Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

klisza fotograficzna

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Czw Lip 05, 2007 9:25 pm    Temat postu: klisza fotograficzna Odpowiedz z cytatem

od jakiegos juz czasu szukam informacji jak zrobic cos w stylu kliszy czyli ze sie tak wyraze wklad do kamery obskury - kiedys czytalem o jakiejs substancji opartej o AgNO3 ale gdzies mi to przepadlo .... moze ktos wie jak dokonac tego dziela ?
Powrót do góry
zagubiony



Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 28
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią Lip 06, 2007 12:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Dam co znalazłem nie wiem czy sie przyda.
długi link Razz
http://www.arklo.com/HofP/hofp_seminar_4.htm
Pozdrawiam

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
młody chemik



Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 16
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lip 25, 2007 3:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Musisz po prostu uzyskać halogenek srebra, najczęściej używa się w fotografii Bromku Srebra AgBr, ale równie dobrze możesz użyć AgCl, AgI te trzy halogenki srebra są światłoczułe. By otrzymać Halogenek wystarczy przeprowadzić reakcje roztworu azotanu (V) srebra z bromkiem, chlorkiem lub jodkiem, w myśl:
Uwaga od tego momentu wszystko trzeba robić w ciemności lub przy czerwonym świetle!!

AgNO3 + KBr --> AgBr + KNO3

Bromek Srebra jako trudno rozpuszczalny wytrąca się więc w mieszaninie po reakcyjnej zostaje nam roztwór KNO3.
Ostatnią fazą zrobienia emulsji fotograficznej jest właśnie stworzenie żelu (emulsji), do tego potrzebny nam jest alkohol poliwinylowy. Do AgBr dodajemy alkohol tak by uzyskać żel. (możesz użyć też zwykłej żelatyny jako żelu)

Jest to sposób otrzymania emulsji fotograficznej podobnej do używanej na papierach fotograficznych. Do tworzenia klisz używa się innych związków.

Ja też bawię się fotografią otworową , używam jako wkładów normalnych papierów fotograficznych a ostatnio też klisz. Sam też niedawno chciałem zrobić własną emulsje jednak AgNO3 jest strasznie drogie i na razie zrezygnowałem.

Pozdrawiam
Młody Chemik

P.S. Zrobiłeś już jakieś zdjęcia swoim aparatem? Napisz na priva.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Sro Lip 25, 2007 5:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o wlasnie panowie wielkie wielkie dzieki Very Happy
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP