, telefon komórkowy i co sobie kto jeszcze wymy¶li - warunek: medium musi posiadaæ tor fonicznej komunikacji (we/wy mikrofonowo-s³uchawkowe). W³a¶nie do TEGO celu, o którym piszesz opracowywa³em ZS-PMR, czyli sterowanie kierunkiem opadania obiektu, który mo¿emy nazwaæ np. rakietoplanem, je¶li dodatkowe skrzyde³ka (otwierane w rakiecie po osi±gniêciu pu³apu) bêd± trochê wiêksze - analogia do wahad³owca (mniejsza prêdko¶c opadania) lub mo¿emy to nazwaæ uskrzydlonym pociskiem sterowanym, je¶li dodatkowe skrzyde³ka/lotki bêd± mniejsze, a wtedy mamy wiêksz± prêdko¶æ opadania, ale w obu przypadkach opadanie bêdzie stabilne i mo¿liwe do nieskomplikowanego sterowania kierunkiem tego¿, przez operatora na ziemi. TO jest ju¿ GOTOWE. Testowa³em wspólpracê ZS-PMR ze sterownikiem impulsowego serwomechanizmu modelarskiego (sprawdza³em to serwomechanizmie f-my FUTUBA). Uk³ad takiego sterowania z serwem impulsowym dzia³a³ BARDZO DOBRZE. Jest to nieproporcjonalne sterowanie sterem kierunku co do naszych celów w zupe³no¶ci wystarczy - my nie bêdziemy robiæ akrobacji lotniczych (gdzie potrzebne jest precyzyjne sterowanie proporcjonalne) - bêdziemy jedynie naprowadzaæ obiekt z pu³apu w kierunku miejsca startu, tak aby przyziemi³ jak najbli¿ej wyrzutni (chodzi³o oczywi¶cie o jak najprostsze rozwi±zanie uk³adowe). Sprawdza³em równie¿ ZS-PMR ze sterownikiem analogowym serwomechanizmu (serwomechanizm bez wbudowanej elektroniki, a wiêc zawieraj±cy tylko silnik z przek³adniami i sprzê¿ony potencjometr - macie to na tym filmie:

Sterowanie sterem kierunku - analogowy sterownik serwomechanizmu (film .wmv 2,6M)

... jak widaæ na filmie ten sterownik analogowy serwomechanizmu wymaga jeszcze dopracowania.

Reasumuj±c, jak kto¶ chce to ZS-PMR w opcji dwukana³owej z dodatkowym sterownikiem serwomechanizmu impulsowego (schematy s± tu: SCHEMATY ZS-PMR ) i serwem modelarskim sprzê¿onym ze sterem kierunku, pod³±cza do czego chce np. komórek i mamy to o czym pisze Arek. Dodatkowe skrzyde³ka lotki mog± byc otwierane na pu³apie przy uzyciu uk³adu z KMZ (lub mozna równie¿ do tego przeznaczyæ jeden kana³ ZS-PMR). Dodatkowe dwa kana³y mog± s³u¿yæ do odpalania rakiety na starcie i do odpalania spadochronu, je¶li bêdzie wersja z pociskiem sterowanym (ma³e skrzyde³ka - du¿a prêdko¶æ opadania) i przy ziemi trzeba bêdzie prêdko¶æ dodatkowo wyhamowaæ.



Hack napisa³:
Krêt taki mamy przy tarczy 40 mm ~20g o obrotach 15000 obr/min i powierzchni 50 cm2.


... wszystko fajnie, tylko zrobienie ¿yroskopu o prêdko¶ci obrotowej kilkana¶cie/kilkadziesi±t RPM w warunkach amatorskich to "GÓRA" prawie nie do pokonania (oczywi¶cie na upartego wszystko mo¿na zrobiæ). Pracujê ostatnio nad pomys³em prostego amatorskiego ¿yroskopu klasycznego, wiêc wiem "z czym to siê je" (mo¿e niebawem wrzucê jakie¶ fotki).

Dla robercika:

tu masz jeszcze jeden:

Wykres Cx=f(V) (V w m/s)

... pochodzi z ksi±¿ki "Amatorskie rakiety do¶wiadczalne" B. Wêgrzyna (gdzie¶ to ju¿ wkleja³em na forum parê lat temu, ale chyba kto¶ "posprz±ta³" - a tak swoja drog±, to dlaczego nie ma na forum uruchomionej wyszukiwarki??)

Arkadiusz --> No dobra ale z 10 czy nawet 5 km nie ma sterowania rakiet± bez filmu terenu czyli i tak trzeba czekaæ na system UMCS :- )

... ale do kilometra (mo¿e paru) myslê, ¿e jest to mo¿liwe (i tak rakiety z tego forum nie szybko osi±gn± 5-10 km pu³apu Wink, o ile w ogóle, nie tylko ze wzglêdów technologicznych, ale formalnych, o finansach nie wspomnê). Taka rakieta to ju¿ nie "kijanka", a wiêc nie jest to przys³owiowa "ig³a w stogu siana". Mo¿na zorganizowaæ zespó³ obserwacyjny z lornetami, u³atwiaj±cy operatorowi naprowadzanie, a operator na g³owie bêdzie mia³ np. co¶ w rodzaju he³mu z doczepionym celownikiem optycznym (najlepiej o zmiennym powiêkszeniu).


Ostatnio zmieniony przez eltopsj dnia Sro Wrz 19, 2007 9:14 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
robercik



Do³±czy³: 15 Mar 2007
Posty: 101
Sk±d: Gdynia

PostWys³any: Sro Wrz 19, 2007 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ

Pozwólcie ¿e nadaj bedê kontynuowa³ przymiarki do gabarytów rakiety. Po rozmontowaniu kamerki która nabra³a wody Crying or Very sad i jeszcze jej nie wskrzesi³em bo elektroliza zjad³a kilka wyprowadzeñ scalaków, natchnê³y mnie wymiary. Elektronika z kamery ma tylko 55mm szerokosci a obiektyw jest miniaturowy. Zatem mo¿na tak± kamerkê specjalnie rozmontowaæ i wtedy korpus rakiery mo¿e miec fi jedyne 60mm. Skok jako¶ciowy okaza³ siê niebywaly Exclamation



Zwróæcie uwagê ¿e paliwem jest karmelek. Silnik startowy 1,5kg i papieros 2,5 kg. Masa startowa to ju¿ nieca³e 8kg zak³adaj±c 2kg na elektronikê g³owicê i odzysk. Zaczyna to wygladaæ ca³kiem dobrze. Jak widaæ grunt to ma³e opory. A mo¿e by tak polerowane alluminium Question

pzdr

_________________
nie ma takiej rury na ¶wiecie, której nie mo¿na wystrzeliæ w kosmos


Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sro Mar 26, 2008 11:15 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sro Wrz 19, 2007 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robercik napisa³:
.... i wtedy korpus rakiery mo¿e miec fi jedyne 60mm. .................Silnik startowy 1,5kg i papieros 2,5 kg.


Mam styl pisania taki, ¿e nie ka¿dy mnie lubi ale czy mam ¶ciemniaæ Question

Przy fi korpusu 60 mm silnik musi mieæ fi wewnêtrzne komory 50 mm. Przy gêsto¶ci karmelki 1,84 , paliwo cygaro musi mieæ 70 cm plus 3 na zatyczkê, plus 10 na dyszê i mamy silnik a la makaron o d³. 850 mm Rolling Eyes

Mi³o mi siê czyta fantazje robercika, który pewno na cmentarzu same plusy widzi Wink . Ju¿ nie chodzi nawet o ten makaron ale o ca³okszta³ trudno¶ci ............. . No dobra, dobra, ju¿ nie zgredzê ale ja na cmentarzu widzê krzy¿e Wink

W tej chwili testujê silniki o masie paliwa 1 kg. W rok nie zrobicie powtarzalnych ( w miarê ) dwóch silników : startowy ( 1,5 kg ) i marszowy ( 2,5 kg - paliwa ) bo to temat dla jednej osoby maj±cej sporo czasu i wolne minimum 2000 zeta Exclamation . A gdzie inne problemy bo poligon widzê to ju¿ drobiazg Question Cool Wink .


Pozdr. A


Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Sro Wrz 19, 2007 8:31 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Kacper



Do³±czy³: 17 Maj 2003
Posty: 180
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Sro Wrz 19, 2007 10:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Testowa³em dzi¶ ¿yroskop z ko³a zamachowego od magnetofonu - ¶rednica 4cm masa 18g przy obrotach 45000/min, prêdko¶æ krawêdzi oko³o 95m/s wiêc podczas lotu rozkrêciæ mo¿e siê jeszcze mocniej.Bezw³adno¶æ ma naprawdê olbrzymi±.

Co do zdalnego sterowania to z do¶wiadczenia wiem, ¿e sterowanie (szybowcem o rozpiêto¶ci 2m) z odleg³o¶ci 500m jest ju¿ trudne a z 1km nie da siê dobrze okre¶liæ po³o¿enia modelu wiêc sterowanie nim jest w³a¶ciwie niemo¿liwe. Jedyne dobre rozwi±zanie ze zdalnym sterowaniem jakie mi przychodzi na my¶l to strza³ rakiety pionowo w bezwietrzn± pogodê ¿eby spad³a jak najbli¿ej miejsca startu i by³a zaopatrzona w smugacz. wtedy jak rakieta zbli¿y³a by siê na odleg³o¶æ oko³o 1km mo¿na by spróbowaæ ni± sterowaæ a gdyby to nie zadzia³a³o to skorzystaæ ze spadochronów.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Czw Wrz 20, 2007 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Kacper napisa³:
... przy obrotach 45000/min ...


... jak zmierzy³e¶, ¿e osi±gn±³ takie obroty !? :-0 Wink


Kacper napisa³:
... Co do zdalnego sterowania to z do¶wiadczenia wiem, ¿e sterowanie (szybowcem o rozpiêto¶ci 2m) z odleg³o¶ci 500m jest ju¿ trudne a z 1km nie da siê dobrze okre¶liæ po³o¿enia modelu wiêc sterowanie nim jest w³a¶ciwie niemo¿liwe. ...


A u¿ywa³e¶ lornetki ? Na pewno nie, no bo jak obserwowaæ przez lornetkê i jednocze¶nie sterowaæ modelem przy u¿yciu aparatury RC ! Wink Nikt tu nie pisa³, ¿e bêdzie to "³atwizna", ale wed³ug mnie jest to mo¿liwe po odpowiednim PRZYGOTOWANIU. Powtórzê jeszcze raz, ale dok³adniej. Zespó³ obserwatorów (to nie mo¿e byc JEDNA osoba, ale przynajmniej KILKA, zaopatrzonych w lornety) ¶ledzi tor lotu i naprowadza operatora na punkt, gdzie znajduje siê obiekt. Operator ma np. CO¦ takiego na g³owie (lub podobnego np. monokular):

http://www.militaria.pl/bushnell/lornetka_aparat_bushnell_8x30_image_view_p2184.xml

... zamocowane do kasku na stabilnym przegubie zatrzaskowym, tak, ¿e w ka¿dej chwili mo¿e obserwowaæ sterowany obiekt przez lornetê, lub bez niej (a jak bedzie w niej aparat, tak jak w tej, to mo¿e jeszcze robiæ zdjêcia, filmy). To by dopiero by³a JAZDA - sterowanie pociskiem na dalekim dystansie!!! Pocisk musi byæ oczywi¶cie samostateczny, a my steruj±c nim (co jakis czas), wp³ywamy tylko na kierunek jego opadania, tak aby doprowadziæ go jak najbli¿ej miejsca wyrzutni. Specjalnie piszê o tym ze szczegó³ami, bo tyle jest CIEKAWYCH pomys³ów do realizacji (qurde, ¿ebym mia³ tylko troche wiêcej czasu dla siebie...), a Wy zaparli¶cie sie na te "10 km". Je¶li mam byc szczery, to nie widzê w tym ni c atrakcyjnego - bicie kolejnych etapów wysokoci to niezwykle kosztowne przedsiêwziêcia i w warunkach polskich trudne do realizacji chocia¿by ze wzglêdów formalnych, a poza tym amatorzy na ¶wiecie "strzelaj±" rakiety znaaaacznie wy¿ej i co tu jest do pobicia??? Satysfakcja z pokonywania trudno¶ci uwarunkowanych krajowymi realiami, które bêd± siê piêtrzyæ po drodze, jest raczaj ma³o rajcuj±ca. Specjalnie o tym piszê i podrzucam pomys³ z pociskiem sterowanym, bo wiem, ¿e ch³opaki z wybrze¿a dobrze "poruszaj±" siê w zakresie elektroniki i gdyby chieli sie za to wzi±æ i na tym skoncentrowali swoje wysi³ki, to na pewno by to zrobili, a nastêpnym etapem móg³by byæ projekt: rakieta/rakietoplan - samonaprowadzaj±ca siê na wyrzutniê (miejsce startu). I na prawdê nie trzeba lecieæ zaraz na 10-20 km, ¿eby zrobiæ co¶ interesuj±cego.

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez eltopsj dnia Pi± Wrz 21, 2007 2:05 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
tryt



Do³±czy³: 19 Maj 2004
Posty: 156
Sk±d: Gdañsk

PostWys³any: Czw Wrz 20, 2007 4:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mo¿e zamiast rakietoplanu co¶ na wzór spadochronu wyczynowego
wtedy 2 linki do sterowania i mamy uproszczenie konstrukcji
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Czw Wrz 20, 2007 5:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam nadziejê, ¿e nie urazi³em robercika Wink . Chcê jeszcze dorzuciæ informacjê, ¿e rakieta je¶li bêdzie wywa¿ona tak aby spadaæ nie pionowo do ziemi a pod pewnym k±tem to na skutek nacierania kad³ubem na powietrze bêdzie wytwarza³a siê pewna si³a no¶na. Dziêki statecznikom rakieta wiêc ustawi siê g³owic± do kierunku wiatru i bêdzie lecia³a pod wiatr a nie z wiatrem. Czyli rakieta z grubsza bêdzie mknê³a tam sk±d j± wystrzelili¶my ( o ile rakieta stabilnie poleci ). Dopiero kilkaset m nad ziemi± powinno sie wtedy uruchomiæ spadochron.


Pomys³y eltopsji interesuj±ce ale jak znam ¿ycie .............. Rolling Eyes Wink .

Pozdr. A


PS. Chyba bêdzie odwrotnie. Jak wiêc ustawiæ rakiete dziobem do wiatru ??


Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Czw Wrz 20, 2007 8:39 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Slav



Do³±czy³: 17 Lip 2006
Posty: 30
Sk±d: World

PostWys³any: Czw Wrz 20, 2007 6:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedy¶ my¶la³em o pewnym rozwi±zaniu sterowania lotem (poziomym) rakiety z którego musia³em zrezygnowaæ z racji problemów z logowaniem sie komórki do nadajnika. Chcia³em pos³aæ rakietê bardziej w dal niz wzwy¿. Przy projekcie jaki planujecie moje rozwi±zanie sprawdzi³oby siê ¶wietnie

Otó¿ jak ju¿ wspomnieli¶cie na potrzeby sterowania rakiet± mo¿na wykorzystaæ GPS oraz telefon komórkowy.
Ro¿nica miedzy pomys³em moim a jednym z poprzednich które wyczyta³em polega na tym ze na pok³adzie rakiety znajduje sie jedynie ANTENA gps oraz wspomniana komórka. Na ziemi mamy "centrum dowodzenia" czyli komputer z pod³±czon± komórk±.
Po wys³aniu rakiety w przestrzeñ antena gps znajdujaca sie w rakiecie pobiera informacje nt bie¿±cego po³o¿enia i bez dekodowania wysy³a informacje za po¶rednictwem telefonu komórkowego do stacji na ziemi. Ta, analizuj±c dostarczone dane i dekodujac sygnal gps na polozenie geograficzne wysy³a sygna³ (za po¶rednictwem tel kom) steruj±c wychyleniem lotek.

Oczywi¶cie mo¿na to wszystko upchaæ w samej rakiecie, wydaje mi sie jednak ze trochê za du¿e ryzyko wys³aæ kompletny GPS (co najmniej 1000 zl) na taka wysoko¶æ.. chyba lepiej wys³aæ sama antenê i komórkê za 40 z³ (?)

Pyta³em kiedy¶ na grupie dyskusyjnej GSM o mo¿liwo¶æ takiego rozwi±zania i uzyska³em potwierdzenie ze cos takiego ma prawo dzia³aæ.

Jestem in¿ynierem mechanikiem wiec z elektronik± mam niewiele wspólnego st±d sam nie poradzi³bym sobie z tym problemem ale wiem ze na tej grupie jest kilku zdolnych elektroników.

¯yczê powodzenia.

Pozdrawiam
S³awek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Kacper



Do³±czy³: 17 Maj 2003
Posty: 180
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Czw Wrz 20, 2007 6:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Ko³o zamachowe rozkrêca³em na silniku trójfazowym o mocy oko³o 100W który przy napiêciu 14,8V bez obci±¿enia krêci siê 47360/min (dane producenta) wiêc przy takim ma³ym obci±¿eniu jak to ko³o obroty by³y nieznacznie ni¿sze.
Moim zdaniem w takiej rakiecie w ogóle niema potrzeby u¿ywania jakichkolwiek urz±dzeñ radiowych. Najlepszym rozwi±zaniem by³ by malutki spadochron pilocik spowalniaj±cy rakietê do prêdko¶ci oko³o 100km/h i spadochron g³ówny otwieraj±cy sie blisko ziemi.
Wiadomo ¿e trzeba by wykonaæ kilka startów próbnych zaczynaj±c od takich na pu³ap rzêdu 2km i stopniowo podwy¿szaæ "poprzeczkê" w miêdzy czasie wprowadzaj±c poprawki w modelu.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Inne (mod. rakietowe) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastêpny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP