Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jeszcze o łaźni "wodnej"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Slav



Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 30
Skąd: World

PostWysłany: Sob Cze 23, 2007 9:50 pm    Temat postu: Jeszcze o łaźni "wodnej" Odpowiedz z cytatem

Czesc.

W związku z tym ze karmelke przygotowuje w kuchni (na 7 pietrze bloku w centrum miasta Smile szukałem rozwiązania by zmniejszyć ryzyko zapłonu podczas przygotowywania. Najprostsza byłaby oczywiście łaźnia wodna, z tym ze woda sie do tego celu nie nadaje z racji temperatury wrzenia. Idealna temp byłaby 180 stopni. Myślałem o oleju, ten jednak ma temp wrzenia zbyt wysoka. W końcu znalazłem rozwiązanie.
Jest nim PŁYN HAMULCOWY. Im tańszy tym lepszy (ma niższą temp wrzenia)
W najtańszych płynach jest to 220 stopni. Wciąż zbyt dużo.. jednak dodanie 1% wody obniża temp wrzenia o 15 %.
187 stopni to juz bardzo dobry wynik!!! Karmelka wychodzi znakomicie, nie przypala sie, po prostu rewelacja. Zawsze w takim samym jasnym kolorze.

W związku z tym ze płyn hamulcowy jest MEGA higroskopijny należy go przechowywać w szczelnym pojemniku. Ja go trzymam w łaźni takiej jak ta http://tiny.pl/fp69 tyle ze na czas gdy odstawiam go do szafy, gwizdek zamieniam na gumowy korek. Działa świetnie Smile
Polecam to rozwiązanie.

Pozdrawiam
Slawek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mały



Dołączył: 31 Sie 2002
Posty: 193
Skąd: kraków

PostWysłany: Nie Cze 24, 2007 3:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !
Być może się czepiam ale sprawdziłem sobie karte charakterystyki DOT3 http://www.ergolid.pl/_upload/pliki/plyndot-3.pdf
i co widzimy
Składniki główne:
produkt jest mieszaniną eterów metylowych i etylowych oraz polipropylenoglikoli z dodatkami
Temperatura wrzenia (°C)> 205
Temperatura zapłonu (°C)> 140
Granice wybuchowości dolna 3,0%Górna 15,9%
Temperatura samozapłonu (°C)340
Myślę że należałoby jednak nie podchodzić do tej metody zbyt optymistycznie Shocked

_________________
Mały
..."Jak mam czas to siedzę i myślę jak nie mam czasu to tylko siedzę"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Nie Cze 24, 2007 4:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też mi się tak wydaje jak ktoś ma problemy lub obawy związane z karmelizacją to nie powinien jej robić lub poczytać o toffi Pinota bardzo przyzwoite paliwo łatwe w elaboracji o bardzo niskiej temperaturze topnienia.
_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Slav



Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 30
Skąd: World

PostWysłany: Nie Cze 24, 2007 4:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fragment przepisu na "bezpieczne" Wink paliwo Toffi

" Oczywiscie, jesli masa po stopieniu jest na wasze oko zbyt gesta, jest prosty ratunek. Należy wkraplac do niej po kropli glicerynę, glikol etylenowy, glikol dietylenowy lub inne "

Czyli płyn hamulcowy jest niebezpieczny ze względu na łatwopalne pary glikolu, jednak dodatek tegoż glikolu do paliwa (i jego parowanie) jest juz zupełnie bezpieczne ?? Wink

Problemów ze zrobieniem karmelka nie mam, ale raczej pewne obawy. Chmura dymu w centrum miasta nie przejdzie niezauważona Smile

Sumarycznie uważam moja metodę za nieco bezpieczniejsza - łatwopalne opary nie znajdują sie w pobliżu paliwa,a uchodzą z boku garnka.
Kuchenka elektryczna i dobry wyciąg załatwiają sprawę.
Pomyśle jednak nad gumowym wężem odprowadzającym pary wprost do wyciągu. Metoda będzie w 100% bezpieczna.

Pozdrawiam
Sławek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Nie Cze 24, 2007 5:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Slav napisał:
Fragment przepisu na "bezpieczne" Wink paliwo Toffi

" Oczywiscie, jesli masa po stopieniu jest na wasze oko zbyt gesta, jest prosty ratunek. Należy wkraplac do niej po kropli glicerynę, glikol etylenowy, glikol dietylenowy lub inne "


Nie wiem skąd żeś wziął ten fragment i co oznacza to stwierdzenie za gęste nie chcę nikogo urazić, ale toffi robi się śmiesznej temperaturze dosłownie prawie można od razu w ręku formować a konsystencję ma bardzo dobrą do elaboracji bez żadnego wkraplanego syfu. Kup sobie sorbitol to docenisz go jako paliwo i wcale drogo nie wychodzi a jaka wygoda, ziarna twardnieją dłużej, przez co tak nie pękają jak przy zwykłym karmelu, stosując zamiennie w dotychczasowych SR napędzanych klasykiem polecam katalizę 0,5-1% czerwonym tlenkiem żelaza i tyle.

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Slav



Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 30
Skąd: World

PostWysłany: Nie Cze 24, 2007 5:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sylwek napisał:

Nie wiem skąd żeś wziął ten fragment


Skoro polecałes "Toffi Pinota" to zakładam ze strona Pinota http://pinot.webpark.pl/karmel.html jest dobrym zrodłem wiedzy (?) czyzbys nie zapoznał sie ze zrodlem ktore mi polecasz? Wink

Pozdrawiam
Slawek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Slav



Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 30
Skąd: World

PostWysłany: Nie Cze 24, 2007 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak wygląda ISP takiego paliwa w porównaniu do zwyklej karmelki? Dostępne są gdzies dane porównawcze?

Pozdr
Slawek



Moderator Sylwek->, Co nie ma opcji edytuj
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Nie Cze 24, 2007 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Slav napisał:
Sylwek napisał:

Nie wiem skąd żeś wziął ten fragment


Skoro polecałes "Toffi Pinota" to zakładam ze strona Pinota http://pinot.webpark.pl/karmel.html jest dobrym zrodłem wiedzy (?) czyzbys nie zapoznał sie ze zrodlem ktore mi polecasz? Wink

Pozdrawiam
Slawek


Nie polecam z pisaniny, bo nie jestem teoretycznym przeklejaczem www tylko z tzw. Doświadczenia. Jeśli interesuje cię ISP to policz Guipep, jeśli chodzi praktykę to na hamowni wygląda bardzo fajnie i tu polecam forum i moje posty....


A to, że Pinot pisał coś o syfieniu paliwa upłynniaczami to kwestia praktyki, jaką się przyjmuje moim zdaniem upłynnianie utrudnia nadanie odpowiedniej gęstości paliwo powinno być, co najmniej ubite a jeszcze lepiej prasowane.

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Slav



Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 30
Skąd: World

PostWysłany: Nie Cze 24, 2007 7:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sylwek napisał:

Jeśli interesuje cię ISP to policz Guipep,


Sciagnalem, zainstalowalem, po kliknieciu RUN -> single run dostaje PUSTY plik tekstowy.
Mozna prosic o wskazowki?

Slav
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Pon Cze 25, 2007 8:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karmelek z wszystkimi rodzajami reduktorów (glukoza, sacharoza i sorbitol) mają praktycznie ten sam impuls właściwy, różnią się tylko prędkością spalania. Sacharoza najszybsza, a sorbitol najwolniejszy (o ile dobrze pamiętam), więc co do prędkości spalania toffi wychodzi tak średnio, dlatego Sylwek wspomniał o czerwieni żelazowej.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Pon Cze 25, 2007 2:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Slav napisał:
Sylwek napisał:

Jeśli interesuje cię ISP to policz Guipep,


Sciagnalem, zainstalowalem, po kliknieciu RUN -> single run dostaje PUSTY plik tekstowy.
Mozna prosic o wskazowki?

Slav


Musisz do kopiować kilka plików w tym momencie nie pamiętam jak bardzo ci zależy to wieczorkiem. Ale i tak sorbitolu jako takiego nie widziałem w spisie, choć mógł mi gdzieś uciec jest azotan sorbitolu.

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP