Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Wêgiel z krzewu szak³aka
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
1gun



Do³±czy³: 10 Maj 2007
Posty: 6
Sk±d: Gdañsk

PostWys³any: Pi± Cze 15, 2007 3:21 pm    Temat postu: Wêgiel z krzewu szak³aka Odpowiedz z cytatem

Mam pytanko.Czy kto¶ próbowa³ zrobiæ p.cz na bazie w³a¶nie tego krzewu.Wed³ug wikipedi jest to ponoæ najlepiej nadaj±cy siê krzew do produkcji wêgla drzewnego.
_________________
Goa Trance ca³y czas (:
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
Go¶æ






PostWys³any: Pi± Cze 15, 2007 7:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam .
Jak do tej pory to sobie tylko czyta³em....
Szwajcarski proch strzelniczy , uwa¿any za najlepszy pod s³oñcem , produkowany jest z kruszyny pospolitej . A kruszyna nale¿y do rodziny szak³akowatych . Osobi¶cie nie robi³em prochu z tego krzewu . Przyczyna tego jest prosta . Choæbym siê o tego krzaczka przewróci³ to i tak bym go nie pozna³ . Kiedy¶ na³azi³em siê po lesie kilka godzin , a na wêgiel posz³y kawa³ki wierzby . Czasem trafiaj± do mnie ¶cinki z balsy . Bardzo ³adny wêgielek wychodzi .
Powrót do góry
1gun



Do³±czy³: 10 Maj 2007
Posty: 6
Sk±d: Gdañsk

PostWys³any: Sob Cze 16, 2007 2:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W przypadku tak czêstego wystêpowania to chyba nie bêdzie tak ¼le z znalezieniem tego krzewu.Ja ostatnio troche pochodzi³em w poszukiwaniu szak³aka no i znalaz³em, ale nie jego a chyba w³a¶nie t± kruszyne, chyba ¿e to jest jaki¶ inny z szak³akowatych.
_________________
Goa Trance ca³y czas (:
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
PAN_PANCERNY_PL



Do³±czy³: 18 Pa¼ 2006
Posty: 10
Sk±d: nie rozumiem pytania

PostWys³any: Sob Cze 16, 2007 4:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zanlaz³em w wikipedii ¿e z szaklaków w polsce wystêpuje tylko jeden gatunek i jest to w³a¶nie szak³ak pospolity.

"Szak³ak (Rhamnus L) – rodzaj ro¶lin nale¿±cy do rodziny szak³akowatych. Liczy ok. 30 gatunków, w florze Polski wystêpuje tylko jeden gatunek...

...Gatunki flory Polski
szak³ak pospolity (Rhamnus cathartica L.)"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
Go¶æ






PostWys³any: Sob Cze 16, 2007 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PAN_PANCERNY_PL napisa³:
...w polsce wystêpuje tylko jeden gatunek i jest to w³a¶nie szak³ak pospolity...
Co¶ chyba ¿le czyta³e¶
Cytat z atlasu ro¶lin :
Kruszyna pospolita (Frangula alnus Mill.) – gatunek krzewu nale¿±cy do rodziny szak³akowatych. W Polsce wystêpuje pospolicie na ca³ym ni¿u i w ni¿szych po³o¿eniach górskich. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy.
Powrót do góry
PAN_PANCERNY_PL



Do³±czy³: 18 Pa¼ 2006
Posty: 10
Sk±d: nie rozumiem pytania

PostWys³any: Sob Cze 16, 2007 4:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm... Confused
Sam sprawd¼ http://pl.wikipedia.org/wiki/Szak%C5%82ak
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
rynio_di



Do³±czy³: 06 Kwi 2006
Posty: 75
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Sob Cze 16, 2007 6:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Konar napisa³ :


. Choæbym siê o tego krzaczka przewróci³ to i tak bym go nie pozna³ . Kiedy¶ na³azi³em siê po lesie kilka godzin , .[/quote]

Bo ¿le szuka³e¶ . Kruszyna ro¶nie w starych jarach ,w±wozach ,zapadliskach w mieszanym lesie z przewag± drzew li¶ciastych. Krzew ten znany jest regionalnie jako ,,smrodyna,, z powodu md³ej woni wydzielanej przez kwiat tego krzewu. A tak na marginesie dla znawców tematu popróbujcie zrobiæ wêgiel z leszczyny, moim zdaniem ten krzew te¿ jest dobry do wyrobu wêgla.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Hubcio



Do³±czy³: 05 Sty 2005
Posty: 375
Sk±d: tiaaa

PostWys³any: Sob Cze 16, 2007 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale tu chyba nie o kruszynê chodzi tylko o Szak³aka pospolitego , kruszyna tylko nale¿y do rodziny szak³akowatych. Podam podobny przyk³ad np taki Storczyk kukawka-rodzina storczykowate , wanilia-ca³kiem inaczej wygl±da a te¿ nale¿y do rodziny storczykowatych.

Fakt kruszyny to pe³no jest po lasach(przynajmniej u mnie) , ale Szak³aka pospolitego nie widzia³em,a na ro¶linach znam siê do¶æ dobrze.

Mimo to kruszyna te¿ dobra na wêgiel do Pcz

_________________


Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Sob Cze 16, 2007 11:11 pm    Temat postu: pirowêgiel pospolity Odpowiedz z cytatem

K³aniam siê piêknie Smile
Wy¿ej kto¶ napisa³ o leszczynie, a ja ze swojej paki do³o¿ê du¿y cytat z klasyka pirotechniki Wink


Kazomierz Siemienowicz napisa³:

'Ksiêga druga"

ROZDAIA£ XIII

PRZYRZ¡DZANIE WÊGLA DO ROBIENIA PROCHU ARMATNIEGO I DO INNYCH POTRZEB W SZTUCE PIROTECHNICZNEJ

W miesi±cu maju lub czerwcu, gdy kory wszystkich drzew naj³atwiej daj± siê ¶ci±gaæ z powodu nadmiernej wilgoci, powinno siê ¶ci±æ znaczn± ilo¶æ ga³±zek leszczynowych lub wierzbowych wysokich na dwie lub trzy stopy, grubych za¶ na pó³ cala; czê¶ci z sêkami nale¿y odci±æ i odrzuciæ jako mniej nadaj±ce siê do u¿ycia, pozosta³e za¶, ogo³ocone zupe³nie z kory i zwi±zane w ma³e wi±zki, bardzo starannie wysuszyæ w gor±cym piecu. Potem trzeba je u³o¿yæ prostopadle w jeden stos na wyrównanej ziemi i podpaliæ. Skoro za¶ podpalony stos dobrze siê ju¿ rozpali i przybierze postaæ ¿arz±cych siê wêgli, wtedy nagle nale¿y go przyrzuciæ i przykryæ jak najdok³adniej nieco zwil¿on± ziemi±, nie zostawiwszy mu ¿adnego dostêpu powietrza, aby w ten sposób zagas³ ca³y p³omieñ przyt³umiony i nie podsycany ¿adnym z zewn±trz podmuchem powietrza, a pozosta³y same wypalone wêgle bez jakiegokolwiek popio³u. Po up³ywie doby ostyg³e wêgle nale¿y wyj±æ i przechowaæ do pó¼niejszego u¿ytku. Je¶liby za¶ nie by³o pod dostatkiem wierzby i leszczyny w celu spalenia ich na wêgiel, bêdzie mo¿na je zast±piæ such± lip±. ...

Cytat z "WIELKIEJ SZTUKI ARTYLERII CZÊ¦Æ PIERWSZA"


Jak widaæ, mo¿na zamiast szukaæ jakich¶ egzotycznych albo trudnych do odnalezienia ro¶lin, spo¿ytkowaæ do wyrobu wêgla zupe³nie pospolite i powszechnie spotykane w naszym kraju drzewa i krzewy, które przez naszego wielkiego klasyka z imienia zosta³y wymienione.

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Sylwek



Do³±czy³: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWys³any: Nie Cze 17, 2007 7:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam


Dla wiêkszo¶ci zastosowañ nie ma, co siê bawiæ w robienie w³asnego wêgla chyba, ¿e jako efekt do gwiazd. Jak kto¶ chce krêciæ miotaj±cego to szkoda jego czasu na wypalanie wêgla i latanie po krzakach. Najlepszy jest z biedronki, bo zawsze blisko i tanio hehehe. A jak liczycie na jakie¶ cudowne efekty z w³asnego wêgla to, je¶li nie posiadacie dobrego udarowego + kulowego m³ynka + sita + prasa to zapomnijcie o tym by zbli¿yæ siê do komercyjnego wyrobu. Przy odpowiedniej frakcji sprasowany proszek prochowy suchy zamienia siê w twardy trudny do po³amania najprêdzej m³otkiem p³at, który kruszymy na ziarna dla odpowiedniego zastosowania i frakcjonujemy i znów odpowiednie sita.


A tak na marginesie jakie ma niby mieæ w³asno¶ci proch na takim wêglu?

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Nie Cze 17, 2007 8:06 am    Temat postu: "Prawie" robi wielk± ró¿nicê Odpowiedz z cytatem

K³aniam siê piêknie Smile

Jednak wbrew pozorom ma to znaczenie, a to z tego¿ powodu, ¿e na wêgiel grilowy id± najkiepo¶ciejsze gatunki ciê¿kiego drewna (buk d±b, grab) razem z kor± , sêkami i karpin±, wypalane w retortach.

Efekt jest taki, ¿e w grilowym wêglu masz jeszcze sporo frakcji smolistych i ¿ywicznych. ( co dla jako¶ci grilowania ma znaczenie daj±c ten charakterystyczny zapach pal±cych siê wêgli )

Jakie to ma znaczenie dla palenia siê mieszanki, to sam mogê powiedzieæ bo robi³em takie próby i wysz³o, ¿e niewielka ilo¶æ kalafonii ( powy¿ej 0.5%) znacznie utrudnia zapalenie mieszanki. A kalafonia jest obecna w korze i w sêkach i korzeniach w³a¶nie, zw³aszcza drzew iglastych.

Nie kwestionowa³bym wiêc wieloletnich obserwacji przedwiecznych pirotechników co do jako¶ci stosowanych surowców.

Obserwacje moje mog± potwierdziæ koledzy "rakietnicy pomorscy", kiedy to po zastosowaniu odpowiedniego jako¶ciowo wêgla skoñczy³y siê k³opoty z paleniem siê paliwa i z jego impulsem.

Czyli Twisted Evil tkwi w szczegó³ach, a je¶li nie chcemy aby to co robimy tkniête by³o "kiepsko¶ci±", to zwracajmy jednak uwagê na szczegó³y.


Je¶li jednak ma to byæ jakie¶ takie psykniêcie, to mo¿na zrobiæ proch na wêglu grilowym.

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Sylwek



Do³±czy³: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWys³any: Nie Cze 17, 2007 9:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko siê zgadza grilowy wêgiel mo¿e nie jest najlepszy, ale czy ka¿dy u¿ytkownik jest w stanie zrobiæ lepszy nie s±dzê jednak robi± go fachowcy z Bieszczad, który zjedli na tym zêby Wink Fakt, ¿e nie do niektórych zastosowañ (gwiazdy) przyda³by siê dedykowany i tu jest nisza dla tego typu dzia³alno¶ci. Jednak jestem zdania, i¿ nale¿y skupiæ siê na mieleniu i prasowaniu, bo to jednak decyduje o jako¶ci tego, co zrobimy. ¯adne tam przegryzanie, itd. Wszystko to lipa, prasowania na mokro itd., Wiêc je¶li kto¶ pocz±tkuje w tym temacie to kupiæ wêgiel i znêcaæ siê nad nim na pewno nie da siê przesadziæ, to samo tyczy siê reszty sk³adników nie da siê zrobiæ zbyt wielkiego rozdrobnienia hihi a przynajmniej tak mi siê wydaje w takich ma³ych domowych m³ynkach kulowych 50h dla ca³o¶ci sk³adu i wstêpne bindowanie saletra siarka i wêgiel siarka na ka¿dy sk³ad po 20h co najmniej i dopiero to prasowaæ i bêdzie przypominaæ komercyjny wyrób.

Ale nadal nie mam odpowiedzi, jakie w³asno¶ci ma wêgiel z tego krzewu hihi

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
rynio_di



Do³±czy³: 06 Kwi 2006
Posty: 75
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Pon Cze 18, 2007 7:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziadek Kermit zacytowa³ Kazimierza Simonowicza jak paliæ drewno na wêgiel w kopcu. A ja podpowiem jak ja to robi³-em. Patyki leszczyny okorowane pociête na odpowiedni wymiar uk³ada³em ,,stoj±co ,, w puszce metalowej np, po farbie tylko czystej zamyka³em szczelnie wiekiem i do ogniska ,Wypala³ siê bez dostêpu tlenu dobry,czysty, z niewielk± ilo¶ci± popio³u wêgiel. Mo¿e metoda prymitywna ale takie by³y czasy mojej m³odo¶ci. Tylko z siark± nie by³o problemu bo kopalnia by³a pod Tarnobrzegiem.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
rex123



Do³±czy³: 12 Sty 2007
Posty: 53

PostWys³any: Pon Cze 18, 2007 9:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja kiedy¶ obzdera³em sobie jeszcze bardziej prymitywny sposób - co dziwne, dzia³a³ Very Happy . Wystarczy przeci±æ 2 puszki po jakim¶ napoju w po³owie, a brzegi jednej z nich rozszerzyæ za pomoc± plastykowego lejka. Musimy to zrobiæ do¶æ delikatnie, aby za bardzo nie rozszerzyæ brzegu puszki. Dalej chyba nie muszê mówiæ co dalej - do ¶rodka drewno, zamkn±æ pojemnik puszk± bez rozszerzonych brzegów (powinny nachodziæ na siebie z lekkim oporem). Dziurka na denku górnej "pokrywy" Wink i do ognia - tylko nie przesadzajcie z temperatur±, bo podejrzewam ¿e przepali puszki.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Pon Cze 18, 2007 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepali przepali. Postanowi³em kiedy¶ zrobiæ wêgiel w puszcze po farbie. Zrobi³em w tym celu palenisko z nadmuchem (suszark± Smile ). Niestety przepali³o puszkê (górna czê¶æ zaczyna³a ju¿ ¶wieciæ lekko na czerwono.
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
1gun



Do³±czy³: 10 Maj 2007
Posty: 6
Sk±d: Gdañsk

PostWys³any: Sob Cze 23, 2007 2:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to jak z tym szak³akiem.Kto pierwszy zrobi w koñcu p.cz. na szak³aku i podzieli siê do¶wiadczeniem.Ide go szukaæ panowie!!!
_________________
Goa Trance ca³y czas (:
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
Ripper87



Do³±czy³: 05 Cze 2007
Posty: 205
Sk±d: z czwartej gêsto¶ci

PostWys³any: Sob Sty 26, 2008 12:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorki ¿e odkopuje temat, ale wydaje mi siê zê ten szak³ak to zwyczajny ¿ywop³ot... jestem tego w 95% pewien...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Sob Sty 26, 2008 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja my¶lê, ¿e nie. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Koeh-255.jpg mam dwa ró¿ne ¿ywop³oty i ¿aden tak nie wygl±da.
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Ripper87



Do³±czy³: 05 Cze 2007
Posty: 205
Sk±d: z czwartej gêsto¶ci

PostWys³any: Sob Sty 26, 2008 11:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na gugle znalaz³em:
"szak³ak pospolity w formie ¿ywop³otu"
"szak³ak pospolity. Wystêpuje w Europie i zachodniej Azji; jest gatunkiem ... dobrze znosi strzy¿enie i ³atwo daje siê formowaæ, nadaje siê na ¿ywop³oty. ..."
Ko³o mnie dwóch s±siadów ma takie ¿ywop³oty z czego¶ bardzo podobnego do szak³aku, wiem my¶lê ¿e to to...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Sob Sty 26, 2008 11:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, mój b³±d. Ale chyba jednak ciê¿ko go znale¼æ. Wed³ug google bardzo ma³o sklepów oferuje szak³aka, g³ównie apteki i sklepy dla ABS jako jaki¶ suplement.
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4  Nastêpny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP