Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

zap³on
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
dudi13



Do³±czy³: 04 Sty 2007
Posty: 25
Sk±d: £ód¼

PostWys³any: Sob Cze 02, 2007 6:22 pm    Temat postu: zap³on Odpowiedz z cytatem

Witam Very Happy na forum zagl±dam codziennie od czasu rejestracji lecz d³ugo nie pisa³em to takie info Wink ok przejd¼my do rzeczy ! czy gdybym wzi±³ karmelka nasypa³ na niego kmno4 i nala³ kilka kropel gliceryny to czy ta reakcjia zapali³a by karmelka ?? je¶li tak to by³ by to dobry sposób na ³etwe granaty dymne odpalane na zawleczkê Cool Razz czekam na odpowied¼ i z góry thx
_________________
"Pomy¶lno¶ci" xD rulezez Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
DJ MHz



Do³±czy³: 06 Sie 2004
Posty: 380
Sk±d: z domu do lasu z Minelabem Sovereign GT i fiskarsem :)

PostWys³any: Sob Cze 02, 2007 6:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapali³o by. Kiedy¶ robi³em co¶ w stylu pche³ek które zapala³y siê po 30 sec. :] stra¿nicy w gimnazjum mówili ¿em jest m±dra g³owa fajne pomys³y mam Very Happy jak puszcza³em to. Ale KMnO4 jest wra¿liwy na wilgoæ, wiêc takie granaty musia³y by byæ przechowywane max 3 dni ! BHP !
_________________
www.polkowice.xbr.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
dudi13



Do³±czy³: 04 Sty 2007
Posty: 25
Sk±d: £ód¼

PostWys³any: Sob Cze 02, 2007 6:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no bhp trzeba lepiej przestrzegaæ ale dziêki ¿e potwierdzi³e¶ wiarygodno¶æ tego zap³onu Wink
_________________
"Pomy¶lno¶ci" xD rulezez Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
krzysiek1



Do³±czy³: 17 Lis 2006
Posty: 6

PostWys³any: Sob Cze 02, 2007 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

samo dodawanie do karmelki nadmanganianu nie jest bezpieczne,wiêc nie polecam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Front



Do³±czy³: 18 Gru 2006
Posty: 189
Sk±d: Wrocek

PostWys³any: Sob Cze 02, 2007 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zadzialac i zadziala ale nie zaufa³bym takiemu rozwiazaniu. Wed³ug jakiegos tam prawa chemicznego wzrost temp o 10*c 2x zwieksza szybkosc reakcji chemicznej Exclamation Wiec teoretycznie czas zap³onu jest zale¿ny od temp. jako
do¶wiadczenie jest fajne ale nie jako zapalnik chemiczny. Takie moje zdanie.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Sob Cze 02, 2007 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ew gotow± karmelkê obtoczyc w manganianie (VII) potasu i ju¿. Tylko ¿e taki zapalnik jest do¶c niepewny :/
_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
dudi13



Do³±czy³: 04 Sty 2007
Posty: 25
Sk±d: £ód¼

PostWys³any: Sob Cze 02, 2007 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na pewnej stronie pisze tak :


Zrób karmelek i poczekaj a¿ LEKKO zakrzepnie i wsad¼ do jakiego¶ niewielkiego pojemnika. Zrób dzióre do po³owy wyskoko¶ci karmelka. Po ca³kowitym wyschniêciu wsyp nadmanganian potasu oraz wrzuciæ glicerynê zawiniêt± w kawa³ek woreczka foliowego pod którym bêdzie znajdowa³ siê haczyk na ryby zawi±zany na jakiej¶ ¿y³ce albo silnej nitce. Ca³o¶æ owiñ w folie aluminiow±aby nadmanganian i gliceryna nie wylecia³y. Trzeba tylko przed zawiniêciem wyci±gn±æ na wierzch ¿y³kê, do której mo¿na przywi±zaæ takie metalowe kó³eczko np. od kaspla po tymbarku. Po poci±gniêciu na "zawleczkê" rozerwie siê woreczek z gliceryn±, która spowoduje samozap³on nadmanganianu potasu, który spalaj±c siê jednocze¶nie odpali karmelek , który zacznie wytwarzaæ znaczne ilo¶ci dymu...

_________________
"Pomy¶lno¶ci" xD rulezez Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Sylwek



Do³±czy³: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWys³any: Sob Cze 02, 2007 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jacek R. napisa³:
ew gotow± karmelkê obtoczyc w manganianie (VII) potasu i ju¿. Tylko ¿e taki zapalnik jest do¶c niepewny :/


Bo ¶rodowisko jest ma³o kwa¶nie Wink jak robili to w powstaniu warszawskim dodawali do benzyny kwas siarkowy i wlewali do butelek. A na butelce naklejali papier, pod którym by³ nadmanganian z cukrem Wink czy sam nadmanganian nie pamiêtam dok³adnie, ale wydaje siê, ¿e na jedno wychodzi...

Zreszt± jest takie stare szkolne do¶wiadczenie do probówki wlewa siê tak z centymetr dwa stê¿onego kwasu siarkowego na to delikatnie po ¶ciance alkohol etylowy oczywi¶cie w postaci mocno stê¿onej Wink tak by obie substancje siê nie pomiesza³y nastêpnie bierze siê niewielk± grudkê nadmanganianu potasu i wrzuca siê najlepiej zgasiæ ¶wiat³o i obserwowaæ pioruny w probówce Wink

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
dudi13



Do³±czy³: 04 Sty 2007
Posty: 25
Sk±d: £ód¼

PostWys³any: Sob Cze 02, 2007 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiêc to jest bezpieczne czy nie???? przeczytajcie mój post wy¿ej.
_________________
"Pomy¶lno¶ci" xD rulezez Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Go¶æ






PostWys³any: Sob Cze 02, 2007 10:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy to jest bezpieczne ? Nie s±dze, nawet za pieni±dze bym takiego granata nie robi³(szkoda mi palców). Ba³bym siê po prostu ¿e nadmanganianu potasu mi walnie w rêkach ale w inny sposób. Wg. mnie lepiej nie ryzykowaæ a oprócz zapalników chemicznych s± inne i na pewno bezpieczniejsze. Moje zdanie: jeste¶ pewnie m³ody szkoda twojego zdrowia (nawet ¿ycia) tak¿e:
NIE PROBUJ TEGO !
Powrót do góry
Front



Do³±czy³: 18 Gru 2006
Posty: 189
Sk±d: Wrocek

PostWys³any: Sob Cze 02, 2007 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem bez zbêdnego pitolenia typu nie próbuj bo Ci urwie Rolling Eyes
Jest to zapalnik niepewny wiec karmelka moze zapalic sie nie wtedy kiedy powinna i mozna sie popazyc Confused a oparzenia bol±.... Wiec nie warto... mo¿na w celach pogl±dowych to zrobic ale z daleko id±cym BHP czyli ma³o karmeli, uzbroic w Gl na miejscu i nie trzymac w ³apie, ale nie mo¿na uzywac tego jako pewnego i sprawdzonego rozwiazania Exclamation

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Czw Cze 07, 2007 12:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobili¶my twój przepis dzi¶ czyli to co napisa³e¶. Jaki wynik ? Troszkê mnie to zadziwi³o, nie s±dzi³em ¿e to a¿ tak pierdyknie. Poszli¶my do starej cementowni, karmelek dodali¶my do niego kmno4, wsadzili¶my to w dziurê na g³êboko¶æ ok. 20 cm (bhp) i nad kno3+kmno4 zmieszane razem, woreczek z kilkoma kroplami C3H5(OH)3 (gliceryna). Oddalili¶my siê i to by³o na zasadzie jak poci±gniesz sznureczek przyczepiony do worka z C3H5(OH)3 to woreczek pêka³ i wylewa³a siê gliceryna. Ok to wszystko przygotowali¶my, tak jak wy¿ej piszê. Oddalili¶my siê na odleg³o¶æ ok. 40 m, poci±gno³em za sznurek i co i nic ? To jeszcze raz ci±gne Wink odpali³o, zacze³o siê lekko kopciæ i wydobywa³ siê bia³y dym (prawdopodobnie saletra) i my¶lê sobie ,,wszystko ok niez³y zapalnik'' Podchodzê po chwili zobaczyæ co siê tam sta³o i mi prawie przed twarz± dupne³o, lekki s³aby wybuch ale piasek mam do teraz w oczach. Nie wiem dlaczego to wybuch³o, nie mia³o to ¿adnego korpusu ani nic. W ka¿dym razie jest to dobry zapalnik chemiczny ale nie warto nim operowaæ, raz ¿e nie przewidzisz tak jak ja dzi¶ ¿e mo¿e ci w pewnym momencie leciutko wybuchn±æ (my dali¶my ma³y ³adunek) a dwa nie zapanujesz nad tym.

Podsumowanie:
W ma³ych ilo¶ciach jest to bezpieczne, choæ ma³o ergonomiczne i wydajne. Dalej pozostaje przy lontach, stopinach, zapalnikach elektrycznych ni¿ takie zabawy. I by³bym wdziêczny czy móg³by kto¶ mi wyt³umaczyæ czemu nast±pi³ ,,lekki wybuch'' z tego co mi siê wydaje i nie powinno to mieæ miejsca.
Powrót do góry
Front



Do³±czy³: 18 Gru 2006
Posty: 189
Sk±d: Wrocek

PostWys³any: Czw Cze 07, 2007 7:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
nie mia³o to ¿adnego korpusu ani nic
Rolling Eyes
A gleba to nie korpus Question I tyle pisales o bhp.... Laughing

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Teo



Do³±czy³: 13 Lut 2006
Posty: 101
Sk±d: 123456

PostWys³any: Czw Cze 07, 2007 9:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Umie¶æ 10-20g FB w cienkim woreczku foliowym hmm 10cm pod ziemi±. Mieszanka zachowuje siê podobnie jak w korpusie petardy..
Tam mo¿liwe, ¿e jaka¶ czê¶æ tej "mieszanki mieszanek"(nawiasem mówi±c bardzo niebezpieczne po³±czenie) spali³a siê szybciej i wszystko jasne.

_________________
Koniec z piro..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Czw Cze 07, 2007 9:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tyle pisal o bhp i podchodzi zanim skonczy sie palic oj oj ....
Powrót do góry
sadafag



Do³±czy³: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWys³any: Czw Cze 07, 2007 10:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hehe je¶li wsadzi³e¶ to w beton[cementowania wiêc powinien byæ] to zadzia³a³o jak armata, jak w glebe to podobnie, ale s³abiej. Po drugie jak mog³o ci to tak wysoko wystrzeliæ[chyba nie wsadzi³e¶ tam tego z 50g albo wiêcej?]? Chyba siê nie nachyla³e¶ Laughing
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Czw Cze 07, 2007 2:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A no racja, mój b³±d. Dziêki za poprawkê Smile Czasami siê tak cz³owiek napali na to bhp i zapomina w pewnym momencie o nim Smile

Podesz³em po chwili do tego, to zrobi³o takie lekkie puff jakby¶ wsadzi³ ma³± petardê, poprostu mi lekko piasek w oczy polecia³ i tyle, a wsadzili¶my to w piasek tnz. tak± górkê piasku usypanego.
Powrót do góry
Teo



Do³±czy³: 13 Lut 2006
Posty: 101
Sk±d: 123456

PostWys³any: Czw Cze 07, 2007 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marnie skoñczysz je¿eli bêdziesz tak siê zapomina³..
Pirotechnika jest bardzo niebezpieczna... troszkê z g³ow± wszystko robiæ nie zaszkodzi...

_________________
Koniec z piro..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
sadafag



Do³±czy³: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWys³any: Pi± Cze 08, 2007 8:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przypomnia³ mi siê przypadek kumpla, co to na³o¿y³ sobie kilka gram hmtd[tak na oko nasypa³] na kowad³o i waln±³ m³otkiem. Efekt niespodziewany, odbi³o m³otek i go¶ciu dosta³ nim w twarz. Teraz ma bliznê na ca³e ¿ycie[oszpeci³a go jak cholera] Wiêc róbmy wszystko z glow±. A na próby karmelkowe dawaæ kilka-kilkana¶cie gram karmelka, a nie 100 czy wiêcej.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Pi± Cze 08, 2007 1:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz ju¿ wiem Smile Tnz. normalnie ja zawsze przy odpalaniu wulkanów, petard (to rzadziej) rakietek z g³owicami chowam siê za tak± spor± góra ¿wiru. Mam y ju¿ swoje miejsce gdzie odpalamy wszystkie te ³adunki, jak wspomina³em wcze¶niej jest to opuszczona cementowania. Ale dziêki wszystkim za rady Smile
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP