Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

rakieta w ukladzie "tandem"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hack



Dołączył: 15 Cze 2006
Posty: 353

PostWysłany: Czw Lut 08, 2007 10:50 pm    Temat postu: rakieta w ukladzie "tandem" Odpowiedz z cytatem

Witam.

Napewno oczytani uzytkownicy forum spotkali sie z tym sformuowaniem.To nomenklatura "ogolnorakietowa". Uklad polega na tym, ze w rakiecie najczesciej 2 stopniowej odpala sie jednoczesnie silnik 1 i 2 giego modulu silnikowego.
JEst wiele zalet tego ukladu, mimo to jest on malo spotykany.



Za encyklopedia"
"2 ze soba polaczone szeregowo silniki rakietowe lub silnik rakietowy z silnikiem przelotowym.Moga pracowac razem lub kolejno, polaczone moga byc na sztywno lub odrzucane.Stosowane w rakietach i pociskach z wymaganym duzym przyspieszeniem 30-50g


czy ktos sie tym interesowal lub interesuje?

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Lut 08, 2007 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiele zalet? Dla osiągnięcia dużego przyspieszenie jeden silnik z łączną ilością paliwa i przy innej konstrukcji kanału i dyszy pewnie też by zadziałał. Owszem, dla konstrukcji naprawdę extremalnie przyspieszających jest to rozwiązanie, gdyż mogło by się okazać, że otwór w dyszy niebezpiecznie zbliża się do średnicy zewnętrznej rakiety. Zaletą też wydaje mi się możliwość wykorzystania pierwszego stopnia jako "boostera" dla odpalanego już na starcie drugiego stopnia z silnikiem marszowym. Unika się elektroniki bądź opóźniaczy pirotechnicznych do odpalania drugiego stopnia.
A czy kogoś to zainteresuje? Cóż, potrzeby korzystania z takiego rozwiązania na razie chyba nie ma, można to co najwyżej potraktować jako wyzwanie i ciekawostkę.

P.S. Dla mnie "tandem" to były zawsze dwa silniki RÓWNOLEGLE, a nie szeregowo...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
NBT



Dołączył: 16 Lut 2006
Posty: 106
Skąd: Południe Polski , Exeter

PostWysłany: Czw Lut 08, 2007 11:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś kombinowałem z 2 SR-ami jeden obok drugiego...Rezultat nie zachwycił, jednak zapewne poprzez moje marne doświadczenie. Przede wszystkim stosunek przyrostu ciągu do przyrostu masy jest nieopłacalny...No i trzeba zwiększyć średnicę rakiety. Ale przyznam SR-y szeregowe to wyższa szkoła jazdy i zarazem ciekawy temat na konkurs.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Nie Lut 18, 2007 7:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś (a chyba z 2 lata temu) robilem sobie kijankę na 15g czerwonej karmelki w silniczku PCV. Mialem 3 takowe silniki identyczne i zrobilem 2 kijanki. Jedna z 1 silnikiem a druga z 2 Very Happy ta z 1 silnikiem poleciała ladniutko ale ta z 2 silnikami kompletnie mnie zaskoczyła. W ciagu 1-1,5s wzniosła sie tak wysoko że straciłam ja z oczu (zero zachmurzenia, idealna pogoda, w lecie to było czy jakoś jesienią...). W sumie tologiczne ze 2 silniki: 2xwiekszo ciag ale rezultaty mnie totalnie zaskoczyły. Na stronie Ksarda jest opisana mała rakietka z 2 silnikami obok siebie odpalanymi jednocześnie. Podobna konstrukcja od odść dawna zamna chodzi ale jakos sienie ksładało jak na razie...
_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP