Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Silnik rakietowy STRU w korpusie papierowym i AP
Id do strony 1, 2, 3  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Silniki Rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Lut 21, 2007 3:36 pm    Temat postu: Silnik rakietowy STRU w korpusie papierowym i AP Odpowiedz z cytatem

ksard napisa:
Poszukuj ch皻nych do wsp馧pracy w ramach stworzenia konstrukcji silnika wielokrotnego u篡tku.....

Dzi uzyska貫m pi瘯ny filmik z pi瘯nej pracy silniczka. Papierowego. SR jest jednorazowy i tani w produkcji ( korpsu to ca貫 15 groszy Wink ). Poszed貫m inn droga ni ksard Wink

FILM

Warto by by這 co takiego robi , cho wad jest rodzaj u篡tego utleniacza ( wy陰cznie AP ) ale mo積a jego samemu robi.

Podr. A

Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Sro Lut 21, 2007 10:38 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Czw Mar 01, 2007 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejny udany test SR Stru ale na w豉snej rurce czyli znacznie bardziej wytrzyma貫j. Da貫m wi瘯szy zacisk i jak wida by這 ok. Hamownia ju schnie ( pomalowana ) to i b璠ziemy zna cho熲y szacunkowo - parametry silnika.

FILM

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Wto Mar 06, 2007 5:59 pm    Temat postu: Ci庵 SR "Stru" :-) Odpowiedz z cytatem

Kolejny film

Jako hamownia pos逝篡豉 waga, filmowa造 dwie kamerki , jedna - skal. Silnik w puszczce z piaskiem ( wok馧 silniczka luz ).

FILM

max. ci庵 8 KG Cool Wink

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
tryt

Do陰czy: 19 Maj 2004
Sk康: Gda雟k

PostWys豉ny: Wto Mar 06, 2007 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pierwszy raz robi wykres na podstawie filmu Rolling Eyes
ale wychodzi to mniejwi璚ej tak y-Newtony x-sekundy

wiadomo,瞠 waga mo瞠 si troch "wacha" je瞠li chodzi o nag貫 wzrosty i spadki ci庵u

Ale sam silnik ca趾iem ca趾iem Razz

edit//
瞠czywi軼ie wysz這 podobnie Smile
takie same wachania wysz造

Ostatnio zmieniony przez tryt dnia Sro Mar 07, 2007 9:04 am, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
pablo

Do陰czy: 06 Gru 2002
Sk康: 堯dzkie

PostWys豉ny: Wto Mar 06, 2007 10:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie wysz這 podobnie. Ic=78Ns. Jaka by豉 masa paliwa?
Powr鏒 do g鏎y
ksard

Do陰czy: 07 Lis 2003

PostWys豉ny: Sro Mar 07, 2007 7:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

ζdna praca silnika Very Happy i nawet niez造 ci庵 jak na korpus z papieru.
B璠zie trudno wyci庵n望 co wi璚ej ale sukcesem jest to, 瞠 pracuje stabilnie przy tak niskim ci郾ieniu (brak ciufania).

SR STRU ma por闚nywalne parametry jak m鎩 silnik typu

KS 104 F AL. 29 S na Karmelce Cukrowej

Podaje dane charakterystyczne tego silnika:
-----------------------------------------------
Masa paliwa 0,060 kg
Impuls ca趾owity 75,0 N-sec.
字edni ci庵 103,9 N.
Czas pracy 0,722 sec.
klasa: F 104
----------------------------------------------
My郵, ze dalsze prace pozwol Ci na poprawienie parametr闚 dla SR STRU ( cho nie spodziewam si rewelacji).

砰cz powodzenia
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Mar 07, 2007 7:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Poniewa sko鎍zy mi si szamot
, dysza w tym silniczku by豉 cementowa i wyra幡ie mocniej przepali這 kana dyszy do wi瘯szej 鈔ednicy- na oko 1 - 1.5 mm wi璚ej ni dla szamotu. Dam wi璚 na starcie 1 mm fi krytyczne dyszy mniej . Wg mnie wi璚 parametry silniczka da rad podnie嗆 w spos鏏 prosty np. o 10 %. B璠zie wi瘯szy ci庵 na starcie i wolniej spada. Co wyjdzie si oka瞠 :- )

Obecna konstrukcja daje mi mo磧iwo嗆 znacznego podniesienia si造 ciagu poprzez zastosowanie innego, bardziej wytrzymalego korpusu.

Bardzo dzi瘯uj za wykres funkcji.

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Sob Mar 10, 2007 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten sam SR Stru, z fi dyszy 9 mm, cement ale na oko silnik mocniejszy Rolling Eyes . Niestety nie w陰czy貫m drugiej kamery Confused

Na stanowisku , silniczek jeszcze le篡

Maks. ci庵

Jak widzicie ciag przekroczy 10 kG Wink

FILM

Wg mnie 12 kG ci庵u na tym silniku ( korpusie papierowym ) osi庵n. Co ciekawe silnik z dysz fi 7.5 mm ( filmik Ba鎥a ) by s豉bszy ale my郵 ,瞠 to skutek ba鎥i powietrza w kanale ( to tylko moja hipoteza ). Przez t ba鎥 pali豉 si cz窷 kana逝 a reszta spali豉 si minimalnie p騧niej . Nalezy po prostu da nieco mocniejszy zap這nnik.

FILM_Banka

Potem film Banka skasuj.

Pozdr. A

Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Nie Mar 11, 2007 12:52 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
beaker

Do陰czy: 30 Lip 2006

PostWys豉ny: Sob Mar 10, 2007 4:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam
gratuluj pieknego filmiku i bezpiecznego sr!
mam pytanie ( o ile mozna wiedzie) jaki jest sk豉d dyszy szamotowej wykorzystywany w srtusiu przed cementem?
pozdrawiam Bartosz
Powr鏒 do g鏎y
pablo

Do陰czy: 06 Gru 2002
Sk康: 堯dzkie

PostWys豉ny: Sob Mar 10, 2007 6:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ic=80Ns. Zdradzisz mas paliwa czy si boisz? Wink
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Sob Mar 10, 2007 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pablo napisa:
Ic=80Ns. Zdradzisz mas paliwa czy si boisz? Wink

Z喚 s這wo "boj" - ja szanuj swoj prac Wink . Mog napisa 瞠 lepiszczem jest silikon neutralny. Dzi瘯i za podliczenie impulsu i wykres.

Obecni pracuj nad wzmocnieniem korpusu metod SPΝ czyli szybko, prosto, 豉two, przyjemnie Wink .

Na oko szacowa貫m wi璚ej tego Ic Rolling Eyes . Wg mnie 90 - 95 Ns ( dla 63 gram paliwa ) b璠zie g鏎n granic , przy pewnej i bezpiecznej pracy silniczka.

Do beaker92 ---> Szamot ze sklepu budowlanego w praktikerze. Ale wygl康a na to, 瞠 cement jest lepszy.

Acha. By mo瞠 pomyli貫m si przy odwa瘸niu sk豉dnik闚 paliwa w SR u篡tym do filmiku B帳el, testy powt鏎z.

Kilka silniczk闚 mog da do oblatania gratis ( za filmik z lotu ) , wymagam pe軟oletno軼i i do鈍iadczenia w budowie rakiet ( ze 4 * ).

SR Stru wymagaj jeszcze wielu 禦udnych test闚 aby by造 w pe軟i profesjonalne ( czyli tak瞠 niezawodne bo bezpieczne ju s , nawet w trakcie eksplozji ). Czy znajd zapa do tych 禦udnych test闚 nie wiem ale to co zrobi貫m ju jest git i mnie satysfakcjonuje.

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Wto Mar 13, 2007 3:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Popraw ksardzie zap這n
bo to po這wa sukcesu. SR pracuja u Ciebie git ale ten zap這n ( SR154hi8 ) jest jak rozpalanie kot豉 pod lokomotyw Wink

W poni窺zym te軼ie sprawdzi貫m rol zap這nu w SR Stru .

1. Z bardzo s豉bym zap這nnikiem, silnik ledwo co "zaskoczy". Max. ci庵 poni瞠j 4 kg.

FILM1

2. Silniejszy zap這n i efekt od razu widoczny w pracy silnika. Max. ci庵 ok. 7 kG.

Oba silniczki by造 jednakowe ( ta sama dysza, jednakowe fi, spos鏏 wykonania itp. ).

FILM2

Zap這n w filmiku 2 by i tak nieco za s豉by ale nie chcia貫m "przeszar穎wa" Wink

Pozdr. A

Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Wto Mar 13, 2007 7:29 pm, w ca這軼i zmieniany 2 razy
Powr鏒 do g鏎y
ksard

Do陰czy: 07 Lis 2003

PostWys豉ny: Sro Mar 14, 2007 8:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz napisa:
Popraw ksardzie zap這n bo to po這wa sukcesu. SR pracuja u Ciebie git ale ten zap這n ( SR154hi8 ) jest jak rozpalanie kot豉 pod lokomotyw Wink

Witam Arku
Nie musisz mi tego m闚i - to przecie elementarz ka盥ego konstruktora silnik闚 rakietowych Wink

Wiadomo - wp造w zap這nu jest ogromny dla prawid這wej pracy.
Powo豉m si tu na R. Nakke

Wykresy dla zap這nnika z prochu czarnego o masie:
a) 3 gramy
b) 7 gram闚
c) 15 gram闚

Wnioski s chyba oczywiste.

Bardzo mi si spodoba這 por闚nanie do tej lokomotywy .... Very Happy
Faktycznie mo瞠 nie by這 wszystko idealne w pacy tego silnika, ale celem testu -jak ju wspomina貫m - by這 zbadanie nowych rozwi您a konstrukcyjnych. Teraz przyjdzie czas na dopracowanie szczeg馧闚.
Mo瞠 b璠zie 豉twiej, bo mam ju hamowni do 60 KG ci庵u. Z jej pomoc b璠zie mo積a pozna charakter poszczeg鏊nych paliw i zoptymalizowa wszystkie czynniki maj帷e wp造w na prawid這w prac silnika. Ale to ju inna historia.

Wracaj帷 do Twoich ostatnich test闚 - w豉郾ie pokazuj one to, co wida na wykresach.
Z uwag 郵edz poczynania z SR Stru, bo ciekaw jestem, ile uda Ci si wycisn望 ci庵u z tej konstrukcji.
Je郵i mia這by zosta na poziomie impulsu 80-100 sek. to szkoda czasu i kasy.

Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Mar 14, 2007 1:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ksard napisa:
.....Je郵i mia這by zosta na poziomie impulsu 80-100 sek. to szkoda czasu i kasy.

AP nalezy do surowc闚 na kt鏎 s ograniczenia co do swobodnego zakupu. W Chinach pono kosztuje 1 $ za 1 kg i po pracy nie kt鏎ych np. ma造ch wulkanik闚 chi雟kich widze, 瞠 w nich jest ( ma這 dymu ). Z tego wzgl璠u u篡cie AP do konstrukcji SR ogranicza rynkowy potencja tego silnika. Nale篡 pamieta, 瞠 ten impuls w. paliwa na AP mo積a uzyskac przy ni窺zych ci郾ieniach ni dla innych paliw co znacznie podnosi bhp. Dodam te, 瞠 praca siniczka na AP jest bardzo widowiskowa a "widowisko" te jest produktem. Nie mniej ograniczeniem jest zakup AP.

Mam te wra瞠nie, 瞠 podawane parametry silniczk闚 modelarskich s naci庵ane. Nie wiem czy producenci licz parametry czy je badaj na hamowni. Pewno i tak i tak. Pisa貫m o jednym z nich wczesniej ( nie wiem gdzie wci窸o posta ).

Dopisane.

Ze strony producenta SR

mamy np.

1. Silnik PSN E60, ci篹ar paliwa Mp = 26 Gram ( p.cz.) . Ic = 60 Ns.

Ic = Iw x Mp = 800 [Nxs/kG] x 0,026 kG = 20,8 Ns

( dla p.cz. przyj掖em Iw = 80 s )

Sk康 te 60 Ns Question . Paliwko by musia這 mie Iw = ok. 230 s czyli jak dla paliwa na AP w korpusie metalowym Rolling Eyes

2. Silnik PSN E35-6 , ci篹ar paliwa Mp = 20 Gram , Ic = 40 Ns.

Ic = 800 [Nxs/kG] x 0,02 kG = 16 Ns

Sk康 te 40 Ns Question

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Sob Mar 17, 2007 7:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Ko鎍owe testy Strusia
. W tym te軼ie bada貫m dwie dysze. Centowa i szamotow. Szamot jest jednak lepszy a te si wypala co utrzymuje mi zacisk const. Przy cemencie mia貫m mniejszy ci庵 ( bardziej ro郾ie fi dyszy ).

1. W czasie pracy, dysza szamotowa

Maks. ciag ok. 8 kG

FILM_szamot

2. Teraz dysza cementowa, w czasie pracy

Maks. ci庵. ok. 6 kG

FILM_cement

Reasumuj帷. Dysza b璠zie szamotowa, zbadam jeszcze czy mo積a zwiekszy ci庵 daj望 bardziej mielony AP.

Pozdr. A

PS. Poprawi貫m oznaczenie filmik闚 i zdj耩 na w豉軼iwe.
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Nie Mar 18, 2007 3:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je郵i silniki Stru ma prawdopdobie雟two P ( CATO ) r闚ne 0,2 i zastosujemy w rakiecie 2 albo 3 lub 4 silniki to jakie jest P ( CATO ) dla ca貫j rakiety Question

Korzystamy z w豉sno軼i prawdopodbie雟twa

P(A lub B) = P(A) + P(B) - P(A i B)

Czyli prawdopodobie雟two ,瞠 nast徙i CATO silnika A lub B r闚ne jest sumie pradopodobie雟twa CATO dla ka盥ego silnika minus prawdopodobie雟twu, 瞠 CATO ulegn razem dwa silniki A i B

Je郵i dla jednego silnika P ( CATO ) = 0,2 ( na 100 silnik闚 20 ulegnie CATO ) i damy te same silniki do rakiety to przy 3 silnikach mamy P( CATO_R) rakiety ( musi wybuchn望 co najmniej jeden silnik aby zniszczy這 nam rakiet )

P(CATO_R) = 1/5 + 1/5 + 1/5 - ( 1/5 * 1/5 * 1/5 ) = 3/5 - 1/125 = 74/125 = 0,592

Dla 2 silnik闚

P(CATO_R) = 1/5 + 1/5 - (1/5 * 1/5 ) = 0,36

Wniosek :

Dla jednego silnika P zniszczenia rakiety P(CATO_R)

P(CATO_R) = 0,2

Dla 2 SR

P(CATO_R) = 0,36

Dla 3 SR

P(CATO_R) = 0,592

Jak sami widziecie przy niesprawdzonych w pe軟i silnikach, pakowanie ich w ilo軼i 2 i wi璚ej jest ryzykowne dla powodzenia misji Wink

Zbyt ma這 przetestowa貫m Strusi ( mam zbyt ma造 zbi鏎 zdarze elementarnych czyli CATO lub brak CATO ) aby mie dane co do jego P ( CATO ).

W ostatnich 10 testach nie mia貫m CATO tylko pojawia si mniejszy ci庵 ale to skutek testowania dysz. Na szamocie mam wiekszy ci庵 i takie teraz b璠e robi. Czas poka瞠 ile warte s Strusie - ale jestem dobrej my郵i Wink

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Mar 19, 2007 7:26 pm    Temat postu: Nowe tematy, nowe pomys造. Odpowiedz z cytatem

Witam

Jak wiecie mam nowy
i widowiskowy silnik Stru. Co nie kt鏎zy z Was planuj robi rakiety i jak widz najch皻niej by je "zapu軼ili" w stratosfer Wink . Uwa瘸m ,瞠 jest wiele ciekawszych i bezpieczniejszych temat闚, na kt鏎e dam gratis Strusie.

1. Rakieta z 3 SR u g鏎y, spadochron tu nad nimi a na dole kamerka. Inne mo磧iwe wersje- byle by te 2 - 3 SR by造 u szczytu rakiety.

2. Rakieta z 3 silnikami startowymi. By mo瞠 temat wdro篡 And瞠j.

3. Rakieta dwustopniowa

4. Film OSZ

Po co macie robi w豉sne metalowe SR ( Micha訛R ) o du篡m ciagu Question Po co Wam to skoro s bardziej bezpieczne i bardziej widowiskowe i nowatorskie tematy Question . Po co macie kopiowa Nakk i innych Question . Dajcie od siebie co nowatorskiego, niech inni Was kopjuj. W pracy and瞠ja i robercika nowatorskie podej軼ie jest a jest to - jak dla mnie - spos鏏 pomiaru wysoko軼i wzlotu rakiety i ten trik z lusterkiem.

Reasumuj帷. Ograniczcie apetyt na mas SR i wysoko嗆 lotu rakiety a macie gratis Strusie i poka盧ie co co b璠zie czym nowym , tu na polskim forum rakietowym a by mo瞠 nie tylko tu w Polsce.

Tak podchodz帷 do SR pierwszy pokaza貫m ( na pewno w Polsce )

- udany silnik na paliwie 篡wicznym ( paliwo tez autorskie ),
- udany silnik w korpusie papierowym i na utleniaczu AP

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
Micha訛R

Do陰czy: 03 Sty 2006
Sk康: Mazowsze

PostWys豉ny: Pon Mar 19, 2007 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie wymiary ma stru tzn. jakie fi. zew. korpusu i jak d逝go嗆 Question
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Mar 19, 2007 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Micha訛R napisa:
Jakie wymiary ma stru tzn. jakie fi. zew. korpusu i jak d逝go嗆 Question

fi zewn. 33,5 mm, d. 110 mm, ci篹ar 120 Gram, inne dane na wykresach i filmikach. Ci庵 maks. przyj望 8 kG.

Silniczek b璠zie jeszcze gites pomalowany Wink

Pozdr. A

Powr鏒 do g鏎y
and瞠j
Go嗆

PostWys豉ny: Wto Mar 20, 2007 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
4. Film OSZ

Rakieta DUKE3 ju na ukonczeniu, lusterka atom nie ruszy Very Happy Je郵i pogoda pozwoli strzelimy w sobot.
Cytat:
2. Rakieta z 3 silnikami startowymi. By mo瞠 temat wdro篡 And瞠j.

Sobotni silnik wazy 700g/300g karmelka. Nie mo瞠my si doczeka trzech strusi kt鏎e polec w tej samej rakiecie, a wa膨 po這w naszego silnika. B璠zie pr鏏a por闚nawcza nap璠闚 nowatorskich i "oklepanych".
Exclamation

PS: Dla nas i tak najwa積iejsza jest radocha a nowatorskie rozwi您ania w naszym wydaniu to przypadek (s ca趾owicie niezamierzone Laughing Laughing Laughing )
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Silniki Rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3  Nast瘼ny
Strona 1 z 3

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum