Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Nowe paliwo (mój pomys³ :P)- a mo¿e ju¿ takie istnieje?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
rambooster



Do³±czy³: 08 Kwi 2007
Posty: 4

PostWys³any: Wto Kwi 10, 2007 2:50 pm    Temat postu: Nowe paliwo (mój pomys³ :P)- a mo¿e ju¿ takie istnieje? Odpowiedz z cytatem

Witajcie.
2 tygodnie temu (oko³o) zacz±³em bawiæ siê w ma³ego pirotechnika (piromana?) z paroma kolegami. Mam na koncie pare dzia³aj±cych petard, wuklanów i rakiet (i jeszcze wiêcej które nie dzia³a³y Razz). Ostatnio w³a¶nie skupi³em siê na rakietkach i szuka³em jakiego¶ dobrego paliwa, skoñczy³o siê (jak zwykle) ¿e siê mocno zasugerowa³em znalezionymi informacjami ale zrobi³em swoje Wink. Jest to najzwyklejsza karmelka ale, ¿e siê naczyta³em ¿e siarka daje du¿o gazów, doda³em j±.
Porporcje:
65% saletra potasowa
30% cukier
5% siara
Wszystko skarmelizowane (bardzo trudno siê karmelizuje i jest ma³o plastyczne) ubijam w rurce o ¶rednicy silnika i robie dziurke przez ¶rodek (chyba ¿e nie trafie Razz) o ¶rednicy 2 mm. Powsta³e paliwo jest bardzo twarde (jak to karmelek). Daje jak na sw± objêto¶æ bardzo du¿o dymu, wiêcej ni¿ zwyk³y karmelek i proch czarny. Rakiety które ¶rednio chcia³y lataæ na ubitej saletrze (bez kana³u w ¶rodku) i PCZ (te¿ bez kana³u) na tym ¶migaj± piêknie (ok. 15 m w ok. 0,7s wielko¶æ rakietki- d³ 6 cm ¶rednica 22 mm dysza 3-4 mm) Czy kto¶ móg³by mi napisaæ co s±dzi o tym paliwie? Smile Ewentualnie jakie¶ sugestie? Jak dodam gliceryny to siê uplastyczni nieco mo¿e? I jeszcze prosi³bym o adres jakiego¶ dobrego sklepu internetowego z odczynnikami do piro Wink.

Prosze, filmik z jednej rakietki Razz http://tiny.pl/dmkh
Pozdrawiam, Marcin.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
beaker



Do³±czy³: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWys³any: Wto Kwi 10, 2007 3:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zwykly,karmelek siarkowy-patent na forum omawiany
pzdr
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Wto Kwi 10, 2007 3:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy próbowali¶cie zwyk³ego karmelka (65:35)? Wydaje mi siê ¿e powinien mieæ wiêkszy impuls, a ju¿ na pewno bezie zdrowszy - nie bêdzie oparów S podczas produkcji i SO2 w produktach spalania. http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=1746 - nic nowego nie wymy¶lili¶cie. A odno¶nie tej rakietki z filmiku, to w rzeczywisto¶ci te¿ by³ taki gwizd jak na filmie?

PS Nie¼le posz³a Smile

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
rambooster



Do³±czy³: 08 Kwi 2007
Posty: 4

PostWys³any: Wto Kwi 10, 2007 9:21 pm    Temat postu: Nowe paliwo (mój pomys³ :P)- a mo¿e ju¿ takie istnieje? Odpowiedz z cytatem

Nu, odg³osów nie przerabia³em Wink. Wszystko oryginalne Very Happy. Tylko kolega tam zrobi³ odg³os ciut przed startem "jiuu³³³" ale to chyba idzie odró¿niæ Very Happy. I rakietka tak naprawde sycza³a Wink. Zrobi³em jeszcze jedn± co mia³a wybuchn±æ w powietrzu ale przesadzi³em z ilo¶ci± paliwa (pow. spalania) i w efekcie tak siê sta³o ¿e by³ ma³y wybuch, paliwo zosta³o pal±ce siê na ziemi a rakietka (korpus) 30m nad ziemi± Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Sylwek



Do³±czy³: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWys³any: Wto Kwi 10, 2007 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Niestety nie jest to nic nowego, ale w tych czasach naprawdê trudno co¶ ju¿ wynale¼æ Wink

Je¶li chodzi o ten dodatek S to nie wydaje mi siê by poprawia³ w³asno¶ci paliwa na forum by³o ju¿ o tym chyba nazwano to tefelit czy jako¶ tak nie pamiêtam dobrze. Jutro jak znajdê chwilê to wrzucê do programu (Bo teraz to spaæ dopiero, co przyszed³em z roboty...) i zobaczymy, jakie ma parametry stawiam, ¿e gorsze od zwyk³ego karmelu.

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/


Ostatnio zmieniony przez Sylwek dnia Wto Kwi 10, 2007 10:44 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Wto Kwi 10, 2007 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie róbcie wybuchowych g³owic, dopóki nie jeste¶cie w stanie przewidzieæ, gdzie toto poleci Evil or Very Mad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
rambooster



Do³±czy³: 08 Kwi 2007
Posty: 4

PostWys³any: Sro Kwi 11, 2007 8:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na tamt± g³owice da³em jakie¶ 1,5 cm^3 prochu i ma³± zatyczke by wybuch³o Wink. Czyli co w koñcu produkuje wiêcej gazu? Bo mi siê wydaje ¿e w³a¶nie ten siarkowy. A jak dla mnie wiêcej gazów= wiêksza ich masa i prêdko¶æ wylotowa co z zasady zachowania pêdu da wiêksz± prêdko¶æ. Wiem jednak ¿e s± jakie¶ paliwa co nie dymi±- jak one dzia³aj±?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Sylwek



Do³±czy³: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWys³any: Sro Kwi 11, 2007 8:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rambooster napisa³:
Wiem jednak ¿e s± jakie¶ paliwa co nie dymi±- jak one dzia³aj±?


Dym to zawiesina cz±steczek sta³ych.

A je¶li chodzi o paliwa to optymalne to H2+ 2O2 wiêc odpowiedz sobie jak to jest...

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Czw Kwi 12, 2007 4:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A jak dla mnie wiêcej gazów= wiêksza ich masa i prêdko¶æ wylotowa co z zasady zachowania pêdu da wiêksz± prêdko¶æ.
Niestety nawet gdyby to paliwko rozk³ada³o sie tylko do produktów gazowych to ze 100g paliwa nie otrzymasz 101g gazów nijak. Proponujê natomiast pouczyæ sie chemii. Przy obliczeniach molowych dowiedziec siê mo¿na ¿e gaz w warunkach normalnych ma zawszê objêto¶æ 22,4dm^3/mol Very Happy czyli im l¿ejszy gaz powstanie (SO2 bynajmniej lekki nie jest) tym wieksz± bêdzie mia³ objêto¶æ Smile

Wydaje mi siê ze jednak zwyk³a karmelka bezie mia³a lepsze osi±gi.

_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
tryt



Do³±czy³: 19 Maj 2004
Posty: 156
Sk±d: Gdañsk

PostWys³any: Czw Kwi 12, 2007 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to czy lekki czy ciê¿ki nie ma znaczenia je¿eli chodzi o objêto¶æ

warto¶æ si³y ci±gu jest wprost proporcjonalna do szybko¶ci wyp³ywu gazów
wzglêdem rakiety do masy spalonego paliwa w jednostce czasu

wiêc nie tylko objêto¶æ (czyli defakto V gazów wylotowych)
ale i ich gêsto¶æ (masa) ma znaczenie

dobrym przyk³adem s± "rakiety na wodê" prêdko¶æ taka sobie ale
gêsto¶æ wody du¿a wiêc i ci±g wiêkszy (samo powietrze pod tym samym ci¶nieniem nie da takiej si³y

Cytat:
A jak dla mnie wiêcej gazów= wiêksza ich masa i prêdko¶æ wylotowa co z zasady zachowania pêdu da wiêksz± prêdko¶æ.


Wiêcej gazów nie koniecznie oznacza ¿e maj± wiêksz± masê Rolling Eyes

100g paliwa mo¿e daæ (teoretycznie nie czepiaæ siê Wink )
50 moli gazu o masie molowej 2g/mol
albo 2 mole gazu o masie molowej 50g/mol

objêto¶æ ró¿na ale masa ta sama (wnioski sami wyci±gnijcie)
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Czw Kwi 12, 2007 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wiêcej gazów nie koniecznie oznacza ¿e maj± wiêksz± masê Rolling Eyes

100g paliwa mo¿e daæ (teoretycznie nie czepiaæ siê Wink )
50 moli gazu o masie molowej 2g/mol
albo 2 mole gazu o masie molowej 50g/mol

objêto¶æ ró¿na ale masa ta sama (wnioski sami wyci±gnijcie)



NO dok³adnie o to mi chodzi³o. Konkretnie te 100g gazu mo¿e mieæ wieksza b±d¼ mniejsz± gêsto¶æ a co za tym idzie: objêto¶æ a dalej: daj± inne ci¶nienia co daje nam ró¿n± V wylotow± gazów.

_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
Achtung



Do³±czy³: 26 Lut 2003
Posty: 317
Sk±d: Londyn

PostWys³any: Czw Kwi 12, 2007 8:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

trzeba równie¿ wzi±æ pod uwagê temperaturê, i rozszerzalno¶æ ciepln± gazów wylotowych.
_________________
wierz±cy nie praktykuj±cy Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Pi± Kwi 13, 2007 11:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a temperatura spalania karmelki z siark± mo¿e byæ wyzsza wiec V gazów wieksze co w efekcie mimo ich mniejszej gêstosci w warunkach normalnych moze dac w sumie lepsze osi±gi... ale czy ró¿nica w temperaturce spalania bedzie az tak znaczna? I czy rozszezalnosc temperaturowa a¿ tak duza?
_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP