Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

widma 1H NMR związków aromatycznych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
heksogen pl



Dołączył: 09 Cze 2004
Posty: 157
Skąd: małopolska

PostWysłany: Pon Sty 22, 2007 5:10 pm    Temat postu: widma 1H NMR związków aromatycznych Odpowiedz z cytatem

Z góry przepraszam za trochę lamerskie pytanie; chodzi mi o widma protonowe NMR 1,3 dipodstawionego benzenu - np. najprostszy przypadek - o-ksylen. W widmach takich widać tylko singlet w okolicy delta ~7 ppm pochodzący od protonu w położeniu 2 , tymczasem patrząc na cząsteczkę powinno się obserwować singlet i dublet, tryplet od protonu położonego w pozycji 5 (po przeciwnej stronie niż 2). Czy ja coś przeoczyłem ?
Zna ktoś jakąś dobrą stronkę z dużą ilością różnych widm NMR i IR ?

Pozdrawiam
Adam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tchemik



Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 496
Skąd: Bytom

PostWysłany: Pon Sty 22, 2007 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz racje.

Widmo powinno wygladac tak:



A stronka z widmami:
http://www.aist.go.jp/RIODB/SDBS/cgi-bin/direct_frame_top.cgi?lang=eng

Pozdro
Tchemik

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
heksogen pl



Dołączył: 09 Cze 2004
Posty: 157
Skąd: małopolska

PostWysłany: Pon Sty 22, 2007 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Tchemik, widać olimpiada chemiczna upraszcza czasem widma, pewnie podają tylko niektóre piki w opisach zamiast wszystkich. Pominąłem jeszcze jeden sygnał z położeń 4 i 6 ale nie chciałem pisać trzeciego post-a.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sativ



Dołączył: 05 Cze 2005
Posty: 36

PostWysłany: Pon Sty 22, 2007 10:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko zależy od rozdzielczości Wink Jeżeli jest wysoka rozdzielczość widma to wszystko będzie widać, jak nie to obserwuje sie "oszlaczkowany" singlet. Na olchem masz widma "robione" komputerowo najczęściej, od protonów aromatycznych jest jeden sygnał, ilu podstawiony to benzenik liczysz z powierzchni sygnału, NMaRy na olimpiadzie są łatwe Wink Byle nie dali za dużo fizycznej to będzie si....

Widma masz w boydzie.

Pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
heksogen pl



Dołączył: 09 Cze 2004
Posty: 157
Skąd: małopolska

PostWysłany: Wto Sty 23, 2007 12:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście musi chodzic o rozdzielczość, w takim wypadku piki będą się pokrywać, a małe sygnały znikną w szumach. W razie czego poratują nas stałymi sprzężenia. Co do 53 OCh to jestem w drugiej klasie Cool mam jeszcze szansę za rok, choć mam spore szanse przejść do finału. W zeszłym roku miałem jakieś 44 punkty na drugim etapie
Pozdro
Adam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sativ



Dołączył: 05 Cze 2005
Posty: 36

PostWysłany: Wto Sty 23, 2007 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja na szczęście mam jeszcze oprócz tego roku 3 lata do prób Wink A stałe sprzężenia nie są konieczne, jedynie w wypadku bardziej skomplikowanych widm się przydają. (na olimpiadzie z tego co przeglądałem starsze to na 2 etapie 4 sygnały to maks, nigdy też nie są ponakładane) Byle mieć z 40pkt na teorii to będzie dobrze, bo praktyka to już wakacje...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP