Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Paliwo ciekłe
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Silniki Rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bestyjuscojotus



Dołączył: 22 Mar 2003
Posty: 13

PostWysłany: Pon Kwi 28, 2003 2:42 pm    Temat postu: Paliwo ciekłe Odpowiedz z cytatem

Jestem ciekawy czy ktokolwiek a was używał do rakiet amatorskich paliw ciekłych ?? jeśli tak to jakich? Pomysł nabudowę silnika mam, ale gorzej z paliwem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Pon Kwi 28, 2003 3:03 pm    Temat postu: paliwa płynne Odpowiedz z cytatem

Very Happy Cześć Exclamation
Kiedyś przeliczałem mieszankę benzyna + HN03. Mogę odszukać te obliczenia. Doszedłem do wniosku że taki właśnie zestaw może być najbezpieczniejszy w użyciu, a także najmniej kłopotliwy do zorganizowania. Na temat hydrazyny lub H2O2 w warunkach amatorskich radzę zapomnieć Exclamation Twisted Evil
Grozi big bang Exclamation
Najbardziej wkurzające problemy to zapłon mieszanki i wtryskiwacze, zwłaszcza na mniejsze wydatki paliwa i utleniacza (trudno jest rozpylić przy małym przepływie.
Pozdrowienia Kermit Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
knod



Dołączył: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Pon Kwi 28, 2003 10:30 pm    Temat postu: Re: paliwa płynne Odpowiedz z cytatem

kermit napisał:

...Najbardziej wkurzające problemy to zapłon mieszanki i wtryskiwacze, zwłaszcza na mniejsze wydatki paliwa i utleniacza (trudno jest rozpylić przy małym przepływie.

A jak rozwiazales problem z zasilaniem komory spalania Question pompa paliwowa w rakiecie amatorskiej raczej mija sie z celem...wiec pewnie sprezone powietrze Rolling Eyes Question
Pozdry
knod
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Wto Kwi 29, 2003 1:58 pm    Temat postu: paliwa płynne Odpowiedz z cytatem

Very Happy Kłaniam się pięknie Exclamation
Masz rację knod, sprężone powietrze, albo azot , czyli ciśnieniowy układ zasilania.
Tak w ogólności to ten silnik był testowany na staniwisku stacjonarnym i nie musiał latać.
Niemniej w małych silnikach nie widzę innych układów zasilania jak tylko ciśnieniowe. Korolow też od tego zaczynał.
W mikrosilnikach stosowane są z regóły mieszaniny samozapalne,albo katalitycznie iniciowany rozkład np. h2o2 + kmno4
Muszę znikać Sad dozobacze4nia Smile

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wojto111



Dołączył: 02 Paź 2002
Posty: 83
Skąd: Kluczbork

PostWysłany: Wto Kwi 29, 2003 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na stronie tam gdzie jest o tej rakietce z zapalki jest gdzies link do strony gdzie kolesie zrobili silniki hybrydynowe (chyba tak to sie pisze) czyli paliwo stale i ciekly utleniacz np. H2O2 i KMnO4.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Wto Kwi 29, 2003 3:23 pm    Temat postu: paliwa ciekłe Odpowiedz z cytatem

Hej Very Happy Wojto 111 Exclamation To nie chodzi o paliwo hybrydynowe ale o katalityczny rozkład H2O2=H2O+1/2O2.Taki zestaw stosowany był wcześniej poza techniką rakietową do napędu turbinowego torped, a w V-2 do turbopompy paliwa i utleniacza.
KMnO4 w roztworze powoduje rozpad H2O2 i powstaje "paro-gaz" czyli para H20 + tlen
Very Happy

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kuba13



Dołączył: 14 Kwi 2003
Posty: 16
Skąd: wejherowo

PostWysłany: Wto Kwi 29, 2003 4:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tylko z perhydrolu 30% malo wyjdzie, a wiekszego sterzenia nie dostaniesz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Wto Kwi 29, 2003 4:42 pm    Temat postu: paliwa ciekłe Odpowiedz z cytatem

Minimum 80%, Destylować nie radzę Surprised Twisted Evil
_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wojto111



Dołączył: 02 Paź 2002
Posty: 83
Skąd: Kluczbork

PostWysłany: Wto Kwi 29, 2003 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mozna kupic BaO i wyprazyc (temp. 500 C) wychodzi BaO2. Potem dodaje sie do tego chlodzac bezwodny H2SO4 i masz praktycznie 100% H2O2 (trzeba strasznie z tym uwazac, wszystko utlenia).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Wto Kwi 29, 2003 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Twisted Evil
wojto111 napisał:
(trzeba strasznie z tym uwazac, wszystko utlenia).

nawet paluchy Shocked
Gdzie jest ten który ten temat ruszył Question

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"


Ostatnio zmieniony przez dziadek kermit dnia Pon Mar 22, 2004 7:17 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wojto111



Dołączył: 02 Paź 2002
Posty: 83
Skąd: Kluczbork

PostWysłany: Wto Kwi 29, 2003 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mysle ze paliwa ciekle oplaca sie wykorzystywac w wiekszych rakietach ze spadochronem (1m). Mozna wtedy ladnie pomalowac.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pirotechmaan
Gość





PostWysłany: Wto Kwi 29, 2003 8:02 pm    Temat postu: Ale... Odpowiedz z cytatem

Ale w jeden z ruskich ksiązek pisze o jedno komponentowym paliwie - nitrometanie. Impuls około 170 sek więc bardzo dobrze. Silnika na utleniacz i paliwo się w "garazu" nie zrobi ale ten na jeden składnik jest w zasięgu ręki choć mnie nie ciekawi. Można sobie wyobrazić zapał na paliwe np. karmelkowym i wtlaczanie do komory spalania nitrometanu. Ale i tak jest to trudne bo coś musi tloczyć NM. Pod cisnieniem wyższym niż w komorze spalania. Więc ......... wolę stale paliwa. Teraz zabieram się za silnik z ciężarem paliwa 700 gram Wink . Za kilka dni test Cool Cool . Oglaszam konkurs na nazwę Razz - bez nagrody "dodatkowej" Shocked



Pozdr. A Wink
Powrót do góry
wojto111



Dołączył: 02 Paź 2002
Posty: 83
Skąd: Kluczbork

PostWysłany: Wto Kwi 29, 2003 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moze noname Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
knod



Dołączył: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Wto Kwi 29, 2003 9:34 pm    Temat postu: Re: paliwa płynne Odpowiedz z cytatem

kermit napisał:

...Tak w ogólności to ten silnik był testowany na staniwisku stacjonarnym i nie musiał latać....

A moglbys zdradzic cos wiecej na temat budowy tego silniczka Question
Cytat:

W mikrosilnikach stosowane są z regóły mieszaniny samozapalne...

Z tego co znalazlem w podrecznej ksiazeczce w przypadku HNO3 jako utleniacza jedynie alkohol furfurylowy tworzy mieszanke samozapalna. A moze jeszcze jakies inne dostepne paliwa reaguja w podobny sposob z tym kwasem Question
pozdrawiam
knod
PS jak to milo ze w 3miescie ktos jeszcze bawi sie rakietami Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pirotechmaan
Gość





PostWysłany: Sro Kwi 30, 2003 7:02 am    Temat postu: Re: paliwa płynne Odpowiedz z cytatem

knod napisał:

Z tego co znalazlem w podrecznej ksiazeczce w przypadku HNO3 jako utleniacza jedynie alkohol furfurylowy tworzy mieszanke samozapalna.....



Witam

Także terperntyna ulega samozapłonowi w kontakcie ze steż. HNO3. To dostepne paliwo. Utleniacz - stęż HNO3 Shocked Question . Tego amator nie "przeskoczy". W zasiegu ręki - sam NM. A ja myślalem knod , żę znasz kermita bo wyczuwam w nim dobrego pasjonata SR i rakiet Wink . Wkrótce "dokleję" jemu *** i mam wrażnie, że to początek Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
wojto111



Dołączył: 02 Paź 2002
Posty: 83
Skąd: Kluczbork

PostWysłany: Sro Kwi 30, 2003 12:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skoro kwas azotowy zapala bez problemu drewno to pewnie nie bedzie mnial problemu ze spirytusem lub benzyna.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bestyjuscojotus



Dołączył: 22 Mar 2003
Posty: 13

PostWysłany: Sro Kwi 30, 2003 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm temat to ja zaczełem, a co do sprężania paliwa w rakiecie to zgadzam się że nie zmieszczę tam pompy ale jakiś mały tłok napędzany sprężyną powinien wystarczyć ?? chyba Smile a Qiqutki będą malowniczo latały w powietrzu hehehehehehehehhehehehehehhehehehehehehehehhehehehehehb
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bestyjuscojotus



Dołączył: 22 Mar 2003
Posty: 13

PostWysłany: Czw Maj 01, 2003 7:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm przemyślałem to jeszcze raz i doszłem do wniosku że tłok by nie nadał paliwu dostatecznej szybkości więc mój pomysł jest do bani Sad A przy np. sprężonym gazie rakietka musiałaby być kapke duża , ale w sumie pożna by nad tym pomyśleć. A co zapłonu paliwa to jeśli nie zostałaby użyta mieszanka samozapalająca to po rozpoczęciu wtłaczania można by je zapalić elektrycznie. Myślałem żeby dla bezpieczeństwa zastosować paliwo dwuskładnikowe tak żeby dopiero po połączeniu składników w komorze spalania możliwy był zapłon.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Czw Maj 01, 2003 1:21 pm    Temat postu: Paliwo płymme Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy Exclamation
Tylko ciśnieniowe układy zasilania mogą się sprawdzić w małych silnikach.
Pomysły ze sprężyną i tłokiem nie jest zbyt przedni.
Można natomiast zastosować zasilanie zbiorników paliwa i utleniacza spężonym CO2, np z naboju syfonowego.
Bestyjuscojotus zjrzyj na skrzynkę. AD REM. puść do mnie na priw. jakieś rysunki, pogadać możemy ale konkrety zawsze muszą być na papierze. Rysunek jest mową techników Exclamation

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wojto111



Dołączył: 02 Paź 2002
Posty: 83
Skąd: Kluczbork

PostWysłany: Czw Maj 01, 2003 1:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moze jednak rysunki techniczne i opisy umiescie na forum, bo mysle ze duzo osob jest tym zainteresowana.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Silniki Rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP