Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Odszukiwanie rakiet....?
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
pepe.154



Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 35

PostWys³any: Nie Lis 26, 2006 5:30 pm    Temat postu: Odszukiwanie rakiet....? Odpowiedz z cytatem

Co mo¿naby zastosowac do odnalezienia ,,znikniêtych" rakiet
czytalem o projekcie z krótkofalówek ale ja wolalbym cos prostszego i przeznaczonego tylko do namierzania rakiet. Je¿eli taki temat ju¿ jest tzn. ze go przegapilem i prosze jedynie o zamieszczenie linka. Je¿eli nie ma to co Waszym zdaniem byloby dobre do tego celu- w miare tanie w miare proste i skuteczne.

Liczê na wasz± pomoc Wink pozdrawiam

_________________
pepe.154


Ostatnio zmieniony przez pepe.154 dnia Pon Sty 08, 2007 9:14 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
beaker



Do³±czy³: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWys³any: Nie Lis 26, 2006 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pomalowanie rakiety na jaskrawy kolor... i wyposazenie np w brzeczykm kiedy wpadnie ci w trawe to latwiej znajdziesz Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Nie Lis 26, 2006 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedn± z metod u³atwienia sobie znalezienia modelu w terenie, jest: odzysk. Du¿a powierzchnia jakiego¶ jaskrawego w kolorze spadochronu znacz±co u³atwia znalezienie modelu. Nie musze dodawaæ, ¿e raczej nie nale¿y te¿ malowaæ rakiety w kolorach maskuj±cych Razz . Bardzo wa¿ne jest miejsce startu. Znalezienie w lesie na pewno jest trudniejsze ni¿ znalezienie na ornym polu. Dla pomocy mo¿na te¿ korzystaæ z ró¿nych patentów jak piszczyk, ¶wieca dymna, nadajnik (radionamierzane). Ale dla rakiety bez wyposarzenie, ot taki fruwaj±cy silnik, to niestety ale trzeba siê liczyæ ze zwiêkszonym ryzykiem zagubienia modelu. Tym bardziej, ¿e rakieta bez wyposa¿enia = rakieta lekka = wysoki pu³ap = znikniêcie z oczu. Mo¿na sobie pomóc jeszcze w nastêpuj±cy sposób: 2 osoby z lornetkami ustawione w pewnej odleg³o¶ci od wyrzutni w taki sposób, by te 2 osoby razem z miejscem startu stonowi³y trójk±t. Ka¿ba ma walkie-talkie. Po zaobserwowaniu miejsca upadku modelu na tle jakiego¶ punktu charakterystycznego na dalszym planie, nakierowuj± osobê szukaj±c± modelu na w³a¶ciwe po³o¿enie. Jako ¿e ka¿dy widzi miejsce upadku na innym tle, mo¿na metod± triangulacji nakierowaæ osobê szukaj±c± na w³a¶ciwy rejon. [/i][/url]
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Hubcio



Do³±czy³: 05 Sty 2005
Posty: 375
Sk±d: tiaaa

PostWys³any: Nie Lis 26, 2006 6:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba jeden z najlepszych sposobów to ¶wieca dymna z kolorowym dymem Surprised .
A mo¿e twoja rakieta wylecia³a na orbitê oko³oziemsk± i dlatego jej nie znalez³e¶ Laughing

_________________


Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pepe.154



Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 35

PostWys³any: Nie Lis 26, 2006 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmm nie pomyslalem o lornetkach.... Dobry pomys³ Wink
co do niektórych wypowiedzi to bez przesady nie maluje rakiety w kolorach moro ani nie odpalam ich w srodku puszczy z metrowa trawa Rolling Eyes Rakieta byla odpalona na ornych polach ale poprostu zniknela nam z oczu i juz jej wiecej nie widzielismy a kolor byl czerwony wiec na tle niebieskiego nieba chyba dobrze widoczne.... (wada jest tez to ze rakieta poleciala pod dosc duzym k±tem i to utrudnia zlokalizowania rakiety w czasie spadania) Co do spadochronu hmmm moim zdaniem bez sensu bo na takicg wysokosciach lekka rakietka z duzym spadochronem i nawet z niewielkimi podmuchami wiatru leci sobie i leci..... owszem widzimy ja ale czy nie zniknie nam z powodu nie wyokosci a odleglosci...

A jak myslicie na jakiej wysokosci rakieta znika z oczu.... pytanie takze zadalem we wczescniejszym poscie...

PS. dzwiekowe namierzania sa chyba dobre gdy rakieta spada ,,kolo" nas a znalezc jej nie mozemy np z powodu wysokiej trawy Rolling Eyes

PS2. Jaskiniowiec jak wyglada sprawa z nadajnikiem ? lata sie z antena i namierza nadajnik? jak z zasiegiem skutecznoscia prostota i cena takich rzeczy?

_________________
pepe.154
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
beaker



Do³±czy³: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWys³any: Nie Lis 26, 2006 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pepe.154 napisa³:
Co do spadochronu hmmm moim zdaniem bez sensu bo na takicg wysokosciach lekka rakietka z duzym spadochronem i nawet z niewielkimi podmuchami wiatru leci sobie i leci..... A jak myslicie na

dlatego w spadochronach robi sie "kominy" aby spadochron nie stwarza³ a¿ takiego du¿ego oporu
a oko³o 500gram to wcale nie tak malo jak sie zdaje spadachron bylby raczej dobrze widoczny. mozna tez po trajektori lotu jka wyzej kolega wspomnial zamontowac kolorowego smugacza
pzdr
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pepe.154



Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 35

PostWys³any: Nie Lis 26, 2006 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

beaker92 napisa³:

dlatego w spadochronach robi sie "kominy" aby spadochron nie stwarza³ a¿ takiego du¿ego oporu
pzdr

tak ale to nie znaczy ze rakieta spadnie tam gdzie spadochron sie otworzy... Choæ i owszem jest to pewne wyjscie w zastosowaniu spadochronu Wink

_________________
pepe.154
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pon Lis 27, 2006 1:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prostota, skuteczno¶æ i cena radionamierzania, to czynniki zmienne w zale¿no¶ci od mo¿liwo¶ci (kwestia kasy i dopuszczalnej masy modelu). Chyba najprostszym, choæ nie najtañszym rozwi±zaniem wydaje siê byæ u¿ycie kupnych walkie-talkie. Trzeba tylko jeden przerobiæ, by by³o wej¶cie na antenê kierunkow±. Dla czêstotliwo¶ci pasma PMR rozmiary anteny zaczynaj± ju¿ byæ praktyczne. Tym niemniej koszt ca³o¶ci ko³o 200 z³ i trochê jednak zabawy z tym wszystkim, ¿e o masie samego nadajnika nie wspomnê. O prostych, robionych mikronadajniczkach UKF raczej mo¿na zapomnieæ. Przy braku stabilizacji kwarcem juz samo przeci±¿enie przy starcie mo¿e przesun±æ czêstotliwo¶æ. Radionamierzanie dla prostych modeli wydaje mi siê byæ jednak przesad±. Dla du¿ych i cennych rakiet (np. z mas± kosztownej elektroniki na pok³adzie) rozwi±zanie z radionamierzaniem warte ju¿ jest rozwa¿enia.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lis 27, 2006 10:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A do ¶rednich rakiet buzer 120db taki antynapadowy koszt ze 20z³ najciê¿sza w nim jest bateria 9V mo¿na te¿ samemu zrobiæ na NE555 mnóstwo tego na allegro po 1z³ za 2 sztuki czasem trzy a przy okazji mo¿na skleciæ timer
Powrót do góry
pepe.154



Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 35

PostWys³any: Pon Lis 27, 2006 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maxlam a nie wiesz z jakiej maksymalnej odleglosci moze takie cos byc slyszalne ( tak wiem zalezy od rodzaju terenu od ,,otaczajacego ha³asu" i od wrazliwosci s³uchu s³uchacza) ale tak mniej wiecej np. na wolnym polu?
Mo¿e kto¶ sie orientuje gdzie mozna cos takiego znale¼æ ja osobiscie znalazlem ale takie wieksze ok. 5,5 x 5,5 x7 cm Rolling Eyes

_________________
pepe.154
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lis 27, 2006 9:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam taki buzer kiedy¶ dosta³em go w pracy jak antynapad ale szczerze to jeszcze nigdy nie sprawdza³em ale podejrzewam ¿e z daleka na polu bêdzie go s³ychaæ na razie nie mam kiedy go przetestowaæ najwcze¶niej za tydzieñ. Mam zamiar go w³o¿yæ do nastêpnej rakietki.
Powrót do góry
pepe.154



Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 35

PostWys³any: Pon Lis 27, 2006 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

By³bym wdzieczny gdyby¶ podzieli³ sie swoimi doswiadczeniami z owym ,,g³o¶nym urzadzeniem" i jak wypd³o ( wypadnie;])
A mo¿e jakies konkretniejsze dane na temat owej mini syrenki ( o ile mozna tak to nazwac).
Mo¿e ju¿ kto¶ mia³ styczno¶æ z podobnym sprzetem?

_________________
pepe.154
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lis 28, 2006 11:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Mg³a jak cholera, ale zrobili¶my sobie dzi¶ wieczorem spacer na ³±ki i przetestowa³em wstêpnie brzêczyk sprawa wygl±da zachêcaj±co opiszê jak wygl±da³ test brzêczyk by³ trzymany mniej wiêcej 5cm nad ziemi± i przekrêcany do przodu g³o¶nikiem do ty³u lewo prawo góra dó³ ja by³em oddalony spory kawa³ek drogi (jutro postaram siê daæ zdjêcie z geoportalu z zaznaczeniem gdzie by³ brzêczyk a gdzie ja powiem tylko, ¿e pewnie s³ychaæ by³oby z dalej tylko ju¿ g*** widzia³em, wiêc skoñczy³em na ostatnim charakterystycznym punkcie, jaki móg³bym odnale¼æ na mapie z geoportalu) jak siê nale¿a³o spodziewaæ najgorzej brzêczyk wypada, gdy skieruje siê go do ziemi ale i tak by³ wyra¼nie s³yszalny z odleg³o¶ci powiedzmy 450m nie wiem ile tam mo¿e byæ zobaczymy na mapie. Dodam tylko, ¿e teren niby odludny, ale nie ca³kiem cichy w odleg³o¶ci kilku km ruchliwa szosa i s³ychaæ z niej wyra¼nie ruch samochodowy, co w pewnym stopniu zak³óca³o jak kto¶ ma psa to z kilku km odnajdzie gdy¿ ujada³y wszystkie z okolicy a najbli¿sza wioska to jakie¶ 3km w prostej linii.
Jak uda mi siê dobrze po³±czyæ z geoportalem to dam fotki. Dla mnie osobi¶cie bomba tym bardziej, ¿e zawsze wiem mniej wiêcej gdzie upad³a rakieta problem zaczyna siê w tych kilkudziesiêciu metrach gdzie czasem trudno trafiæ a tego brzêczyka trudno by³o by zignorowaæ.

P.S.
Je¶li chodzi o odnajdowanie to zawsze mo¿na sobie dokupiæ do zestawu mikrofon kierunkowy i nie ma bata ¿eby nie us³yszeæ z dobrych kilku km w dodatku jak siê zna kierunek.

Pozdrawiam Sylwek

Powrót do góry
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Nie Gru 10, 2006 11:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chcia³bym, aby co¶ siê dzia³o w Rakietowych forach niestety sam nie poci±gnê my¶lcie i dzia³ajcie. Nied³ugo og³oszê konkurs pod has³em Na Wiosnê Na Start tylko muszê dok³adnie jeszcze przeanalizowaæ za³o¿enia techniczne modeli. Bêdzie mo¿na awansowaæ.

Wracaj±c do tematu http://www.tfs.net/~petek/rockets/RDF/70cm.html porozmawiajmy o tym Wink w necie sporo jest tego typu artyku³ów mo¿e mamy w naszych szeregach radio amatorów, którzy przybli¿± nam arkany „polowania na lisa”.
Powrót do góry
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Nie Gru 10, 2006 1:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Dobrze ¿e kto¶ robi w tym kierunku eksperymenty.System z brzêczykiem
jest tani i prosty przez co mo¿e byæ ogólnie dostêpny.Sprawa staje siê "powa¿na"gdy modele zaczynaj± uzyskiwaæ spore wysoko¶ci a to ju¿ siê coraz czê¶ciej zdarza.Tylko zasiêg (s³yszalno¶æ) jednak mog³a by byæ lepsza.Mo¿e dwa lub wiêcej wzmocni³o by s³yszalno¶æ do tego zawsze jeden by³by do "wierzchu".Wiêcej powinno byæ forumpowiczów przeprowadzaj±cych próby ni¿li tylko teoretyków.Udokumentowane poczynania nobilituj± ludzi do dzia³ania i co¶ sie w koñcu dzieje Very Happy .
Pozdrawiam

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Gru 29, 2006 11:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A oto brzêczyk w ca³ej okaza³o¶ci:



Muszê trochê przerobiæ po pierwsze obudowê po drugie muszê zbudowaæ klucz gdy¿ nie podoba mi siê to, ¿e brzêczyk bêdzie siê „dar³” ca³y czas mam zamiar zrobiæ prze³±cznik na NE556 tak by powiedzmy roboczo 15-20s przerwy 5-10s d¼wiêk to zaoszczêdzi bateriê po pierwsze a po drugie wydaje siê bardziej finezyjne i ekologiczne;-)



Dodano:

Mia³em kilka PW z zapytaniem jak g³o¶ny jest ten buzzer ciê¿ko mi powiedzieæ w którym¶ wcze¶niejszym po¶cie napisa³em, ¿e jest to 120dB niestety po pierwsze nie pamiêtam, co by³o napisane na opakowaniu tak jak mówi³em dosta³em go dobrych kilka lat temu, gdy pracowa³em w jednej takiej firmie jako anty napad (¶miech) pude³ko dawno zgni³o w koszu, druga sprawa to chiñszczyzna, wiêc nie nale¿y spodziewaæ siê tego, ¿e to, co jest napisane na pude³ku bêdzie rzeczywi¶cie. Powiem tak jest g³o¶ny, choæ ja mam mocno stêpiony s³uch gdy¿ pracujê w warunkach gdzie normy ha³asu s± przekroczone kilkakrotnie tak, ¿e musia³em podpisaæ, aby pracowaæ odpowiedni cyrograf. Jak znajdê chwilê to wyjdê jeszcze raz w pola i przetestujê go dok³adniej. Druga sprawa spróbujê zrobiæ co¶ podobnego na dwie membrany na NE556 dwie wystarcz± by na rakiecie zawsze by³ nie zas³oniêty, choæ jeden.


Dodano 2:

Witam ponownie widzê, ¿e nic tu siê nie chce ruszyæ a u mnie co¶ jednak drgnê³o zrobi³em dzi¶ przerywacz do buzzera wed³ug schematu:



Uzna³em, ¿e NE556 to zbyt du¿a armata, na której mo¿na by zrobiæ ca³y buzzer z przerywaczem a nie przerywaæ. Przerywacz dzia³a ju¿ od godziny na razie zapala diodê potem bêdzie sterowa³ tranzystorem, który bêdzie dzia³a³ jak w³±cznik do buzzera w oryginale jest tam taki w³±cznik, który jest wy³±czony jak bolec wciska blaszkê, która sprê¿ynuje jak siê ten bolec wyci±gnie to blaszka styka siê z obudow± i przewodzi w to miejsce wstawiê tranzystor. Wiêcej, gdy zrobiê p³ytkê na mojej stronie wraz z dok³adniejszymi testami buzzera.
Powrót do góry
Sylwek



Do³±czy³: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWys³any: Pi± Sty 26, 2007 4:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Ostatnio my¶la³em jednak nad pelengacj± i gdy wpad³ mi w rêkê pewien schemat na elektrodzie to postanowi³em go spróbowaæ wykona³em go na razie w sposób ma³o profesjonalny, ale do jutra p³ytka siê wytrawi i sklejê go jeszcze raz.

Oto schemat:


Spis elementów:
http://files.filefront.com/elementtxt/;6617969;;/fileinfo.html

Atak wygl±da³ w naturze dzi¶ popo³udniu Wink


Jak to dzia³a³o, wiêc pod³±czy³em, do kompa i pu¶ci³em muzyczkê nastêpnie wzi±³em MP3 Sadnidsk z radiem próbowa³em siê dostroiæ trochê krêcenia trymerem i rozci±ganie cewek i uda³o siê burcza³o trzeszcza³o, ale wyra¼nie s³ychaæ by³o prawie w ca³ym domku.
Cos o mojej konstrukcji niestety u mnie dostaæ jakiekolwiek elementy jest trudno uda³o mi siê kupiæ 15pf zamiast 10pf a z starego radia wymontowa³em 1,6nF, ale dzia³a i to siê liczy. Do czego zmierzam mam zamiar pod³±czyæ generator pewnie na ne556 i wykorzystaæ to do pelengacji, ale wydaje siê, ¿e jednak moc tego nadajnika bêdzie zbyt ma³a niestety w w.cz to jestem kiepski, wiêc mo¿e kto¶ podpowie mam jeszcze jeden tranzystor w.cz BF519 i chcia³bym na nim zrobiæ stopieñ mocy. Dam znaæ jak to pracuje na p³ytce mam nadziejê, ¿e bêdzie mniej szumów to pierwsza sprawa i mam nadziejê, ¿e zasiêg siê zwiêkszy. Muszê te¿ wypróbowaæ to ze zwyk³ym radiem i antenom przypominaj±c± choæby kierunkow±. A cha na schemacie brakuje elektrolita po³±czonego równolegle ze ¼ród³em sygna³u ja zastosowa³em 4,7uF a cha i w opisie brak, ¿e cewki powinny byæ nawiniête o ¶rednicy w granicach 5-8mm o d³ugo¶ci 15mm.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Sob Sty 27, 2007 1:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratulujê wykonanego i dzia³aj±cego nadajniczka! Swego czasu robi³em du¿o podobnych i wiem jak to dzia³a. Maximum zasiêgu (przy odbiorze na radio) jaki uda³o mi siê uzyskaæ to oko³o 40 metrów. Nie jest to wiêc du¿o, ale przy zastosowaniu bardzo czu³ego odbiornika i anteny kierunkowej, to my¶lê,m ¿e w granicach 100-150 metrów mozna uzyskaæ. W sytuacji kiedy generator jest jednocze¶nie jakby stopniem mocy, bardzo istotny jest du¿y prr±d kolektora. Takie nadajniczki dzia³aj± lepiej na tranzystorach ma³ej czêstotliwo¶ci, oczywi¶cie je¶li maja f gr. rzêdu 150 MHz, a to prawie standart. Niez³ym typem s± tu ogólnie dostêpne tranzystory typu BD135. Maj± spor± moc i znaczny pr±d kolektora. Wiêksza moc nadajniczka z takimi tranzystorami ynika z tego, ¿e w taki tranzystor mo¿na wpu¶ciæ wiêkszy pr±d kolektora bez nadmiernego jego podgrzania a dodatkowo zwiêksza siê skuteczno¶æ modulacji czêstotliwo¶ciowej w zwiazku z wiêkszymi pojemno¶ciami B-C i B-E. Spada tylko trochê stabilno¶æ czêstotliwo¶ci. Ale aby nadajnieczek stabilnie trzyma³ czêstotliwo¶æ, potrzeba akurat przeciwnych warunków pracy tranzystora, ni¿ to jest wymagane dla uzyskania mocy. Tak wiêc zawsze trzeba wybraæ jaki¶ kompromis.
Na pocz±tek kilka uwag: monta¿ na paj±czka dla nadajniczka w.cz. jest nieporozumieniem. Ka¿dy ruch przewodów, zbli¿enie rêki powoduje zmiany sprzê¿enia i zmiany czêstotliwo¶ci. Dodatkowo cewka od anteny powinna byæ blisko cewki uk³adu rezonansowego nadajnika. No i bardzo wa¿ne uwagi dotycz±ce finalnego wykonania i wykorzystania w rakiecie: Uk³ad powinien byæ zasilany napiêciem stabilizowanym a cewka (obowi±zkowo, przydatne by³o by te¿ dla pozosta³ych elementów) powinna byæ zalana jakim¶ sztywnym tworzywem, aby uniemo¿liwiæ zmiany jej rozmiarów pod wp³ywem drgañ i przeci±¿eñ. Inaczej zmienia siê czestotliwo¶æ i w sumie nie wiesz, gdzie na radio szukaæ tego nadajniczka. Wykonanie stopnia mocy nie jest takie proste, wymaga ekranowania, kondensatorów przepustowych na zasilaniu itp. Dodatkowo podany typ tranzystora nadaje siê, ale na przedwzmacniacz. Spraw± nastêpn± jest zazwyczaj du¿y pr±d zasilania takich nadajników w zwi±zku z zazwyczaj nie za du¿± sprawno¶ci± takich wzmacniaczy w.cz. Jest jeszcze na koniec sprawa anteny, która chc±c mieæ w miarê dobr± efektywno¶æ powinna mieæ ko³o metra d³ugo¶ci.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Sylwek



Do³±czy³: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWys³any: Sob Sty 27, 2007 3:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ju¿ na p³ytce



Mia³em ma³y problem ze strojeniem wynikaj±cy z kiepskiej jako¶ci trymera i z tego, ¿e na max mia³em rozkrêcone ¼ród³o d¼wiêku, gdy spostrzeg³em swój b³±d z dudnienia wy³oni³ siê nawet dobrej jako¶ci d¼wiêk. Na razie zasiêg zbadany na MP3 to mieszkanie przy prowizorycznej antenie muszê zrobiæ trochê lepsz± antenê i zwyk³e radio, ale dzia³a dobrze.

Przegl±da³em trochê schematy, je¶li chodzi o ten stopieñ mocy, ale wszystko bardzo skomplikowane a jak mówi³em chodzi o co¶ prostego mo¿e jednak kto¶ pomo¿e. Jak by zrobiæ na takim samym tranzystorze to czy uzyska³bym jakie¶ wzmocnieni interesuje mnie zasiêg w polu trochê ponad kilometr mo¿e dwa a jeszcze lepiej z trzy Wink z anten± kierunkow± w odbiorniku.

Tak, wiêc ju¿ nie na paj±czku i dzia³a znacznie lepiej d¼wiêk czysty na prawie jak na takie badziewie hihi bêdê dalej z tym walczy³.

Pozdrawiam Sylwek

P.S.
Niestety u mnie kupiæ jakie¶ czê¶ci to graniczy z cudem, wiêc opieram siê g³ównie na odzysku, choæ ostatnio kupi³em na allegro zestaw rezystorów 2700 za nieca³e 29z³, wiêc na jaki¶ czas tu czujê siê w miarê komfortowo.

I oczywi¶cie zgadam siê w stu procentach monta¿ na paj±czka to ca³kowite nieporozumienie, ale nie mog³em siê powstrzymaæ a p³ytka dopiero siê trawi³a o dziwo dzia³a³o, choæ prycha³o strasznie Wink je¶li chodzi o zastosowanie w rakiecie to zgadzam siê ze wszystko trzeba zalaæ silikonem i ekranowaæ by nie sia³o w.cz po reszcie elektroniki.

Sieje nie¼le w³a¶nie wyszed³em z moim MP3 na klatkê nadajnik w domku i s³ychaæ jeszcze trzy piêtra w dó³ Wink muszê skombinowaæ tranzystora a MP3 bêdzie ¼ród³em d¼wiêku Wink hihi to zobaczymy w polu jak to wygl±da, ale ze 100m powinno siêgn±æ muszê pokombinowaæ Wink

Dodano:
Zabawka spisuje siê dobrze a nawet bardzo dobrze, ale do rakiety to jeszcze daleka droga na razie zrobi³em co¶ w rodzaju stopnia mocy hihi chyba dzia³a gdy¿ bez niego muzyczka u s±siada w radio jest gorszej jako¶ci a z ni± to super s³ychaæ jak z komercyjnej. Teraz pytanko, jaki tranzystor zastosowaæ (Ciekawa jest propozycja kolegi Jaskiniowca jak my¶lisz czy da siê zrobiæ na nim i generator i stopieñ mocy o umiarkowanej zapotrzebowaniu na energiê) mam zamiar jednak podzieliæ generator i stopieñ mocy, ale trzeba wzi±æ pod uwagê ograniczone zasoby energii w rakiecie my¶lê, ¿e do pelengacji jednak wystarczy 0,5W co do anteny to mam dwa pomys³y jeden wykleiæ w ¶rodku rakiety z folii aluminiowej dipol a drugi to wpl±taæ antenê w olinowanie spadochronu.

Dodano:

Zamieni³em tranzystor na BD139 ale nie mogê siê z nim zestroiæ charczy i prycha. Odk³adam temat na kilka godzin bo mnie szlak trafia.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Sylwek



Do³±czy³: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWys³any: Sob Lut 03, 2007 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorrki za jeden pod drugim, ale chcê zostaæ zauwa¿onym Wink

A wiêc pytanie do praktyków, co s±dzicie o takim schemacie:



Nie ma byæ nim nadawana fonia tylko co¶ w rodzaju pikania z generatora na ne556, bo takich mam kilka sztuk, wiêc zrobiê sobie na nim. Bêdzie to stosowane w miejscach odleg³ych od siedzib ludzkich, wiêc nikomu nie bêdê zag³usza³.

Pytania s± nastêpuj±ce czy bêdzie to dzia³aæ, czy uzyskam moc 0,5W czy przypadkiem nie ma tu jaki¶ b³êdów. Tak jak pisa³em wcze¶niej jestem niedzielnym elektronikiem a o w.cz to kompletnie do niedawna nic nie wiedzia³em jak widaæ mam ju¿ za sob± pierwszy generator, wiêc warto mi co¶ doradziæ nie jestem sianopisem z neostradom mam ju¿ swoje lata Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP