Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Orion (nie ten gotowiec)
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Nie Kwi 22, 2007 1:21 pm    Temat postu: Orion (nie ten gotowiec) Odpowiedz z cytatem

witajcie! Very Happy

Coś na relax, lubię klecić takie rzeczy... oto moja pierwsza rakieta (miejmy nadzieję że nie ostatnia Wink ) rakieta stoi już prawie gotowa... czyli głowicy na razie nie przyklejam ponieważ możliwe iż trzeba będzie dociąćyć te 3-5g, co zależy od silnika. Obecna masa rakiety to 30g

- korpus z papieru, nawijany na vicol/woda 42 cm; 2,2cm średnica zewnętrzna
- głowica 10cm (w tym 1cm tkwi wewnątrz) toczona ze styropianu, pokryta szpachlą, jutro zostanie wyszlifowana papierem sciernym w granicach 400-800 (co się znajdzie)
- stateczniki, tektura 1,5mm, przyklejone do powierzchni, nie wpuszczone do środka (wiem że błąd, ale zobaczymy...)
- bez odzysku...

co do silnika to pracuję nad tym, za pomoc dziękuję robercikowi, który miejmy nadzieję odpisz mi tu ( Wink ), mam 2 wyjscia
1. rura PCV 0,5" poniewaz 3/4" się nie zmiesci... rurka ma 16mm zewnetrznej, 12 wewnętrznej
2. korpus papierowy sr wewnetrzna 15mm, zewnetrzna 19-20mm (akurat tyle wynosi sr wew. rakiety)

paliwko to prawdopodobnie karmelek będzie 6/4 +C albo +fe2o3, potestuje różne kanały, bez kanałów Wink

jutro ide po 2 farby w sprayu i lakier nc w sprayu... fotki bym dał stanu surowego ale aparat odbiore dopiero za kilka dni...

a co do wyważenia, waga silnika w spacu to 27g, mysle ze okolo 30 będzie ważyć... dlatego głowicy nie przyklejam żeby kilka g można było dodać


_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2007 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ej mam pytanie...

kupiłem lakier czerwony (zdzierstwo 400ml za 7,5 zł -.-), no i mam pytanie...

ponieważ nie było lakieru nitro bezbarwnego w spray pomęcze sie pędzlem... czyli maluje, szlifuje papierem 1000, maluje, szlifuje (...) a na ostatnią warstwe czyli lakier, daje kolor? na kolor JESZCZE raz lakier czy to już koniec?

chyba nagmatwałem ale proszę o odpowiedź, bo chcem już zacząć Wink

_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2007 2:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ach coś kręcisz z tym lakierowaniem pomaluj kolorem ze dwa trzy razy i ewentualnie bezbarwny na koniec... na raz to kolorek lichy wyjdzie...
_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2007 3:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znaczy wiem że kolorek ze 2-3 razy, ale czytalem ze lakier/papier i pare razy tak sprawi że będzie super gładkie i lsniace Wink
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2007 3:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

owszem, ale jak ostatniej warstwy sprayem nie pociągniesz, to i tak będą ślady pędzla. Pewnym sposobem jest malowanie ostatnich warstw rozcieńczonym, rzadszym lakierem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
robercik



Dołączył: 15 Mar 2007
Posty: 101
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2007 4:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć
Cytat:
paliwko to prawdopodobnie karmelek będzie 6/4 +C albo +fe2o3, potestuje różne kanały, bez kanałów


Sprawdziłem w SRM - na 13g karmelka w jednym bloku fi 12mm długości 8cm z kanałem 5mm i z dyszą 5mm przy ciśnieniu nieco ponad 2Mpa dostaniesz ~3kg ciągu przez 0,3s - to już powinno nieźle machnąć Twoim modelem Wink

pzdr

_________________
nie ma takiej rury na świecie, której nie można wystrzelić w kosmos


Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sob Gru 04, 2010 11:59 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
beaker



Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2007 5:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale to są warunk idealne, temat juz szeroko omawiany w temacie o SRMie. czerwony karmelek to paliwo dobre, ale szybkie i czesto aż za bardzo.Nostra, twój sr ma małą średnice, mniej niż 2cm, można się pokusić o czerwoną karmelke, lecz strzeż się jak ognia:popękanego ziarna i zapalenia powierzchni bocznej, wniosek-inhibituj!
pozdrawiam
ps ja robiłem takiej srednicy kijanki na czerwonym karmelku, kanał był symboliczny 2mm, czyli spalanie czołowe, regulowane kanałem (pisał o tym Jaskiniowiec)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2007 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisał:
owszem, ale jak ostatniej warstwy sprayem nie pociągniesz, to i tak będą ślady pędzla. Pewnym sposobem jest malowanie ostatnich warstw rozcieńczonym, rzadszym lakierem.


niestety lakieru nitro nie kupię w sprayu... może być zwykły lakier? choć i tak jestem spłukany (15 zł na spraye, szkoda że takie duże robią), a mam Capona, to rozrzedzić i pędzlem z miękkim włosiem może też się uda...
a w ogóle ile warstw tego malowania/scierania? 3-4? no i po pomalowaniu kolorem tylko JEDNA warstwa lakieru?

btw lakier w spray tanszy od koloru? bo ostatnio niestety bida u mnie...

popróbuję z silnikami papierowymi, karmelkiem z tlenkiem Fe, zobaczymy Wink

_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2007 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja piernicze... pieprzony lakier, ciapnelem niechcacy nim glowice :/... trzeba kolejna robic Sad

mam 3 silniki, na czerwonej karmelce... wyszedłem z wprawy, pewnie popekane w srodku, palec oparzony a ja zdenerwowany...

przynajmniej kolory sprayow ladne...

_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2007 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rakieta skończona... tylko jak upadla mi na podloge to glowica pekla.. heh to tylko styropian, ale co tam, sklei się, bo 3 napewno nie będe robić póki nie przekonam się czy ona lata...
głowica malowana ręcznie plakatówkami... mam pytanie, czym oprócz kupowania lakierów do styropianu można polakierować? (o ile można nie kupując...)
głowica o 1cm zwiększona w porównaniu do pierwszej, nie pasuje idealnie do korpusu, powierzchnia też pozostawia wiele do życzenia, ale aby sprawdzić zdolności lotnicze tego cuda wystarczy Wink






_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
beaker



Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2007 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam
Piękna rakieta Nostra Smile widać że włożyłeś w nią sporo serducha.Jak na pierwszą rakietę-wynik obiecujący.Przetestuj silnik, aby nie skończyła jak moja Wink http://two.xthost.info/beaker92/Ozonka/S4030553.JPG
Myślę że silnik będzie ważył więcej niż 30 gram, ale to tylko moje zdanie.Czekam na więcej.I pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 7:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robiłem 3 silniki, 3 klapy Smile ale 2 z zatyczką cementową ważyły bodaj 32g jeśli pamiętam, zaciskany 26g, srednica prawie jak rakiety, długość 8cm, a teraz będę robił zaciskane więc jednak chyba będzie w tych 30g Wink (no chyba że wymyślę sobie silnik z 10cm.
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 8:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



Nie wiem czy widziałeś Wink Podobny projekcik więcej w temacie:

http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=9639

Jeśli chodzi o SR papierowy trzeba mocno wikolem nasączyć i ścisnąć bo przepali Wink

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 3:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Papier lepiej klej szkłem wodnym jesli masz. Jesli nie to posmaruj pas papieru cały wikolem i nawijaj na szablon mocno dociskając do blatu. I niech wyschnie na szablonie. Czerwona karmelka... hmmm do tak małego silnika może sie nada ale ja z tym paliwem mialem niemiłe doswiadczenia... Sporo silników wybucha itp. Za szybkie to paliwo jest.
_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
Michał_R



Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 212
Skąd: Mazowsze

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 6:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jacek R. napisał:
Papier lepiej klej szkłem wodnym jesli masz.

chyba "lepiej nie klej szkłem wodnym" , szkło wodne podczas wysychania "kwitnie" i rurka robi się że tak powiem "pulchna" i krucha zamiast twarda i mocna . Wilkol jest durzo lepszy.

_________________
http://s3.bitefight.pl/c.php?uid=79647 - kliknij!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sylwek, patrzyłem te posty Twoje.... pisałeś że 180g ciągu i to jest nieźle... a ja myślałem że moje 150g to wstyd mówić w ogóle Smile

przerzucam się na zaciskane, schną 4 korpy na vicol/woda, długość dwóch -8cm, kolejnych dwóch - 10 cm, zrezygnowałem z zabawy "wlej karmel w rurke 13-15mm długości bloku 5-6cm bez poparzenia i poszarganych nerwów" i robię 2 bloki, w mniejszym silniku 2x2,5cm, w większym 2x3cm, wleję spokojnie, dam kanał 4mm i będzie git...

dysze są 2 rodzaje, i w małym i dużym jedna ma 3-3,5mm (wada zaciskanych, brak dokladnosci takiej), oraz 4,5-5mm. Z czerwonego karmelka także ryzegnuje, będzie to zwykły 65/35 z kanałem 4mm jak juz wyżej widnieje przez całą długość.

_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Sro Maj 02, 2007 5:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

po kilkunastu próbach zaczyna mnie co nieco oświecać. Dotąd wszystkie kończyły się wyrwaniem dolnej zatyczki, dziś mimo zbrojeń także wyrwało... działo sięto przy dyszce 3mm oraz 4mm... przy 5mm na koniec pracy przepaliło bokiem... ale ogólnie coraz lepiej... chyba zwiększe dysze do 6mm i na tym będzie koniec Wink silniki na dysze zaciskane

Długość ziarna - 70mm
Fi ziarna - 15mm
Fi kanału - 5mm przez całą długość
Paliwo - Rcandy
Ilość - 17g

Ciąg był dobry, nawet bardzo Wink waga do 600g, większej nie mam, była na max... więcej możliwe iż ciąg był do 1kg co moim modelem 40gramowym machnie Very Happy przy dyszcze 6mm będzie pewnie mniej, ale i 500g ciągu wystarczy... no chyba że wzmocnić jakoś korpus i zatyczke dolną... co lepiej, zwiększyć dyszę czy próbować ujarzmić przy 5mm? Wink
niżej 2 foto, czas pracy silnika spory 2-3s, (nie chce mi się dokładnie analizować filmu)



_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Pon Maj 07, 2007 5:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

eh... pechowy dzień mam dziś...

zapowiadało się dobrze... ładny korpus, ładne paliwko...
7cm ziarno, 15mm szerokosci 5mm kanal przez całą długość, dysza 5mm, paliwo rcandy





potem rakieta ładnie prezentowała się na wyrzutni



start zapowiadał się ładny, energiczny



i to koniec dobroci :/ jak zwykle silnik wypluł zatyczkę rozwalając głowicę, do środka korpus w pół spalony, teraz cienki strasznie i w jednym miejscu na 4-5cm przepalony Crying or Very sad a tyle serca włożyłem w to... nauczylem się by nie spędzac tyle czasu nad rakietą bo i tak będzie to syzyfowa praca...
zatyczka miała zbrojenia na krzyż - nie pomogło Rolling Eyes

zwiększę z 5mm na 6mm dyszkę, jesli to nie pomoże, nie mam pomysłów... chyba że zrobię rakeite z pcv, silnik tez pcv i będe miał spokój...

oto "Lot"

(ponad 400kb)

proszę o jakies rady bo Nostra nie ma sił do tych silnikow Wink

_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
beaker



Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWysłany: Pon Maj 07, 2007 5:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nostra napisał:
proszę o jakies rady bo Nostra nie ma sił do tych silnikow Wink

witam
Widać że masz zapał, a to się liczy!! tylko żeby nie był słomiany Wink
zatyczka, problem przy sr papierowych, z tego co mówiłeś na gg, zbroisz dobrze, zrób zatyczkę zbrojoną, z cementu. Zbrojenie zrób "na krzyż", lekko wilgotny cement ubij.Lont przytkaj kawałkiem waty i malinka Smile powodzenia.
Żal rakiety bo ładna, ale myślę że to nie koniec?
pozdrawiam z Kielecczyzny karmelkiem i rcandy płynącej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Wto Maj 08, 2007 8:08 pm    Temat postu: xplozja Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Smile
Nostra napisał:
oto "Lot"

proszę o jakies rady bo Nostra nie ma sił do tych silnikow Wink


Niestety zaliczyłeś przypadek klasycznej kermitowej xplozjii Confused
Tutaj nie pomoże żadne wzmacnianie zatyczki. Jeśli zatyczka nie puści to rozerwie korpus silnika i to przy nasadzie zatyczki.

Objawy są charakterystyczne, czyli:
eksplozja na samym początku pracy silnika, kiedy silnik się już rozkręcił, wyrwanie zatyczki i wyrzucenie płonących resztek paliwa w kosmos.
Czyli jak to
ELZA napisał:
znowu Chelenger Laughing

A "Dziadek Kermit" na to napisał:
EmbarassedEvil or Very Mad

Dwoma słowemi "Kermitowa Xplozja"


Dobra teraz do rzeczy:

Mechanizm "kermitowej xplozji":
Wzrost ciśnienia w komorze spalania --->
Rozdęcie korpusu silnika ( niestety nie do uniknięcia) ---->
gorące gazy dostają się w szczelinę pomioędzy paliwo i wewnętrzną ściankę korpusu silnika ---->
zapalenie ziarna na zewnętrznej powierzchni nie stykającej się już ze ścianką ---->
gwałtowny wzrost powierzchni spalania ziarna =
gwałtowny wzrost zacisku dyszy =
gwałtowny wzrost ciśnienia =
gwałtowny wzrost prędkości spalania ===>
BUUUUM (CATO)


Jedyne co może tą sytuację zmienić to zabezpieczenie zewnętrznej powierzchni paliwa przed zapaleniem, czyli inhibitowanie stykającej się ze ścianką silnika powierzchni ziarna.

Praktycznie:
Dajesz w środek korpusu cienką tutkę sklejoną z kilku warstw papieru ( tylko kilku ) i zaprasowujesz lekko zalane paliwko. Pozostaje szczelina pomiędzy ścianką a tutką, ale nie ma się nią co przejmować, bo tutka skutecznie zabezpieczy przed zapaleniem ładunku na zewnętrznej powierzchni. Dobrze jest także koniec tutki zawinąć i docisnąć do wierzchu paliwa, ale dotyczy to tylko ładunku ze ślepym kanałem. W takim przypadku jak Ty zrobiłerś, kiedy kanał jest przelotiwy ( do końca ziarna ) nie ma to znaczenia.

Odsyłam do starego tematu Xplozja 2 szkoda tylko, że filmy diabli wzięli Twisted Evil

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP