Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Benzoesan Sodu - ¶wiszcza³a
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
szpaner



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2004
Posty: 561

PostWys³any: Wto Mar 01, 2005 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przezyjemy, napiszemy

nie wykluczam zadnej mozliwosci, tylko te 10 kalibrow pustki troche mi nie pasuje, troche to by wyszlo duze i krotkopalne, wiec nie uwazam tego za najleprzy pomysl, ale przeciez nic sie nie stanie, jak zmarnuje troche mieszanki, gwizdki robie male, to mi na duzo wystarcza, narazie musze sie wyposazac w benzoesan w aptece, ale jak stwierdze ze warto sie w to bawic to zamowie wiekrza ilosc po bardziej ludzkich cenach.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
wamp30



Do³±czy³: 08 Lip 2004
Posty: 47
Sk±d: Z domu

PostWys³any: Wto Mar 01, 2005 2:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

krótkopalne ?przecie¿ mo¿esz zrobiæ np. tak :
4mm ¶rednica czyli 4cm wolnej przestrzeni a mieszanki mozesz mieæ nawet 20cm Cool tu niejest powiedziane ile mieszanki ma byc tylko ze 10xkaliber Very Happy kumasz?
mi juz prawie wysz³o, ale malo mieszanki mailem to krótko by³o*




*bardzo krótko

pozdro

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
szpaner



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2004
Posty: 561

PostWys³any: Sro Mar 02, 2005 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja juz robilem ta miesznke, odpalalem z jednego rzutu :
natychmiast
nastepnego dnia
3 dni od zrobienia
5 dni od zrobienia

mieszanka lezala sobie w tym czasie w plastikowym kubeczku, zakryta kawalkiem srajtasmy(w zimnie i duzej wilgotnosci)
i wlasciwosci sie zbytnio nie zmienialy: bylo tak samo beznadziejnie, a teraz mi zgaslo. chyba jednak zle wymieszanie

Pcz moze pomuc w odpaleniu, ale nie jest potrzebny, zimne ognie maja wystarczajaca sile zapalajaca, nie powstrzyma jednak zgasniecia, bo juz go nie bedzie: zostanie wydmuchniety z tutki(zimny ogien wylecial na ok. 1m i spadl 2m dalej, proch nie ma szans sie utrzymac, pomysl uwazam za nietrtafiony.)

musze zrobic na mokro.

ps: czy suszenie tego na kaloryferze jest bezpieczne?
ps2:czy upychanie tego w rurce po 'przegryzieniu' jest bardzo ryzykowne??

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
wamp30



Do³±czy³: 08 Lip 2004
Posty: 47
Sk±d: Z domu

PostWys³any: Pi± Kwi 22, 2005 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lol - krótko mówi±c. Ja to niewiem czy ty siê nie ba³e¶ czego¶ takiego zrobiæ. Zreszt±, przedwczoraj zrobi³em wielki postêp w ¶wiszcza³ach, a dok³adnie w rakietkach na BNa+KClO3 . Tzn. -> Zrobi³em ów mieszankê i nabi³em ni± dwie rurki ¶rednicy o³ówka i d³. 7,5 cm z czego 1 cm zatyczki i ze 2,5 do 3,5 mieszanki. Ca³o¶æ mocno ubita w tych rurkach i lont poprowadzony do mieszanki. Do ka¿dej rakietki by³ doklejony jaki¶ tam ma³y kijeczek. Moje rakietki by³y bez dyszy, bo chcia³em uzyskaæ co¶ jak komercyjne ¶wiszcza³y (chyba ka¿dy wie o co chodzi).
I efekt by³ taki-> Pionowy start na ok. 10cm od butelki (z butelki odpala³em) i takie za³amanie o 90* i momentalnie poziomy, do¶æ d³ugi lot.
A co najwa¿niejsze to zajefajny ¶wist. Druga rakietka tak samo. Normalnie taki szczê¶liwy by³em, ¿e uda³o mi siê po³±czyæ 2 efekty tj. ¶wist z lotem bez dyszy :] . I w sumie to jak bêde mia³ znów KClO3 to wznowiê próby Very Happy . Polecam te rakietki, bo s± wypasione Very Happy

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirofeluk
Go¶æ





PostWys³any: Wto Pa¼ 18, 2005 11:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pod tym linkiem jest ciekawy efekt swistu nad którym pracujê,...

http://www.infernolabs.co.uk/filehost/swist.mpeg


filmik niestety nie jest mój ale warto czasem grzebaæ w sieci, co wy na to??

TYLKO SIE ZASTANAWIAM CO TO BY£O,...SZELKA CZY RAKIETKA<>>>>
Powrót do góry
dav



Do³±czy³: 03 Maj 2002
Posty: 118

PostWys³any: Wto Pa¼ 18, 2005 4:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LOL a nad czym tu pracowac?? Dobre ubicie wilgotnej mieszanki+ koniec w ksztalcie "kumula" i dziala pieknie.Jesli sie zrobi na stearynie tak jak to chyba pirotechman opisywal to jeszcze wzmocni efekt swistu.


pozdr
dav
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Wto Pa¼ 18, 2005 6:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dav napisa³:
....Jesli sie zrobi na stearynie tak jak to chyba pirotechman opisywal to jeszcze wzmocni efekt swistu


Nie wzmocni a zabezpieczy nie co piro gwizdek ( albo silniczek rakietwoy ) przed explozj±. Wilgotno¶æ mieszanki piro przed ubiciem nie wiêcej jak 1 %. Tyle samo stearyny / parafiny. Ubijanie si³± rêki z wykorzystaniem o³ówka ( na trzy razy ). Dla pewno¶ci za³o¿yæ nalezy okularu chronne ( kosztujê kilka zeta ). Im wiekszy ( d³u¿szy ) kana³ tym silnijeszy gwizd i efekt odrzutu , jednoczesnie wzrasta ilo¶æ eksplozji takich piro gwizdkow. Trzeba wybraæ co¶ po¶redniego.


Pozdr. A
Powrót do góry
dav



Do³±czy³: 03 Maj 2002
Posty: 118

PostWys³any: Wto Pa¼ 18, 2005 6:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety bez sto¿ka nie ma gwizdu...Moze byc cos ala kanal w silniku rakietowym, ale nie przez cala dlugosc!!!
Pieknie ukazluje cala sprawe ksiazka pt: Pyrotechnic Whistles And It's Applications - Pyrotechnica XI


pozdr

dav
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Wto Pa¼ 18, 2005 6:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dav napisa³:
Niestety bez sto¿ka nie ma gwizdu...


A ja mia³em tyle ,¿e rakietka nie chcia³a lecieæ. I kana³ ( mo¿e z³e s³owo kana³ a raczej g³êboko¶æ tego wg³êbienia w paliwie ). Ten "kana³" zwiêksza te¿ intensywno¶æ ( mierzona np. w decybelach ) gwizdu. Im wiêksze fi wewnetrzne tuljeki tym ciê¿ej zapanowaæ nad spokojnym spalaniem siê paliwa. Od fi 15 mm mia³em same explozje ( bez "kana³u" ) Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
Urghai



Do³±czy³: 17 Lis 2005
Posty: 39
Sk±d: Z W³adcy Pier¶cieni

PostWys³any: Wto Lis 22, 2005 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a oto jak mówi³em jest ta tabelka wytrzyma³o¶æi

mam nadzieje, ¿e komu¶ sie przyda Smile

Arkadiusz --->. Post rozs±dny bo oparty na wiedzy i wysi³ku ( trzeba by³o zrobic skan i jego umie¶ciæ na serwku ). User ma do tego ksi±zkê - Podstawy pirotechniki , no i czyta j± :- ). Ma dwie * i mo¿e pisaæ na forum.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
d3lta



Do³±czy³: 18 Maj 2006
Posty: 35

PostWys³any: Sob Wrz 23, 2006 3:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
od do¶æ dawna interesujê siê mieszanin± ¶wiszcz±c± z powodu jej ciekawych w³a¶ciwo¶ci.
Chcia³bym przedstawiæ tutaj moje przemy¶lenia po obej¿eniu piêcu filmów z testów ró¿nych wariacji na temat jej mieszanki któr± w skrócie nazywaæ bêde SSA.
Do testu przygotowano piêæ identycznych petard z mocnymi zatyczkami oraz korpusem o cienkich ( 2mm) acz wytrzyma³ych ¶ciankach z papieru prasowanego z foli± aluminiow± (d³. zatyczki 12mm, d³. korpusu 55mm, srednica wew korpusu 10mm) . Korpusy by³y wziniête i oklejone ta¶m± transparentn± a zatyczki wklejane klejem Wikol. Lont visco 2mm wpuszczony przez otwór w jednej z zatyczek.

Ca³o¶æ testu mia³a zostaæ przeprowadzona w miejscu pierwszego testu, ale ze wzglêdu na du¿± si³ê petard i protestów spo³eczno¶ci test zosta³ przeniesiony w plener, co zaowocowa³o brakiem mo¿liwo¶ci porównania pet. nr 1 z pozosta³ymi oraz delikatnie gorsze warunki pogl±dowe pet od 2 do 5.

Na testach 2 do 5 w odleg³o¶ci 20cm od pet ustawiono poziom± bramkê o wadze 30g z równo roz³o¿onym obci±¿eniem oraz w odleg³o¶ci 30cm pionow± bramkê o wadze 20g z obci±¿eniem u do³u. Na te¶cie by³y w podobnych odleg³o¶ciach z t± ró¿nic± ¿e na sprê¿ynuj±cym pod³o¿u i obie w poziomie.


Petarda nr 1 "SSA"
KClO3 60% + C6H5COONa 40% - 5gram
http://www.box.net/public/yzefkb7koc

Petarda nr 2 "FeSSA"
KClO3 60% + C6H5COONa 35% + Fe3O4 5% - 5gram
http://www.box.net/public/pdbxc5dv9v

Petarda nr 3 "FotoSSA"
KClO3 60% + C6H5COONa 30% + PAM 10% - 5gram
http://www.box.net/public/r1npovdf6q

Petarda nr 4 "FotoSSA"
KClO3 60% + C6H5COONa 20% + PAM 20% - 5gram
http://www.box.net/public/aca9eskvja

Petarda nr 5 "FotoSSA"
KClO3 60% + C6H5COONa 10% + PAM 30% - 5gram
http://www.box.net/public/hbds82fx6i



Po wnikliwej analizie klatka po klatce przedstawiam swoje obserwacje:

Ad. 1.
Du¿a si³a i mocny huk spowodowany prawdopodobnie otoczeniem w jakim odby³ siê test. Spory podmuch który przewróci³ obie bramki testowe.

Ad. 2.
Wysokotonowy trzask, brak b³ysku i brak dymu. Podmuch przewróci³ bramke pionow±.

Ad. 3.
G³êbszy i g³o¶niejszy huk ni¿ w pet. 2. Wiêksza ilo¶æ dymu. Podmuch nie przewróci³ ¿adnej bramki (pozioma zosta³a przewrócona zatyczk±).

Ad. 4.
Najsilniejszy b³ysk. Sporo dymu. Jeszcze g³êbszy huk. Obie bramki stoj±.

Ad. 5.
Zdecydowanie najbardziej basowy pog³os. Podmuch przewróci³ obie bramki. Mocny b³ysk.

Reasumuj±c ka¿da z kombinacji ma odrêbne zastosowanie. Wszystkie nadaj± siê do petard. 4 i 5 do b³yskowych i na fugasy, 1 i 2 do niszcz±cych i do pobudzania przez MWi. 5 nadaje siê do petard hukowych poniewa¿ pog³os jest najg³êbszy, prawdopodobnie powoduje to dopalanie siê py³u metali w powietrzu.



Zaprezentuje tutaj jeszcze kilka innych prób z mieszank± SSA:

FotoSSA, BNa 30%, PAM 10%), 3g (luzem w papierku):
http://video.google.pl/videoplay?docid=7750814999984300138

50g FeSSA w korpusie ze zwiniêtych czasopism:
http://video.google.pl/videoplay?docid=8949885859864535475&hl=pl

Kilka filmów z prób z t± mieszank±, po kolei 3g, 10g, 5g+gwiazdki, 20g, 30g:
http://video.google.pl/videoplay?docid=-1546038513388109784

Tutaj próba podziemna SSA 50g, 50cm pod ziemi± oraz 30g FotoSSA (BNa 20%, Al 20%):
http://video.google.pl/videoplay?docid=-7038855754952839930

Oto 200g SSA w korpusie typu WU-75 (w±¿ stra¿acki):
http://video.google.pl/videoplay?docid=7400775691066115987


Na tym siê napewno nie skoñczy! Smile

Filmy znalaz³em dawno temu w internecie, sam ju¿ nie wiem gdzie, jak znajdê wiêcej to dam znaæ.

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Nie Wrz 24, 2006 4:16 pm    Temat postu: Film o mieszance Odpowiedz z cytatem

Co do beznzoesanu i chloranu to obejrzcie ten film:
http://video.google.pl/videosearch?q=fugasy

to s± fugasy w³a¶nie z benzoesanu sodu i chloranu potasu

i ró¿nych "posypek"

takich jak m±ka, piasek, benzyna i ropa, p³yty cd.
Powrót do góry
d3lta



Do³±czy³: 18 Maj 2006
Posty: 35

PostWys³any: Sro Pa¼ 11, 2006 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Testowa³em ró¿ne sk³ady ¶wiszcza³y z dodatkiem metali i na³adniej mi siê sprawowa³ 6:2:2 z PAM'em. Pare filmików z t± mieszaneczk±.
Na drugim ujêciu jest fugasik z m±ki (200g m±ki, petarda na 20g mieszanki).
http://video.google.pl/videoplay?docid=6383953991626512716
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Urghai



Do³±czy³: 17 Lis 2005
Posty: 39
Sk±d: Z W³adcy Pier¶cieni

PostWys³any: Pon Pa¼ 23, 2006 7:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale po co rozpuszczaæ :]

ja robie tak, ¿e sypie do wody 35g BNa i dodaje wrz±tku podwoli i mieszam, aby zrobiæ r-r nasycony, ¿aby idealnie wszystko siê rozpu¶ci³o :]
potem wsypuje 65g KClO3 (py³u) i robi mi siê taka papka gêsta, któr± mieszam, potem wylewam na tacki i suszê :] potem tylko rozdrabniam i mam granulowan± ¶wiszcza³e.
bardzo szybko siê suszy lecz niepokoj± mnie te opary BNa chyba s±, a raczej napewno szkodliwe :/

_________________
WEJD¬ TU !
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
MICHAL-RAKIETOMAN



Do³±czy³: 21 Sie 2005
Posty: 68

PostWys³any: Pon Pa¼ 23, 2006 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak powdychasz bna to bedzie cie bolalo gardlo... bna szkodzi .. zle dziala na uklad oddechowy i podobno ma dzialanie rakotworcze Evil or Very Mad w dodatku jest sprzedawany w postaci granulek ktore sa zaje... twarde Rolling Eyes ja zamaist mielic wole rozpuszczac w wodzie i dodawac kclo3
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
zagubiony



Do³±czy³: 04 Mar 2006
Posty: 28
Sk±d: Szczecin

PostWys³any: Pon Pa¼ 23, 2006 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

trzeba pamietac o jednym KClO3 jest slabo rozpuszczalny w wodzie nawet bardzo s³abo a Benz dobrze wiec podczas granulacji skladniki nie polacza sie tak dokladnie jak w przypadku prochu bia³ego
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Urghai



Do³±czy³: 17 Lis 2005
Posty: 39
Sk±d: Z W³adcy Pier¶cieni

PostWys³any: Sro Pa¼ 25, 2006 4:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w³a¶nie o to chodzi, ¿e ma ma³±
robi siê taka papka, któr± suszymy.... to nie ma siê wykrystalizowaæ z r-ru tylko poprostu jest to taka metoda rozdrabniania BNa bez m³ynka i odrazu zmieszania z KClO3
Oczywi¶cie przyjmuj±c, ¿e KClO3 jest ju¿ w pyle

ja jako¶ nie lubie tej mieszaniny ze wzglêdu na zapach, ale ma takiego kopa, ¿e szok

_________________
WEJD¬ TU !
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
koman



Do³±czy³: 09 Kwi 2006
Posty: 58

PostWys³any: Sro Pa¼ 25, 2006 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Urghai ja te¿ w ten sposób pomijam rozdrabnianie benzoesanu....
mo¿na jeszcze dodaæ Fe2O3. widzialem tak± ¶wiszcza³kê i te¿ sie dobrze sprawuje. ale a¿ takiej ró¿nicy wielkiej nie widaæ (ale szybsza jest). wyszed³ mi do¶æ gruby ( Laughing ) granulacik z niej. i mam kilka gwiazdek z rdzeniami. zobaczymy jak to wyjdzie. w sobote puszczam 2" kulist±.
a z FBkami to tak jest.... jak huk to nie b³ysk. Wink

_________________
obecnie koniec z piro
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
d3lta



Do³±czy³: 18 Maj 2006
Posty: 35

PostWys³any: Czw Lis 02, 2006 7:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam od siebie ¿e dodatek Fe3O4 daje mieszance faktycznie dodatkowego kopa. Ostatnio wzi±³em mój BNa i z ciekawo¶ci mieli³em go w m³ynie, wysz³a bardzo ³adna konstystencja pylistej m±czki co powoduje jeszcze szybsze spalanie - przy granulacji nie jest to potrzebne ale nie zawsze jest czas ¿eby siê babraæ z sitkami Smile

Jaki¶ czas temu by³em na tyle zdesperowany ¿e musia³em miotac szelke t± mieszank±. Specjalnie zrobi³em j± gorszej jako¶ci i w zmienionych proporcjach (4 KClO3 + 6BNa) ¿eby sie spala³a wolniej. A i tak rozerwa³o mo¼dzierz... Jak przykro Twisted Evil
Po tym postanowi³em j± przetestowaæ i nasypa³em jej do otwartej rurki z PCV w ilo¶ci 10g, wysz³a zupe³nie g³o¶na petarda o do¶æ basowym huku.

Te gwiazdki z rdzeniami to robi³e¶ na SSA? Ja kiedy¶ próbowa³em robiæ ale za szybko siê spala³y, jedyny efekt widoczny otrzyma³em gdy w petardzie by³y same gwiazdki, bez sypkiego prochu. Pal± sie tak szybko ¿e odpalone visco daj± efekt. Nie ma to jak gwiazdki na pcz...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
koman



Do³±czy³: 09 Kwi 2006
Posty: 58

PostWys³any: Czw Lis 02, 2006 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak. ale niestety rdzenie nie da³y ¿adnego efektu Sad . bardzo ³adny efekt jest gdy damy tak ze 5g granulek ¶wiszcza³ki o rozmiarach 2-3mm do cienkiego korpusu, max 1mm. pal±ce sie grudki jak ma³e SR ( i si³± wybuchu) rozlatuj± sie w ka¿dym kierunku i lec± tak ze 2m niczym sie spal±. podobny efekt uzyskuje sie tez na kruszonym karmelku czerwonym. tyle ¿e grudki pala sie wolniej i w powietrzu zachowuja sie jak b±czki.teraz pisze oczywi¶cie o petardach. moze kiedys pokrusze karmelek i dam takie grudki jako gwiazdki do 2" szelki. efekt powinien bys znakomity.jesli karmel odpali Wink .
co do miotania SSA... 1" jako¶ lata³y Laughing

_________________
obecnie koniec z piro
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastêpny
Strona 2 z 6

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP