Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Petarda - cena, bezpieczeñstwo i efekty - analiza

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Tetrazen



Do³±czy³: 29 Lis 2004
Posty: 38
Sk±d: z nitrozwi±zku

PostWys³any: Pon Sty 01, 2007 2:08 pm    Temat postu: Petarda - cena, bezpieczeñstwo i efekty - analiza Odpowiedz z cytatem

Tuz przed sylwkiem znalaz³em na ¶mietniku 8 petard...
Po krótkiej analizie okaza³o siê, ¿e zawiera³y po 25g ró¿nych mieszanek:

1) P.cz. (75 KNO3, 10 S, 10 C, 5 parafina)
2) H3
3) FB: KClO3 70, Al 30
4) 20g miedziankitu + 5g FB o sk³adzie jak wy¿ej
5) MPF-42 (na chloranie, a nie nadchloranie)
6) CuO + Al stechiometrycznie
7) ¶wiszcza³a KClO3 70, BNa 30
8| KNO3 60, Al 30, S 10

Pomy¶la³em, ¿e przetestujê je a na przysz³o¶æ wybiorê mieszankê najtañsz±
i daj±c± najlepszy efekt hukowy przy najwiêkszym bezpieczeñstwie "produkcji".

Wg mojej subiektywnej oceny jedynie MPF-42 by³a wyra¼nie g³o¶niejsza,
niewiele ustêpowa³a jak mieszanka CuO+Al - pomimo, ¿e zawiera ponad 2 razy mniej metalu!
Pozosta³e by³y podobne i trudno oceniæ ró¿nice.
H3 nie odpali³a niewiedzieæ czemu Sad

G³o¶no¶æ wg mojej subiektywnej oceny by³a nastêpuj±ca (malej±co):

MPF-42 > CuO+Al >= KClO3+Al >= ¶wiszcza³a ~= miedzian ~= KNO3+Al+S >= P.cz.

W celu analizy zrobi³em wiêc tabelkê, stosuj±c 3-punktow± skalê w zakresie:


A) ³Atwo¶æ przygotowania:

nie trzeba mieliæ sk³adników handlowych
lub trzeba mieliæ 1/3 sk³adników - 3 pkt,

trzeba mieliæ 1/3 do 2/3 sk³adników - 2 pkt,

trzeba mieliæ wszystkie lub prawie
wszystkie sk³adniki handlowe - 1 pkt.


B) Bezpieczeñstwo przygotowania:

ma³o wra¿liwa (mo¿na ucieraæ w mo¼dzierzu,
ciê¿ko lub niemal nieodchodzi od m³otka) - 3 pkt,

wra¿liwa - 2 pkt,

bardzo wra¿liwa (na tarcie i uderzenie) - 1 pkt,


C) Cena za 1 kg:

> 10 z³ - 3 pkt,
pomiedzy 10 a 40 - 2 pkt,
> 40 - 1 pkt,

No i tak mi wysz³a tabelka:

Nr A _ B _ C _ "G³o¶no¶æ" _ nazwa _ suma pkt

1) 1 _ 3 _ 3 _ 1 (p.cz.) _ 8
2) 2 _ 2 _ 2 _ ? (H3) _ ~8
3) 3 _ 1 _ 2 _ 2 (KClO3+Al) _ 8
4) 3 _ 2 _ 2 _ 2 (miedzian) _ 9
5) 2 _ 2 _ 1 _ 3 (MPF-42) _ 8
6) 3 _ 3 _ 1 _ 3 (CuO+Al) _ 10
7) 3 _ 1 _ 2 _ 2 (¶wiszcza³a) _ 8
8| 2 _ 3 _ 2 _ 2 (KNO3+Al+S) _ 9

Oczywi¶cie mo¿na siê z tym niezgadzaæ Smile, ale wystarczy,
¿e zrobimy sumê wa¿on± w zale¿no¶ci od tego i jakie mamy preferencje:
czy zale¿y nam na bazpieczeñstwie i wygodzie czy na efekcie.

WNIOSEK:
Nie warto robiæ mieszanek wra¿liwych zawieraj±cych KClO3.

pozdrawiam,
mo¿e siê komu¶ przyda, a jak nie to wywaliæ Smile


Dodajê szczegó³y:
CuO z termicznego rozk³adu zasadowego wêglanu,
KClO3, Al, S od mene2
KNO3, C mielone w kulowcu


Ostatnio zmieniony przez Tetrazen dnia Wto Sty 02, 2007 3:03 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
npiro



Do³±czy³: 24 Lis 2006
Posty: 46

PostWys³any: Wto Sty 02, 2007 12:32 am    Temat postu: Re: Petarda - cena a bezpieczeñstwo i efekty - analiza Odpowiedz z cytatem

Tetrazen napisa³:

6) CuO + Al stechiometrycznie


Hê? A to nie jest przypadkiem mieszanina termitowa?
Co¶ mi siê kiedy¶ obi³o ¿e potrzeba sp³onki ¿eby to ³adnie zadzia³a³o i przestaje mieæ wtedy cokolwiek wspólnego z petardami.
Oczywi¶cie od razu zak³adam ¿e siê mylê bo bardzo mnie ten mix zainteresowa³.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tetrazen



Do³±czy³: 29 Lis 2004
Posty: 38
Sk±d: z nitrozwi±zku

PostWys³any: Wto Sty 02, 2007 11:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystkie rurki na petardy by³y identyczne fi=26 mm, gr. ok.5 mm samego papieru, ¿adnych zatyczek itp., wszystko zapalane od lontu visco 2mm.

Znalaz³em to gdzie¶ w sieci...


Ostatnio zmieniony przez Tetrazen dnia Wto Sty 02, 2007 10:15 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
fox



Do³±czy³: 10 Lis 2003
Posty: 192
Sk±d: Wielkopolska

PostWys³any: Wto Sty 02, 2007 12:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam parê zastrze¿eñ do twojego rankingu.
No ja te¿ nie rozumiem co tu robi miedzian. Chcia³bym te¿ zauwa¿yæ ¿e nieuwzglêdni³e¶ takich mieszanek jak Zn-S , czy mieszanka Pirotechmana KNO3/Mg która nizaprzeczalnie jest jedn± z najlepszych.

Idea fajna tylko zdaje siê ¿e pomiar przeprowadza³e¶ uchem, a te ju¿ po pierwszym wystrzale przestalo wiarygodnie oceniaæ "g³o¶no¶æ".

Wed³ug mnie zwyciêzc± wszelkich kategorii móg³ by tu byæ KNO3-Mg, jest raczej trudno zapalna przy ma³ym rozdrobieniu Mg, zawilgocenie nie spowoduje zapalenia, no i przede wszyskim nie ustêpuje a w niektórych przypadkach przewy¿sza inne mieszanki FB pod wzglêdem ha³asu jaki potrafi narobiæ petarda na niej oparta.

_________________
CAST AWAY
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora Adres AIM
Tetrazen



Do³±czy³: 29 Lis 2004
Posty: 38
Sk±d: z nitrozwi±zku

PostWys³any: Wto Sty 02, 2007 1:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywi¶cie nie uwzglêdni³em ca³ej gamy mieszanek (np. z KMnO4 - ale on u mnie nie znajduje praktycznego zastosowania), po prostu przetestowa³em tylko to co mia³em "pod rêk±", tzn. znalez³em na ¶mietniku Smile
Wiem, ¿e pomiar uchem jest do¶æ kiepski (pisa³em, ¿e to wszystko to subiektywne odczucie), przyjmijmy, ¿e by³a to metoda "uchowo-¿o³±dkowa" Laughing - ale chyba w³a¶nie petarda ma dzia³aæ przede wszystkim na ucho, wiêc pomiar bardziej zaawansowany czy te¿ si³a niszcz±ca nie maj± takiego znaczenia.


Ostatnio zmieniony przez Tetrazen dnia Wto Sty 02, 2007 3:06 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Wto Sty 02, 2007 2:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tetrazen za pracê ma * wiêcej pomomo tego, ¿e wyniki jego s± tylko opisowe i bez zdjêæ/filmu. Osobi¶cie zaskoczony jestem "si³±" uk³adu CuO/Al o ile jest to prawd± Exclamation co trzeba bêdzie przetestowaæ jak zdobêdê CuO. KNO3/Mg jest do¶æ dobry ale daleko jemu do MPF-42. Chyba , ¿eby daæ Mg bardziej drobny ni¿ ten Mg 0,17. O ile pamietam knod robi³ analizê sitow± tego Mg i 0,17 oznacza ¶redni rozmiar frakcji Mg w mm.


Pozdr. A
Powrót do góry
Pasterz



Do³±czy³: 04 Kwi 2004
Posty: 54
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Wto Sty 02, 2007 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz napisa³:
[b]. Osobi¶cie zaskoczony jestem "si³±" uk³adu CuO/Al o ile jest to prawd± Exclamation

Oosobiscie by³em ¶wiadkiem jak pewien dobry chemik ale nie obeznany z pirotechnika przygotowa³ takiego termita w doniczce. Doniczke umie¶ci³ na dwóch trujnogach a pod tym pude³eczko w które mia³a mied¼ wyp³ywaæ. Wynik by³ taki ¿e kawa³ki doniczki polecia³y na dobre 15 metrów na boki.Dosyæ g³o¶ny basowy huk. Pude³eczk rozerwane w strzepy i chmura br±zowego dymu wysoko¶ci 3 piêter (du¿o by³o tego "termita"). Wyglada³o to jak mieszanka FB na moje oko trochê dziwne, ¿e w literaturze jest opisywana jako mieszanka termitowa. Owy chemik wci±¿ uwarza ¿e to wybuch³o z powodu wilgoci Razz
Dopisane:
Dodam tylko i¿ przypuszczam ¿e gdyby odpaliæ tak± ilo¶æ FB KMnO4+Al to kolokwialnie mówi±c rozpierducha by by³a znacznie wiêksza

_________________


Ostatnio zmieniony przez Pasterz dnia Wto Sty 02, 2007 8:24 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
npiro



Do³±czy³: 24 Lis 2006
Posty: 46

PostWys³any: Wto Sty 02, 2007 3:56 pm    Temat postu: Re: Petarda - cena a bezpieczeñstwo i efekty - analiza Odpowiedz z cytatem

Tetrazen napisa³:

6) CuO + Al stechiometrycznie


No ch³opie. W³a¶nie zamówi³em 0,5 kg tlenku miedzi (II - czarny).
Jutro testy i wyrok lub pochwa³y dla Ciebie bo dziadostwo cholernie drogie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Nostra



Do³±czy³: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWys³any: Wto Sty 02, 2007 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o co chodzi z tym miedzianem?

szkoda ¿e nie ma fbków na kclo4 i bano3 z al czy mg (oddzielnie kclo4 i bano3), bo one te¿ s± bardzo ciekawe i bardziej bezpieczne Wink

a co do Cuo/al.... by³ tu film na forum tego Wink wygl±da jak prawdziwy deton, strza³ jak z fbka bardzo mocnego i kula iskier by³a Wink

_________________


Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
simsigver
Go¶æ





PostWys³any: Sro Sty 03, 2007 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co za efekt chcecie uzyskaæ na [3CuO + 2Al] ~3,4 MJ/kg V0=0. niebiesko-zielony b³ysk paruj±cej miedzi Very Happy ?
Je¶li nabyli¶cie sobie CuO to dokupcie AP i :
CuO+NH4ClO4+Al -> Al2O3 + CuCl + 1/2 N2 + 2 H2O
jasno niebiesko, ciep³o i hucznie Razz
E~7,33 MJ/kg, V0~178,5dm3/kg

Mo¿na te¿ 2 [CuO+NH4ClO4] +3C -> 2 CuCl + N2 + 4H2O + 3CO2
E~3,3 MJ/kg, V0 ~415dm3/kg wyrazisty niebieski kolorek.

PS. Co do tych mieszanek termitowych to [3MnO2 + 4Al] jedna z najenergetyczniejszych. Termit mo¿e wybuchn±æ przez wprowadzenie do niego H2O lub innej substancji z której powstaj± gazy Exclamation

pozdro


Ostatnio zmieniony przez simsigver dnia Nie Sty 14, 2007 12:21 am, w ca³o¶ci zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Tetrazen



Do³±czy³: 29 Lis 2004
Posty: 38
Sk±d: z nitrozwi±zku

PostWys³any: Sro Sty 03, 2007 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziêki Arkadiuszu za *, zdjêcie znalaz³em i doda³em, a z filmu by niewiele wysz³o bo nie mam zapisu d¼wiêku...

Pasterz napisa³:
Doniczke umie¶ci³ na dwóch trujnogach a pod tym pude³eczko w które mia³a mied¼ wyp³ywaæ.

Nie wiedzia³, ¿e nale¿y zamontowaæ ch³odnicê zwrotn± nad doniczk±? Shocked

Co do mieszanek to najbardziej lubie KNO3+Al+S - tanie i bezpieczne, a huku i ¶wiat³a do¶æ Smile Z podsypk± prochow± nawet lepiej dzia³a, a jak komu¶ jeszcze ma³o wra¿liwe to zawsze mo¿e dorzuciæ trochê mielonego szk³a.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sro Sty 03, 2007 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

simsigver napisa³:
Co za efekt chcecie uzyskaæ na [3CuO + 2Al] ~3,4 MJ/kg V0=0. Zielony b³ysk paruj±cej miedzi Very Happy ?



Byæ mo¿e nawet parowania nie bêdzie bo t.wrz. Cu wynosi 2567 C. Nie mniej znaczna szybko¶æ przemiany mo¿e powodowaæ silny huk na skutem obecno¶ci por powietrza w mieszance , wilgoci jak i rozszerzania siê powietrza na skutek ciep³a ( przy bardzo szybkiej przemianie ). Dawno temu szuka³em masy daj±cej popió³ i w domu testowa³em 0,5 gram PbO2/Al. Qrde ale jeb...o Shocked Exclamation Question Wink . No ale t.wrz. dla Pb wynosi 1749 C.

Nawet dla mas typu CuO/Al , V0 wynosi 20 l/ kg czyli zera nie ma. To skutem obecno¶ci powietrza w masie. Na pewno jednak masa taka nie mo¿e byæ "silna" w kontakcie. A simsigver za jasno¶æ w temacie ma * wiêcej.



Podr. A
Powrót do góry
Hubcio



Do³±czy³: 05 Sty 2005
Posty: 375
Sk±d: tiaaa

PostWys³any: Sro Sty 03, 2007 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proponuje jeszcze wykonaæ testy do mieszanek na KMnO4 ( z samym Al i Al z S ) oraz na ¶wiszczale . Móg³ bym je zrobiæ i ja ale nie bêd± obiektywne (ka¿dy ma inny s³uch itd) Chyba ¿e wyko¿ystaæ jakie¶ urz±dzenie do rejestru d¿wiêku ( np .dyktafon ) tylko nie wiem czy to by co¶ da³o choæ mo¿e tak ?? Ale tu nic niezdzia³am potrzebny jaki¶ dobry elektronik czy co¶
_________________


Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
npiro



Do³±czy³: 24 Lis 2006
Posty: 46

PostWys³any: Czw Sty 04, 2007 4:55 pm    Temat postu: Filmik z odpalenia 22g mieszanki CuO/Al Odpowiedz z cytatem

Proporcje CuO 82 / 18 Al
Szybko¶ci tej mieszance odmówiæ nie mo¿na ale wg mnie MPF42 zamiata go pod szafê. Czujê ¿e wtopi³em nieco z zakupem CuO (dziadostwo kosztuje ponad 60z³/kg). Owszem trzeba przyznaæ ¿e jako mieszanka termitowa jest cholernie gor±ca ale nie o to w petardach chodzi.
W weekend zrobiê wiêkszy te¶cik. Mo¿e w mocnym korpusie co¶ siê z tego wukluje. Zobaczymy.

http://video.google.com/videoplay?docid=-1064704725859393459

22gramy mieszanki w pude³ku po filmie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Czw Sty 04, 2007 5:50 pm    Temat postu: Re: Filmik z odpalenia 22g mieszanki CuO/Al Odpowiedz z cytatem

npiro napisa³:
....Czujê ¿e wtopi³em nieco z zakupem CuO (dziadostwo kosztuje ponad 60z³/kg)..



Mo¿esz straciæ 20 zeta jak odsprzeda¿ mi za 40 Wink . Nie wierzê w tê "moc" CuO/Al a mam Al dark od KeTeNa (gratisowa próbka ). Pytanie jeszcze do simsigvera czy to z tym dodatkiem AP to pisa³ na podstawie do¶wiadczeñ czy przewidywañ bo testów z CuO nie robi³em. A przeidywania s± czasami b³êdne. Np. KSCN bardzo szybko spala siê z KCLO3 a bardzo kiepsko z AP. Spodziewa³em siê jednak czego¶ innego ( szuka³em reduktora do AP - do paliw rakietowych ). Test npiro potwierdza, ¿e ten filmik z puszk± od Coca-COli to bzdura ale chcê jeszcze to sprawdziæ z Al dark.


Pozdr. A
Powrót do góry
simsigver
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Sty 12, 2007 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziêki za dodatkow± gwiazdkê Wink
Jak bêdziecie powa¿nie zainteresowani tym CuO to mogê wam za jaki¶ czas sprzedaæ powiedzmy 30z³/kg lub wiêcej i proporcjonalnie taniej (ceny miedzi oscyluj± 14-18z³/kg). Równie¿ NH4ClO4&KClO4, czysto¶æ w zale¿no¶ci od wymagañ, cena krystalicznego NH4ClO4 cz. nie przekroczy 50z³/kg Question Very Happy
Narazie bêdê , mia³ egzaminy & poprawki wiêc poczekajcie z 1 miecha - sorki Wink

Te mieszaniny AP i CuO to przewidywania teoretyczne (tylko 2 próby z ciekawo¶ci), ale powinno dobrze dzia³aæ, z tym ¿e AP wzmacnia niebieski kolor.
CuO rozk³ada siê w temp. ~1000*C, CuCl2 w ~950*C, a CuCl jest twa³y do 1600*C (jest ju¿ gazem) w ¶rodowisku obojêtnym b±d¼ lekko redukuj±cym - tak czy inaczej nadmiar reduktora mo¿e zredukowaæ chlorek miedzi do wolnej miedzi, a nadmiar tlenu utleniæ z powrotem do CuO czego bêdziemy unikali, odpowiednio bilansuj±c mieszankê.

PS. Zdjêcie z mojego emblematu jest w³a¶nie, naturalnym kolorem b³ysku silnie pobudzonych pasm emisyjnych miedzi.

Pozdr
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP