Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Proste systemy opóźniania wyrzucenia spadochronu.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Pon Gru 04, 2006 11:20 pm    Temat postu: Proste systemy opóźniania wyrzucenia spadochronu. Odpowiedz z cytatem

Proste systemy opóźniania wyrzucenia spadochronu.




Opis P1 mikro styk na zdjęciu poniżej przewodzący jak nie wciśnięty. P2 przełącznik włącz wyłącz. P3 mikro styk przewodzi jak wciśnięty. Z – żarnik cienki drut oporowy umieszczony w przebitym igłą odmierzonym odcinkiem visco.

Jak to działa, gdy ustawimy rakietę na wyrzutni mikro styk P1 jest wciśnięty, więc nie przewodzi sprawdzamy to poprzez wciśnięcie mikro styku P3, jeśli się nie świeci znaczy P1 nie przewodzi możemy uzbroić zapalnik przełącznikiem P2 w momencie oderwania rakiety od wyrzutni P1 zaczyna przewodzić i żarnik odpala visco.




Przetestowanie w locie niedługo szerszy opis na mojej stronie w temacie Krecik II

Zachęcam do piania w tym temacie o swoich pomysłach
Powrót do góry
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Wto Gru 05, 2006 8:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Proponuję małą modyfikację, ponieważ wydaje mi się , że mikroprzełącznik w takim układzie ma za mały skok dla zadziałania.
Jednym słowem małe drgniecie rakiety na starcie może podpalić opóźnienie ( jakiś podmuch wiatru np. )
Proponuję zastosować troche inny przełącznik. Są takie mikroprzełączniki , które zaopatrzone są w dźwignię z blaszki. Może taki włącznik, byłby pewniejszy. Skok dźwigni jest trochę większy.


pozdrawiam


Piromarek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
maxlam
Gość





PostWysłany: Wto Gru 05, 2006 8:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piromarek napisał:
Witam.

Proponuję małą modyfikację, ponieważ wydaje mi się , że mikroprzełącznik w takim układzie ma za mały skok dla zadziałania.
Jednym słowem małe drgniecie rakiety na starcie może podpalić opóźnienie ( jakiś podmuch wiatru np. )
Proponuję zastosować troche inny przełącznik. Są takie mikroprzełączniki , które zaopatrzone są w dźwignię z blaszki. Może taki włącznik, byłby pewniejszy. Skok dźwigni jest trochę większy.


pozdrawiam


Piromarek


Być może do pewnego stopnia masz rację też miałem takie obawy, ale układ sprawdził się znakomicie testowałem go też na wyrzutni i nawet stosunkowo silne drgania ręką modelu o wysokości 1,3m nie powodowały zadziałania. Wszystko zależy od wykonania i budowy samej wyrzutni ten przełącznik ma skok około 1mm, ale zgadzam się wszystko można zawsze usprawnić.

Model poleciał znakomicie a spadochron zadziałał po 8s tak jak chciałem.
Powrót do góry
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Wto Gru 05, 2006 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli system wyrzucania spadochronu i tak jest opóźniany lontem, to w czym jest lepszy taki system i dlaczego lepiej budować taki systemik elektryczny niż pójść na łatwiznę i zrobić:

1. Jeśli silnik jest odpalany lontem. Lont od spadochronu połączyć z lontem od silnika, oczywiście lonty takiej długości żeby wszystko było zapalone w odpowiednim czasie.

albo

2. Gdy silnik jest zapalany przez zapalnik elektryczny. Zastosować 2 zapalniki (1 od silnika 2 od spadochronu). Po zapalniku 2 dać odpowiednią ilość lontu i zapalniki włączyć jednocześnie.

Question Question Question
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Wto Gru 05, 2006 10:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wcale nie mówię, że jest jedno dobre rozwiązanie szczerze pomysłów mam setki tylko trochę brak czasu, ale nie o tym odnośnie pomysłu pierwszego nie jest taki zły tylko obarczony dużym marginesem błędu powiedzmy, że rąbniemy się o dwie sekundy przy 10s opóźnienia mamy 20% gdzie indziej +/- 40% prawdziwa lipa moim zdaniem a pomylić się bardzo łatwo. Odnośnie drugiego pomysłu nie jest taki zły sam o tym myślałem problem może być, gdy nam silnik zbyt szybko zadziała i nie odpali się lont raczej zastosowałbym podwójną linię strzelniczą z opóźnieniem minimalnym. A co do mojego pomysłu prościzna kilka drutów i przełączników nic prostszego równie sprawnego trudno sobie wyobrazić
Powrót do góry
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Sro Gru 06, 2006 8:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Na forum rakietowym ( link ze stronki Ksarda ) opisałem jeszcze jeden pomysł, bliski temu z obecnego tematu.
Mianowicie zaproponowałem odpalenie opóźnienia zapalnikiem bezwładnościowym ( rtęć czy cokolwiek ).
Mamy wtedy pewność , że nastąpi to po ustaniu pracy silnika, a nie wymaga budowania układów elektronicznych.

Pomysł niestety nie spotkał się z "ciepłym" przyjęciem Smile Smile Smile
Jednakowoż jest do wykorzystania Smile

pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
maxlam
Gość





PostWysłany: Czw Gru 07, 2006 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytałem twoje posty na forum rakietowym. Mam podobny pomysł, lecz w moim pomyśle najważniejszym momentem jest zadziałanie silnika przechodząc do rzeczy myślę nad wykonaniem małego przyrządu gdzie w odcinku rurki zawieszona będzie masa, która włączy przełącznik, który wysteruje opóźniacz. Wyjaśnię, dlaczego upieram się przy detekcji momentu startu jest to związane z tym, że jak na razie stosuję jeden silnik, który mam bardzo dobrze rozpracowany i w połączeniu ze SpaceCad wyniki zbliżone są do przewidywanych.
Powrót do góry
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Pią Gru 08, 2006 8:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

W sumie, przy znanym silniku czas pracy jest wartością stałą, czyli nie ma potrzeby wykrywać momentu zakończenia działania czy też jak zwał tak zwał zwrotu wektora przyspieszenia ( np. bezwładnikiem ).
W tym wypadku rzeczywiście nie ma co komplikować układu. Wystarczy dodać do czasu opóźnienia tę 1-2 sekundy zwłoki i odpalać przy starcie.

pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP