Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bindowanie gwiazdek
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
npiro



Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 46

PostWysłany: Pon Gru 18, 2006 1:05 pm    Temat postu: Bindowanie gwiazdek Odpowiedz z cytatem

Niestety nie mogę pisać na forum fajerwerki więc piszę tutaj.
Może sprecyzujecie sposoby i składy binderów bo często używacie r-r 20% alkocholu i jednocześnie w składzie podajecie skład woda/denaturat 80/20. Biorąc pod uwagę że denaturat ma 92% r-r to zawartość procentowa się zmienia na jakieś 17-18%.
Dr. Takeo Shimizu ( chyba nie muszę tłumaczyć kim jest ten Pan) w swoich mieszankach podaje często 20/25/30% alkoholu więc chyba ma to jakiś wpływ na gwiazdki.

Dodatkowo często można przeczytać o bindowaniu lakierem NC. Dobrze ale 100% lakieru NC? A może 100% NC Smile A może rozcieńczony i jeśli to czym?

THF - wiadomo, do PVC. Ale najczęściej zwilżacie PVC, czy może wlewacie THF mieszanki? Czystym THF czy rozcieńczonym?

Aceton - to samo co w poprzednich przypadkach.

Dodatkowo dochodzi fakt że nie wszystko można stosować do wszystkiego i niektóre bindery powodują powstanie zagrożenia (np woda do niepasywowanego magnezu itp). To też by się przydało powiedzieć. Można jeszcze nt. zwiększania prędkości palenia/ twardości/ długości schnięcia/ przydatności do rolowania/tłoczenia itp. Temat wg mnie dość spory.

Nie sądzicie że warto by było obok topicu o dyszach/gwiazdkach - toczeniu/gwiazdkach - składach/itp dodać topic o binderach który systematyzowałby waszą wiedzę na ten temat (niestety jeśli będzie w innym forum niż przedszkole to nie będę mógł dodać nic od siebie) ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
KARDAS



Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 4

PostWysłany: Pon Gru 18, 2006 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy można bindowac gwiazdki CAPONem ?? Jest on na bazie lakieru NC, ale podobno ma inne właściwości.

@DOWN: Dzięki Very Happy


Ostatnio zmieniony przez KARDAS dnia Pon Gru 18, 2006 9:41 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tyczka



Dołączył: 11 Kwi 2006
Posty: 43

PostWysłany: Pon Gru 18, 2006 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

capon to tylko firma zajmująca się produkcją materiałów budowlanych Wink domyślam się że Ci chodzi o "lakier bezbarwny zapobiegający ciemnieniu drewna". na odwrocie jest wyraźnie napisane: "Skład: toluen, nitroceluloza" czyli najprostsze i najskuteczniejsze rozpuszczenie nitrocelulozy. dodatkowo jak byk pisze lakier nitrocelulozowy. nie jest to jakiś wybrakowany towar jak napisałeś a stary, dobry, poczciwy lakier NC Smile

używam go jako binder już od bardzo dawna i tak się składa że tylko nim binduje. Uważam iż sama masa gwiazdkowa jest łatwiejsza w obróbce (jeżeli ma się rękawiczki Wink ) a gwiazdy są zabezpieczone niemal całkowicie przed grzaniem, nie przyśpiesza spalania a nawet nieco zwalnia no i uzyskujemy wyśmienitą twardość Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
stuf



Dołączył: 03 Paź 2005
Posty: 82
Skąd: warszawa

PostWysłany: Wto Gru 19, 2006 9:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyczka no to fakt. Ale wez pod uwage ze nie wszystkie gwiazdki nalezy bindowac lakierem NC. Ja juz tego nie robie bo wkurzalo mnie dopasowanie czasu spalania w stosunku do dlugosci lotu gwiazdki... wszystko trzeba dopasowac. Ja binduje lakierem NC dopiero gdy robie szele 3" i 4". Po prostu wtedy schodzi mniej towaru niz na gwiazdki robione na poczciwej (i najlepszej Razz ) dextrynce Wink ale lakier NC smierdzi jak xxxx i przy takich ilościach jak ja robie głowa już puchnie od tych wyziewów Evil or Very Mad
BTw. dzisiaj puszczam szele 2' z Fish Golden Glitter.. mam wiele pytań do siebie które mam nadzieje ten test rozwiąze.. postaram sie filmik wrzucic

Pzdr.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tyczka



Dołączył: 11 Kwi 2006
Posty: 43

PostWysłany: Sro Gru 20, 2006 2:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stuf napisał:
Tyczka no to fakt. Ale wez pod uwage ze nie wszystkie gwiazdki nalezy bindowac lakierem NC


może w przepisach nie jest napisane o lakierze nc ale to nie oznacza że nie wolna tego używać. gwiazdki o których wspomniałeś "fish golden glitter" to też z chęcią robię bo mają przujemny dla oka efekt. w składzie jest napisane o dekstrynie a ja jednak i tak binduje lakierem i efekt identyczny z tym że są o wiele bardziej twarde. Lakierem jak powiedziałem binduje wszystkie gwiazdki niezależnie czy jest wzmianka o dex czy nie: TT, golden wave, falls, zielone, czerwone... wszystko bindowane nc

no a co do smrodu, przyznam że jest to właśnie wada lakieru nc. jednak mi wystarcza robić na balkonie czy w dobrze wentylowanej piwnicy i aż tak mi nie przeszkadza. no ale w końcu to toluen, to też zdrowy to on nie jest Wink

szczerze mówiąc w piro jest wile rzeczy które zależą w pewnym stopniu od gustu, a kwestia bindera to akurat do tego tematu należy. Najważniejsze żeby był skuteczny i nie powodował "skutków ubocznych" Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Sro Gru 20, 2006 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dokładnie, też uwielbiam lakier Capon... co do smrodu... ja otwieram garaż i nic nie przeszkadza... w takich gwiazdach masz do wyboru NC albo roztwór alkoholu, jakoś alkohol do mnie nie przemawia...
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
stuf



Dołączył: 03 Paź 2005
Posty: 82
Skąd: warszawa

PostWysłany: Sro Gru 20, 2006 4:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyczka tak jak napisales.. kazdy ma swoj gust a o gustach sie nie dyskutuje. Dodam jeszcze że z doświadczenia wiem iż gwiazdki na caponie sa trudniejsze do zapalenia.
Pzdr.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tyczka



Dołączył: 11 Kwi 2006
Posty: 43

PostWysłany: Sro Gru 20, 2006 6:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak prawda, minimalnie ale są... jednak jeszcze nie miałem przypadków żeby zapalność gwiazd spadła poniżej 90%
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sro Gru 20, 2006 10:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawet niewiecie panowie jak bardzo się mylicie..
Cytat:
...szczerze mówiąc w piro jest wile rzeczy które zależą w pewnym stopniu od gustu, a kwestia bindera to akurat do tego tematu należy. Najważniejsze żeby był skuteczny i nie powodował "skutków ubocznych"


Oczywiście nie oznacza to, że lakier NC jest zły lub że nie można go zastosować tam gdzie pisze dex... ale kwestia binderu z pewnością nie zależy od gustu.. Rolling Eyes

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tyczka



Dołączył: 11 Kwi 2006
Posty: 43

PostWysłany: Czw Gru 21, 2006 8:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ta wypowiedź miała na celu w określeniu bindera w postaci dex/lakier NC albo inne niezbyt wpływające na efekt gwiazd. bo takie bindery jak czerwona guma to poprostu są nieodłącznym składnikiem wielu gwiazdek gdyż pełnią rolę "nadbindera" Wink

a sam powiedziałeś że nc można zastosować tam gdzie w składzie jest dekstryna, więc tylko o to nam chodziło Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pasterz



Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 54
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Gru 24, 2006 11:43 am    Temat postu: Re: Bindowanie gwiazdek Odpowiedz z cytatem

npiro napisał:

THF - wiadomo, do PVC. Ale najczęściej zwilżacie PVC, czy może wlewacie THF mieszanki? Czystym THF czy rozcieńczonym?

Może i wyjdę na lamę ale się zapytam Confused Jak tym do cholery się posługiwać Question Wczora już cholery dostawałem. Zmarnowałem 140g mieszanki ( Ba(NO3)2, Mg,PCV). Próbowałem już mrozić THF w lodówce żeby szybko nie odparowywał, mieszać z woda , acetonem. Za każdym razem wychodziła mi krucha nieregularnie pozlepiana cienkimi jagby włukienkami PCV masa Confused

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
B&G



Dołączył: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Skąd: Uć

PostWysłany: Nie Gru 24, 2006 4:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można stosowac gotowy roztwór pcv w postaci kleju do folii basenowych. Niestety nie jest to tanie rozwiązanie, ale skuteczne.
G.M.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Nie Gru 24, 2006 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z THF jest bardzo nieprzyjemna i ciężka praca.. wszystkie gwiazdki na bazie PCVki jakie kiedykolwiek we śnie zrobiłem, to używałem PCV.

Do miski metalowej mieszanka, zalewam THFem, do konsystencji lepkiej pasty (dobrze sie wymiesza, ugniatając metalową łyżką).. i takie "cuś" klejące, miękkie, gumowate jest masą do bardzo szybkiego kształtowania gwiazdek..
po za metodą ciętą, nie widze żadnych praktycznych rozwiązań (ja to nazwałbym metodą "wydzierania kawałków ciacha i lepienia kulo- podobnych brył Laughing )
A THF w śnie jest nieprzyjemny do wdychania.. na żywo to musi być okropne (na świeżym powietrzu robić).
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
npiro



Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 46

PostWysłany: Pią Sty 12, 2007 2:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Tyczka napisał:
capon to tylko firma zajmująca się produkcją materiałów budowlanych (...)
"Skład: toluen, nitroceluloza" czyli najprostsze i najskuteczniejsze rozpuszczenie nitrocelulozy. dodatkowo jak byk pisze lakier nitrocelulozowy. nie jest to jakiś wybrakowany towar jak napisałeś a stary, dobry, poczciwy lakier NC Smile


A jednak wybrakowany Wink
Caponu nie używałem nigdy bo tak jakoś się składało że zawsze w łapę wpadał mi jakiś inny lakier. Dzisiaj postanowiłem poświęcić trochę czasu, pogrzebać i oświecić was w sprawach lakierów NC. Do rzeczy:

Supralux podkład - Nobiles - 4-5% NC
CAPON - Lakier nitrocelulozowy bezbarwny - polifarb cieszyn - 6-7% NC
SOLAK NC Wielowarstwowy lakier nitrocelulozowy - SOPUR - 8-9 %NC
SOLAK NC podkładowy, lakier nitrocelulozowy - SOPUR - 5-10% NC
SOLAK KAPON , lakier podkładowy nitrocelulozowy - SOPUR - 6-10% NC
SOLAK NC ba - Lakier nitrocelulozowy, wielowarstwowy, nie zawierający rozpuszczalników aromatycznych. - SOPUR - 6-10% NC
Domalux NITROLAK - Lakier nitrocelulozowy ogólnego stosowania - polifarb cieszyn - 14-18% NC
NITROMAL C - Emalie celulozowe ogólnego stosowania - polifarb cieszyn 12-20% NC

Czas więc odstawić Capon i kupić cosik innego. Już po odnalezieniu i przeczytaniu 3 kart produktów okazuje się że Capon to jeden z cieniasów (lakier o jednej z najmniejszych zawartości NC w stosunku do reszty chemii w nim zawartej). Zaskakuje natomiast ilość innej chemii użyta do produkcji lakierów. Jednym słowem do Domalux Nitrolak można rozcieńczyć np acetonem 50/50 i po odparowaniu rozpuszczalników mamy i tak większą zawartość NC w gwiazdce niż przy zastosowaniu Caponu. To też może wyjaśniać dlaczego przy produkcji gwiazdek u jednego użytkownika gwiazdki spalały się szybciej a u innego gorzej.
To by było na tyle na temat lakierów NC. 2 godzinki i prawie wszystko jasne. W końcu dobrze wiedzieć więcej niż mniej Smile
Znowu pierwszy! Razz

PS. Najbardziej żałuję że nie dotarłem do zawartości NC w produktach polifarbu dębica. Może ktoś kiedyś na takowe wpadnie to niech się pochwali.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tyczka



Dołączył: 11 Kwi 2006
Posty: 43

PostWysłany: Pią Sty 12, 2007 6:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

npiro napisał:
Czas więc odstawić Capon i kupić cosik innego.


Dane które przedstawiłeś rzczywiście przedstawiają że lakier firmy Capon ma mała zawartość nitrocelulozy. Jednak nie sądzę żeby trzeba było specjalnie odstąpić od taniego capona na rzecz takowego nitromalu gdyż wystarczy porównać ceny - Capon: 9,99zł/litr a nitromal c: 19,99zł/litr l. ważne że spełnia funkcję i nieco bez sensu było by przepłacać skoro capon świetnie spełnia swoją funkcję (pisałem o tym już wcześniej) Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
npiro



Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 46

PostWysłany: Pią Sty 12, 2007 7:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyczka napisał:

Dane które przedstawiłeś rzczywiście przedstawiają że lakier firmy Capon ma mała zawartość nitrocelulozy. Jednak nie sądzę żeby trzeba było specjalnie odstąpić od taniego capona na rzecz takowego nitromalu gdyż wystarczy porównać ceny - Capon: 9,99zł/litr a nitromal c: 19,99zł/litr l. ważne że spełnia funkcję i nieco bez sensu było by przepłacać skoro capon świetnie spełnia swoją funkcję (pisałem o tym już wcześniej) Wink


Dobrze, tylko że Domalux nitromal C to emulsja, a Domalux Nitromal to lakier o którym mówiłem
http://www.efarby.pl/product_info.php/products_id/318
różnica w cenie to niecałe 30% (cena capon z tego samego sklepu - 10.30) a zawartość NC większa o 230-250%.
"nieco bez sensu było by przepłacać" - no właśnie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kokoss



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 19

PostWysłany: Wto Lut 27, 2007 8:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem przepis (i to chyba na tym forum ^^) takowy:
Przepis na Białe Gwiazdki

Skład:
Chloran Potasu 2 łyżeczki
Proszek Mg 2 łyżeczki
Cukier 2 łyżeczki
Maka ziemniaczana 1 łyżeczka
Woda 3 łyżeczki

Czy tylko mi się tak wydaje czy tak naprawde jest, że bindowanie gwiazdek z Mg w składzie to nie jest najlepszy pomysł? Jak myślicie, czy takie gwiazdki są bezpieczne i czy przy suszeniu nie nastąpi samozapłon??
Z góry dziękuje za odpowiedź.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wawrzyk



Dołączył: 21 Paź 2004
Posty: 48
Skąd: z polski

PostWysłany: Wto Lut 27, 2007 2:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bynajmniej jak mi sie wydaje to gwiadki są bezpieczne bo podobne robiłem ale coś w składzie mi nie pasuje, nie trzeba tyle Mg, lub mniej cukru. Samozapłonu nie powinno być (nigdy nie jest powiedziane ze nie nastąpi), w składzie nie ma siarki to nie zacznie się grzać ani nie zacznie się wydobywać ochydny siarkowodór.
_________________
www.tgp.go.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mrNitron



Dołączył: 29 Gru 2006
Posty: 37
Skąd: ten dym???

PostWysłany: Nie Mar 11, 2007 9:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie
mi ten skład pasuje bo Mg zżera mniej tlenu.ja dla bezpieczeństwa staram się do mieszanek z magnezem używać tylko lakiery NC
pozdroNn
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rysiora



Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 64
Skąd: w nim ta moc?

PostWysłany: Sob Mar 17, 2007 7:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

XXX napisał:
akrylowy-wodorozcieńczalny


Obawiam się, że nie.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP