Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

SADZA w璕lowi nie r闚na

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
robercik

Do陰czy: 15 Mar 2007
Sk康: Gdynia

PostWys豉ny: Wto Mar 20, 2007 10:16 pm    Temat postu: SADZA w璕lowi nie r闚na Odpowiedz z cytatem

Cze嗆

Chcia貫m si podzieli eksperymentem z substancj kt鏎a wydziela si w instalacjach kominkowych (opalanych drewnem li軼iastym) w postaci brunatnej zgorzeli - jako substytutem w璕la drzewnego.
Podkre郵am 瞠 nie truj otoczenia bardziej ni musz i nie spalam 鄉ieci, plastik闚, mebli z klejonej p造ty wi鏎owej ani makulatury! Opr鏂z drewna w kominku na podpa趾 u篡wam szary karton i deseczki iglaste.

W tabelce widzicie jedena軼ie pr鏏ek paliwa BMP gdzie jako paliwo wyst瘼uje p馧 na p馧 omawiana sadza z w璕lem drzewnym.

Spowolnienie mieszanki by這 mocno widoczne (czas szacowany poklatkowo z filmu) najbardziej jednak zaskoczy豉 mnie olbrzymia ilo嗆 substancji nie spalonych kt鏎e przybiera造 kszta速 od 鄴速awej lawy nieroz這穎nej saletry (80/20) po porowaty w璕lowy klocek o wymiarach spalanej pastylki paliwa (70/30)!
Stwierdzam wi璚 autorytatywnie 瞠 SADZA KOMINKOWA nie nadaje si na SR a z racji du瞠j zawarto軼i popio堯w (czyli zb璠nego balastu) tak瞠 jako spowalniacz do prochu czarnego.

Przy okazji pytanie do koleg闚, czy kto zrobi podobne badania zwyk貫j czystej sadzy kt鏎a mnie korci z tego samego powodu - mniejszego nak豉du pracy - ch皻nie zaoszcz璠z sobie zachodu aby to sprawdzi.

pzdr

Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sob Gru 04, 2010 12:22 pm, w ca這軼i zmieniany 2 razy
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
beaker

Do陰czy: 30 Lip 2006

PostWys豉ny: Wto Mar 20, 2007 10:40 pm    Temat postu: Re: SADZA w璕lowi nie r闚na Odpowiedz z cytatem

robercik napisa:
po porowaty w璕lowy klocek o wymiarach spalanej pastylki paliwa (70/30)!

to to dobre na op騧niacz piro! przeprowadzali軼ie jakie testy w tym kierunku?
pzdr
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
jaskiniowiec

Do陰czy: 22 Lut 2004
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Wto Mar 20, 2007 10:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brawo, wida do鈍iadczalne podej軼ie. Tym niemniej mam kilka "ale"
- sadza nadaje si do paliw, ale niekoniecznie jako g堯wny sk豉dnik palny. Wyst瘼uje w sk豉dzie wielu paliw jako stabilizator i...pigment ograniczaj帷y penetracj promieniowania. Jednym ze starych sk豉d闚 jest paliwko na KP, parafinie i...sadzy w豉郾ie.
- je郵i uda si Wam dorwa jak捷 ilo嗆 w璕la aktywnego, to macie co nieco uproszczon spraw. Porz康ny w璕iel aktywny jest normalizowany w sensie powierzchni i uziarnienia, co powinno zagwarantowa wi瘯sz powtarzalno嗆 paliw.
- za nieudane pr鏏y niekoniecznie musi odpowiada sam w璕iel. Jest to jeszcze kwestia ubicia paliwa, ilo軼i rozpuszczalnik闚 w lakierze NC, pr璠ko軼i suszenia i cholera wie jeszcze czego.
- pewien problem z tymi paliwami mo瞠 wynikac r闚niez z samych w豉軼iwo軼i nitrocelulozy z lakieru. To ju takie troch jak pomieszanie paliwa jednorodnego z niejednorodnym. Pod ci郾ieniem mo瞠 np taka NC spala si sporo szybciej ni zd捫y to zrobi saletra z w璕lem. Fakt, 瞠 to nie bawe軟a strzelnicza, ale...
- Sadza produkowana jako pigment jest w sumie prawie czystym w璕lem. Jednak sadza ot tak wydrapana z komina to troche niewiadoma.

Nie wiem jak przygotowujecie to paliwko, ale moja propozycja jest taka. Rozpu軼i na gor帷o saletr w wodzie i doda w璕iel. Grza to prawie do odparowania (najlepiej na 豉幡i wodnej), wysuszy i zmieli paliwko. Dopiero potem ubi to na lakierze. T metod powinni軼ie uzyska przyspieszenie paliwa i bardziej powtarzalne spalanie, gdy kszta速 i powierzchnia ziaren w璕la b璠zie mia豉 mniejsze znaczenie na skutek wysycenia w璕la saletr. Co jak przy "przegryzaniu" prochu czarnego. Osobi軼ie zastanowi bym si te mo瞠 nad innym lepiszczem. Ale to w drugiej kolejno軼i.
Powr鏒 do g鏎y
Hack

Do陰czy: 15 Cze 2006

PostWys豉ny: Wto Mar 20, 2007 10:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ciekawe wynieki, bardzo dobre podejscie!
Wiem z doswiadczenia, ze jedne z najlepszych wlasciwosci posiada pyl w tonerach do xero.

robercik

PostWys豉ny: Sro Mar 21, 2007 12:10 am    Temat postu: SADZA w璕lowi nie r闚na Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie wiem jak przygotowujecie to paliwko...

Zaobserwowane b喚dy:

1. Ubijanie m這tkiem czyli niedostatecznie - CATO
2. Zaprasowanie na mokro -za du穎 rozpuszczalnika paruje z bloku - CATO
3. Nie zachowanie odst瘼闚 miedzy blokami w silniku - CATO

po wyeliminowaniu powy窺zych b喚d闚 silniki dzia豉j ale za ka盥ym razem inaczej, przyczyn upatrujemy w jako軼i zmielenia w璕la, st康 pytanie o czyst sadz.

Cytat:
Wiem z doswiadczenia, ze jedne z najlepszych wlasciwosci posiada pyl w tonerach do xero.

no to jest wypas, na pewno wypr鏏uj Exclamation ale czy lepszy od sadzy pigmentowej ? chyba trzeba znowu przeprowadzi badania

Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sob Gru 04, 2010 12:27 pm, w ca這軼i zmieniany 3 razy
Powr鏒 do g鏎y
ksard

Do陰czy: 07 Lis 2003

PostWys豉ny: Sro Mar 21, 2007 10:11 am    Temat postu: Re: SADZA w璕lowi nie r闚na Odpowiedz z cytatem

robercik napisa:

no to jest wypas, na pewno wypr鏏uj Exclamation ale czy lepszy od sadzy pigmentowej ? chyba trzeba znowu przeprowadzi badania

Witam
By豚ym bardzo ostro積y z tym tonerem. Moje pr鏏y w tym temacie da造 ca趾owicie negatywne wyniki.
Nie znaczy to, ze odradzam przeprowadzenie bada Very Happy
Ciekaw jestem, czy potwierdz si moje obserwacje.

pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
yetihehe

Do陰czy: 26 Pa 2002
Sk康: Znienacka

PostWys豉ny: Sro Mar 21, 2007 4:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Toner, to zwykle tlenki metali + mo磧iwe 瞠 troszk w璕la + binder temperaturowy. Wi璚 nie s康z, 瞠by by造 jakie niesamowite osi庵i. Ale zamierzam nied逝go przetestowa troch prochu z tonerem, bo dostan troch bardzo tanio.
Hack

Do陰czy: 15 Cze 2006

PostWys豉ny: Sro Mar 21, 2007 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze w nowoczesnych jest inaczej, ale moj to byla sadza drukarska taka jaka stosuje sie do tworzenia farby steplowej.Takie geste i lepkie.
jaskiniowiec

Do陰czy: 22 Lut 2004
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Sro Mar 21, 2007 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akurat mam butelk z tonerem i pisze na niej tak:
- Styrene acrylate copolimer
- Carbon black
- Organic pigment
- Polipropylene
- Amorphous silica
Czyli co mamy? Tworzywa termoplastyczne o niskiej temperaturze mi瘯ni璚ia, sadz z barwnikiem czarnym, troch krzemionki jako przeciwzbrylacz. Z wyj徠kiem krzemionki wszystko palne. A wi璚 nie jest 幢e. Super efekty mog dotyczy innych toner闚, bo w zale積o軼i od ich przeznaczenia, cz窷 z nich ma w豉軼iwo軼i ferromagnetyczne, tzn mo積a jeprzyci庵a magnesem. Wtedy zapewne w sk豉dzie wyst瘼uj tlenki zelaza lub niklu i by mo瞠 nawet samo 瞠lazo. Takie tlenki mog dzia豉 katalitycznie na spalanie paliw. Dlatego te nic dziwnego, 瞠 dla jednego toner to super dodatek, a inny powie, 瞠 badziew. Zale篡 jaki kto ma toner. Najlepiej sprawdzi magnesem. Bo moim zdaniem taki toner o w豉軼iwo軼iach ferromagnetycznych mo瞠 by przydatny do paliw. Mamy stabilizacj palenia oraz kataliz.
Powr鏒 do g鏎y
yetihehe

PostWys豉ny: Sro Mar 21, 2007 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

M鎩 zawiera:
Styrene acrylate copolymer.
Iron oxide 1317-61-9.
Styrene polymer.
Mo瞠 b璠zie si jeszcze lepiej pali. Nie zawiera chyba natomiast carbon black, czyli w璕la.

Achtung

Do陰czy: 26 Lut 2003
Sk康: Londyn

PostWys豉ny: Sro Mar 21, 2007 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ferromagnetyki o ile sie nie myle s w laserowych tylko(moge sie myli)
yetihehe

PostWys豉ny: Sro Mar 21, 2007 7:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co do krzemionki jako przeciwzbrylacz. Mnie troszk zdziwi這, jak mi si troszk krzemionki w kulkach zlepi這 pod wp造wem wilgoci Smile
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Mar 21, 2007 9:07 pm    Temat postu: Re: SADZA w璕lowi nie r闚na Odpowiedz z cytatem

robercik napisa:
....Odwa瘸my 3 porcje po 50g na trzy bloki paliwowe. .....................po wyeliminowaniu powy窺zych b喚d闚 silniki dzia豉j ale za ka盥ym razem inaczej, przyczyn upatrujemy w jako軼i zmielenia w璕la, st康 pytanie o czyst sadz.

Aby zrobi dobry silnik na p.cz - musi by on prostszy. Proch nale篡 prasowa od razu w korpus ( fi komory do 25 mm ) . Ka盥e inne rozwi您anie wymaga co raz bardziej z這穎nego procesu technologicznego i powtarzalnych operacji. Wi璚 te bloki b璠a ok ale jak b璠ziesz mia powtarzalny proch i pras hydrauliczn . Sadza nie jest dobra poniewa zawiera jakie dodatki ( pochodz帷e z proces闚 pirolizy g堯wnego sk豉dnika do otrzymania sadzy ).

Kup zmielony Cdrz. - na py albo sobie zr鏏 ( masz opisy m造nk闚 ). Te dodatki od toneru nie s dobre poniewa obni膨 ciep這 wybuchu prochu ( paliwko nawet jak wyjdzie b璠zie mie ni窺zy impuls w. ). Prasuj te proch na wilgotno ale nie z nitro a z wod. Dasz jej 7 - 8 % a woda nie paruje tak szybko wi璚 b璠zie jej zawsze tyle samo. Wada to trzeba z tydzie suszy ale tak naprawd to drobna niedogodno嗆. No i z t wod w prochu to przy prasowaniu nie trzeba prasy hydraulicznej co pewno wiesz.

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
robercik

PostWys豉ny: Czw Mar 22, 2007 11:29 pm    Temat postu: SADZA w璕lowi nie r闚na Odpowiedz z cytatem

Witam

Dzi瘯i za wskaz闚ki co do toneru, najta雟zy wk豉d do ksero na 1800 kopii kosztuje 109z, a wszyscy kt鏎zy maj ksero w moim otoczeniu wymieniaj zu篡te wk豉dy na nape軟ione 瞠by zaoszcz璠zi, nie mam wi璚 sk康 nawet naskroba resztek do bada. Firmy kt鏎e nape軟iaj wk豉dy samego proszku nie sprzedaj, w dodatku widz 瞠 toner tonerowi nie r闚ny... Jak co uda mi si zdoby to zrobi badanie, p鏦i co spr鏏uj jednak kupi sadz pigmentow (w pierwszym sklepie metalowo malarskim zrobili wielkie oczy Confused )

Arkadiusz napisa
Cytat:
Kup zmielony Cdrz. - na py albo sobie zr鏏...

by這 by mi這 tylko gdzie kupuje si zmielony w璕iel drzewny ?
gdzie mo積a dorwa wi瘯sz ilo嗆 w璕la aktywnego kt鏎y te warto przebada ?

pzdr

Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sob Gru 04, 2010 12:29 pm, w ca這軼i zmieniany 2 razy
Powr鏒 do g鏎y
Joker
Dost瘼 pr鏏ny

Do陰czy: 01 Gru 2006
Sk康: Warka

PostWys豉ny: Pi Mar 23, 2007 6:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

W璕iel drzewny kupisz na naszej gie責zie. Mo瞠sz kupi m.in. u Artpiego i Tetrazena
Artpi
Tetrazen

PostWys豉ny: Pi Mar 23, 2007 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Toner tez jest tanie jak si wie jaki kupi. http://allegro.pl/item178426903_toner_samsung_ml_1610_1615_2010_ml1610_200g_fv.html toner do mojej drukarki. Nie mam poj璚ia jaki sk豉d, ale na pewno z tlenkami, bo moja drukarka ma magnetyczny wa貫k.
QbaS

Do陰czy: 19 Pa 2005
Sk康: Z Internetu

PostWys豉ny: Pi Mar 23, 2007 6:10 pm    Temat postu: Re: SADZA w璕lowi nie r闚na Odpowiedz z cytatem

robercik napisa:
...Dzi瘯i za wskaz闚ki co do toneru, najta雟zy wk豉d do ksero na 1800 kopii kosztuje 109z, a wszyscy kt鏎zy maj ksero w moim otoczeniu wymieniaj zu篡te wk豉dy na nape軟ione 瞠by zaoszcz璠zi, nie mam wi璚 sk康 nawet naskroba resztek do bada. Firmy kt鏎e nape軟iaj wk豉dy samego proszku nie sprzedaj, w dodatku widz 瞠 toner tonerowi nie r闚ny...

Witam.
Wys豉貫m PRIV do ciebie ale jako nie chce wyj嗆 z mojej skrzynki nadawczej.
Mam toner regenerowany do HP LJ 1020 produkcji BlackPoint'a
Jak masz ochot to daj jaki kontakt do siebie.
Odst徙i za darmo bo to wielkie "G".

Pozdrawiam,
QbaS.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
robercik

PostWys豉ny: Pi Mar 23, 2007 10:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze嗆
Wychdzi na to 瞠 na gie責zie tego forum jest najta雟za sadza na rynku. Jest jeszcze oferta www.sklep.chemikolor.pl 10 kg za 256.20 z nie do嗆 瞠 drogo to i wi璚ej ni potrzeba. Na stronce www.konimpex.pl widz 瞠 istnieje kilkadziesi徠 rodzaj闚 sadzy (min. w 25kg workach) a wi璚 tak瞠 "SADZA SADZY nie r闚na", szkoda 瞠 nie ma ikonki z lekko wywalonym j瞛ykiem...

robercik

Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sob Gru 04, 2010 12:30 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
B&G

Do陰czy: 12 Wrz 2003
Sk康: U

PostWys豉ny: Sob Mar 24, 2007 12:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robercik napisa:
Cze嗆
...Jest jeszcze oferta ww.sklep.chemikolor.pl 10 kg za 256.20 z nie do嗆 瞠 drogo to i wi璚ej ni potrzeba...

Ten w璕iel jast raczej dla koneser闚.
Wyprodukowany we Francji, aktywny, granulki o rozmiarze ok 40 nanometr闚!
W sumie testowa貫m go i raczej nic specjalnego, a paprze jak diabli.
pozdrawiam G.M.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
Jacek R.

Do陰czy: 03 Wrz 2004
Sk康: Z 陰k Arkadii a tak serio Krak闚

PostWys豉ny: Sob Mar 24, 2007 1:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
dodatkowo mieszamy w m造nku do kawy przez kilka sekund dla pozbycia si zbryle KN.
To mi sie tylko nie podoba, reszta git Exclamation
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum