Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak zrobić karmelkę...by Jason
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Gru 14, 2006 12:27 am    Temat postu: Jak zrobić karmelkę...by Jason Odpowiedz z cytatem

Witam.
Jestem nowy i to mój pierwszy post na tym forum. Pirotechniką zajmuję się dopiero od roku więc nie jestem jeszcze w tej dziedzinie za bardzo doświadczony jak większość z was chyba :]. Po wielu próbach robienia karmelek (paliw rakietowych) założyłem stronę internetową, gdzie podałem przepis ze zdjęćmi i filmami (narazie 1.).

1.Wystarczy w pole adresu w przeglądarce wpisać:
http://www.swiatchemia.prv.pl
2.Następnie wchodzimy w dział pirotechnika (po lewej stronie w MEnu :])
3.Klikamy na link - karmelek

Lub jesli chcemy szybciej (ale to będzie brzydko wyglądało, bo stronę zrobiłem nie w tabeli ale w ramkach) wystarczy wpisać: http://www.swiatchemia.prv.pl/strony/pirotechnika/karmelek.htm

Miłego oglądania strony :]

P.S. Chce może ktoś mi pomuc w dodawaniu artykułów do strony? Jak znajdą się chętni to prosze o wysyłajnie do mnie e-mail'a chem15jan@interia.pl z propozycjami.

Stronę robiłem dla was...a nie dla siebie Smile


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Sob Gru 16, 2006 9:46 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
npiro



Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 46

PostWysłany: Czw Gru 14, 2006 2:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak dla mnie rewelacja. Karmelek ma takiego pałera że nawet się obrócił pod koniec filmiki. No i ten praktycznie idealny walec + super dobrana średnica dyszy powala profesjonalizmem.
Dodatkowo przepis na ciekawy FP w proporcjach łyżeczkowych rzuca na kolana.

Bez urazy ale zabierasz się do tego od doopy strony i takimi poradami możesz komuś wyrządzić krzywdę. Jednak mimo wszystko doceniam że chciałeś zrobić coś dobrego i zmarnowałeś czas na robienie stronki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Czw Gru 14, 2006 9:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest już temat o produkcji karmelka nawet nie jeden przepisz ten post tam. Jak nie to ja cię zacytuje a to poleci, nie ma, co mnożyć bytów jak ktoś jest zainteresowany znajdzie sobie, myślę nawet, że szybciej jak wszystko będzie w jednym miejscu.
Powrót do góry
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Czw Gru 14, 2006 7:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. 65:35 to proporcje wagowe nie objętościowe, chociaż ten karmelek na filmie i tak nie był zły...

2. Lepiej mieszać cały czas.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Gru 28, 2006 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Gratuluje swietnego pomyslu! Serio bardzo mi się podoba, tak bardzo, że kilka miesięcy wczesniej bardzo podobnie opisałem ten sposób na "forum" Laughing http://ktgc.itsmyland.com/viewtopic.php?t=15 , jeszcze raz gratulacje! Mad
Co do samego karmelka mi chyba wyszedł trochę lepiej, poniżej filmik z dwoma startami silników na nim opartych.

http://www.youtube.com/watch?v=XsQGUVc3iH8
Powrót do góry
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Czw Gru 28, 2006 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo podobnie bo też nie mieszałeś odpowiednio, co widać na zdjęciach. Energiczne i nieustanne mieszanie karmelka to podstawowa czynność zapewniająca (względne) bezpieczeństwo i polepszająca parametry paliwa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Gru 28, 2006 11:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

eee...:] No tem tego...no czytalem w paru przepisach, że to się odmierza objętościowo..ale to moja wina :] Arragorn mój przepis to nie plagiat..ja wchodze tylko na to forum czasami. ejejje Co wy przygotowaliscie na sylwka? x]

P.S.
Hardrockowo ci wyszły te 2 rakiety w filmiku..chciałbym, żeby mi tak też leciało x] ...ostatnio mam mało czasu na pirotehcnike ;/
Powrót do góry
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Pią Gru 29, 2006 6:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
chciałbym, żeby mi tak też leciało
to nie dodawaj wody Smile

WODZIE W KARMELKU MÓWIMY STANOWCZE NIE!

_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
beaker



Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWysłany: Pią Gru 29, 2006 8:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

woda w karmelku (dodana z glowa) jest dobra do wyuczenia robienia karmelka, pozniej gdy opanujemy ta "sztuke" mozna wziasc sie za karmelke bez wody.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Pią Gru 29, 2006 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja wygłosze opinie ze z wodą jest niebezpieczniej bo robi sie piana jakby a pod spodem dolega bezpośrednio do dna Smile Jak chcesz miec w karmelce kopa- rob bez wody. z SUCHYCH składników
_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Pią Gru 29, 2006 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jacek R. napisał:
a ja wygłosze opinie ze z wodą jest niebezpieczniej bo robi sie piana jakby a pod spodem dolega bezpośrednio do dna Smile


Co w zjawisku pienienia się mieszanki KN/cukier/woda jest takiego niebezpiecznego? A poza tym gdy się zacznie pienić można zmniejszyć temperaturę tak żeby powoli bulgotało.

Z wodą też da się zrobić karmelka który będzie miał kopa, tylko że bez niej łatwiej to zrobić, tylko że jest większe niebezpieczeństwo zapłonu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adrian



Dołączył: 28 Mar 2005
Posty: 94

PostWysłany: Pią Gru 29, 2006 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rolling Eyes Mi to nigdy nie robiło różnicy... Czy woda jest czy nie , nie chodzi mi tutaj o działanie tylko o bezpieczeństwo. Dlatego jestem przeciw dodawaniu wody do karmelka. A to ,że się da z wodą tak by było KOZAK... Nie jest niczym dziwnym! Głęboki dół da się wykopać tak samo łopatą jaki i koparką.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Pią Gru 29, 2006 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MIROR niebezpieczne jest to że np taka brejka doskonale włazi w teflonowa patelnie i do niej sie przylepia. Niebezpieczne jest to że zasłania ta piana nam dno a tam sie może juz przypalać. Wreszcie mieszanka odbiera ciepło mniejsza powierzchnią.
_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
beaker



Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWysłany: Sob Gru 30, 2006 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pozatym karmelka z woda, robi okolo 15 minut
bez wody okolo, 5-7 minut
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Sob Gru 30, 2006 1:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do tej piany to masz rację, ale jak już pisałem można zapobiec jej powstawaniu. Ale ta breja i tak szybciej oddaje ciepło niż saletra z jeszcze nie stopionym cukrem bez wody. A co do czasu przygotowywania to racja bo trzeba jeszcze wodę odarować.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Joker
Dostęp próbny


Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 31
Skąd: Warka

PostWysłany: Sob Gru 30, 2006 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siemka


Dreczyl mnie caly czas ten temat wiec postanowilem przeprowadzic test a wiec:
Odważyłem składniki na 200g karmelki (130/70) i podzelilem to na poł. Do jednej połówki dodałem 10g wody odmierzajac czas stoperem wlaczylem gaz gotujac na malym ogniu karmelke bez wody.
i zrobilem z niej 3 ziarna fi=24mm i dł 45mm.
Zrobilem tak samo z karmelka z woda. Standardowo bulgotalo.Czas gotowania ydluzyl sie ok 296sec. ALE karmelka wyszla jaśniejsza!!
Napełniłem nia te same trzy ziarna. Karmelka byla takze plynniejsza.
Włozylem w nie zapalnik z zaróweczki choinkowej napełbnionej PCZ.
I UWAGA!!!!
każde ziarnio spaliło sie w takim samaym czasie
wiec mi sie tu nie kłocic
-bez wody
->tyłek< z woda
-bez wody lepiej sie pali
-co ty gadasz glupi jestes z woda
-ludzie bez woduy nie sluchajcie ich!!!!
blebleble!! Laughing


POPRAWNA LICZBA SEKUND TO 296

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Sob Gru 30, 2006 2:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie różnice w jakości paliwa są niewielki albo nie ma ich wcale. A czy z wodą czy bez to zależy co kto lubi, ja wolę z wodą bo moim zdanie jest to bezpieczniejsza metoda.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Sob Gru 30, 2006 6:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przekonywał Was nie będę, ja tam swoje wiem.
_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
Joker
Dostęp próbny


Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 31
Skąd: Warka

PostWysłany: Sob Gru 30, 2006 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siemka


Moim zdaniem to karmelka z woda jest niebezpieczniejsza ponieważ na dole woda szybciej wyparowywuje niż na górze i na dole jest brazowa warstwa ale jak sie cly czas miesza to wtedy mozna temu zapobiec.
Ale ja i ak robie karmelka z woda bo[...] karmelka jest po prostu caly czas plynna.
I niech nikt sie nie kłóci ze ta lepsza poniewaz kazdy robi tak jak chce i kazdemu wychodzi ta lepsza po której jest stronie stoi.

Kazdy kto preferuje robieie bez wody niech spróbuje z woda i odwrotnie
DOPISANE NASTEPNEGO DNIA RANO
Dexter tzn. Jacek a jak ci karmelka zawilgotneje bo przeciez jest higroskopijna to musisz ja wysuszyc a przeciez karmelki robionej z woda nie mozna wysuszyc??

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kokoss



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 19

PostWysłany: Wto Sty 02, 2007 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież gdy robimy karmelkę z wodą ta woda wyparuje nad ogniem, nieprawdaż?? A więc w czym problem?
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP