Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

W璕iel z krzewu szak豉ka
Id do strony 1, 2, 3, 4  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
1gun

Do陰czy: 10 Maj 2007
Sk康: Gda雟k

PostWys豉ny: Pi Cze 15, 2007 3:21 pm    Temat postu: W璕iel z krzewu szak豉ka Odpowiedz z cytatem

Mam pytanko.Czy kto pr鏏owa zrobi p.cz na bazie w豉郾ie tego krzewu.Wed逝g wikipedi jest to pono najlepiej nadaj帷y si krzew do produkcji w璕la drzewnego.
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Cze 15, 2007 7:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam .
Jak do tej pory to sobie tylko czyta貫m....
Szwajcarski proch strzelniczy , uwa瘸ny za najlepszy pod s這鎍em , produkowany jest z kruszyny pospolitej . A kruszyna nale篡 do rodziny szak豉kowatych . Osobi軼ie nie robi貫m prochu z tego krzewu . Przyczyna tego jest prosta . Cho熲ym si o tego krzaczka przewr鏂i to i tak bym go nie pozna . Kiedy na豉zi貫m si po lesie kilka godzin , a na w璕iel posz造 kawa趾i wierzby . Czasem trafiaj do mnie 軼inki z balsy . Bardzo 豉dny w璕ielek wychodzi .
Powr鏒 do g鏎y
1gun

PostWys豉ny: Sob Cze 16, 2007 2:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W przypadku tak cz瘰tego wyst瘼owania to chyba nie b璠zie tak 幢e z znalezieniem tego krzewu.Ja ostatnio troche pochodzi貫m w poszukiwaniu szak豉ka no i znalaz貫m, ale nie jego a chyba w豉郾ie t kruszyne, chyba 瞠 to jest jaki inny z szak豉kowatych.
PAN_PANCERNY_PL

Do陰czy: 18 Pa 2006
Sk康: nie rozumiem pytania

PostWys豉ny: Sob Cze 16, 2007 4:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zanlaz貫m w wikipedii 瞠 z szaklak闚 w polsce wyst瘼uje tylko jeden gatunek i jest to w豉郾ie szak豉k pospolity.

"Szak豉k (Rhamnus L) – rodzaj ro郵in nale膨cy do rodziny szak豉kowatych. Liczy ok. 30 gatunk闚, w florze Polski wyst瘼uje tylko jeden gatunek...

...Gatunki flory Polski
szak豉k pospolity (Rhamnus cathartica L.)"
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora Adres AIM
Go嗆

PostWys豉ny: Sob Cze 16, 2007 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PAN_PANCERNY_PL napisa:
...w polsce wyst瘼uje tylko jeden gatunek i jest to w豉郾ie szak豉k pospolity...
Co chyba 磧e czyta貫
Cytat z atlasu ro郵in :
Kruszyna pospolita (Frangula alnus Mill.) – gatunek krzewu nale膨cy do rodziny szak豉kowatych. W Polsce wyst瘼uje pospolicie na ca造m ni簑 i w ni窺zych po這瞠niach g鏎skich. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy.
Powr鏒 do g鏎y
PAN_PANCERNY_PL

Do陰czy: 18 Pa 2006
Sk康: nie rozumiem pytania

PostWys豉ny: Sob Cze 16, 2007 4:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm... Confused
Sam sprawd http://pl.wikipedia.org/wiki/Szak%C5%82ak
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora Adres AIM
rynio_di

Do陰czy: 06 Kwi 2006
Sk康: Lublin

PostWys豉ny: Sob Cze 16, 2007 6:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Konar napisa :

. Cho熲ym si o tego krzaczka przewr鏂i to i tak bym go nie pozna . Kiedy na豉zi貫m si po lesie kilka godzin , .[/quote]

Bo 磧e szuka貫 . Kruszyna ro郾ie w starych jarach ,w患ozach ,zapadliskach w mieszanym lesie z przewag drzew li軼iastych. Krzew ten znany jest regionalnie jako ,,smrodyna,, z powodu md貫j woni wydzielanej przez kwiat tego krzewu. A tak na marginesie dla znawc闚 tematu popr鏏ujcie zrobi w璕iel z leszczyny, moim zdaniem ten krzew te jest dobry do wyrobu w璕la.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
Hubcio

Do陰czy: 05 Sty 2005
Sk康: tiaaa

PostWys豉ny: Sob Cze 16, 2007 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale tu chyba nie o kruszyn chodzi tylko o Szak豉ka pospolitego , kruszyna tylko nale篡 do rodziny szak豉kowatych. Podam podobny przyk豉d np taki Storczyk kukawka-rodzina storczykowate , wanilia-ca趾iem inaczej wygl康a a te nale篡 do rodziny storczykowatych.

Fakt kruszyny to pe軟o jest po lasach(przynajmniej u mnie) , ale Szak豉ka pospolitego nie widzia貫m,a na ro郵inach znam si do嗆 dobrze.

Mimo to kruszyna te dobra na w璕iel do Pcz

Smile
Powr鏒 do g鏎y
dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Sob Cze 16, 2007 11:11 pm    Temat postu: pirow璕iel pospolity Odpowiedz z cytatem

K豉niam si pi瘯nie Smile
Wy瞠j kto napisa o leszczynie, a ja ze swojej paki do這輳 du篡 cytat z klasyka pirotechniki Wink

Kazomierz Siemienowicz napisa:

'Ksi璕a druga"

ROZDAIA XIII

PRZYRZ.ZANIE W癿LA DO ROBIENIA PROCHU ARMATNIEGO I DO INNYCH POTRZEB W SZTUCE PIROTECHNICZNEJ

W miesi帷u maju lub czerwcu, gdy kory wszystkich drzew naj豉twiej daj si 軼i庵a z powodu nadmiernej wilgoci, powinno si 軼i望 znaczn ilo嗆 ga陰zek leszczynowych lub wierzbowych wysokich na dwie lub trzy stopy, grubych za na p馧 cala; cz窷ci z s瘯ami nale篡 odci望 i odrzuci jako mniej nadaj帷e si do u篡cia, pozosta貫 za, ogo這cone zupe軟ie z kory i zwi您ane w ma貫 wi您ki, bardzo starannie wysuszy w gor帷ym piecu. Potem trzeba je u這篡 prostopadle w jeden stos na wyr闚nanej ziemi i podpali. Skoro za podpalony stos dobrze si ju rozpali i przybierze posta 瘸rz帷ych si w璕li, wtedy nagle nale篡 go przyrzuci i przykry jak najdok豉dniej nieco zwil穎n ziemi, nie zostawiwszy mu 瘸dnego dost瘼u powietrza, aby w ten spos鏏 zagas ca造 p這mie przyt逝miony i nie podsycany 瘸dnym z zewn徠rz podmuchem powietrza, a pozosta造 same wypalone w璕le bez jakiegokolwiek popio逝. Po up造wie doby ostyg貫 w璕le nale篡 wyj望 i przechowa do p騧niejszego u篡tku. Je郵iby za nie by這 pod dostatkiem wierzby i leszczyny w celu spalenia ich na w璕iel, b璠zie mo積a je zast徙i such lip. ...

Cytat z "WIELKIEJ SZTUKI ARTYLERII CZ呇 PIERWSZA"

Jak wida, mo積a zamiast szuka jakich egzotycznych albo trudnych do odnalezienia ro郵in, spo篡tkowa do wyrobu w璕la zupe軟ie pospolite i powszechnie spotykane w naszym kraju drzewa i krzewy, kt鏎e przez naszego wielkiego klasyka z imienia zosta造 wymienione.

Sylwek

Do陰czy: 17 Sty 2007

PostWys豉ny: Nie Cze 17, 2007 7:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Dla wi瘯szo軼i zastosowa nie ma, co si bawi w robienie w豉snego w璕la chyba, 瞠 jako efekt do gwiazd. Jak kto chce kr璚i miotaj帷ego to szkoda jego czasu na wypalanie w璕la i latanie po krzakach. Najlepszy jest z biedronki, bo zawsze blisko i tanio hehehe. A jak liczycie na jakie cudowne efekty z w豉snego w璕la to, je郵i nie posiadacie dobrego udarowego + kulowego m造nka + sita + prasa to zapomnijcie o tym by zbli篡 si do komercyjnego wyrobu. Przy odpowiedniej frakcji sprasowany proszek prochowy suchy zamienia si w twardy trudny do po豉mania najpr璠zej m這tkiem p豉t, kt鏎y kruszymy na ziarna dla odpowiedniego zastosowania i frakcjonujemy i zn闚 odpowiednie sita.

A tak na marginesie jakie ma niby mie w豉sno軼i proch na takim w璕lu?

dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Nie Cze 17, 2007 8:06 am    Temat postu: "Prawie" robi wielk r騜nic Odpowiedz z cytatem

K豉niam si pi瘯nie Smile

Jednak wbrew pozorom ma to znaczenie, a to z tego powodu, 瞠 na w璕iel grilowy id najkiepo軼iejsze gatunki ci篹kiego drewna (buk d帳, grab) razem z kor , s瘯ami i karpin, wypalane w retortach.

Efekt jest taki, 瞠 w grilowym w璕lu masz jeszcze sporo frakcji smolistych i 篡wicznych. ( co dla jako軼i grilowania ma znaczenie daj帷 ten charakterystyczny zapach pal帷ych si w璕li )

Jakie to ma znaczenie dla palenia si mieszanki, to sam mog powiedzie bo robi貫m takie pr鏏y i wysz這, 瞠 niewielka ilo嗆 kalafonii ( powy瞠j 0.5%) znacznie utrudnia zapalenie mieszanki. A kalafonia jest obecna w korze i w s瘯ach i korzeniach w豉郾ie, zw豉szcza drzew iglastych.

Nie kwestionowa豚ym wi璚 wieloletnich obserwacji przedwiecznych pirotechnik闚 co do jako軼i stosowanych surowc闚.

Obserwacje moje mog potwierdzi koledzy "rakietnicy pomorscy", kiedy to po zastosowaniu odpowiedniego jako軼iowo w璕la sko鎍zy造 si k這poty z paleniem si paliwa i z jego impulsem.

Czyli Twisted Evil tkwi w szczeg馧ach, a je郵i nie chcemy aby to co robimy tkni皻e by這 "kiepsko軼i", to zwracajmy jednak uwag na szczeg馧y.

Je郵i jednak ma to by jakie takie psykni璚ie, to mo積a zrobi proch na w璕lu grilowym.

Sylwek

Do陰czy: 17 Sty 2007

PostWys豉ny: Nie Cze 17, 2007 9:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko si zgadza grilowy w璕iel mo瞠 nie jest najlepszy, ale czy ka盥y u篡tkownik jest w stanie zrobi lepszy nie s康z jednak robi go fachowcy z Bieszczad, kt鏎y zjedli na tym z瑿y Wink Fakt, 瞠 nie do niekt鏎ych zastosowa (gwiazdy) przyda豚y si dedykowany i tu jest nisza dla tego typu dzia豉lno軼i. Jednak jestem zdania, i nale篡 skupi si na mieleniu i prasowaniu, bo to jednak decyduje o jako軼i tego, co zrobimy. 畝dne tam przegryzanie, itd. Wszystko to lipa, prasowania na mokro itd., Wi璚 je郵i kto pocz徠kuje w tym temacie to kupi w璕iel i zn璚a si nad nim na pewno nie da si przesadzi, to samo tyczy si reszty sk豉dnik闚 nie da si zrobi zbyt wielkiego rozdrobnienia hihi a przynajmniej tak mi si wydaje w takich ma造ch domowych m造nkach kulowych 50h dla ca這軼i sk豉du i wst瘼ne bindowanie saletra siarka i w璕iel siarka na ka盥y sk豉d po 20h co najmniej i dopiero to prasowa i b璠zie przypomina komercyjny wyr鏏.

Ale nadal nie mam odpowiedzi, jakie w豉sno軼i ma w璕iel z tego krzewu hihi

rynio_di

Do陰czy: 06 Kwi 2006
Sk康: Lublin

PostWys豉ny: Pon Cze 18, 2007 7:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziadek Kermit zacytowa Kazimierza Simonowicza jak pali drewno na w璕iel w kopcu. A ja podpowiem jak ja to robi-em. Patyki leszczyny okorowane poci皻e na odpowiedni wymiar uk豉da貫m ,,stoj帷o ,, w puszce metalowej np, po farbie tylko czystej zamyka貫m szczelnie wiekiem i do ogniska ,Wypala si bez dost瘼u tlenu dobry,czysty, z niewielk ilo軼i popio逝 w璕iel. Mo瞠 metoda prymitywna ale takie by造 czasy mojej m這do軼i. Tylko z siark nie by這 problemu bo kopalnia by豉 pod Tarnobrzegiem.
Powr鏒 do g鏎y
rex123

Do陰czy: 12 Sty 2007

PostWys豉ny: Pon Cze 18, 2007 9:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja kiedy obzdera貫m sobie jeszcze bardziej prymitywny spos鏏 - co dziwne, dzia豉 Very Happy . Wystarczy przeci望 2 puszki po jakim napoju w po這wie, a brzegi jednej z nich rozszerzy za pomoc plastykowego lejka. Musimy to zrobi do嗆 delikatnie, aby za bardzo nie rozszerzy brzegu puszki. Dalej chyba nie musz m闚i co dalej - do 鈔odka drewno, zamkn望 pojemnik puszk bez rozszerzonych brzeg闚 (powinny nachodzi na siebie z lekkim oporem). Dziurka na denku g鏎nej "pokrywy" Wink i do ognia - tylko nie przesadzajcie z temperatur, bo podejrzewam 瞠 przepali puszki.
Powr鏒 do g鏎y
yetihehe

Do陰czy: 26 Pa 2002
Sk康: Znienacka

PostWys豉ny: Pon Cze 18, 2007 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepali przepali. Postanowi貫m kiedy zrobi w璕iel w puszcze po farbie. Zrobi貫m w tym celu palenisko z nadmuchem (suszark Smile ). Niestety przepali這 puszk (g鏎na cz窷 zaczyna豉 ju 鈍ieci lekko na czerwono.
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
1gun

PostWys豉ny: Sob Cze 23, 2007 2:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to jak z tym szak豉kiem.Kto pierwszy zrobi w ko鎍u p.cz. na szak豉ku i podzieli si do鈍iadczeniem.Ide go szuka panowie!!!
Ripper87

Do陰czy: 05 Cze 2007
Sk康: z czwartej g瘰to軼i

PostWys豉ny: Sob Sty 26, 2008 12:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorki 瞠 odkopuje temat, ale wydaje mi si z ten szak豉k to zwyczajny 篡wop這t... jestem tego w 95% pewien...
Powr鏒 do g鏎y
yetihehe

PostWys豉ny: Sob Sty 26, 2008 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja my郵, 瞠 nie. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Koeh-255.jpg mam dwa r騜ne 篡wop這ty i 瘸den tak nie wygl康a.
Ripper87

Do陰czy: 05 Cze 2007
Sk康: z czwartej g瘰to軼i

PostWys豉ny: Sob Sty 26, 2008 11:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na gugle znalaz貫m:
"szak豉k pospolity w formie 篡wop這tu"
"szak豉k pospolity. Wyst瘼uje w Europie i zachodniej Azji; jest gatunkiem ... dobrze znosi strzy瞠nie i 豉two daje si formowa, nadaje si na 篡wop這ty. ..."
Ko這 mnie dw鏂h s御iad闚 ma takie 篡wop這ty z czego bardzo podobnego do szak豉ku, wiem my郵 瞠 to to...
Powr鏒 do g鏎y
yetihehe

PostWys豉ny: Sob Sty 26, 2008 11:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, m鎩 b陰d. Ale chyba jednak ci篹ko go znale潭. Wed逝g google bardzo ma這 sklep闚 oferuje szak豉ka, g堯wnie apteki i sklepy dla ABS jako jaki suplement.
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3, 4  Nast瘼ny
Strona 1 z 4

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum