Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Rocket Team Poland - atak rakietowy na wysoko嗆 10km
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Inne (mod. rakietowe)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
jaskiniowiec

Do陰czy: 22 Lut 2004
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Nie Wrz 16, 2007 12:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

400/500 domy郵am si, 瞠 metr闚. MAΜ !!! W og鏊e nie ma o czym gada. Optymalnie to powinien by kr庵 o 鈔ednicy 20 km. Takiego czego chyba si nie znajdzie. Owszem, s spore tereny pokryte lasem i to te metoda, tylko znale潭 model i 軼i庵n望 go z drzewa to ju inna sprawa. Dodatkowo by豉 te ju gdzie mowa o jeziorze 好iardwy w zimie. To ju jest mo磧iwo嗆, ma chyba co ko這 16 km, ale logistyka...Co, mamy samochodem pojecha? Jako mi si to nie podoba...Na upartego mo積a na butach ci庵n帷 sanki...Ju pytali Holendrzy o mo磧iwo嗆 odstrzelenia w Polsce ich rakiety o pu豉pie oko這 30 km. Dostali niestety odpowied odmown.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Nie Wrz 16, 2007 12:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ksp.Smile
No chyba ju teraz wiadomo, dlaczego Meteory by造 strzelane z κbskiej mierzei Laughing

to tutaj
ale teraz tam jest S這wi雟ki Park Narodowy

Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Nie Wrz 16, 2007 1:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzeba wi璚 obci捫y I stopie tak aby rakieta polecia豉 na np. 1 km przy potencjale 10 km gdyby j odci捫y. No i testowa: 篡ro, uk豉d przerwania lotu, spad itp. A najlepiej ............... robi to co robicie ( do robercika i and瞠ja ) tylko stopniowo podnosi poprzeczk.

Maj帷 u豉d przerwania lotu ( dzia豉豚y tylko np. do 2 km ale i tak to sporo ) nie trzeba poligonu o promieniu wi瘯szym jak np. 1 km ( czyli fi 2 km ). Do tego uwzgl璠niaj帷 kierunek wiatru mo積a rakiet wystrzeli na skraju poligonu. Kierunek wiatru mo積a ustali po chmurach. Ale tak czy siak za du瞠 ryzyko.

Przy okazji. Wyliczeniu pr璠ko軼i rakiety z uwgl璠nieniem g瘰to軼i powietrza ( w formie parametru A ) opisa Bohdan W璕rzyn

Dopisane.

Wg mnie trzeba by by這 robi rakietoplan sterowany przez kom鏎k jak ten samolocik. Nie wiem co to za ZESTAW 061-K ZDALNE STER.TELEF. Wiem, 瞠 m鎩 syn ma teraz kom鏎k z netem. Skoro przez net gadam z c鏎k w Angli i j widz ( skype ) to mo瞠 co takiego da rad zrobi przez kom鏎ki plus serwomechanizmy do sterowania rakietoplanem ...... ale to nie moja dzia趾a Wink

Pono ka盥a kom鏎ka posiada kodowanie DTMF. Wi璚 w rakiecie montujemy dekoder DTMF i dzwonimy do rakiety gdy jest na wysoko軼i 10 km. Naciskamy klawisz 1 w kom鏎ce na ziemi i rakieta skr璚a w lewo. Naciskamy 2 i skr璚a w prawo. Rakieta ca造 czas "nurkuje" ale powietrze naciera na rakiet pod pewnym k徠em ( natarcia ) dzi瘯i czemu poprzez np. dwie lotki ( dwa serwa ) mo瞠my sterowa rakiet. Gdy wejd kom鏎ki UMTS to sobie jeszcze popatrzymy z rakiety jak nurkuj帷 w ziemi staramy si rakiet wyl康owa w docelowe miejsce Wink . Pono UMTS ju jest. Wierz, 瞠 dla takich specow jak eltopsji jest to ju dzi do zrobienia.

Pozdr. A

Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Nie Wrz 16, 2007 8:54 pm, w ca這軼i zmieniany 3 razy
Powr鏒 do g鏎y
and瞠j
Go嗆

PostWys豉ny: Nie Wrz 16, 2007 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Cytat:
Ca這嗆 marnie widz no chyba, 瞠 projekt zrobicie "po cichu" bo wg mnie urz璠asy "olej" temat.

No wi璚 na pewno jak dla mnie po cichu odpada - olej czy nie warto spr鏏owa. Zreszt nie powinni nas pozamyka za samo zrobienie rakiety je郵i nie b璠ziemy chcieli jej nielegalnie pu軼i. My郵 瞠 warto prowadzi projekt r闚nolegle do szukania poligonu i sposobu na legalny start. B璠ziemy mieli niebawem ministra od spraw kosmosu - warto zaatakowa i od tej strony. Poza tym wojsko robi strzelania na 10km (rakiety przeciwlotnicze) gdzie to przecie robi poza Wickiem. Zawsze je郵i oka瞠 si >ty貫k< mo積a spr鏏owa za granic (Na European Space Camp na norweskiej wyspie Andoya strzelili rakiete na 9,5km - i brali w tym udzia polacy!)
Odno郾ie poligonu - Wicko Morskie odpada - pomimo 4000ha dooko豉 woda
http://mapy.eholiday.pl/mapa-wicko_morskie.html
Drzew bym si nie ba lepsze l康owanie na drzewie ni w wodzie. a gdyby by np GPS hmm.... S造sza貫m ostatnio o obro篡 dla psa z takim nadajnikiem (pono lokalizowa psa nawet z 1,5km) ale nie wiem czy to prawda.
Cytat:
Ju pytali Holendrzy o mo磧iwo嗆 odstrzelenia w Polsce ich rakiety o pu豉pie oko這 30 km. Dostali niestety odpowied odmown.

Kogo pytali?
Cytat:
ps. pomyslcie, czy napewno nie chcecie zyrolotek:)

Napisz co wi璚ej o tych lotkach mi si pomys podoba po naszym ostatnim filmie OSZ kt鏎y miejscami wygl康a jak nakr璚any z pralki przy ustawionym trybie wirowania Very Happy .

Pozdr
Powr鏒 do g鏎y
Hack

Do陰czy: 15 Cze 2006

PostWys豉ny: Nie Wrz 16, 2007 7:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na poczatek kilka uwag.
Momenty zyroskopwe sa dosyc znaczace w stosunku do sily pokonania oporu wychylenia lotek do kilku stopni w zakresie do 0,5 Mah, do ulamka stopnia pow 1 Mah - co wystarcza do wysterowania, przy stosunku kretu do pow lotki 0,3. Kret taki mamt przy tarczy 40 mm ~20g o obrotach 15000 obr/min i powierzchni 50 cm2.
Stosuje sie zyrolotki nie tylko w rakietach pow.-pow. ale tez w wolnych rakietach sterowanych recznie , swiatlowodami lub przewodem elektr.
Pod samolotem krazki sa juz rozkrecone, na ziemi kiedy predkosc =0 stoja w miejscu, chyba ze je wstepnie rozkrecimy sprezonym powietrzem etc.
JEsli chciali bysmy by stabilizowaly nam natychmiastowo po wlaczeniu sie ciagu silnika, wystarczy powierzchnie robocze kroazkow skoerowac na strumien gazow wylotowych.
wielkosci fizyczne i zasada dzialania rysunkowo pokazana:

standardowa budowa:

zasada dzialania, zastosowanie:

robercik

Do陰czy: 15 Mar 2007
Sk康: Gdynia

PostWys豉ny: Nie Wrz 16, 2007 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze嗆
Dzi瘯uj za informacje. W tej chwili obliczenia 闚zgl璠niaj przekr鎩 przez atmosfer. Do wyliczenia g瘰to軼i powietrza u篡貫m wzor闚 z Wikipedii na ci郾ienie i g瘰to嗆 powietrza, oraz diagramu meteorologicznego z kt鏎ego okaza這 si 瞠 temperatura tropsfery spada faktycznie prawie liniowo ale o jeden stopie co 150m a nie co 200m jak pisa B. W璕rzyn
Na rysunku kolejne przybli瞠nie projektu

Zwr鵵cie uwag 瞠 sprawa jest prostsza ni si spodziewa貫m. Dzi瘯i "rzadko軼i" powietrza rakieta o masie startowej 10kg jest realna do zbudowania cho熲y paliwem by karmelek Exclamation co bardzo obni篡這by koszty Razz a i tak mamy jeszcze ok 2,5 kg masy na korpus, elektronik i odzysk.
Oczywiscie na lepszym paliwie rakieta nie b璠zie musia豉 zawiera w sumie a 5,5 kg paliwa. Warto sie te zastanowi czy nie wykorzysta korpusu silnik闚 jako konstrukcji "samono郾ej" czyli spe軟iajacej od razu rol korpusu rakiety Idea

P鏦i co mam znowu pro軸, mo瞠 do Hacka Wink o stablicowane dane zale積o軼i wsp馧czynnika Cx od pr璠ko軼i obiektu (dysponuj tylko orientacyjnym rysunkiem z W璕rzyna). Musz to 闚zgl璠ni w arkuszu bo jako nie mog zjecha z pr璠ko軼i Laughing . B璠ziemy w闚czas mie trzecie przybli瞠nie po kt鏎ym mo積a ju szacowa gabaryty rakiety.
Ostatnie przybli瞠nie zrobi jak bed ju dane z hamowni dotyczace silnik闚, poniewa w tej chwili zak豉dam p豉skie wykresy ci庵u.

pzdr

Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sro Mar 26, 2008 11:14 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
jaskiniowiec

Do陰czy: 22 Lut 2004

PostWys豉ny: Nie Wrz 16, 2007 11:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ca趾iem sporo informacji na temat zmiany oporu okre郵onych profili w odniesieniu do pr璠ko軼i znajdziesz TU. Strony od 94
Powr鏒 do g鏎y
Hack

PostWys豉ny: Pon Wrz 17, 2007 9:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to dokladny wykres, jesli chcecie dam go w formacie wektorowym.
Przerysowalem wykres W. F. Hiltona z uwzglednieniem dokladnej podzialki.

wzrosty wspolczynnika dla profilu ostrolukowego naddzwiekowego
opory indukowane nie wystepuja po przekroczeniu 1Ma mimo, ze miejscowo wystapia predkosci krytyczne w rakiecie.

robercik

PostWys豉ny: Pon Wrz 17, 2007 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze嗆
Dzi瘯i Hack Exclamation Przepisz wykres do arkusza aby skorzysta z danych. Jednak czy nie wkrad si chochlik Question Co to za parametr C bo jak widz nie zd捫a do 1 przy 1Ma tylko jest bliski 0,1 Question Po drugie jak s康zisz, jak najlepiej unormowa wykres aby pasowa do obiektu o Cx=0,75 (jak dotychczas maj ca貫 modele rakiet, i jak si przyjmuje w SpaceCad'zie) Question

pzdr

Hack

PostWys豉ny: Wto Wrz 18, 2007 6:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znalazlem oryginalny wykres:

"Wykres wsp馧czynnika oporu Cx w funkcji liczby Macha"
porownajcie, mysle ze nie ma pomylki. C = Cx lub Cd czasami, index nie zostal wpisany poprostu do mojej tableki.
Odnoszac sie do Twojego pytania to dokladnie nie wiem co masz na mysli piszac:" jak uformowac wykres".Z tego co wiem, to wartosci zwiekszania sie oporu dla innych profli liczymy z tak zwanej zasady superpozycji, przenoszac proporcjonalnie linie wykresu.

DO POSTU PONIZEJ:
w oczach mi sie troi, stad przeczytalem jak napisalem :)sorry
dla profili smuklych wykres jest ostrzejszy, ale nie znam warunkow jak Pan Wegrzyn.
Dodam, ze zostalem poproszony o pomoc ale nie chce nic interpretowac, aerodynamika to nie jest moja "specjalnosc" na tym forum poprostu:)
Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony przez Hack dnia Wto Wrz 18, 2007 9:05 pm, w ca這軼i zmieniany 3 razy
Powr鏒 do g鏎y
robercik

PostWys豉ny: Wto Wrz 18, 2007 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze嗆
U篡貫m sformuowania "unormowa" wykres ale niewa積e. Doczyta貫m w ksi捫ce W璕rzyna 瞠 przy wyd逝瞠niu modelu rakiety Lambda > 12,5 wsp馧czynnik Cx jest sta造 do warto軼i oko這 0,95 Ma. Lambda jest stosunkiem d逝go軼i rakiety do kalibru a w naszym przypadku b璠zie na pewno wi瘯szy ni 12,5 bo rakieta b璠zie mia豉 jak sadz ponad 2m. W tej sytuacji moje rozwa瘸nia s poprawne uwzgl璠niaj帷 nawet fakt 瞠 na pu豉pie 10km pr璠ko嗆 d德i瘯u to ju tylko 300m/s.
Do uchwycenia zmian Cx wr鏂 jak b璠ziemy rozwa瘸 lot nadd德i瘯owy Wink

pzdr

eltopsj

Do陰czy: 22 Cze 2003

PostWys豉ny: Sro Wrz 19, 2007 9:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Arkadiusz napisa:
Wg mnie trzeba by by這 robi rakietoplan sterowany przez kom鏎k jak ten samolocik. Nie wiem co to za ZESTAW 061-K ZDALNE STER.TELEF. Wiem, 瞠 m鎩 syn ma teraz kom鏎k z netem. Skoro przez net gadam z c鏎k w Angli i j widz ( skype ) to mo瞠 co takiego da rad zrobi przez kom鏎ki plus serwomechanizmy do sterowania rakietoplanem ...... ale to nie moja dzia趾a Wink

Pono ka盥a kom鏎ka posiada kodowanie DTMF. Wi璚 w rakiecie montujemy dekoder DTMF i dzwonimy do rakiety gdy jest na wysoko軼i 10 km. Naciskamy klawisz 1 w kom鏎ce na ziemi i rakieta skr璚a w lewo. Naciskamy 2 i skr璚a w prawo. Rakieta ca造 czas "nurkuje" ale powietrze naciera na rakiet pod pewnym k徠em ( natarcia ) dzi瘯i czemu poprzez np. dwie lotki ( dwa serwa ) mo瞠my sterowa rakiet. Gdy wejd kom鏎ki UMTS to sobie jeszcze popatrzymy z rakiety jak nurkuj帷 w ziemi staramy si rakiet wyl康owa w docelowe miejsce Wink . Pono UMTS ju jest. Wierz, 瞠 dla takich specow jak eltopsji jest to ju dzi do zrobienia.

... qurde, Arek przecie mamy ju ZS-PMR - nic nie trzeba kombinowa. ZS-PMR mo積a pod陰czy do KA浴EGO medium - mo瞠 to by zwyk造 telefon stacjonarny (i mo積a czym tam sterowa przez kabel i central TPsy Wink ) radiostacja, kr鏒kofal闚ka, radiotelefon typu PMR LPD, telefon kom鏎kowy i co sobie kto jeszcze wymy郵i - warunek: medium musi posiada tor fonicznej komunikacji (we/wy mikrofonowo-s逝chawkowe). W豉郾ie do TEGO celu, o kt鏎ym piszesz opracowywa貫m ZS-PMR, czyli sterowanie kierunkiem opadania obiektu, kt鏎y mo瞠my nazwa np. rakietoplanem, je郵i dodatkowe skrzyde趾a (otwierane w rakiecie po osi庵ni璚iu pu豉pu) b璠 troch wi瘯sze - analogia do wahad這wca (mniejsza pr璠ko軼 opadania) lub mo瞠my to nazwa uskrzydlonym pociskiem sterowanym, je郵i dodatkowe skrzyde趾a/lotki b璠 mniejsze, a wtedy mamy wi瘯sz pr璠ko嗆 opadania, ale w obu przypadkach opadanie b璠zie stabilne i mo磧iwe do nieskomplikowanego sterowania kierunkiem tego, przez operatora na ziemi. TO jest ju GOTOWE. Testowa貫m wsp鏊prac ZS-PMR ze sterownikiem impulsowego serwomechanizmu modelarskiego (sprawdza貫m to serwomechanizmie f-my FUTUBA). Uk豉d takiego sterowania z serwem impulsowym dzia豉 BARDZO DOBRZE. Jest to nieproporcjonalne sterowanie sterem kierunku co do naszych cel闚 w zupe軟o軼i wystarczy - my nie b璠ziemy robi akrobacji lotniczych (gdzie potrzebne jest precyzyjne sterowanie proporcjonalne) - b璠ziemy jedynie naprowadza obiekt z pu豉pu w kierunku miejsca startu, tak aby przyziemi jak najbli瞠j wyrzutni (chodzi這 oczywi軼ie o jak najprostsze rozwi您anie uk豉dowe). Sprawdza貫m r闚nie ZS-PMR ze sterownikiem analogowym serwomechanizmu (serwomechanizm bez wbudowanej elektroniki, a wi璚 zawieraj帷y tylko silnik z przek豉dniami i sprz篹ony potencjometr - macie to na tym filmie:

Sterowanie sterem kierunku - analogowy sterownik serwomechanizmu (film .wmv 2,6M)

... jak wida na filmie ten sterownik analogowy serwomechanizmu wymaga jeszcze dopracowania.

Reasumuj帷, jak kto chce to ZS-PMR w opcji dwukana這wej z dodatkowym sterownikiem serwomechanizmu impulsowego (schematy s tu: SCHEMATY ZS-PMR ) i serwem modelarskim sprz篹onym ze sterem kierunku, pod陰cza do czego chce np. kom鏎ek i mamy to o czym pisze Arek. Dodatkowe skrzyde趾a lotki mog byc otwierane na pu豉pie przy uzyciu uk豉du z KMZ (lub mozna r闚nie do tego przeznaczy jeden kana ZS-PMR). Dodatkowe dwa kana造 mog s逝篡 do odpalania rakiety na starcie i do odpalania spadochronu, je郵i b璠zie wersja z pociskiem sterowanym (ma貫 skrzyde趾a - du瘸 pr璠ko嗆 opadania) i przy ziemi trzeba b璠zie pr璠ko嗆 dodatkowo wyhamowa.

Hack napisa:
Kr皻 taki mamy przy tarczy 40 mm ~20g o obrotach 15000 obr/min i powierzchni 50 cm2.

... wszystko fajnie, tylko zrobienie 篡roskopu o pr璠ko軼i obrotowej kilkana軼ie/kilkadziesi徠 RPM w warunkach amatorskich to "G紑A" prawie nie do pokonania (oczywi軼ie na upartego wszystko mo積a zrobi). Pracuj ostatnio nad pomys貫m prostego amatorskiego 篡roskopu klasycznego, wi璚 wiem "z czym to si je" (mo瞠 niebawem wrzuc jakie fotki).

Dla robercika:

tu masz jeszcze jeden:

Wykres Cx=f(V) (V w m/s)

... pochodzi z ksi捫ki "Amatorskie rakiety do鈍iadczalne" B. W璕rzyna (gdzie to ju wkleja貫m na forum par lat temu, ale chyba kto "posprz徠a" - a tak swoja drog, to dlaczego nie ma na forum uruchomionej wyszukiwarki??)

Arkadiusz --> No dobra ale z 10 czy nawet 5 km nie ma sterowania rakiet bez filmu terenu czyli i tak trzeba czeka na system UMCS :- )

... ale do kilometra (mo瞠 paru) mysl, 瞠 jest to mo磧iwe (i tak rakiety z tego forum nie szybko osi庵n 5-10 km pu豉pu Wink, o ile w og鏊e, nie tylko ze wzgl璠闚 technologicznych, ale formalnych, o finansach nie wspomn). Taka rakieta to ju nie "kijanka", a wi璚 nie jest to przys這wiowa "ig豉 w stogu siana". Mo積a zorganizowa zesp馧 obserwacyjny z lornetami, u豉twiaj帷y operatorowi naprowadzanie, a operator na g這wie b璠zie mia np. co w rodzaju he軛u z doczepionym celownikiem optycznym (najlepiej o zmiennym powi瘯szeniu).

Ostatnio zmieniony przez eltopsj dnia Sro Wrz 19, 2007 9:14 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
robercik

PostWys豉ny: Sro Wrz 19, 2007 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze嗆

Pozw鏊cie 瞠 nadaj bed kontynuowa przymiarki do gabaryt闚 rakiety. Po rozmontowaniu kamerki kt鏎a nabra豉 wody Crying or Very sad i jeszcze jej nie wskrzesi貫m bo elektroliza zjad豉 kilka wyprowadze scalak闚, natchn窸y mnie wymiary. Elektronika z kamery ma tylko 55mm szerokosci a obiektyw jest miniaturowy. Zatem mo積a tak kamerk specjalnie rozmontowa i wtedy korpus rakiery mo瞠 miec fi jedyne 60mm. Skok jako軼iowy okaza si niebywaly Exclamation

Zwr鵵cie uwag 瞠 paliwem jest karmelek. Silnik startowy 1,5kg i papieros 2,5 kg. Masa startowa to ju nieca貫 8kg zak豉daj帷 2kg na elektronik g這wic i odzysk. Zaczyna to wyglada ca趾iem dobrze. Jak wida grunt to ma貫 opory. A mo瞠 by tak polerowane alluminium Question

pzdr

Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sro Mar 26, 2008 11:15 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Wrz 19, 2007 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robercik napisa:
.... i wtedy korpus rakiery mo瞠 miec fi jedyne 60mm. .................Silnik startowy 1,5kg i papieros 2,5 kg.

Mam styl pisania taki, 瞠 nie ka盥y mnie lubi ale czy mam 軼iemnia Question

Przy fi korpusu 60 mm silnik musi mie fi wewn皻rzne komory 50 mm. Przy g瘰to軼i karmelki 1,84 , paliwo cygaro musi mie 70 cm plus 3 na zatyczk, plus 10 na dysz i mamy silnik a la makaron o d. 850 mm Rolling Eyes

Mi這 mi si czyta fantazje robercika, kt鏎y pewno na cmentarzu same plusy widzi Wink . Ju nie chodzi nawet o ten makaron ale o ca這kszta trudno軼i ............. . No dobra, dobra, ju nie zgredz ale ja na cmentarzu widz krzy瞠 Wink

W tej chwili testuj silniki o masie paliwa 1 kg. W rok nie zrobicie powtarzalnych ( w miar ) dw鏂h silnik闚 : startowy ( 1,5 kg ) i marszowy ( 2,5 kg - paliwa ) bo to temat dla jednej osoby maj帷ej sporo czasu i wolne minimum 2000 zeta Exclamation . A gdzie inne problemy bo poligon widz to ju drobiazg Question Cool Wink .

Pozdr. A

Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Sro Wrz 19, 2007 8:31 pm, w ca這軼i zmieniany 2 razy
Powr鏒 do g鏎y
Kacper

Do陰czy: 17 Maj 2003

PostWys豉ny: Sro Wrz 19, 2007 10:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Testowa貫m dzi 篡roskop z ko豉 zamachowego od magnetofonu - 鈔ednica 4cm masa 18g przy obrotach 45000/min, pr璠ko嗆 kraw璠zi oko這 95m/s wi璚 podczas lotu rozkr璚i mo瞠 si jeszcze mocniej.Bezw豉dno嗆 ma naprawd olbrzymi.

Co do zdalnego sterowania to z do鈍iadczenia wiem, 瞠 sterowanie (szybowcem o rozpi皻o軼i 2m) z odleg這軼i 500m jest ju trudne a z 1km nie da si dobrze okre郵i po這瞠nia modelu wi璚 sterowanie nim jest w豉軼iwie niemo磧iwe. Jedyne dobre rozwi您anie ze zdalnym sterowaniem jakie mi przychodzi na my郵 to strza rakiety pionowo w bezwietrzn pogod 瞠by spad豉 jak najbli瞠j miejsca startu i by豉 zaopatrzona w smugacz. wtedy jak rakieta zbli篡豉 by si na odleg這嗆 oko這 1km mo積a by spr鏏owa ni sterowa a gdyby to nie zadzia豉這 to skorzysta ze spadochron闚.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
eltopsj

Do陰czy: 22 Cze 2003

PostWys豉ny: Czw Wrz 20, 2007 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Kacper napisa:
... przy obrotach 45000/min ...

... jak zmierzy貫, 瞠 osi庵n掖 takie obroty !? :-0 Wink

Kacper napisa:
... Co do zdalnego sterowania to z do鈍iadczenia wiem, 瞠 sterowanie (szybowcem o rozpi皻o軼i 2m) z odleg這軼i 500m jest ju trudne a z 1km nie da si dobrze okre郵i po這瞠nia modelu wi璚 sterowanie nim jest w豉軼iwie niemo磧iwe. ...

A u篡wa貫 lornetki ? Na pewno nie, no bo jak obserwowa przez lornetk i jednocze郾ie sterowa modelem przy u篡ciu aparatury RC ! Wink Nikt tu nie pisa, 瞠 b璠zie to "豉twizna", ale wed逝g mnie jest to mo磧iwe po odpowiednim PRZYGOTOWANIU. Powt鏎z jeszcze raz, ale dok豉dniej. Zesp馧 obserwator闚 (to nie mo瞠 byc JEDNA osoba, ale przynajmniej KILKA, zaopatrzonych w lornety) 郵edzi tor lotu i naprowadza operatora na punkt, gdzie znajduje si obiekt. Operator ma np. CO takiego na g這wie (lub podobnego np. monokular):

http://www.militaria.pl/bushnell/lornetka_aparat_bushnell_8x30_image_view_p2184.xml

... zamocowane do kasku na stabilnym przegubie zatrzaskowym, tak, 瞠 w ka盥ej chwili mo瞠 obserwowa sterowany obiekt przez lornet, lub bez niej (a jak bedzie w niej aparat, tak jak w tej, to mo瞠 jeszcze robi zdj璚ia, filmy). To by dopiero by豉 JAZDA - sterowanie pociskiem na dalekim dystansie!!! Pocisk musi by oczywi軼ie samostateczny, a my steruj帷 nim (co jakis czas), wp造wamy tylko na kierunek jego opadania, tak aby doprowadzi go jak najbli瞠j miejsca wyrzutni. Specjalnie pisz o tym ze szczeg馧ami, bo tyle jest CIEKAWYCH pomys堯w do realizacji (qurde, 瞠bym mia tylko troche wi璚ej czasu dla siebie...), a Wy zaparli軼ie sie na te "10 km". Je郵i mam byc szczery, to nie widz w tym ni c atrakcyjnego - bicie kolejnych etap闚 wysokoci to niezwykle kosztowne przedsi瞝zi璚ia i w warunkach polskich trudne do realizacji chocia瘺y ze wzgl璠闚 formalnych, a poza tym amatorzy na 鈍iecie "strzelaj" rakiety znaaaacznie wy瞠j i co tu jest do pobicia??? Satysfakcja z pokonywania trudno軼i uwarunkowanych krajowymi realiami, kt鏎e b璠 si pi皻rzy po drodze, jest raczaj ma這 rajcuj帷a. Specjalnie o tym pisz i podrzucam pomys z pociskiem sterowanym, bo wiem, 瞠 ch這paki z wybrze瘸 dobrze "poruszaj" si w zakresie elektroniki i gdyby chieli sie za to wzi望 i na tym skoncentrowali swoje wysi趾i, to na pewno by to zrobili, a nast瘼nym etapem m鏬豚y by projekt: rakieta/rakietoplan - samonaprowadzaj帷a si na wyrzutni (miejsce startu). I na prawd nie trzeba lecie zaraz na 10-20 km, 瞠by zrobi co interesuj帷ego.

Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony przez eltopsj dnia Pi Wrz 21, 2007 2:05 am, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
tryt

Do陰czy: 19 Maj 2004
Sk康: Gda雟k

PostWys豉ny: Czw Wrz 20, 2007 4:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mo瞠 zamiast rakietoplanu co na wz鏎 spadochronu wyczynowego
wtedy 2 linki do sterowania i mamy uproszczenie konstrukcji
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Czw Wrz 20, 2007 5:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam nadziej, 瞠 nie urazi貫m robercika Wink . Chc jeszcze dorzuci informacj, 瞠 rakieta je郵i b璠zie wywa穎na tak aby spada nie pionowo do ziemi a pod pewnym k徠em to na skutek nacierania kad逝bem na powietrze b璠zie wytwarza豉 si pewna si豉 no郾a. Dzi瘯i statecznikom rakieta wi璚 ustawi si g這wic do kierunku wiatru i b璠zie lecia豉 pod wiatr a nie z wiatrem. Czyli rakieta z grubsza b璠zie mkn窸a tam sk康 j wystrzelili鄉y ( o ile rakieta stabilnie poleci ). Dopiero kilkaset m nad ziemi powinno sie wtedy uruchomi spadochron.

Pomys造 eltopsji interesuj帷e ale jak znam 篡cie .............. Rolling Eyes Wink .

Pozdr. A

PS. Chyba b璠zie odwrotnie. Jak wi璚 ustawi rakiete dziobem do wiatru ??

Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Czw Wrz 20, 2007 8:39 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Slav

Do陰czy: 17 Lip 2006
Sk康: World

PostWys豉ny: Czw Wrz 20, 2007 6:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedy my郵a貫m o pewnym rozwi您aniu sterowania lotem (poziomym) rakiety z kt鏎ego musia貫m zrezygnowa z racji problem闚 z logowaniem sie kom鏎ki do nadajnika. Chcia貫m pos豉 rakiet bardziej w dal niz wzwy. Przy projekcie jaki planujecie moje rozwi您anie sprawdzi這by si 鈍ietnie

Ot騜 jak ju wspomnieli軼ie na potrzeby sterowania rakiet mo積a wykorzysta GPS oraz telefon kom鏎kowy.
Ro積ica miedzy pomys貫m moim a jednym z poprzednich kt鏎e wyczyta貫m polega na tym ze na pok豉dzie rakiety znajduje sie jedynie ANTENA gps oraz wspomniana kom鏎ka. Na ziemi mamy "centrum dowodzenia" czyli komputer z pod陰czon kom鏎k.
Po wys豉niu rakiety w przestrze antena gps znajdujaca sie w rakiecie pobiera informacje nt bie膨cego po這瞠nia i bez dekodowania wysy豉 informacje za po鈔ednictwem telefonu kom鏎kowego do stacji na ziemi. Ta, analizuj帷 dostarczone dane i dekodujac sygnal gps na polozenie geograficzne wysy豉 sygna (za po鈔ednictwem tel kom) steruj帷 wychyleniem lotek.

Oczywi軼ie mo積a to wszystko upcha w samej rakiecie, wydaje mi sie jednak ze troch za du瞠 ryzyko wys豉 kompletny GPS (co najmniej 1000 zl) na taka wysoko嗆.. chyba lepiej wys豉 sama anten i kom鏎k za 40 z (?)

Pyta貫m kiedy na grupie dyskusyjnej GSM o mo磧iwo嗆 takiego rozwi您ania i uzyska貫m potwierdzenie ze cos takiego ma prawo dzia豉.

Jestem in篡nierem mechanikiem wiec z elektronik mam niewiele wsp鏊nego st康 sam nie poradzi豚ym sobie z tym problemem ale wiem ze na tej grupie jest kilku zdolnych elektronik闚.

砰cz powodzenia.

Pozdrawiam
S豉wek
Powr鏒 do g鏎y
Kacper

Do陰czy: 17 Maj 2003

PostWys豉ny: Czw Wrz 20, 2007 6:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Ko這 zamachowe rozkr璚a貫m na silniku tr鎩fazowym o mocy oko這 100W kt鏎y przy napi璚iu 14,8V bez obci捫enia kr璚i si 47360/min (dane producenta) wi璚 przy takim ma造m obci捫eniu jak to ko這 obroty by造 nieznacznie ni窺ze.
Moim zdaniem w takiej rakiecie w og鏊e niema potrzeby u篡wania jakichkolwiek urz康ze radiowych. Najlepszym rozwi您aniem by by malutki spadochron pilocik spowalniaj帷y rakiet do pr璠ko軼i oko這 100km/h i spadochron g堯wny otwieraj帷y sie blisko ziemi.
Wiadomo 瞠 trzeba by wykona kilka start闚 pr鏏nych zaczynaj帷 od takich na pu豉p rz璠u 2km i stopniowo podwy窺za "poprzeczk" w mi璠zy czasie wprowadzaj帷 poprawki w modelu.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Inne (mod. rakietowe) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nast瘼ny
Strona 2 z 3

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum